Donarea de sange

Options Donarea de sange
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mommy
Postat: Friday, August 10, 2007 10:30 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Prejudecatile noilor reguli de donare a sangelui

Ce parere aveti? Eu cred ca este mai bine ca donarea sa fie voluntara. Pana acum donau mai mult oameni saraci, pentru bonurile acelea gratuite si reduceri la abonamente Ratb, oameni care ar fi raspuns orice la chestionar, numai sa nu fie respinsi. Din pacate, de acum inainte cred ca se vor imputina donatorii, daca nu ne schimbam mentalitatea. Eu nu am donat sange niciodata!uff
Kiki
Postat: Friday, August 10, 2007 10:37 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Eu cred ca si Miru ca se va minti mult in completarea formularelor, doar-doar sa doneze. Recunosc ca sunt de acord sa nu doneze cei cu HIV (ar fi si culmea), cei cu diverse boli transmisibile, drogatii si femeile gravide, dar nu poti sa pui atatea conditii. Sunt 100% sigura ca nu va scadea cine stie ce numarul donatorilor, pentru ca vor minti cu spor la completarea formularelor, pentru ca nu se poate verifica ce scriu ei acolo. Daca ar fi fost sistemul de sanatate 100% informatizat si ar scrie undeva absolut tot ce a avut / patit un om, atunci da, s-ar putea verifica daca ce scrie in chestionar e corect.

Aaaa, si as mai interzice donatul persoanelor sub 18 ani. Adolescentii sunt inca in dezvoltare si nu cred ca au nevoie de perioadele de slabiciune post - donare. O spun in cunostinta de cauza, pentru ca eu in liceu fiind am donat sange de cateva ori.
mommy
Postat: Friday, August 10, 2007 10:51 PM

Inca un articol:
Romanii nu doneaza sange pentru ca se tem de boli

Kiki, cei sub 18 ani nu au voie sa doneze, cf noilor norme.
Kiki
Postat: Friday, August 10, 2007 10:52 PM

Miru wrote:
...
Kiki, cei sub 18 ani nu au voie sa doneze, cf noilor norme.

Aha, inseamna ca s-a schimbat. Pe vremea mea de la 14 ani se putea dona, dar cu limita de 50 de kg, parca...
MNiko
Postat: Friday, August 10, 2007 10:59 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Nu stiu chiar multe pe aceasta tema, dar am stat intr-o perioada intr-un camin cu bucatarie comuna si cand faceam mancare am surprins o discutie intre 2 doamne. Una din ele era donator de sange si ii explica celeilalte cateva aspecte legate de subiect.cam ce am retinut eu
- trebuia sa doneze periodic(parca minim de 2 ori pe an) pt ca organismul ei era obisnui sa refaca continuu stocul de sange si daca sarea peste o donatie atunci i se "ingrosa sangele prea tare" - partea asta cu ingrosatul n-am iprea inteles-o
- facea anual un set de analize pt a putea ramane donator.
Miri
Postat: Friday, August 10, 2007 11:03 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
MNiko wrote:
....trebuia sa doneze periodic(parca minim de 2 ori pe an) pt ca organismul ei era obisnui sa refaca continuu stocul de sange si daca sarea peste o donatie atunci i se "ingrosa sangele prea tare" - partea asta cu ingrosatul n-am prea inteles-o

Mihaela, sunt persoane carora li se recomanda - ca metoda de tratament - donarea de sange. Sunt cei care sufera de policitemie si care au un risc crescut de a face o boala cerebro- vasculara.
codruta
Postat: Friday, August 10, 2007 11:06 PM

Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
eu donez lunar. La firma allways...

acuma serios, fara gluma,eu as dona, dar imi lipseste simtul civic.Daca m-ar opri pe strada sa donez sange, as da. Dar daca trebuie sa mergi, sa te rogi de ei, sa stai si la coada...parca-mi trece voluntariatul.
MNiko
Postat: Friday, August 10, 2007 11:07 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Miri wrote:

Mihaela, sunt persoane carora li se recomanda - ca metoda de tratament - donarea de sange. Sunt cei care sufera de policitemie si care au un risc crescut de a face o boala cerebro- vasculara.

Merci de lamurire Miri. Persoana repectiva nu zicea nimic de vreo boala sau poate n-am auzit eu si partea asta a discutiei.
Miri
Postat: Friday, August 10, 2007 11:08 PM

Kiki wrote:
...Sunt 100% sigura ca nu va scadea cine stie ce numarul donatorilor, pentru ca vor minti cu spor la completarea formularelor, pentru ca nu se poate verifica ce scriu ei acolo....

Kiki, cel mai greu este cand realizezi ca intr-adevar numarul donatorilor a scazut considerabil...
Pentru o operatie pe cord , un prieten de-al nostru a trebuit sa transporte sange de la Hunedoara la Clinica de Chirurgie...si a facut apel la toate cunostintele apropiate pentru a face rost de cantitatea de sange necesara interventiei.uff
Miri
Postat: Friday, August 10, 2007 11:10 PM

MNiko wrote:

Merci de lamurire Miri. Persoana repectiva nu zicea nimic de vreo boala sau poate n-am auzit eu si partea asta a discutiei.

Mihaela, poate persoana in cauza nu cunostea termenul medical al afectiunii, de aceea facea referire la " ingrosarea sangelui"...
Kiki

Miri wrote:

Kiki, cel mai greu este cand realizezi ca intr-adevar numarul donatorilor a scazut considerabil...
Pentru o operatie pe cord , un prieten de-al nostru a trebuit sa transporte sange de la Hunedoara la Clinica de Chirurgie...si a facut apel la toate cunostintele apropiate pentru a face rost de cantitatea de sange necesara interventiei.uff

Da, a scazut in ultimii ani. eu ma refeream la faptul ca noile norme nu ii vor impiedica sa doneze.
Miri

Ok!Am inteles!pupici
mommy
Postat: Friday, August 10, 2007 11:13 PM

Da, cred ca si mie imi lipseste simtul civic. Daca ar veni la mine la serviciu, cred ca as dona, cred ca multi dintre colegii mei ar dona - si suntem cateva sute. Dar asta imi aduce aminte de o stire de acum doua zile. Nu stiu cate masini speciale (centre de colectare mobile sau cam asa ceva) cumparate expres pentru asta zaceau nefolosite in curtea unui spital de cateva luni datorita unor incurcaturi aparute la inmatricularea lor.
codruta
Postat: Friday, August 10, 2007 11:15 PM

Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
Miru wrote:
Da, cred ca si mie imi lipseste simtul civic. Daca ar veni la mine la serviciu, cred ca as dona, cred ca multi dintre colegii mei ar dona - si suntem cateva sute. Dar asta imi aduce aminte de o stire de acum doua zile. Nu stiu cate masini speciale (centre de colectare mobile sau cam asa ceva) cumparate expres pentru asta zaceau nefolosite in curtea unui spital de cateva luni datorita unor incurcaturi aparute la inmatricularea lor.

am vazut si eu stirea.
ca la noi la nimeni
Kiki
Postat: Friday, August 10, 2007 11:16 PM

Eu am destul spirit civic, insa nu ma consider o persoana cu sanatate de fier ca sa pot dona. Am un copil de crescut si pentru el trebuie sa fiu in putere.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed