Dormim cu bebelusul in camera?

Chestionar intrebare: Ati dormit/dormiti cu bebelusul in aceeasi camera?
Alegere Voturi Statistici
da 36 83%
nu 6 13%
ocazional 1 2%

Options Dormim cu bebelusul in camera?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andi&Mariuca
Postat: Friday, November 20, 2009 12:04 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
sunt multe pareri pro si contra dormitului cu bebelusul/copilul in aceeasi camera. eu am dormit cu Andrei pentru ca atunci cand era el mic nu aveam o camera pentru el si asta era singura solutie.

acum am ales sa dorm o perioada in aceeasi camera cu Maria pentru ca mi-e teama ca s-ar putea inneca cu ceea ce regurgiteaza sau ca nu as auzi-o cand ma cheama, chiar si prin interfon.

ma deranjeaza ca scoate tot soiul de zgomote toata noaptea, chiar daca doarmealcool si cum eu am un somn foarte usor si tresar la orice zgomot, chiar si la cele ale partenerului de pat sic ...sunt mereu obosita si terminata.

cum ati procedat/procedati? ati dormit sau nu cu copiii ca sa ii supravegheati? de ce da, de ce nu?
AlexandraL
Postat: Friday, November 20, 2009 12:11 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2007
Postari: 3818
Locatia: UK
Eu am dormit cu Ioan in aceeasi camera de cand l-am adus de la maternitate. Uneori si in acelasi pat...De ce? Nu din lipsa de spatiu, ca avem 2 dormitoare, dar am considerat ca este important sa il am mereu aproape, sa il invelesc, sa ii dau suzeta, sa vad daca totul e ok. In special cand era bebe, mereu ma trezeam cu frica, verificam daca mai respira, ce sa-i faci, primul copil...alcool Dupa 2 ani vreau sa aiba camera lui.

Poate ca la al doilea copil nu voi mai proceda la fel, dar la Ioan asa am simtit.
Mela
Postat: Friday, November 20, 2009 12:21 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Alexandra,daca esti ca si mine,la fel o sa faci si la al doilea ras

eu o sa votez cu da,pentru ca vreau sa-mi stiu copiii in siguranta,adica se trezesc noaptea si plang,viseaza urat,ma striga,trebuie sa fiu acolo sa-i linistesc.Larisa se descopera in somn,o gasesc chircita si cu pielea arici,trebuie sa fiu langa ea si sa o acopar.cat era mic Mihaita pierdea suzeta sau se trezea la tzitzi,mi-a fost mai usor sa-l tin in camera mea decat sa fug din alt dormitor si sa ma lovesc de usi din cauza somnului.
cand au febra,cand sunt bolnavi,le simt orice miscare,imi pun si ceasul sa sune noaptea,sa-i verific,nu cumva sa le urce temperatura si sa nu fiu acolo.

sigur ca stiu si de ce ar fi mai bine sa doarma copilul singur,sunt avantaje si dezavantaje,dar asta am ales eu pentru ai mei.
TeosOf
Postat: Friday, November 20, 2009 12:44 PM

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Si eu am dormit cu Isabelle in camera si chiar si in acelasi pat cand a mai crescut. Nu din lipsa de spatiu, am vrut sa am o relatie cat mai stransa cu ea si asa a fost. Acum imi spune ca sunt cea mai buna prietena a ei. Dar cu doi copilasi nu stiu daca se va putea, caci unul dintre ei devine gelos.
Daca copilasul ar fi bolnav, sigur ca nu l-as lasa singur, nici n-as putea dormi. In privinta dezvelitului, mai toti copiii se dezvelesc. Eu am imbracat-o mai gros si am facut mai cald in camera ei, iar usa o lasam crapata, sa aud daca e ceva in neregula (asta cand n-am mai dormit cu ea).
Anca, eu cred ca ceva timp, poti dormi cu ea in aceeasi camera, dupa aceea ma gandesc sa nu se supere Andi.
monique
Postat: Friday, November 20, 2009 12:58 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
Si eu am dormit cu Alex pana la 3 ani in aceeasi camera, de dragul ei si din obisnuinta, nu din cauza camerelor. Bine, seara, dupa ce o culcam, fugeam cateva ore in camera alaturataras , apoi, spre dimineata tzup inapoi la Alexutza!
In momentul in care ne-am mutat in noul apartament a inteles ca are camera ei de printese si ca acolo va dormi! Si acomodarea a fost f usoara: fara plansete sau lumini aprinse!
Cu Teo procedez la fel. Mi-e draga de mor si imi place noaptea sa-i simt caldura corpului... sper sa nu o sufoc in vreo noapte!hohot hohot hohot
Andi&Mariuca
Postat: Friday, November 20, 2009 2:03 PM

da, e normal ce ati scris voi aici, fetelor!pupici si eu am dormit cu Andrei in camera pana aproape de 2 ani ai lui cand ne-a mutat de la 2 la 4 camere. exact cum zice si Moni, i-am facut camera lui, de "baiat mare" si a fost foarte usoara trecerea la nani singurel. fara probleme. apoi, spre 3 ani i-am schimbat patutul de bebe (pe care il are acum Mariuca) cu un pat de "baiat mare" si ce fericire pe el! acum as dormi uneori cu el in pat, de dragul vremurilor cand era bebe mic (am dormit cu el langa mine, in patul meu, cand era foarte mic, cum e surioara lui acum pentru ca imi era mai usor sa il alaptez cu operatia mea si cu toate durerile ridicatului din pat) dar am sesizat ca el doarme mult mai bine cand este singurel, in intimitatea lui. plus ca are un stil de a se fatzai prin pat, ceva de speriat!alcool

cand a fost bolnav, febra etc. intotdeauna am procedat ca Sami angel : am pus ceasul sa sune din 2 in 2 ore sa il verific, am mers la el iar cand s-a simtit foarte rau (tuse urata, laringita etc.) am dormit de regula cu el langa mine ca sa il pot supraveghe permanent. nici nu se pune problema sa il las pe copil de capul lui.

si, totusi, voi dormiti cu bebelusii in patul vostru sau dormiti voi intr-un pat si ei in patut? eu de ex. dorm pe o canapea care se face pat iar Mariuca in patutul ei. Cand e nevoie, ma ridic si o iau de acolo ca sa o alaptez, schimb etc. adevarul este ca mobilizarea asta m-a ajutat foarte mult sa imi vindec repede operatia. a fost tare nasol primele nopti cand ma durea ca naiba zona respectiva dar apoi a fost foarte bine.
libella14
Postat: Friday, November 20, 2009 4:24 PM

Nivel: Membru

Intrat: 11/18/2009
Postari: 55
Locatia: sibiu
Andi&Mariuca wrote:
da, e normal ce ati scris voi aici, fetelor!pupici si eu am dormit cu Andrei in camera pana aproape de 2 ani ai lui cand ne-a mutat de la 2 la 4 camere. exact cum zice si Moni, i-am facut camera lui, de "baiat mare" si a fost foarte usoara trecerea la nani singurel. fara probleme. apoi, spre 3 ani i-am schimbat patutul de bebe (pe care il are acum Mariuca) cu un pat de "baiat mare" si ce fericire pe el! acum as dormi uneori cu el in pat, de dragul vremurilor cand era bebe mic (am dormit cu el langa mine, in patul meu, cand era foarte mic, cum e surioara lui acum pentru ca imi era mai usor sa il alaptez cu operatia mea si cu toate durerile ridicatului din pat) dar am sesizat ca el doarme mult mai bine cand este singurel, in intimitatea lui. plus ca are un stil de a se fatzai prin pat, ceva de speriat!alcool

cand a fost bolnav, febra etc. intotdeauna am procedat ca Sami angel : am pus ceasul sa sune din 2 in 2 ore sa il verific, am mers la el iar cand s-a simtit foarte rau (tuse urata, laringita etc.) am dormit de regula cu el langa mine ca sa il pot supraveghe permanent. nici nu se pune problema sa il las pe copil de capul lui.

si, totusi, voi dormiti cu bebelusii in patul vostru sau dormiti voi intr-un pat si ei in patut? eu de ex. dorm pe o canapea care se face pat iar Mariuca in patutul ei. Cand e nevoie, ma ridic si o iau de acolo ca sa o alaptez, schimb etc. adevarul este ca mobilizarea asta m-a ajutat foarte mult sa imi vindec repede operatia. a fost tare nasol primele nopti cand ma durea ca naiba zona respectiva dar apoi a fost foarte bine.

ciao draga mea,

nu ti-am putut raspunde prin pm, caci nu am nr necesar de mesaje.
adresa mea de mail este: libella14@yahoo.com
poate reusesti tu sa imi dai un mail ca sa iti trimit detaliile cerute.

pupici mii!!!
Maria & Mario
Postat: Friday, November 20, 2009 4:43 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Cu Maria am dormit cu ea in aceeasi camera , ea in patutul ei, eu in pat alaturi , pana la 6 luni jumatate , apoi singurica la ea in camera de la 6 luni jumatate , cu Vladutzul procedam exact la fel , pana la 7 luni cu noi in aceeasi camera , apoi camera lui de baiat mare !
Amandoi dorm in sac de dormit pana la 2 ani , deic nu am grija de dezvelit , de sufocat etc. Am baby monitor pentru amandoi !
Deci votez : dupa 6 luni copii au nevoie de spatiul lor. Aici asa iti si recomanda din maternitate ! Au nevoie de liniste , nu de foiala , de sosotit , ca sa nu va mai spun ca ddaca aud ca vrei sa dormi cu el in pat te bombardeaza cu brosuri, te trimit la cursuri de mama cu copilul, etc .... numai sa iti prezinte pericolele de a alapta sau de a dormi cu el in pat ( principal : sufocarea ) .

Oricum, fiecare face cum crede el ! ras
bereea
Postat: Friday, November 20, 2009 6:04 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22721
eu am dormit cu Ale in aceeasi camera pana a implinit 2 ani si jumatate.Am facut-o si din lipsa de spatiu - aveam un singur dormitor - dar si pentru ca imi era frica sa o las singura.si ea se foia si nu ma lasa sa dorm, la cel mai mic sunet saream ca arsa , o controlam tot timpul.
Pana pe la 1 an a dormit cu mine sau cu tati in pat, apoi a trecut in patutul ei.Apoi a avut camera ei.
Mela
Postat: Friday, November 20, 2009 6:08 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
cat a fost Lara mica dormea in patutul ei,langa patul meu,dupa 7 luni n-am mai reusit eu sa ma ridic de N ori din pat si am pus-o langa mine,pot sa zic ca de-atunci doarme neintoarsa hainoroc
Mihaita in patutul lui,langa patul meu.
oricum,nu cred in chestia cu sufocarea,instinctul ala de mama nu te lasa sa faci asta.simti pana si o respiratie mai putin altfel decat cea normala, daca ceva ar fi chiar in neregula cu copilul o mamica n-ar dormi in continuare linistita.
Ely
Postat: Friday, November 20, 2009 7:23 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Karina a dormit cu noi in camera in patutul ei de cand am adu-o acasa pana la 1 an,apoi am mutat-o la ea in camera bineanteles cu nelipsitul baby monitor,fara el nu stiu ce as fi facut.Cand era racita si facea febra o luam la noi in pat sa fie sub observatie.La bebe doi o sa procedez la fel totusi ma mai gandesc la mutat in camera lui poate putin mai devreme.
Andi&Mariuca
Postat: Friday, November 20, 2009 7:28 PM

Maria & Mario wrote:
Cu Maria am dormit cu ea in aceeasi camera , ea in patutul ei, eu in pat alaturi , pana la 6 luni jumatate , apoi singurica la ea in camera de la 6 luni jumatate , cu Vladutzul procedam exact la fel , pana la 7 luni cu noi in aceeasi camera , apoi camera lui de baiat mare !
Amandoi dorm in sac de dormit pana la 2 ani , deic nu am grija de dezvelit , de sufocat etc. Am baby monitor pentru amandoi !
Deci votez : dupa 6 luni copii au nevoie de spatiul lor. Aici asa iti si recomanda din maternitate ! Au nevoie de liniste , nu de foiala , de sosotit , ca sa nu va mai spun ca ddaca aud ca vrei sa dormi cu el in pat te bombardeaza cu brosuri, te trimit la cursuri de mama cu copilul, etc .... numai sa iti prezinte pericolele de a alapta sau de a dormi cu el in pat ( principal : sufocarea ) .

Oricum, fiecare face cum crede el ! ras

Oana, eu nu cred ca as reusi sa dorm cu ea in pat linistita. as dormi cu grija ca nu cumva sa ii fac ceva, sa nu ma intorc peste ea.

este vreo problema cu alaptatul side by side, in pat? ca mie imi place asa noaptea, e mai comod pentru amandoua. pe ea o ridic putin pe perna mea, sa stea cam la 30grade si eu sunt mai relaxata decat in fund. plus ca am sesizat ca mananca mai bine si nici nu se inneaca asa des ca atunci cand o tin pe brat.
cute_babies_of_mine
Postat: Friday, November 20, 2009 7:56 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Si noi am dormit cu Tudor in camera pana la 4 luni. Apoi, a trecut in camera lui si am instalat interfonul
Cu Ioana vom face la fel!
Anca, stiu exact ce spui de zgomote. Si Ioana scancea, se scremea... parca avea ceva in gat! Va trece curand perioada asta!pupici pupici
Fluturas
Postat: Friday, November 20, 2009 10:13 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
stiti cu cine am dormit azi noapte...cu darius si karina.au venit langa noi(pe rand).eu nici nu observasem,tati ne-a lasat singuri

darius pana la 3 luni urla in patut,deci dormea cu noi in pat.pe urma s-a obisnuit si nu l-am mai luat cu noi.de la 5 luni singur in camera.karina peste tot saraca,ba in cosul de la carucior,ba in pat,am fost si in tara 3 luni cu ea,iar de la 6 luni cu darius in camera(nu in acelasi pat).in apartamentul unde am stat pana acum cand era frig ii luam cu noi in camera pentru a nu incalzi doua camere si la fel,se descopereau,dar in pat separat de al nostru.
acum...adorm la ei in pat,la ei in camera,se trezesc cu mine

lukas are patutul langa patul nostru

pe noi nu ne deranjeaza sa dormim cu ei,din contra,ne place si lor la fel le place.eu ma gandesc asa:acum ca dupa ce mai cresc sigur nu vor mai dori sa doarma cu noi
Andi&Mariuca
Postat: Friday, November 20, 2009 10:28 PM

cute_babies_of_mine wrote:

Anca, stiu exact ce spui de zgomote. Si Ioana scancea, se scremea... parca avea ceva in gat! Va trece curand perioada asta!pupici pupici

ma gandeam ca numai iedutza mea face asa!angel pupici sper sa treaca zgomotele ca e incredibil cum poate face!sic am zis ca o inregistrez si o sa ii arat cand va creste!sic dance
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed