Drepturile angajatei gravide, lauze sau in CIC

Options Drepturile angajatei gravide, lauze sau in CIC
Subiectul anterior · Subiectul urmator
myhadavid
Postat: Thursday, February 4, 2010 8:16 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Andi, ai gasit ceva??????
bnicol
Postat: Friday, February 12, 2010 3:54 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Buna,

Sunt o mamica noua pe acest forum. Bebe are 1 an si 1 luna si la fel ca alte mamici si la firma unde lucrez se va restructura postul pe care am fost. Cu toate ca lucrez la Resurse umane, tot nu sunt 100% sigura de faptul ca indemnizatia primita in cic constituie stagiu de cotizare pentru cic 2 (in cazul in care nu sunt 12 luni lucrate inainte de nasterea lui bebe 2).
Am vazut ca Andi a scris ca va fi stagiu de cotizare. Poate ne scrie si baza legala pentru ca sunt fel si fel de zvonuri.

In ceea ce priveste concediul medical, myhadavid, trebuie sa ai minim o luna lucrata (OUG 158/2005 art.7)


Andi&Mariuca
Postat: Friday, February 12, 2010 5:08 PM


Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
bnicol wrote:
Buna,

Sunt o mamica noua pe acest forum. Bebe are 1 an si 1 luna si la fel ca alte mamici si la firma unde lucrez se va restructura postul pe care am fost. Cu toate ca lucrez la Resurse umane, tot nu sunt 100% sigura de faptul ca indemnizatia primita in cic constituie stagiu de cotizare pentru cic 2 (in cazul in care nu sunt 12 luni lucrate inainte de nasterea lui bebe 2).
Am vazut ca Andi a scris ca va fi stagiu de cotizare. Poate ne scrie si baza legala pentru ca sunt fel si fel de zvonuri.

In ceea ce priveste concediul medical, myhadavid, trebuie sa ai minim o luna lucrata (OUG 158/2005 art.7)




OUG 148/2005 pt sustinerea familiei spune la art. 18 (7) ca perioada de CIC constituie vechime in munca si in serviciu care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta.
pusikmea
Postat: Thursday, February 25, 2010 3:44 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
buna fetelor, am citit cele scrise de voi si nu stiam k rebuie sa faci o cerere scrisa prin care sa-ti anunti angajatorul, eu nu am facut asa ceva, dar nici nu am avut vreo problema, insa sora mea este in sarcinata in 2 luni si are probleme cu sarcina, nu a facut nici o cerere pt k nu a stiut si nimeni nu i-a sp, a fost internata si acum este in concediu medical, iar seful ei este foarte deranjat de aceasta situatie, precizez k lucreaza intr-un mediu foarte greu, iar ea nu are voie sa faca nici un fel de efort, asadar, azi a fost la serviciu sa-si duca concediul si seful ei i-a sp k deocamdata nu o poate da afara, k poate sta in concediu 90 de zile, iar dupa asta o da in somaj, spuneti-mi va rog si mie dak este corect, dak are voie sa faca asta, din cate stiu eu nu are voie, insa avand in vedere k nu a facut cererea sa inteleg k nu mai are nici un drept???
Andi&Mariuca
Postat: Thursday, February 25, 2010 6:54 PM


Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
sa se duca sora ta cu o adeverinta de la medicul de familie sau specialist din care sa reiasa ca este insarcinata si ca sarcina este in evolutie (stiu medicii ce sa scrie in ea) si cu o declaratie scrisa de ea in care sa il anunte ca oficial ca este insarcinata, sa i-o puna sub nas si apoi va beneficia de protectie conform OUG 96/2003. ca sa se asigure ca i-a inregistrat-o sa ii ceara nr de inregistrare. daca refuza sa o inregistreze sa se duca cu ea la ITM si sa o inregistreze acolo si nu mai are scapare dl. sef. plus ca, daca spui ca lucreaza in mediu toxic, trebuie sa ceara la medicul de medicina muncii cu care lucreaza firma sa ii faca evaluarea riscurilor in munca si fie sa i se schimbe corespunzator locul de munca, fie sa beneficieze de concediu de risc maternal (maximum 120 zile).

de concediat, daca are dovada ca a anuntat in scris angajatorul, nu o mai poate concedia foarte usor. s-ar putea teoretic dar va fi protejata, in fata altor angajati, de prevederile legislatiei muncii in vigoare. oricum si daca ajunge in somaj, el este stagiu asimilat vechimii in munca deci va beneficia de continuitate pentru indemnizatia de crestere a copilului, sa nu isi faca probleme.
pusikmea
Postat: Friday, February 26, 2010 11:30 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
ms frumos, asa am gandit si eu cu sotul meu si am indemanto sa faca cererea si sa ceara nr de inregistrare, iar dak nu vr sa mearga la itm, sper k pana la urma sa nu se ajunga pana acolo, insa daca va fi nevoie, asta este, din cate am intels sotia sefului este jurista, deci ar trebuii sa stie despre aceste legi, si pe deasupra mai este si mama, dar ce mai conteaza dak are tot ce-i trebuie, important este sa le fie lor bine, k asa gandesc multi din ziua de azi.....ms inca o data, pupici:*
pusikmea
Postat: Friday, February 26, 2010 11:53 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
app. ea deja a dus concediul medical pt k a fost internata, mai e nevoie de adeverinta, nu poate atasa biletul de iesire din spital?
cathy
Postat: Friday, February 26, 2010 2:26 PM


Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 11/25/2008
Postari: 433
Locatia: galati
Are nevoie de adeverinta, asa cere legea si daca nu vor sa ii dea nr. de inregistrare sa mearga linistita la itm.
Prea usor avem tendinta de a renunta la drepturile noastre iar altii abia asteapta sa profite. In plus din cate stiu concediile medicale sunt platite de stat si nu de catre angajator.
Sarcina usoara ii doresc surorii tale si un bebe sanatos!
monique
Postat: Friday, February 26, 2010 3:56 PM


Nivel: Avansat

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
cathy wrote:
Are nevoie de adeverinta, asa cere legea si daca nu vor sa ii dea nr. de inregistrare sa mearga linistita la itm.
Prea usor avem tendinta de a renunta la drepturile noastre iar altii abia asteapta sa profite. In plus din cate stiu concediile medicale sunt platite de stat si nu de catre angajator.
Sarcina usoara ii doresc surorii tale si un bebe sanatos!


Concediile medical si cel pre si post natal sunt calculate si virate de angajator, insa nu stiu daca apoi el nu-si recupereaza banii de la stat.
pusikmea
Postat: Friday, February 26, 2010 4:29 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
ok, va multumesc frumos, am intrebat asta pt k ea se simte f rau si nu poate merge singura la dr, are sarcina toxica, iar sotul ei lucreaza, eu sunt in alt oras, dar pana la urma rezolva ea cumva, si da concediile sunt platite de catre angajator, dar isi recupereaza banii, stiu sigur asta, va pupam si va dorim o zi frumoasa:*
Andi&Mariuca
Postat: Friday, February 26, 2010 10:17 PM


Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
concediile medicale sunt platite de angajator si apoi, in functie de boala si codul de indemnizatie, acesta isi poate recupera banii de la FNUASS. depinde totusi si de codul de urgenta, de tipul bolii. ma rog, tot angajatorul vireaza banii, sa nu credeti ca da statul ceva din prima! dar apoi angajatorul isi poate cere banii inapoi de la FNUASS. in cazul indemnizatiei de pre si post natal, deci a concediului de maternitate, totul se suporta integral din FNUASS.

si, da, trebuie sa anunte in scris angajatorul altfel OUG 96 spune clar ca acesta este exonerat de obligatiile de a proteja mamica gravida in cazurile ce pot aparea.
myhadavid
Postat: Monday, March 8, 2010 12:20 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
revin si eu cu o intrebare
Am citit de curand intr-o revista cum ca revenirea din CIC se face la 2 ani de la data in care contractul de munca a fost suspendat ci nu cand puiutul face 2 anisori. O fi adevarat????????

La Multi Ani!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!coeur coeur coeur coeur
sousourel
Postat: Thursday, March 18, 2010 9:09 PM


Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Anca, please, help!

Am intrebat azi daca e cazul sa anunt in scris faptul ca intru in prenatal, apoi raman in postnatal si mi s-a rasapuns ca nu si ca e suficienta foaia de boala de la medic. E in regula?

Doi la mana: eu inteleg ca e vorba de doua salarii medii pe unitate la nasterea copilului. Dar se cere ca acel art. 35 sa fie intarit printr-o lege. Care e legea si daca nu se aproba de catre conducere, are valoare o actiune juridica din partea sindicatului sau e apa de ploaie ca nu obtin nimic oricum?
monique
Postat: Thursday, March 18, 2010 9:19 PM


Nivel: Avansat

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
sousourel wrote:
Anca, please, help!

Am intrebat azi daca e cazul sa anunt in scris faptul ca intru in prenatal, apoi raman in postnatal si mi s-a rasapuns ca nu si ca e suficienta foaia de boala de la medic. E in regula?

Doi la mana: eu inteleg ca e vorba de doua salarii medii pe unitate la nasterea copilului. Dar se cere ca acel art. 35 sa fie intarit printr-o lege. Care e legea si daca nu se aproba de catre conducere, are valoare o actiune juridica din partea sindicatului sau e apa de ploaie ca nu obtin nimic oricum?


Chiar daca nu cer cei de la tine anuntarea in scris, legal trebuie din ce stiu eu, si pt linistea ta, ca la un moment dat sa nu-ti impute cineva asta, anunta-i in scris si ia-ti nr de inregistrare. Depinde in ce relatii esti cu angajatorul.

Cat despre salariu. eu am primit fara nici o problema, pe baza unei cereri si atasat cert de nastere al fetei un salariu mediu pe compania calculat pt luna in care s-a nascut copilul. Este stipulata obligativitatea acordarii in contractul colectiv de munca. Asa stiu eu, poate te ajuta Anca cu mai multe informatii.
sousourel
Postat: Thursday, March 18, 2010 9:41 PM


Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Multumesc!pupici

Intr-devar, este stipulat in ccmun, dar mi s-a spus ca trebuie intarit printr-o lege. Noi suntem bugetari si depindem de aprobarea Consiliului Judetean.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed