Donarea de sange

Options Donarea de sange
Subiectul anterior · Subiectul urmator
miriam
Postat: Thursday, August 5, 2010 8:25 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 5/17/2009
Postari: 4982
Locatia: bh
si eu am donat odata pt o cunostinta, si as mai face-o daca ar fi nevoie...
mommy
Postat: Thursday, August 5, 2010 12:05 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Am uitat sa va spun ca am donat si eu de curand, nu ca am reusit sa ajung la centrul de donare, ci pt ca la noi la serviciu au adus echipa ambulanta de recoltari si cine a vrut sa doneze, a donat. Echpa de doctori si asistenti au fost profesionisti, se vede ca iau sange in mod curent. Desi iti baga ditamai acul in vena, nu-ti sparge vena si nu te invinetesti. Si nu doare, e doar un mic disconfort.

Mi-au lasat insa un gust amar comentariile asistentilor care sugerau tuturor sa nu isi ia bonurile de masa la care au dreptul pentru donare. De fapt m-au deranjat aluziile la presupusele noastre salarii ("imense pe langa ale lor") si barfele despre personalul bancilor pe unde au mai fost ei pt donare... "nici unul nu a renuntat la bonuri", "romanul nu intelege ca actul de donare e unul benevol" si alte chestii de genul asta.
Roxanel
Postat: Thursday, August 5, 2010 1:52 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Eu nu am donat, as dona dar mi-e frica. Pana acum am avut scuza ca fumez dar acu daca m-am lasat nu mai am scuza. O sa-mi fac curaj sa merg.
ingerash
Postat: Thursday, August 5, 2010 1:56 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
Am donat si eu aici.Benevol,aici nu este cu bonuri ci act de caritate.Doua zile am fost ametita,dar stiu ca am facut un bine.
Roxie
Postat: Thursday, August 5, 2010 2:50 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 8/1/2007
Postari: 636
Locatia: Bucuresti
Miru wrote:

Mi-au lasat insa un gust amar comentariile asistentilor care sugerau tuturor sa nu isi ia bonurile de masa la care au dreptul pentru donare.

Ce chestie, probabil ca cei care umbla pe la firme gandesc altfel. Eu am donat de doua ori sange, la Dr Felix, si cei de acolo ne-au incurajat pe toti care eram acolo, in ambele ocazii, tocmai, sa luam bonurile, pentru ca daca vede statul ca raman bonuri de masa neridicate, care se returneaza, ajunge la concluzia ca nu e nevoie de ele si le taie, si atunci nu vor mai dona sange nici macar cei care doneaza pentru bonuri.
sweet angel
Postat: Thursday, August 5, 2010 3:05 PM

Intrat: 1/6/2010
Postari: 4463
Locatia: italia
poate asistentii spuneau sa nu luati bonurile ca aveau ei nevoie de ele.
eu nu am donat niciodata, cu toate ca m-am gandit de multe ori sa donez.
mommy
Postat: Thursday, August 5, 2010 3:17 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Pai nu am inteles care era motivul pentru care o faceau, dar insistau mult pe chestia asta.
bulibuli
Postat: Thursday, August 5, 2010 5:15 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
mi se pare de prost gust.. daca ai nevoie de bonuri cerseste-le (ca practic asta au facut), nu il face pe altul sa se simta prost ca nu-ti da tie ceva ce i se cuvine, fii sincer... poftim eu daca nu am nevoie de bonul ala poate prefer sa il dau unuia de pe strada care moare de foame si nu unei asistente...

daca asta e destinatia bonurilor nu ai ce comenta, daca vrea omul ti-l lasa, daca nu, nu... am donat si eu de 2 ori, si de fiecare data mi-am luat bonul, nici nu s-a pus problema sa comenteze cineva ceva...

Miru, si ce-ai facut, le-ai lasat bonul??
geanyna32
Postat: Thursday, August 5, 2010 5:36 PM

Intrat: 2/16/2010
Postari: 534
Locatia: giurgiu
pe scurt MIRU...suntem in Romania si asta ne ocupa tot timpul.....
asa e romanul ..sa-i iasa si lui ceva...ce dak e platit pentru ceea ce face???

eu nu am donat niciodata,am avut odata o tentativa dar era pentru cineva care avea nevoie de grupa B3 si nu aram compatibila.
Cred k multi nu doneaza din cauza fricii de a nu se contamina cine stie cu ce boala.....si hai sa recunoastem k orice este posibil....
geo67
Postat: Thursday, August 5, 2010 6:22 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 12/3/2009
Postari: 141
Locatia: MEDGIDIA
Eu nu am donat niciodata insa sotul meu era un donator convins dar sa imbolnavit hepatita B de la seringi, ace..........,asa ca aveti grija
bulibuli
Postat: Thursday, August 5, 2010 10:52 PM

geo67 wrote:
Eu nu am donat niciodata insa sotul meu era un donator convins dar sa imbolnavit hepatita B de la seringi, ace..........,asa ca aveti grija

imi pare rau.. mai e posibil asa ceva in secolul 21??
alimami
Postat: Friday, August 6, 2010 9:06 AM

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1845
Locatia: Romanica
Eu as dona pt ca nu mi-e frica de siringi(ca sunt de unica folosinta), dar sunt anemica,am tensiune ff mica si fac cadere de tensiune si calciu.(din pacate se poate lua hep B si C si de la dentist,chiar si in secolul 21..)
bulibuli
Postat: Friday, August 6, 2010 12:21 PM

cel putin teoretic.. n-ar trebui...
praslea_cel_voinic
Postat: Friday, August 6, 2010 1:35 PM

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2348
Locatia: Far, far away...
bulibuli wrote:
cel putin teoretic.. n-ar trebui...

Subscriu....
Vazusem la stiri zilele trecute ca vor sa faca restructurari si sa reduca cheltuielile la centrul din Iasi si am ramas shocata...closedtopic
nikmiki
Postat: Friday, August 6, 2010 4:45 PM

Intrat: 7/18/2010
Postari: 881
Locatia: Spania
marti vine la noi in sat o masina cu medici care recolteaza sange (spania). vine de 2 ori pe an.am vrut dintotdeauna sa donez sange dar mi-a fost frica pale . poate reusesc sa ajung sa donez. sper sa-mi fac curaj. am grupa A si pe aici e cam lipsa de grupa asta.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed