dop la ureche

Options dop la ureche
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Fluturas
Postat: Tuesday, December 9, 2008 9:46 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
cand am fost la urgenta cu darius pentru bronsita,i s-a uitat si in ureche si mi-a spus ca i-am facut dop cu betisorul.primul lucru care a fost sa nu mai folosesc betisoare ca numa rau fac cu asta.l-am intrebat ce sa fac sa scapam de acest dop,si mi-a spus sa il spal cu apa oxigenata amestecata cu putina apa.
azi dimineata mi-a zis darius ca nu ii "merge" ureche(mami,nu merge..si imi arata urechea),deci ma gandesc ca il deranjeaza sau chiar ca nu aude???

intrebarea mea este cum sa il spal cu apa oxigenata??ii pun in ureche si las asa....sau cum???
leut
Postat: Tuesday, December 9, 2008 11:28 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/15/2006
Postari: 6678
Locatia: Galati
Noi, in urma unui control am descoperit o cojita in urechea dreapta. Asistenta i-a facut pe loc o spalatura cu apa calduta si a iesit. N-am spalat-o niciodata pe Alex in ureche ci numai la partea externa cu betisoare. Doctorul a spus ca procedez bine si ca in ureche nu se umbla.
Fluturica, eu zic sa-l duci la doctor sa-i ceri sa-ti faca acolo spalaturile, mai ales ca zici ca-l si deranjeaza. Sanatate!
pupici
Fluturas
Postat: Tuesday, December 9, 2008 1:41 PM

leut wrote:
Noi, in urma unui control am descoperit o cojita in urechea dreapta. Asistenta i-a facut pe loc o spalatura cu apa calduta si a iesit. N-am spalat-o niciodata pe Alex in ureche ci numai la partea externa cu betisoare. Doctorul a spus ca procedez bine si ca in ureche nu se umbla.
Fluturica, eu zic sa-l duci la doctor sa-i ceri sa-ti faca acolo spalaturile, mai ales ca zici ca-l si deranjeaza. Sanatate!
pupici

multumesc pentru raspuns....
am fost acum la pediatra cu karina,si avand aceeasi pediatra am intrebat si despre asta.mi-a spus ca poate sa fie din cauza bronsitei sa nu auda cu urechea,si pana termin cu tratamentul sa il las in pace sa isi revina.pe urma pot sa ii pun cu o seringa apa oxigenata amestecata cu ser fiziologic,sau mi-a dat ceva spray(cred,inca nu l-am scos de la farmacie)pentru asa ceva

de durut nu il doare,doar eu banuiesc ca nu aude,ca mi-a zis ca nu "merge",si am incercat sa ii vorbesc in soapta si am vazut ca nu reactioneaza
mai asteptam sa vedem daca isi revine,dar oricum eu ii cumpar acel spray
petro
Postat: Tuesday, December 9, 2008 2:25 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/31/2008
Postari: 3374
Multa sanatate va doresc, fluturashpupici
Mela
Postat: Tuesday, December 9, 2008 2:47 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Fluturas,da,se poate sa fie vreun ganglion umflat din cauza bronsitei,exact la fel am patit cu Larisa acum 2 luni,numai ca pe ea o durea,am fost la medic,i s-a uitat in ureche,nu avea nimic.

eu ii curat cu betisor pentru copii,de-ala ce are o parte mai ingrosata ca sa nu intre prea mult in urechiusa.

daca era un dop mare la Darius in ureche ma gandesc ca i l-ar fi scos,treaba asta nu e deloc complicata sau dureroasa.

sanatate la copilasi!pupici
Fluturas
Postat: Tuesday, December 9, 2008 3:55 PM

sami wrote:
Fluturas,da,se poate sa fie vreun ganglion umflat din cauza bronsitei,exact la fel am patit cu Larisa acum 2 luni,numai ca pe ea o durea,am fost la medic,i s-a uitat in ureche,nu avea nimic.

eu ii curat cu betisor pentru copii,de-ala ce are o parte mai ingrosata ca sa nu intre prea mult in urechiusa.

daca era un dop mare la Darius in ureche ma gandesc ca i l-ar fi scos,treaba asta nu e deloc complicata sau dureroasa.

sanatate la copilasi!pupici

prostia era a mea ca ii stergeam cu betisor normal si cand vedeam cat iasa,normal ca bagam mai tare...mai ales ca lui ii si place.acum m-am invatat minte.mi-a spus si primul pediatru ca nu e mare,deci nu imi fac multe grijuri,ca doar se curata cumva,dar nu stiam cum sa curat

multumesc de raspunsuri
oanamaria
Postat: Monday, February 8, 2010 11:58 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Am descoperit si eu la stefi in urechiusa un dop .Il vad deceva timp ca tot duce manuta la urechiusa si am depistat dopul .
Merge chestia cu apa oxigenata ca sprey pt junior nu am gasit ,iar aici in oraselul unde locuim vine doar o data pe sapt un orl-ist de la Bucuresti si pe vremea asta nu am cum sa ies prin zapada cu copilul.Poate imi puteti da voi sfaturi .
Lilly of the valley
Postat: Tuesday, February 9, 2010 2:51 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Merge, dar spalaturile trebuie sa i le faci cu o seringa fara ac, iar apa introdusa astfel in canalul auricular nu trebuie sa aiba presiune f. mare, altfel creezi leziuni pe timpan. Trebuie sa ai mana, ca sa zic asa.

Mai incearca si TIS CERATIS. E un produs natural. Se gaseste in farmacii sau pe la magazinele naturiste. E produs de aceeasi firma care face si crema pt. bebelusi, cea cu hipopotamul roz (nu-i mai stiu denumirea cremei).
Sanatate!
oanamaria
Postat: Tuesday, February 9, 2010 4:51 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Multumesc mult pentru raspuns.
Maine avem programare la ORL.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed