Drepturile angajatei gravide, lauze sau in CIC

Options Drepturile angajatei gravide, lauze sau in CIC
Subiectul anterior · Subiectul urmator
myhadavid
Postat: Thursday, January 28, 2010 7:13 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
da cathy...dar ai vazut ce scria, scuze nu retin cum o cheama...ca daca angajatorul desfiinteaza postul nu e obligat sa te tina 6 luni...si in prima zi iti inmaneaza preavizul
Andi&Mariuca
Postat: Thursday, January 28, 2010 9:22 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
cathy wrote:

In ceea ce priveste datul in somaj, nu au voie sa te concedieze/sa te dea in somaj decat dupa 6 luni de la revenirea ta la locul de munca.(tot legea prevede asta).

nu e chiar asa. in principiu ai spus bine dar angajatorul, daca respecta conditiile impuse de lege pentru restructurarea postului, poate concedia inclusiv o mama. din pacate. si sa nu va zic cate "smecherii" se pot face ca sa scapi de o mamica nedorita.sorry1 sorry in somaj se poate intra ca urmare a concedierii dar eu am inteles din primul post al Mihaelei ca nu se pune problema sa restructureze postul. daca nu se doreste restructurarea lui atunci ei trebuie sa o reincadreze pe postul pe care l-a avut si pe minimum acelasi salariu.

in cazul mamicilor reintoarse din CIC angajatorul are obligatia sa le ofere locul de munca anterior sau, daca acesta nu mai este disponibil (sa zicem ca a restructurat postul, mai ales acum cand situatia economica ii impinge pe multi sa faca asa ceva) un loc de munca similar ca pregatire si cu minimum acelasi nivel salarial. abia atunci, daca mama refuza, are temei legal sa o concedieze si sa plece in somaj. el si-a facut datoria legala iar ea isi asuma chestia asta.

din experienta mea, daca ai ramas in relatii bune cu angajatorul, nu ar trebui sa iti faci probleme.
myhadavid
Postat: Friday, January 29, 2010 8:52 AM

Multumesc Andi,
Teoretic am ramas in relatii bune, inca m-au intrebat ca adac au nevoie de mine ma intorc cu 3,4 ore...si i-am asigurat ca da, dar se pare ca n-au avut nevoie...cert e ca acu dau pe rupte in somaj, nu in somaj tehnic ca anul trecut....Eu zic ca postul nu-l desfiinteaza, doar firma trebuie sa aiba economistras cei angajati dupa mine nu stiu ce incadrare au...
Andi, dar daca in prima zi de lucru ii instiintez ca sunt insarcinata...ce se intampla, in conditiile in care vor cumva sa scape de mine??

Sa va traiasca puiutiicoeur coeur coeur coeur
Andi&Mariuca
Postat: Friday, January 29, 2010 9:05 AM

myhadavid wrote:
Multumesc Andi,
Teoretic am ramas in relatii bune, inca m-au intrebat ca adac au nevoie de mine ma intorc cu 3,4 ore...si i-am asigurat ca da, dar se pare ca n-au avut nevoie...cert e ca acu dau pe rupte in somaj, nu in somaj tehnic ca anul trecut....Eu zic ca postul nu-l desfiinteaza, doar firma trebuie sa aiba economistras cei angajati dupa mine nu stiu ce incadrare au...
Andi, dar daca in prima zi de lucru ii instiintez ca sunt insarcinata...ce se intampla, in conditiile in care vor cumva sa scape de mine??

Sa va traiasca puiutiicoeur coeur coeur coeur

in principiu, asa cum prevede legislatia in domeniu, cand un angajator are dificultati economice si se gandeste sa faca disponibilizari individuale sau colective, exista niste criterii de "prioritate" cand se aleg oamenii care urmeaza a fi disponibilizati. se face un fel de "ierarhie" a lor ca ordine in disponibilizare. mamele sau salariatele gravide de regula sunt excluse din lista sau, daca nu se poate nicicum, sunt trecute la coada listei. asa ca eu zic sa nu te gandesti ca te vor da afara, in special daca spui ca relatiile sunt ok.

daca ii anunti ca esti insarcinata si postul mai exista, atunci vei intra probabil in concediu medical (daca sarcina este avansata si poti intra in prenatal deci dupa 29 saptamani) sau revii si lucrezi o perioada de "x" zile, saptamani, luni (daca sarcina este la inceput). ideea este urmatoarea: perioada de CIC este stagiu asimilat vechimii in munca si deci se ia si el in considerare atunci cand se stabileste si calculeaza stagiul pentru urmatorul CIC. daca sarcina este micuta (sa zicem ca ai 10-15 saptamani) atunci trebuie sa lucrezi pana iti completezi stagiul de 12 luni anterioare nasterii copilului. sper ca m-am facut inteleasa.

myhadavid
Postat: Friday, January 29, 2010 10:13 AM

pai daca sarcina ar avea 10-15 sapt..cum voi putea lucra pana la 12 luni????ca ar trebui sa merg la munca pana la min max 40 sapt...In cazul asta nu intru cu cic2???
Nu stiu daca ai inteles ce-am vrut sa zic
Lilly of the valley
Postat: Friday, January 29, 2010 10:19 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
ar trebui sa lucrezi pana la 29 saptamani
myhadavid
Postat: Friday, January 29, 2010 10:37 AM

iar baza pt cic2 va fi cele 29 sapt+prenatal+o parte din cic1 la care se aplica85%...????
myhadavid
Postat: Friday, January 29, 2010 12:09 PM

Andi, acu am citit mai atenta si am priceput...e cum am scris mai sus la baza de calcul pt cic2 cearta
ingerash
Postat: Friday, January 29, 2010 12:18 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
Stiri proaspete http://stiri.rol.ro/content/view/552967/2/,in sfarsit se face cevahearts
myhadavid
Postat: Friday, January 29, 2010 12:40 PM

am vazut stirea, dar sincer nu cred ca se va aproba....dar de cand vor sa intre in vigoare????
Andi&Mariuca
Postat: Friday, January 29, 2010 8:38 PM

inger7 wrote:
Stiri proaspete http://stiri.rol.ro/content/view/552967/2/,in sfarsit se face cevahearts

ce nu spune aici este daca se va plati 100% din brut sau 100% net caci diferenta este uriasa intre ele! dar oricum, parerea mea este ca la cat de "in groapa" este sistemul nostru de asigurari sociale, sansele ca asa ceva sa se intample sunt nule!sorry

Myhadavid, daca vrei sa iti ofer o solutie/explicatie foarte clara, spune-mi exact data inrarii in primul cic si varsta celei de-a doua sarcini si atunci putem discuta concret.
cristinaflorina
Postat: Friday, January 29, 2010 10:22 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/12/2008
Postari: 1309
Locatia: bucuresti
Pnewclap tiu macar de ar fi adevarat.
myhadavid
Postat: Sunday, January 31, 2010 8:17 PM

Andi, ar trebui sa revin la servici pana in 10 august...momentan nu sunt insarcinata, dar ne dorim inca un bebe si nu stiu cum ar fi mai bine...Din cic1 in cic2 nu se mai pune problema avand in vedere ca puiul are acusica 1.6 ani...
Si inca o intrebare, pt calculul conced. prenatal imi va trebui 6 luni de stagiu??? sau nu conteaza cate luni lucrez pana atunci??
Multumesc

inseamna ca in cazul tau, cu cat ramai mai repede insarcinata, cu atat mai putin timp vei avea de lucrat. ideea este ca va trebui sa ai 12 luni de stagiu. o parte se va lua din primul CIC si diferenta din perioada lucrata la angajator plus concediul prenatal.

pentru a-ti raspunde corect la a doua intrebare trebuie sa ma documentez putin, nu vreau sa vorbesc prostii. in principiu cred ca nu ai nevoie de 6 luni de stagiu dar vreau sa verific in lege si revin.
Andi&Mariuca
Postat: Sunday, January 31, 2010 9:25 PM

myhadavid wrote:
Andi, ar trebui sa revin la servici pana in 10 august...momentan nu sunt insarcinata, dar ne dorim inca un bebe si nu stiu cum ar fi mai bine...Din cic1 in cic2 nu se mai pune problema avand in vedere ca puiul are acusica 1.6 ani...
Si inca o intrebare, pt calculul conced. prenatal imi va trebui 6 luni de stagiu??? sau nu conteaza cate luni lucrez pana atunci??
Multumesc

inseamna ca in cazul tau, cu cat ramai mai repede insarcinata, cu atat mai putin timp vei avea de lucrat. ideea este ca va trebui sa ai 12 luni de stagiu. o parte se va lua din primul CIC si diferenta din perioada lucrata la angajator plus concediul prenatal.

pentru a-ti raspunde corect la a doua intrebare trebuie sa ma documentez putin, nu vreau sa vorbesc prostii. in principiu cred ca nu ai nevoie de 6 luni de stagiu dar vreau sa verific in lege si revin.
myhadavid
Postat: Monday, February 1, 2010 10:33 AM

Andi, mai citisem pe undeva ca daca nu am complet stagiul se va lua min pe econ pt restul de luniplans plans plans plans plans ...oare sa fie adevarat????????
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed