Doctor in cadrul gradinitei?

Options Doctor in cadrul gradinitei?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
elina
Postat: Wednesday, March 3, 2010 7:12 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
buna seara sunt o mamica din satu-mare .si la noi aceasi problema -se aduc copii bolnavi la gradinita. dar cel mai grav este ca nu avem asistenta pentru ca a plecat in pensie de un an de zile si din lipsa de fonduri nu se fac angajari sunt blocate posturile. chiar azi m-am certat putin cu o mamica pentru ca si-a adus fetita la gradinita cu otita, febra ,cu antibiotucul dupa ea sa-l dministreze doamnele educatoare este normal? este corect fata de ceilalti copii sanatosi? am inteles ca nu este contagios , dar stiu ca nu se trateaza in colectivitate. daca stiti cumva unde pot sa fac reclamatii sa vina cineva in control sa vada ce se intimpla va rog sa ma ajutati . am stat cu copilul meu sub perfuzii 5 zile cu branula in miina cu injectii de ampi plus de 1,5g si acuma cind se sinte destul de bine sa mi-l imbolnavesc din nou nu mi se pare ok.
marivic
Postat: Wednesday, March 3, 2010 10:56 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13404
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Nu este normal,si eu sunt educatoare,si sincer iti spun ca nu este normal ca parintele sa-si aduca copilul bolnav la gradinita,mai ales si cu medicamentele dupa el.Eu am spus parintilor,sa ii tina acasa daca sunt bolnavi,si am fost apostrofata ca de ce ii trimit eu acasa,ca ce am pregatire medicala?Da,eu am pregatire medicala,am facut scoala de Surori de Cruce Rosie cu durata de 2 ani,si cu toate astea,nu am nici un drept sa trimit copiii acasa,mi-i s-a spus.Asa ca,ii primesc pe toti :si bolnavi si sanatosi,.....disputa Daca parintii sunt atat de inconstienti,si eu sunt certata,la ce sa-mi mai bat capul?Ca oricum adun numai bile negre,....fool fool fool
yaya
Postat: Thursday, March 4, 2010 8:15 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/22/2009
Postari: 718
Locatia: buzau
IN gradinita noastra sunt 2 asistente (schimbu 1 schimbu 2),daca face febra e chemata mami imediat.dar mai sunt si nepasatoare si ii lasa pana la terminarea programului,automat ia si ceilalti virusul.ALEXIA aduna de la toti cate ceva nervi .a interzis sa se aduca copilul cu tratament in colectiv.....doar pilele sunt primiteuff .
Alyna
Postat: Thursday, March 4, 2010 12:00 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/15/2006
Postari: 1320
Faza asta cu adusul copilului la gradi super bolnavior mi-e arhicunoscutabanghead banghead banghead Numai eu stiu cat ma chinuiam cu Matei sa-l fac bine si cum intra in colectivitate, cum racea iarasibanghead Acum ma axez pe a-i stimula imunitatea,pe cat posibil,ca sa faca fata mai bine infectiilor.Altceva nu pot face.Nu pot sa ma bat cu parintii inconstienti,ca oricum nu intelegfool fool si tot eu imi fac draci.Asta e colectivitatea(si o spun cu amar).
Laura
Postat: Friday, March 5, 2010 12:30 PM

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
Mda, eu ce sa mai spun? L-am tinut acasa pe Alex o luna (cu plimbari dese, intalniri cu copii in spatii de joaca), era sanatos tun cand l-am dus la gradi si dupa doua zile deja era plin de muci...pale
bereea
Postat: Friday, March 5, 2010 1:59 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22721
La Ale la gradinita nu-i primeste daca sunt bolnavi, iar daca copilul se simte rau pe parcursul zilei te cheama sa vii sa-l iei imediat acasa.
Andi&Mariuca
Postat: Friday, March 5, 2010 9:02 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
mda...ce cunoscut suna ce povestiti...iata de ce nu il mai duc eu pe Andrei la gradinita din septembrie 2009. si nici nu va mai merge anul asta, cel putin pana surioara lui mai creste. chiar si asa mi-a racit de la un prieten de joaca si apoi ne-a dat si noua, parintilor. abia am reusit sa o ferim pe cea mica de tuse, muci si microbi.sorry1
tikky11
Postat: Saturday, September 11, 2010 10:37 AM

Este greu la gradinita, atat educatoarelor cat si parintilor. Sunt cadru medical si am vazut de-a lungul anilor multi parinti suparati ca copilul s-a imbolnavit la gradinita, dar am intalnit si educatoare care spuneau ca s-au saturat ca nu mai stiu cum sa-i faca pe parinti sa inteleaga ca nu-si pot aduce copii la gradinita tusind si cu muci, chiar daca nu iau antibiotice.
Cred ca am gasit rezolvarea acestor dileme prin achizitionarea la gradinita a unor aparate de purificat aerul.
De ce va recomand aceste aparate?
• ELIMINA PROPRIU-ZIS MIROSURILE, fara sa le acopere cu parfum
• DISTRUGE virusi, bacterii, mucegai, alergeni
• NU UTILIZEAZA ALTE CHIMICALE
• NU UTILIZEAZA FILTRE SAU ALTE CONSUMABILE
• NU NECESITA INTRETINERE
• ARE UN CONSUM DE ELECTRICITATE REDUS
• PRODUSELE SUNT OMOLOGATE SI CERTIFICATE
• PRODUCATORUL ESTE PREZENT LA NIVEL MONDIAL (SUA, Europa, Asia)
Daca doriti mai multe informatii trimiteti mail la dana.gelea@datco.ro .
koko2008
Postat: Tuesday, December 20, 2011 3:19 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/11/2009
Postari: 5442
Locatia: romania
La noi nu exista medc/asistenta in cadrul gradinitei. Majoritatea ii aduc chiar daca sunt bolnavi.A venit intr o zi o fetita, care cu o seara inainte avusese febra si a dormit la gradi uff
oanamaria
Postat: Tuesday, December 20, 2011 3:24 PM

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
La gradi la Stefan au asistenta care are cabinetul la intrare si-i controleaza pe copilasi in gat si se intereseaza de starea fiecaruia .
Ii primeste pe copilasii cu tuse si cu mucisori care nu au alte probleme ,mai ales in sezonul rece cand mai toti au mucisori si tusesc .
ligia27
Postat: Tuesday, December 20, 2011 5:12 PM

Intrat: 3/13/2010
Postari: 1340
Locatia: RO suceava
la noi educatoare lui sara ne-a motivat ca un copil care tuseste un pic si ii curge nasul ar trebui adus in colectivitate ca asa isi intareste sistemul imunitar luptand si cu un microb si cu altul. dar nu cand face febra sau tuseste rau de tot pana ii vine sa vomite flegma.
aceeasi lupta duc si eu cu copii mei.
sara a fost la gradinita in total 4 sapt in semestrul sept-decemb

ma poate lamuri cineva daca e corect asa?
mentionez ca la serbare aproape toti copii prezenti isi suflau nasul si tuseau.
sara e in grupa mica
kali
Postat: Tuesday, December 20, 2011 5:27 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
Nu prea ai incotro, sa-ti spun sincer.
Si eu ii tineam acasa la primul muc si musai pana trecea tusea... platesc si bona si gradi, ca nah... cu cine sa stea copiii? Iar dupa 3 sapt. acasa, ii duceam la gradi unde toaaata lumea tusea si mucea si dupa 3 zile iar erau varza iar eu disperam ca iar bag medicamente in ei in nestire.
Asa ca mi-am bagat si eu picioarelesorry si i-am dus, frate, si cu muci si cu tuse, ca daca asa sunt toti, doar ai mei nu sunt mai cu mot sa stea acasa.
Si uite asa inca nu au patit nimic grav, nu au facut febra si nici alte complicatii si defilam inainte cu muci si tuse, cu care - de altfel - ne-am si obisnuit si nu ma mai crizez.
Tot la grupa mica, Emma nu a lipsit deloc de la inceputul anului, iar Eric are in sfarsit mai bine de o luna plina in colectivitate ( cu pauza 3 zile, atat ).
oanamaria
Postat: Tuesday, December 20, 2011 5:41 PM

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Eu eram inspaimantata ca o sa fie numai bolnav copilul acum in comunitate si c-o sa-l tin numai acasa ,dar Slava Domnului doar 3 zile l-am tinut acasa in 2luni de gradinita cand a avut laringita .
Apoi a avut mucisori si putina tuse ,dar l-am dus ca tusea de maxim 4-5ori intr-o zi si i-am facut si aerosoli ca sa terminam si cu mucisorii si cu tusea .
La gradi vad copilasii bine ,sanatosi ,rar cu mucisori sau tuse .
alexandrabogdan
Postat: Tuesday, December 20, 2011 7:56 PM

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
ma ia groaza cand vad ce scrieti!!!pale pale
irina_v11
Postat: Friday, May 4, 2012 12:59 AM

in primul an de colectivitate e normal sa se imbolnaveasca mai des.

la noi la gradi (puiutul pufos), copiii sunt controlati in fiecare dimineata, iar daca cineva este bolnav, e trimis acasa. insa nu orice copil caruia ii curge nasul sau tuseste este si contagios. problema apare cand pe copil il ia starea de rau/febra in timpul zilei.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed