Donarea de sange

Options Donarea de sange
Subiectul anterior · Subiectul urmator
crista
Postat: Tuesday, May 27, 2008 9:54 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/27/2007
Postari: 1849
inger7 wrote:
Sant de acord cu donarea de sange.Eu am B3 .Daca sant anemica pot dona?

E nu cred ca poti dona, cand am fost prima data sa donez si e,u mi-au spus si mie ca sunt anemica si sa plec acasa ras ...acum.. cine stie, poate poti. pupici
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, May 27, 2008 9:59 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
inger7 wrote:
Sant de acord cu donarea de sange.Eu am B3 .Daca sant anemica pot dona?

Hihihi, si eu tot B3pupici ! Ce coincidentasic !
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, May 27, 2008 10:00 AM

crista wrote:

E nu cred ca poti dona, cand am fost prima data sa donez si e,u mi-au spus si mie ca sunt anemica si sa plec acasa ras ...acum.. cine stie, poate poti. pupici

Te-a si cantarit sau te-a intebat cate kg ai?
ingerash
Postat: Tuesday, May 27, 2008 10:17 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
Am 54 de kg la 1,65 cm .Si cica sant anemicaalcool
Stele ,fain ca avem aceeasi grupa.firstprize pupici
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, May 27, 2008 10:22 AM

inger7 wrote:
Am 54 de kg la 1,65 cm .Si cica sant anemicaalcool
Stele ,fain ca avem aceeasi grupa.firstprize pupici

Pai anemia cred ca nu are de-a face cu nr.kilogramelor, ci cu ferul din organism, asta daca e anemie feripriva.Mai poate fi anemie prin deficit de vitamine si cauza de anumite boli. Parca si ce ade b 12.

pupici pupici pupici
ingerash
Postat: Tuesday, May 27, 2008 10:31 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
Trebuie sa fac B-urilebanghead si astept de 2 saptamani sa-mi gaseasca cumnata mea o solutie injectabila,care zice ea ca este mai eficienta.
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, May 27, 2008 10:33 AM

inger7 wrote:
Trebuie sa fac B-urilebanghead si astept de 2 saptamani sa-mi gaseasca cumnata mea o solutie injectabila,care zice ea ca este mai eficienta.

Succesangel !
oana_nicole
Postat: Thursday, June 11, 2009 3:55 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 6570
Locatia: end of the rainbow
Mai putin de 2% dintre români doneaza sânge

Sub 2 % dintre români doneaza sânge, iar bucurestenii doneaza, pe zi, cel mult 400 de unitati, în conditiile în care doar un spital din Capitala are nevoie de 800 de unitati de sânge, zilnic, a precizat, pentru NewsIn, presedintele Fundatiei Donatorilor Benevoli de Sânge (FDBS), Aimee Bugner.

"În cazul unui transplant pacientul poate sa aiba nevoie si de cinci unitati de sânge. De asemenea, o operatie de sold poate necesita pâna la opt pungi de sânge. Sunt atâtea spitale care fac zeci de operatii pe zi, iar noi (Fundatia Donatorilor Benevoli de Sânge si Institutul National de Hematologie Transfuzionala, n.r.),nu reusim decât sa strângem în medie 150 de unitati de sânge, zilnic, plus ce se doneaza la spitalele Floreasca, Bagdasar, Sf. Ioan sau la Fundeni", a mai spus Aimee Bugner

În timp ce în România mai putin de 2 % din populatie doneaza sânge, în Elvetia si Danemarca, procentul donatorilor este de 10%. În Franta si Ungaria, în jur de 5, respectiv 4% din populatie doneaza sânge.

"Sângele nu se fabrica si nu se poate cumpara din magazine sau fabrici. El se gaseste în venele oamenilor si doar acestia îsi pot dona sângele spitalelor, pentru a-i ajuta pe altii. Criza de sânge din România nu este vina medicilor sau a autoritatilor, ci a populatiei care nu este educata în scopul donarii de sânge", a adaugat Bugner.

Pentru a marca Ziua Mondiala a Donatorului de Sânge, care va avea loc pe 14 iunie, FDBS a lansat, joi, o campanie sociala, sub deviza "Doneaza sânge!Salveaza o viata!". Campania are ca obiectiv sa îi convinga pe cei care nu au donat sânge niciodata sa faca acest pas, pentru a-i putea ajuta pe cei care au nevoie de sânge ca sa supravietuiasca.

Cei care doresc sa doneze sânge se pot adresa atât Fundatiei Donatorilor Benevoli de Sânge, Institutului National de Hematologie Transfuzionala, cât si spitalelor care detin centre de recoltare a sângelui. Donarea consta în 450 de ml de sânge, adica o unitate. Înainte de a da sânge, donatorul trebuie sa completeze un chestionar care contine întrebari reprezentative despre viata sa sociala si despre istoricul sau medical.

Dupa donare, sângele este testat pentru hepatita A, B, C, pentru HIV si sifilis, dupa care pleaca spre spitalele care au nevoie de sânge.

SURSA
fluturasy85
Postat: Tuesday, August 25, 2009 2:07 AM

Nivel: Membru

Intrat: 8/19/2009
Postari: 36
Locatia: undeva in Bucuresti
Daca as avea o adresa exacta as dona cu mare placre si nici pe net nu am gasit.Ca m-as duce cu mare placere nu ca nu as vrea ca altii.Ideea este a nu gasesc o adresa exacta si mai ales ca ,grupa mea se gaseste greu 01
roxy_oxxy
Postat: Tuesday, August 25, 2009 5:57 AM

Intrat: 6/11/2008
Postari: 2571
Locatia: buc
eu am grupa 01 cu RH+.... pe la 18 ani am donat si eu sangeras ... a fost ceva nou... simti cum pleaca sangele din tinesic ...(cel putin asa imi amintesc)... dar mi s-a facut rau de atunci si nu mi-au mai dat voie sa donezuff .... am mai fost o data acum 3 ani si ma aveau in baza de dateuff .... daca poti sa ajuti de ce sa nu o faci???
roxy_oxxy
Postat: Tuesday, August 25, 2009 6:00 AM

Intrat: 6/11/2008
Postari: 2571
Locatia: buc
fluturasy85 wrote:
Daca as avea o adresa exacta as dona cu mare placre si nici pe net nu am gasit.Ca m-as duce cu mare placere nu ca nu as vrea ca altii.Ideea este a nu gasesc o adresa exacta si mai ales ca ,grupa mea se gaseste greu 01

eu am donat in Buc la Spitalul Fundeni, dar cand am fost cu sotzul la Floreasca avreau si acolo un loc ptr donat.... eu zic ca poti dona aproape in orice spital (cand am donat eu mi-au dat o masa calda acolo si cat tmp donam stateam comoda pe pat si ma uitam la tvsic )
madanuta
Postat: Tuesday, August 25, 2009 11:38 AM

Intrat: 6/26/2007
Postari: 6054
Locatia: Romania
Si eu am donat sange de vreo 5 ori. Am grupa 01, Rh negativ, asa ca o sa donez de cate ori va avea cineva nevoie, pentru ca aceasta grupa este chiar cea mai rara, iar cei cu Rh negativ dau absolut oricarei alte grupe.
KRYS85
Postat: Tuesday, August 25, 2009 11:42 AM

Intrat: 9/23/2008
Postari: 6611
Locatia: RO_Medias
si eu putem dona sange dar din cauza hepatitei nu o sa mai pot dona cry dar asta este!!!

In legatura cu anemia si eu sunt foarte anemica asa ca Ingerasule sa-mi spui si mie ce injectii vei face!!!pupici
andreidana86
Postat: Wednesday, August 4, 2010 10:39 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 3/20/2010
Postari: 287
Locatia: Torino
Eu acum 3 sapt mi-am facut analizele la un spital sa vad daca pot dona, astept rezultatele si daca se poate cu mare drag, stiind ca sangele meu poate salva, mai ales ca e rh negativ, grupa 01
dance campfire
Ana
Postat: Wednesday, August 4, 2010 10:42 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Bravo frumos gest!newclap newclap
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed