Donarea de organe.

Chestionar intrebare: Sunteti de acord cu donarea de organe ?
Alegere Voturi Statistici
DA 36 80%
NU 5 11%
NU M-AM GANDIT LA ASTA 4 8%

Options Donarea de organe.
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Roxanel
Postat: Saturday, May 5, 2007 7:55 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Am votat Da.
mommy
Postat: Saturday, May 5, 2007 9:29 AM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Am votat da, nu cred ca trupul mai conteaza dupa moarte.
Ema
Postat: Saturday, May 5, 2007 10:33 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Am votat da, la noi este deja o lege in care orice muritor este implicit donator de organe.
Fiecare persoana are acasa un formular care trebuie completat numai daca nu doresti sa donezi organele.
Daca nu-l completezi inseama ca ai acceptat legea, deci donezi.
Miri
Postat: Saturday, May 5, 2007 1:37 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Miha, ai dreptate: prelevarea de organe se face in anumite conditii, cea indispensabila este moartea cerebrala, adica activitate cerebrala zero!
mihaela75
Postat: Saturday, May 5, 2007 9:11 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
A, deci m-am razgandit, nu mai donez nimic, nu-mi place sa ma cioparteasca cat inca rasuflucyclops
Miri
Postat: Saturday, May 5, 2007 9:49 PM

mihaela75 wrote:
A, deci m-am razgandit, nu mai donez nimic, nu-mi place sa ma cioparteasca cat inca rasuflucyclops

Miha, s-ar putea sa "rasufle" aparatul mecanic in locul tau!ras
mihaela75
Postat: Saturday, May 5, 2007 10:19 PM

hohot da, cam asa e .
delfinasa
Postat: Saturday, May 5, 2007 11:02 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Nu stiu ce sa raspund pentru ca nu m-am interesat exact ce implicatii are in afara ca, dupa ce mori, ti se preleva organele pentru a salva vietile unor oameni...aici cand iti iei driver's licence pe formularul de aplicatie te intreaba daca esti de acord sa fii donator de organe si daca da, ti se specifica pe permis chestia asta...acum, eu cand mi-am luat permisul, am optat NU, pentru ca nu stiu in ce conditii se face si ce implica, iar tendinta si implicit fapta mea a fost sa refuz.
georgy_adinutza
Postat: Saturday, May 5, 2007 11:07 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
Locatia: Bucuresti
am votat DA , ptr ca mi-e oricum nu mi-ar mai putea fi de folos , si atunci de ce sa nu fac fericite alte persoane si in plus , ceva din mine inca ar mai supravietui pe aceasta lume , nu ???
monique
Postat: Saturday, May 5, 2007 11:58 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
Eu votez DA... Macar atata bine sa fac si eu pe lumea asta...
g_nicoleta2000
Postat: Sunday, May 6, 2007 2:40 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
delfinasa wrote:
Nu stiu ce sa raspund pentru ca nu m-am interesat exact ce implicatii are in afara ca, dupa ce mori, ti se preleva organele pentru a salva vietile unor oameni...aici cand iti iei driver's licence pe formularul de aplicatie te intreaba daca esti de acord sa fii donator de organe si daca da, ti se specifica pe permis chestia asta...acum, eu cand mi-am luat permisul, am optat NU, pentru ca nu stiu in ce conditii se face si ce implica, iar tendinta si implicit fapta mea a fost sa refuz.

Eu pentru permisul american am optat pentru Da la donarea de organe si asa as opta si la noi in tara daca ar interesa pe cineva organele mele atunci cand as fi in moarte cerebrala. sa va mai spun ca as opta pentru neresuscitare daca as fi foarte grav bolnava.
Eu nu tin mortis sa ma ingroapa cu toate organele in mine, m-am gandit foarte mult la asta. Cred ca corpul nostru este egal cu zero dupa moarte, imaginati-va cata importanta mai are daca mori intr-un incendiu sau inecat. Dar pentru cei ce stau si asteapta organe ar fi absolut un miracol, ai da viata noua unui alt om.
Donarea de organe este totusi o mare necunoscuta pentru romani, nu avem suportul medical necesar si nici nu este un subiect discutat cat de putin.
Felicitari Miri pentru topic, ridica totusi o intrebare buna in viata fiecaruia si poate cei 5 care au optat cu Nu se vor mai gandi inca odata.
Miri
Postat: Sunday, May 6, 2007 8:43 PM

g_nicoleta2000 wrote:

Felicitari Miri pentru topic, ridica totusi o intrebare buna in viata fiecaruia si poate cei 5 care au optat cu Nu se vor mai gandi inca odata.

Multumesc, Nico!pupici
Alyna
Postat: Sunday, May 6, 2007 8:59 PM

Postari: 1320
Eu am votat DA.Dupa cum au mai spus si fetele mai sus,trupul nu ne mai foloseste la nimic dupa moarte..doar o adunatura de celule si tesuturi..In plus ma bucura sa stiu ca niste oameni(poate chiar copii nevinovati)vor continua sa traiasca datorita mie.
mihaela75
Postat: Monday, May 7, 2007 4:49 PM

Am discutat si noi problema " in familie" .Ma asteptam sa inceapa Kaze cu teorii musulmane cum ca asa si pe dincolo dar se pare ca nu-l cunosc destul de binesic El e pro donare Si in Iran chiar daca e tara musulmana cine vrea poate dona fara probleme .Mi-a povestit de un prieten care avea probleme cu inima si era pe o lista de asteptare.Norocul a facut sa primeasca o inima de la un tanar de 18 ani si asta l-a facut si pe el de 18 ani.Munceste, face sport,are o viata de nu-ti vine sa crezi .Cat despre moartea cerebrala cica sa stau calma ca-s moarta de-a binelea,un creier mort e mort si gata.uff Acum chiar ca sunt in dilema,e un sentiment ciudat daca dau cu semnatura am impresia ca cineva undeva sta cu ochii pe ficatul meu cyclops
monique
Postat: Monday, May 7, 2007 6:22 PM

Postari: 3579
mihaela75 wrote:
Am discutat si noi problema " in familie" .Ma asteptam sa inceapa Kaze cu teorii musulmane cum ca asa si pe dincolo dar se pare ca nu-l cunosc destul de binesic El e pro donare Si in Iran chiar daca e tara musulmana cine vrea poate dona fara probleme .Mi-a povestit de un prieten care avea probleme cu inima si era pe o lista de asteptare.Norocul a facut sa primeasca o inima de la un tanar de 18 ani si asta l-a facut si pe el de 18 ani.Munceste, face sport,are o viata de nu-ti vine sa crezi .Cat despre moartea cerebrala cica sa stau calma ca-s moarta de-a binelea,un creier mort e mort si gata.uff Acum chiar ca sunt in dilema,e un sentiment ciudat daca dau cu semnatura am impresia ca cineva undeva sta cu ochii pe ficatul meu cyclops

Miha , esti tareee simpatica... ca de obicei, de altfel...
Off topic: ce fete frumoase ai, mai Mihaela... cred ca esti tare mandra de ele...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed