Drepturile angajatei gravide, lauze sau in CIC

Options Drepturile angajatei gravide, lauze sau in CIC
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andi&Mariuca
Postat: Saturday, August 15, 2009 11:02 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
asa este, in situatie expusa de tine intervine exceptia invocata de OUG 96/2003 despre care am scris mai sus - respectiv restructurarea postului din cauza dificultatilor economice, caz in care poti fi concediata. dar, chiar si in acest caz exisa o procedura care se urmeaza: se emite o notificare in scris catre angajat, in care se explica motivele si temeiul legal, locurile disponibile in unitate pe care le-ar putea ocupa angajatul (sunt obligati sa faca asta) si daca refuzi asta e. dar ei trebuie sa iti faca procedura legala si de acolo te poti duce in somaj. macar exista varianta asta decat nimic, in contextul economic actual.
petro
Postat: Saturday, August 15, 2009 4:57 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/31/2008
Postari: 3374
Ei! Eu sper sa nu ajung la somaj ca-mi rup toate diplomele care le am.ras Incet, incet imi revin eu cumva din amorteala si intru in normal. Ca nu-mi reiau jobul nu e marea mea problema. Ca oricum nu-mi lipsesc decat cafelele baute cu ziaristii dimieata in redactie si munca propriu zisa care imi placea enorm. Ma bucur ca scap de patronat si de seful meu afurisit ras
carla
Postat: Saturday, August 15, 2009 6:29 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Am si eu o intrebare.Daca intrerup concediul de maternitate mai repede(Bogdanel implineste 2 ani in ianuarie,dar m-au chemat,daca vreau,la scoala de la 1 septembrie)primesc ceva bani in plus,stimulent parca se numeste,si unde trebuie sa depun cerere,la primarie?La inspectoratul scolar am depus cererea,a fost aprobata,sunt pe liste cu "reintoarcerea titularului la post"
Andi&Mariuca
Postat: Saturday, August 15, 2009 6:58 PM

tu vei anunta printr-o adeverinta/notifcare Directia de Munca de care apartii, dupa ce te-ai intors la munca (ti-o dau de la resurse umane),ca ti-ai reluat activitatea si acolo te vor indruma pentru completare formularelor necesare primirii stimulentului.
carla
Postat: Saturday, August 15, 2009 7:04 PM

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Andismom wrote:
tu vei anunta printr-o adeverinta/notifcare Directia de Munca de care apartii, dupa ce te-ai intors la munca (ti-o dau de la resurse umane),ca ti-ai reluat activitatea si acolo te vor indruma pentru completare formularelor necesare primirii stimulentului.

Multumescpupici am crezut ca trebuie sa depun cererea inainte de a ma intoarce la munca si ma stresam ca e timpul scurtcomputerlove
Andi&Mariuca
Postat: Saturday, August 15, 2009 7:09 PM

cu placere, draga mea.pupici nu ai cum sa anunti inainte pentru ca ei au nevoie la dosarul tau de dovada ca te-ai reintors la serviciu si de o data certa.
Lilly of the valley
Postat: Saturday, August 15, 2009 8:08 PM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
petro, din nefericire eu am primit preaviz incepind cu ziua 1 de indata ce m-am reintors din cic, totul fiind legal, exceptie facand informarea cu posturile vacante, considerand ca e secret de sv si nu am acces la aceste informatii. oricum ceva mai tarziu tot as fi fost disponibilizata(facandu-se disponibilizari colective). baza legala a expus-o Anca intr-un post.
daca exista posturi vacante in firma ei sunt obligati sa ti le aduca la cunostinta. abia apoi iti pot inmana preavizul si decizia de concediere, in cazul in care tu refuzi incadrarea pe unul din posturi.
din cate stiu eu, sper sa nu gresesc, odata intoarsa la serviciu sunt obligati sa-ti faca o evaluare, asta nu imediat ce te-ai reintors la sv. chiar si din co sau cm. doar asa poate "verifica" cat esti de competenta pe un post anume(am oarece semne de intrebare pt. ca pot exista doze de subiectivism in criteriile de evaluare).
Mult succes!
Andi&Mariuca
Postat: Saturday, August 15, 2009 8:12 PM

Mariuta are dreptate, la stabilirea celor care se disponibilizeaza, se face o evaluare pe niste criterii. dar subiectivismul....sorry
filis
Postat: Wednesday, August 26, 2009 4:59 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
E foarte bine ca s-a gandit cineva sa posteze si despre drepturile gravidei la locul de munca. Intrebarea mea este, daca poate cineva sa imi raspunda, in cazul in care postul pe care era angajata gravida inainte de a ramane insarcinata, se restructureaza ca urmare a reorganizarii la bugetari, imediat dupa ce a anuntat ca a ramas insarcinata, iar gravidei i se da un alt post la un alt compartiment ce lege poate invoca pentru a paraliza aceasta actiune?
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, August 26, 2009 5:04 PM

Din cate stiu eu, nu poti invoca nimic in acest caz. Postul tau se desfiinteaza datorita dificultatilor economice, cf. legii esti informata si mutata pe un post liber, deci ... bucura-te de post.

si daca tot suntem aici ... se tot discuta despre concediul fara plata al bugetarilor.
Sa zicem ca x e insarcinata, este trimisa in concediu fara plata. Se stie ca acest concediu este intrerupere in stagiu de cotizare, mai primeste indemnizatia?
filis
Postat: Wednesday, August 26, 2009 5:26 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
multumesc pentru raspuns, desi speram sa-mi pot pastra postul. In ce priveste concediul fara plata decis de angajatorul bugetar ca urmare a dificultatilor economice, stiu ca am citi intr-o lege, dar nu mai stiu unde exact- o sa caut- si scria ca fiind fortat, adica necerut de angajat, se asimileaza cu stagiul de cotizare si i se plateste indemnizatia in timpul concediului de crestere a copilului pana la 2 ani
petro
Postat: Wednesday, August 26, 2009 6:32 PM

Intrat: 1/31/2008
Postari: 3374
Mi s-au comunicat posturile libere si dosponibile pentru mine, insa erau cu mult sub nivelul meu de calificare si am refuzat categoric. (Mi s-a parut mai degraba calomnie.) Asa ca momentan sunt in preaviz de 20 de zile (si la libera intelegere nici eu nu merg la servici in aceste zile si nici ei nu ma platesc), iar din 17 septembrie ar trebui sa intru in somaj.
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, August 26, 2009 7:05 PM

petro computerlove o sa-ti gasesti si tu job, sunt sigura. Trebuie doar rabdare, perseverenta si iar rabdare
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, August 26, 2009 7:58 PM

filis wrote:
multumesc pentru raspuns, desi speram sa-mi pot pastra postul. In ce priveste concediul fara plata decis de angajatorul bugetar ca urmare a dificultatilor economice, stiu ca am citi intr-o lege, dar nu mai stiu unde exact- o sa caut- si scria ca fiind fortat, adica necerut de angajat, se asimileaza cu stagiul de cotizare si i se plateste indemnizatia in timpul concediului de crestere a copilului pana la 2 ani

eu nu stiam de legea asta. chiar te rog frumos sa ne scrii aici unde ai citit. este o lege speciala sau o modificare de ultim moment? concediul fara plata intrerupe stagiul de cotizare si nu am auzit pana acum sa fie stagiu asimilat. chiar sunt curioasa...
monique
Postat: Friday, September 18, 2009 1:23 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
Fetele, stiu ca sunt putin off topic, dar am o intrebare: sotul meu a tot umblat dupa ce am nascut cu actele, si a mai ramas de mers cu un dosar la ITM. Acolo tb dus dupa ce termin cele 126 zile pre-post-natale? Sau de acum? Si pt ce se depune dosarul acolo?!? Ca eu am cam uitat fool fool fool . Bietul meu neuron...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed