Donarea de sange

Options Donarea de sange
Subiectul anterior · Subiectul urmator
crista
Postat: Saturday, August 11, 2007 1:45 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/27/2007
Postari: 1849
Kiki wrote:
Eu am destul spirit civic, insa nu ma consider o persoana cu sanatate de fier ca sa pot dona. Am un copil de crescut si pentru el trebuie sa fiu in putere.

Cam asa ma consider si eu...
Tot timpul mi-am dorit si donez si eu sange , nu stiu de ce...mi se parea ca fac o fapta asa de buna, incat asta ar putea salva viata cuiva. O data am fost la spital si donez, dat nu m-au acceptat...au spus ca sunt prea palida, si mai degraba as avea eu nevoie sa sange, deci,
n-aveam de dat uff
mommy
Postat: Saturday, September 29, 2007 10:48 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Sånge contaminat: Circa 3% dintre transfuzii transmit virusul HIV
Iar un procent si mai mare de sange transmite diverse tipuri de hepatite...uff
Miri
Postat: Tuesday, November 27, 2007 9:38 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Am ajuns in situatia in care cineva apropiat are nevoie de sange...grupa AII negativ....E cumplit de greu sa nu ai de unde aduce picatura de viatza necesara cuiva.....e atat de frustrant sa cauti donatori si sa nu gasesti ceea ce-ti trebuie....Am avut noroc cu toti colegii mei de pe sectie, s-au testat sa vada daca sunt compatibili, dar din pacate nu am avut rezultate pozitive.....
Mai caut, mai sper, am anuntat pe toti cei pe care-i cunosc.....sa nu fiti nevoite sa treceti prin asa ceva, niciodata!uff uff uff
sousourel
Postat: Tuesday, November 27, 2007 9:49 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Offff, Miri, imi pare asa de rau, Doamne ajuta sa gsiti ceea ce ar putea ajutapupici
Kiki
Postat: Tuesday, November 27, 2007 9:58 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Miri, ai PM.
Miri
Postat: Wednesday, November 28, 2007 7:19 PM

Multumesc, Sousourel!pupici
Kiki, am raspuns!pupici

Doar cand esti implicat intr-o astfel de problema, iti dai seama ce mult conteaza sa existe suficienti donatori de sange....plans plans plans
sousourel
Postat: Wednesday, November 28, 2007 9:07 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Mami, dar nu se poate dona de catre oricine si spitalul sa asigure cantitatea si grupa necesare? In cazul tatalui meu asa a fost...i-au dat sange, iar donatorii (indiferent de grupa) au mers ulterior, doar pt cantitatea folosita.
mommy
Postat: Thursday, November 29, 2007 11:29 AM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Miri, imi pare rau, Doamne ajuta sa gasiti donatori! uff
Grupa 0 negativ nu e buna? Parca era donator universal...oare
Cris Rusu
Postat: Thursday, November 29, 2007 2:41 PM

Intrat: 10/14/2006
Postari: 1445
Locatia: Micul Paris romanesc, de cosmar...
Of... Citeam si nu-mi venea sa cred... Si eu care vreau sa donez, nu pot... Ca am avut hepatita acum 20 de ani... nervi angry
Si pe langa asta, tocmai am auzit de un coleg de la mine de la opera, un regizor de scena, care are nevoie de transfuzie de urgenta...banghead banghead banghead banghead banghead
Parca vin toate gramada... Cunostinta lui Miri, acum colegul meu... toanerele tunete
Miri
Postat: Friday, November 30, 2007 9:46 PM

Sousourel, la ora actuala nu gasim in centrele de sange din judet grupa de care avem nevoie, noi suntem dispusi sa oferim, la schimb, grupa 0 pozitiv....uff

Miru, eu si sotul meu avem grupa 0 pozitiv, dar avem nevoie de AII negativ, deci nu suntem compatibili din cauza Rh-ului....nervi

Cris,am patit si noi asa, unul dintre donatori (dintre cei foarte putini compatibili)a facut tratament cu citostatice, in urma cu un an, asa ca nu poate dona sange...plans

Multumesc tuturor pentru gandurile bune si pentru sustinere!pupici
bereea
Postat: Sunday, May 25, 2008 4:45 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22704
sunt de acord cu donarea de sange, din pacate, eu nu o voi putea face niciodata
ciocolatzica
Postat: Sunday, May 25, 2008 5:12 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 3/17/2008
Postari: 178
eu am grupa de sange b 3 cu rh negativ,as dona cu mare placere sange pt cine are nevoie pt k grupa mea este o grupa foarte raara
crista
Postat: Monday, May 26, 2008 11:21 PM

Intrat: 1/27/2007
Postari: 1849
ciocolatzica wrote:
eu am grupa de sange b 3 cu rh negativ,as dona cu mare placere sange pt cine are nevoie pt k grupa mea este o grupa foarte raara

...nu stiu cat de rara e grupa asta, si eu am tot b3 rh negativ, si mai cunosc inca 4 fete care au aceasi grupa....
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, May 27, 2008 8:36 AM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Eu nu pot dona sange din cauza greutatii mici pe care o am.De doua ori am vrut sa donez si m-am lovit de impedimentul asta.S-a mai skimbat ceva in privinta limitelor de greutate? Eu am 46-47 de kg.
ingerash
Postat: Tuesday, May 27, 2008 9:31 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Sant de acord cu donarea de sange.Eu am B3 .Daca sant anemica pot dona?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed