Diversificarea

Options Diversificarea
Subiectul anterior · Subiectul urmator
oanamaria
Postat: Tuesday, September 25, 2012 6:29 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Eu am folosit si proaspete si congelate -sunt la fel de sanatoase .
Adina
Postat: Wednesday, September 26, 2012 11:20 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 4/19/2012
Postari: 684
Locatia: Landshut,Germania
Astazi i-am dat pentru prima data la bebelina mar crud dat pe razatoare si cu biscuitipuker . Esec total! Nu putea sa inghita, m-am chinuit vreo 10 minute si a trebuit sa improvizez alt mic dejun. Cred ca mai ramanem o vreme la fructe oparite sau coaptecry
bulibuli
Postat: Wednesday, September 26, 2012 1:43 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Eu nu i-am dat fructele decat crude pana acum, dar nu pe razatoare, facute piure.. la blender.. le adora!!
Adina
Postat: Wednesday, September 26, 2012 4:25 PM

Cred si eu ca razatoarea e problema ca pana acum a mancat fructele cu mare pofta si drag. Nu stiu de ce m-am gasit eu sa folosesc razatoarea cand blenderul e si mai rapid si mai usor de folositrambo . Poate pentru ca am primit-o cadou de la soacra-meaalcool alcool alcool si ramasese aruncata intr-un colt de bucatarie
bulibuli
Postat: Friday, September 28, 2012 8:36 PM

Asa... am revenit sa va povestesc cum stam noi pana acum cu papatul.. Dupa cum spuneam m-am inspirat de colo si de dincolo dar am adaptat la bbele meu si a iesit ce a iesitalcool... Asadar..

Diversificarea freestyle:

- la 5 luni am introdus cerealele (fara gluten), cate o lingurita in suplimentul de lapte praf, administrat doar la nevoie (deh, cica sa mai pufoshim baiatul - a luat la fel in greutate, deci degeaba...).
- la 5 luni si 2 saptamani am introdus la masa de la ora 10 (-11) sucul de fructe: mar si morcov in principal, am mai dat si para.
- la 6 luni am inceput propriu zis diversificarea cu supa de morocv (initial am fiert si o molecula de ceapa dar nu ne-a placut gustul si am scos-o, am reintrodus-o cu succes mai tarziu). Am introdus cam 1 aliment nou la 1-3 zile, am crescut treptat cantitatea si consistenta...

Astfel ca acum papam:

- primele 2 mese laptic de mami;
- ora 10-11 suc/piure de fructe proaspete (mar, morcov, para, pruna si combinatii, introduse in aceasta ordine) cu cereale (fara orez acum, ca avem probleme cu tranzitul) - cu laptic in completare;
- ora 13-14 supa de legume - la inceput doar zeama, ingrosata treptat pana am ajuns sa-i dau un piure nu foarte gros, ca sa nu ne constipam (in ordinea numerelor de pe tricou: morcov, dovlecel, telina, patrunjel, pastarnac, ulei de masline, carnita, ceapa, cartof, unt, ardei gras)- laptic in completare;
- ora 19 - 20 seara papam un bibe de lapte cu cereale (cam 120 ml);
- restul meselor laptic de mami;

Am ajuns la masa de fructe sa papam cam 100 ml iar la cea de legume cu carne 150-180 ml; nu pasez in supa ceapa si ardeiul gras, radacinoasele nu prea le pasez sau doar 1-2 cubulete sa mai difere gustul - asta tot din cauza constipatiei. O zi pun unt, o zi ulei de masline, nu amandoua odata. Carnita papam doar de pui de tara deocamdata.

Nu reusesc sa-i dau ceai/ apa asa ca ne bazam tot pe san pt lichide.. el suge destul de bine, chiar si dupa ce papa. Tot lapticul de la mami a ramas alimentul preferat la care niciodata nu ne strambam, dimpotriva il primim cu chiote de bucurie yes

Saptamana viitoare introducem branza calcica, apoi ficatelul si ce-o mai fi... va tin la curent ras
Adina
Postat: Friday, September 28, 2012 9:52 PM

Bravo mami si bravo puiul mic si mancacios! Pana la urma citesti ce citesti peste tot dar instinctul de mama iti spune ce e de facut. Plus ca ce i place unui copil nu i place la celalalt si tot asa.
Eu in plus fata de tine i-am mai dat si banana (mai rar si putin ca avem probleme cu "oul"), piersici si la capitolul legume Timea mananca cu placere broccoli, conopida si spanac.
Nici fica-mea nu bea apa deloc, parca i-as da otrava, eu i fac ceai de musetel in care arunc 2 biscuiti simpli si asa o mai pacalesc.
bulibuli
Postat: Friday, September 28, 2012 10:33 PM

Eu nu sunt prea mare fan banane importate si crescute cu forta, am incercat pe cat posibil sa-i dau fructe proaspete, bio... din copac, cum le zic eu. Piersica vreau sa-i dau dar am tot cautat sa gasesc la tarani, nu din astea importate. We asta merg la tara si sper sa ma intorc cu vreo 2 pui de tara sa-i pun la congelator pt bb, plus fructe si legume tot ce prind.. Banana o aman cat pot, daca citesti pe net ai sa vezi ce minuni baga astia in banane sa se pastreze galbene si frumoase... Pt iarna o sa fac compoturi si.. mai vedem noi cum ne descurcam. Am pus si ceva legume la congelator.

Spanac vreau si eu sa-i dau, nu l-am bagat ca am zis sa profit de perioada asta cat mai gasesc legumele proaspete si apoi sa trec la cele congelate. Broccoli si conopida pe la 7-8 luni.
In principiu eu am profitat si am bagat mai repede ce aveam eu prin gradina sau am mai primit de la vecina din livada.. fructe si legume bio. Ca am timp toata iarna sa-i dau congelate si importate.
Adina
Postat: Saturday, September 29, 2012 6:19 PM

Buli te numeri printre norocoase, noi nu avem gradina, am cumparat si eu doar fructe si legume pe care scrie mare Bio dar nu am de unde sa stiu, ne descurcam cum putem. Cel mai important pentru mine este sa manance cu placere si sa fie vesela si activa ca m-am lamurit ca grasuta nu prea am sanse...
Asa, ce mai vroiam sa zic... si eu i fac la Timea branzica din lapte prospat cu smantana, nu cu calciu, i place la nebunie. Avem in meniu de 2 ori pe saptamana branzica, de 4 ori carnita de pui( inclusiv ficatel o data) si o data galbenus de ou fiert tare. Miercuri i-am dat prima data, o nebunie!yes ras Urmeaza pestele dar nu m-am hotarat inca ce sa i dau si mai studiez un piculet
Doar noi 2 avem bebeii la varsta diversificarii?? Ca mi-ar placea sa aud/citesc mai multe pareribounce bounce bounce
bulibuli
Postat: Saturday, September 29, 2012 8:23 PM

Cred ca da, numai noi doua.. dar vin si restul fetelor tare din urma..
Cat despre fructe/legume bio eu nu iau din supermarket, iau din piata de la tarani. Sau ma mai "lipesc" cand ma duc pe la tara in vizita. Cat se poate, probabil o sa-i dau si importate ca n-o sa am de ales.

As vrea sa introduc avocado. Apoi am pe lista conopida si broccoli. Sper sa-i placa si sa nu-l doara burtica.

Imi pare rau ca am cam ratat sezonul cu pepene. Pepene rosu i-am mai dat asa cate o lingurita, doar zeama. Dar pepene galben nu am apucat..
oanamaria
Postat: Sunday, September 30, 2012 12:14 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Eu va citesc cu interes si peste vreo 3luni intram si noi in club .
Adina
Postat: Sunday, September 30, 2012 1:05 PM

Mai dar rosie?? Eu nu i-am dat pana acuma ca nici noi nu ne omoram cu ele si nu am avut in casa. As vrea sa incerc. Stie cineva vreo reteta pentru pranz buna rau? Sa nu reziste nici un bebe la ea? Ca la Timea i ies vreo 4 dinti deodata si nu vrea sa puna in gura mai nimic in afara de degetbanghead banghead banghead
ingerash
Postat: Sunday, September 30, 2012 9:01 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Bebelui ii dau fructe proaspete,am incercat mere coapte (doar) si compoturi facute in casa...multe piureuri de legume in diverse combinatii(din dovlecei,bostanel,cartof dulce,brocolii,morcov,pastai,avocado,pastarnac,porumb),mai nou feliute de castravete sa rontaie,rosii,piersici,caise,pere si jumatati de mar....adora supicile crema.Nu face mofturi papaciosulhearts coeur
bulibuli
Postat: Sunday, September 30, 2012 10:37 PM

Bravo, Daviducu!! Ia sa veniti cu idei si retete, ca deja aveti experienta!! pupici pupici

Adina, desi in articolele mentionate scrie si de rosie, eu am ales sa nu-i dau inainte de 1 an, pt ca, din cate stiu eu, nu e asa indicata, provoaca alergii... Am decis sa mai astept, desi am rosii f gustoase in gradina..
Adina
Postat: Sunday, September 30, 2012 10:43 PM

De 3 zile fica-mea nu mananca nimic! E maraita, miorlaita si irascibila... Iar am dat peste cap frumusetea de program de masa ce o facusem...banghead banghead banghead banghead si o luam de la capat...cry cry cry . Sunt in pana de idei! rau!
Bravo pui de Ingerash... Fa-o de ras pe fica-mea ca ea nu papa totpupici pupici pupici
bulibuli
Postat: Sunday, September 30, 2012 10:54 PM

Nu te stresa, e din cauza dintilor.. isi revine ea. Zilele astea bazati-va mai mult pe laptic si pe chestii care stii ca-i plac.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed