Donarea de sange

Options Donarea de sange
Subiectul anterior · Subiectul urmator
tiramisu
Postat: Friday, August 6, 2010 9:10 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 8/4/2009
Postari: 488
Locatia: Ardeal
Eu nu am donat niciodata dar parca asi face-o.Mi-ar placea ca in schimbul donatiei de sange sa iti faca niste analize gratuite, sau in caz ca vei avea nevoie candva de sange ca donator sa ai prioritate in fata celorlalti. Mi s-ar parea mai corect nu credeti?
alexandrabogdan
Postat: Friday, August 6, 2010 9:16 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
nu am donat dar as face-o. la fel sunt de acord cu donarea de organe dc esti in moarte cerebrala. Doamne fereste de asa ceva dar eu i-am instiintat pe ai mei.
mommy
Postat: Friday, August 6, 2010 10:25 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Eu mi-am luat bonurile. Nu le-as fi lasat oricum pt ca m-au deranjat aluziile. Analize de sange se fac, dar nu iti comunica nici un rezultat - poate doar daca se descopera ceva grav... sau poate cand mai vrei sa donezi si te duci cu carnetul de donator (care se intocmeste la prima donare). Nu stiu care este procedura.

Inainte de donare ti se ia tensiunea si un interviu (cum te simti, cat ai dormit, daca ai mancat ceva la micul dejun - trebuie sa manaci o masa usoara, cand ai avut ultima menstruatie, daca alapatezi, cand ai nascut, daca ai baut, ai luat medicamente etc.).

Nu trebuie sa va fie frica sa donati. Mie chiar imi curgea cam greu sangele (nu avea debit), a durat putin mai mult (20 de minunte) si a trebuit sa tot strang in mana o minge de cauciuc pe tot parcursul donarii si tot nu a fost dureros.
giulia_mamik
Postat: Friday, August 6, 2010 10:31 PM

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Eu am fost sa donez sange ...dar m-au trimis acasa.Au zis ca sunt cam slaba sa donez sangebanghead si totusi am in jur la 55 de kile la 1,70 m.Eu cred ca nu aveau ei chef...caci sincer ma simt in putere pt asa ceva.Si in afara de o spaslmofilie in iarna,nu ma stiu bolnava cu vreo cevauff
danab
Postat: Monday, August 9, 2010 8:54 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
praslea_cel_voinic wrote:

Subscriu....
Vazusem la stiri zilele trecute ca vor sa faca restructurari si sa reduca cheltuielile la centrul din Iasi si am ramas shocata...closedtopic

Si asa arata jalnic centrul din Iasi, daca mai reduc si personal si cheltuielile, va fi centru de imbolnavire nu de donare.
Miru, comentarii sictirite si jignitoare am auzit si la centrul din Iasi, unde sunt ori doctori si asistenti plicitisiti si nervosi, ori tineri care nu au avut alta solutie, care abia iti gasesc o vena sau abia stiu sa iti ia tensiunea.
mama Alessiei
Postat: Monday, August 9, 2010 5:58 PM

Intrat: 1/16/2009
Postari: 1578
Locatia: sus pe deal
Am donat si eu de vreo 2 ori, pe aici (Italia)...dupa un mic interviu despre eventuale boli / tratamente in curs s-au miscat repede si nu mi-au lasat semne (400/500ml)...procedura este sa stai intins pe pat cit iti iau singe si vreo 10 minute dupa.
Apoi te invita sa iei micul dejun (cu lapte/cafea/cornuri) intr-o camera special amenajata.
Din cite am inteles cei ce doneaza au dreptul si la un certificat medical (pentru a motiva eventuala absenta de la servici).
Ti se spune ca singele recoltat este trimis mai intai la analize si ti se va comunica daca in rezultate au gasit chestii "alarmante".
bulibuli
Postat: Monday, August 9, 2010 10:00 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Mai, am donat si eu de 2 ori la centrul din Iasi dar s-au purtat f frumos fetele de acolo.. mi-au gasit si vene, au fost si deosebit de dragute, de bon nici vorba sa faca aluzii ... centrul intr-adevar arata jalnic, numai sala in care donezi era renovata ultima data, arata ceva mai bine parca. Analizele se fac bineinteles gratuit, te duci dupa 2-3 zile si-ti iei buletinul de la centru. Tot ele mi-au spus asta si tin minte ca am rugat sa-mi treaca si Rh-ul ca nu mi-l stiam.

giulia, esti simpatica foc, ai 55 kg la 1,7 m mai ai si niscaiva spasmofilie si tu vrei sa donezi..
pe sotul meu l-au refuzat doar pt ca are putina lipsa de calciu, ca sa nu lesine sau sa faca vreo criza de spasmofilie pe acolo, si el are 100 kg...
danab
Postat: Tuesday, August 10, 2010 8:25 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Ana, eu am ramas cu gust amar dupa episodul cu donarea de sange. Cred ca am mai povestit. Eu am ajuns la centrul de recoltare pt ca un coleg de-al sotului avea nevoie de preparat trombocitar (cred ca asa se chema) si eram compatibili (eu am AB4 Rh-) iar numarul de trombocite din sangele meu era peste 250.000, si aveam de unde sa-i dau. Prima data cand am ajuns o doamna de acolo m-a repezit ca ce caut eu acolo, ca nu-mi ia sange ca sunt slaba (si am ~70kg, nu arat mica si sfrijita, cum s-a exprimat ea). Dupa ce mi-a facut testul si a vazut ca am trombocite sa dau, s-a mai linistit, doar ca luasem nurofen cu o seara inainte si nu puteam dona (cica blocheaza trombocitele si nu le pot folosi). Am revenit la o saptamana, si acelasi tratament. O singura doctorita, una tanara si frumusica a fost mai simpatica. M-a trimis sa beau o cafea mai tare, sa imi creasca tensiunea, dar si asa asistentul nu a mai reusit sa imi gaseasca vena de la mana drepata, si m-a tot intepat in mana, ca il treceau toate transpiratiile ras Au renuntat.
Mai venise un baiat sa doneze tot pt bolnavul nostru, desi nu-l cunostea (era vecinul unui alt coleg) si pe el l-a luat la rost dna care m-a facut sfrijita pe mine ras Problema ei era ca lumea vine cand cunosc pe cineva sa doneze sange, nu de bunavoie.

M-am intins, scuze, dar eu am ramas cu amintiri neplacute dupa episodul asta. sunt insa dispusa sa donez, daca va fi nevoie si posibil, mai ales ca am o grupa rara de sange.
nikmiki
Postat: Friday, August 13, 2010 6:54 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 7/18/2010
Postari: 881
Locatia: Spania
Mi-am facut curaj si m-am dus sa donez sange,dar... nu m-au primit pt ca am nascut acum 2,5 luni si trebuie sa treaca cel putin 6 luni.Sper sa-mi fac curaj si data viitoare si sa donez sange,in sfarsit.
angelic_art2000
Postat: Friday, November 5, 2010 12:07 AM

Nivel: Membru

Intrat: 2/14/2007
Postari: 39
Locatia: Bucuresti
madanuta wrote:
Si eu am donat sange de vreo 5 ori. Am grupa 01, Rh negativ, asa ca o sa donez de cate ori va avea cineva nevoie, pentru ca aceasta grupa este chiar cea mai rara, iar cei cu Rh negativ dau absolut oricarei alte grupe.

Buna,
tot cautand... am ajuns printre voi, unde nu am mai fost de taaare mut timp!

Fratele meu vitreg este internat de o saptamana si jumatate in spital... intai la Braila, iar apoi la Bucuresti, pentru ca medicii au spus ca doar aici il pot opera...
Insa parintii au intampinat o mare problema.

GRUPA 0 cu RH NEGATIV !!!

Il tot amana cu operatia, iar el se simte din ce in ce mai rau...!

Am uitat sa specific ca are 20 ani, numele lui este MIHAI MIHALCEA si este internat acum la Spitalul Sf. Ioan din Sos. Vitan-Barzesti, Bucuresti.

Oricat este binevenit. Are nevoie de cel putin un litru.

Daca poate ajuta cineva... Va rog sa ma contactati pe adresa
angelic_art2000@yahoo.com

Mesajul acesta este valabil pentru toti cei care il citesc si vor sa ne ajute...
Va multumim din suflet!!!
linda_d
Postat: Tuesday, November 23, 2010 8:48 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Celor din Bucuresti le pot impartasi experienta mea de la prima donare de sange.
Am donat ieri la Centrul de Transfuzie Sangvina de pe strada Caracas (intersectie cu str. Dr. Felix, in apropiere de Piata Victoriei)
In detaliu:
Am ajuns la ora 9 fix. Am citit toate afisele de pe usa de la intrare, nu scria nicaieri unde trebuie sa mergi prima oara, ci diverse alte informatii pentru donatori (program recoltare: 7:30-12:30 pentru donatori incepatori, 7:30-13:30 pentru cei care au deja carnet, diverse alte restrictii, etc). Am intrat, am ajuns intr-o sala de asteptare cu multe scaune asezate ca la cinematograf, in care asteptau cam vreo 25 de persoane. Am intrebat portarul ce trebuie facut si abia de la acesta am aflat de camera 54 unde se face inregistrarea.
Am mers la etajul 1 si am intrat in acea camera. Acolo nu m-a bagat nimeni in seama, era o masa in centrul incaperii la care sedea o cucoana care citea Libertatea. Am asteptat vreun minut in speranta ca ma va baga in seama, dar ea citea neobosita ziarul. Atunci am indraznit sa-i vorbesc, mi-a cerut buletinul si mi-a zis sa cobor la parter si sa astept in acea sala mare, urmand sa fiu chemata prin statie.
Am coborat in acea sala, unde nu am asteptat putin, ci vreo 50 de minute, pana am fost chemat. Se facuse ora 10.
Chemarea se aude dintr-un difuzor, precizand numele persoanelor si cabinetul de la etajul 1 la care trebuie sa se prezinte. Desi sunt strigate mai multe persoane o data, in cabinet se intra individual, si doar dupa completarea unui chestionar in care trebuie sa raspunzi la intrebari despre viata ta sexuala, calatorii in strainatate si istoricul bolilor contagioase avute. Esti chiar intrebata cand ai baut ultima oara alcool, ce anume bautura si in ce cantitate, si daca ai fost recent la pescuit!
Cand am intrat in cabinet, mi s-au mai pus cateva intrebari suplimentare sau care au repetat unele intrebari din chestionar, am fost cantarita si mi s-a luat temperatura din ureche, mi s-a inmanat carnetul de donator si o fisa pt analize, apoi am fost trimisa la un alt cabinet, unde urma sa se faca consultul de catre o doctorita.
Dupa ce a venit doctorita in acel cabinet, am fost a doua persoana consultata, mi s-a luat tensiunea si am fost ascultata la inima, apoi trimisa la un alt cabinet unde mi s-a luat sange din deget pentru determinarea grupei de sange si a glicemiei. Se facuse cam 10:45.
Am revenit cu foaia de rezultate la cabinetul doctoritei. Pentru ca glicemia era mica, si mie chiar mi se facuse foame, mi s-a zis ca trebuie sa mananc neaparat ceva, asa ca am iesit la masina si am mancat 2 sandvich-uri pe care le aveam de acasa. Cand m-am intors, pe la 11:15, am urcat la etajul 2, unde sunt "boxele" in care se recolteaza sangele. Din pacate, deja fusesem chemata cand lipseam, si luasera pe altcineva in locul meu. Asa ca am asteptat urmatoarea "runda". In sala de asteptare este televizor, dar donatorii sunt avertizati prin afise sa nu se mai joace la butoane (sic!), asa ca poti doar sa te uiti la ce e pe postul respectiv.
Dupa vreo 20 de minute de asteptare, am fost in sfarsit chemata la recoltare, impreuna cu alte 5 persoane. Recoltarea a decurs fara probleme, asistentele atente sa te intrebe mereu daca e totul in regula, daca nu simti vreo problema. Pe la 11:55 ieseam cu tamponul de vata presat pe intepatura. A mai durat 5 minute pana mi-am ridicat bonurile si adeverinta de zi libera pt serviciu si ieseam pe poarta exact la 12.
Per total a iesit bine, dar in nici un caz repede. Cine vrea sa doneze trebuie sa aibe in vedere un timp de aproape 3 ore.
Cret
Postat: Monday, July 29, 2013 10:31 AM

Nivel: Membru

Intrat: 7/29/2013
Postari: 1
Locatia: Oradea
Buna,

Scriu pentru prima data pe un forum din disperarea de a gasi un donator cu buna vointa!

Am nevoie de GRUPA 0 cu RH NEGATIV !!!

Persoana care are nevoi este Blaga Florian si este internat la spitalul judetean din Oradea, judet Bihor.
ma puteti contacta si personal la nr de tel 0744281411 sau daniel.cret@4cprojectconsulting.

este nevoie urgenta de sange, in urma unui accident ramanand fara sange!

Mesajul acesta este valabil pentru toti cei din Bihor sau chiar Cluj...
Va multumim din suflet!!!
AngelNot
Tzepii
Postat: Wednesday, November 5, 2014 12:24 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/13/2006
Postari: 1814
Locatia: Romania-Bucuresti
O tehnologie simpla dar de mare ajutor pentru cei care doneaza sau fac analize de sange:
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed