Diversificarea

Options Diversificarea
Subiectul anterior · Subiectul urmator
lucianak
Postat: Thursday, May 12, 2011 1:35 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Eu i-am dat suculet de mar si morcov( morcovul nu i-a placut)pe la 3 luni si jumatate, iar pe la 4 luni i-am introdus piureul de mar, cate putin in fiecare zi. Supa de legume i-am dat tot pe la 4 luni, doar zeama(cartof, morcov ardei) si acum avem 5 luni si vreau sa ii dau si morcovul cu cartoful pasate.
aurishta
Postat: Thursday, May 12, 2011 5:27 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
Dupa vreo saptamana poti sa-i dai si cate putina pulpa. La prima supa pot sa-ti spun cum am procedat eu. Am fiert morcov si telina date pe razuitoare cam o ora si, desi este controversat subiectul,am pus si foarte putina sare. Am observat, din experienta, ca bb nu agreeaza mancarea fara gust. Stiu ca majoritatea medicilor spun altceva, despre bb care trebuie sa testeze gusturile si alte d'astea, dar doctora mea mi-a spus ca este ok asa. Depinde si cum vezi tu aceasta problema!
Mela
Postat: Thursday, May 12, 2011 6:11 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Alexandra are 7 luni si inca n-a mancat supica,eu consider ca nu-i e necesar,are 3 biberoane de lapte pe zi,plus apa,e destul lichid,deocamdata.daca ii introduc in alimentatie supici s-ar putea sa renunte la laptic deci,continuam cu fructe si legume pasate,plus carnita si galbenus de ou.
eu nu pun sare la legume,fata le papa asa,n-a facut nazuri niciodata:cartof,mmorcov,patrunjel,telina,gulie,brocoli,conopida,vinete,spanac,dovlecel,toate le accepta cu placere.fructele sunt preferatele ei,ii dau:mere,pere,banane,pepene galben,mango,portocale,la care adaug cate un biscuite pentru bebei...
AlexandraL
Postat: Thursday, May 12, 2011 6:30 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2007
Postari: 3818
Locatia: UK
De saptamana trecuta Matei papa orez cu lapte. Intai i l-am dat la pranz, mai apos, ca sa vad cum reactioneaza, iar saptamana asta i l-am dat seara, inainte de culcare. Am inceput cu orez pentru ca are scaunul foarte moale (de la nastere este asa), dar inca nu am observat vreo diferenta.

Saptamana viitoare as vrea sa ii introduc morcovul fiert si pasat.
Mela
Postat: Thursday, May 12, 2011 6:43 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Alexandra,de cand s-a nascut si pana am inceput diversificarea,Ale a mea a avut scaun moale,chiar lichid as putea spune...abia dupa ce a papat mar cu biscuite a inceput sa-i fie mai...legat.
oanamaria
Postat: Thursday, May 12, 2011 7:39 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Ce mi-e drag sa citesc ce pap bebelusii!hearts
AlexandraL
Postat: Thursday, May 12, 2011 7:58 PM

Intrat: 11/18/2007
Postari: 3818
Locatia: UK
Mela wrote:
Alexandra,de cand s-a nascut si pana am inceput diversificarea,Ale a mea a avut scaun moale,chiar lichid as putea spune...abia dupa ce a papat mar cu biscuite a inceput sa-i fie mai...legat.

Mela, multumesc computerlove asa mi-a spus si mama, ca se va mai intari dupa ce incepe sa pape mai bine. De asta m-am gandit sa ii dau morcov saptamana viitoare.
delfinasa
Postat: Thursday, May 12, 2011 8:31 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Scaunele mai moi le-au avut ca sunt alaptati angel. Pofta buna la mancaciosii micicomputerlove...de cum dau cu gurita de papica solida, isi taie din mesele de laptic si o sa vedeti si schimbari in consistenta scaunelor.
alexandrabogdan
Postat: Saturday, May 14, 2011 8:24 PM

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad

noi nici acum la 1 an si 4 luni nu papam felul 1 si felul 2. de regula mancam doar felul 2. pediatra noastra ne-a zis ca inca nu are stomacul suficient de mare ca sa papa ambele feluri de mancare dar dc vreau ii pot da supa dupa ce a mancat legumele (felul 2)
bulibuli
Postat: Monday, September 24, 2012 3:34 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Cautam un topic despre diversificare in general, sa pot scrie aici etapele prin care trecem de la 6 la 12 luni... vreau sa ne intalnim pe aici mamicile cu bebei de varsta apropiata sa facem brainstorming cand ramanem in pana de idei..

Asadar, cautand o schema de diversificare care sa-mi dea o vedere de ansamblu asupra procesului si nu doar franturi.. am gasit recomandarile OMS si n-am mai cautat mai departe ca se bat cap in cap si ma ia cu dureri..

Recomandari pentru o diversificare optima (sugarul alaptat exclusiv 6 luni)

* alegerea primului aliment solid se indivizualizeaza în functie de particularitatile de dezvoltare ale copilului (la cei cu o curba ponderala buna se începe cu fructe si legume , la cei cu o crestere ponderala lenta cu cereale)
* NU SE ADAUGA ZAHAR SAU SARE ALIMENTELOR PÂNA LA 1 AN!
* NU SE ADMINISTREAZA COPIILOR SUCURI DE FRUCTE SAU LEGUME DE LA VÂRSTA DE 6 SAPTAMÂNI !!!
* FAINA DE GRÂU, GRISUL SE INTRODUC NUMAI DUPA 6 LUNI, GALBENUSUL DE OU NUMAI DUPA 8 LUNI IAR LPTELE DE VACA (sau de alimentara) NUMAI DUPA 1 AN

* fructele, primul se introduc sucul de mere sau de morcovi, nu de portocale. CITRICELE SE INTRODUC NUMAI DUPA 8 LUNI, fiind alergizante!! Se începe cu 1-2 lingurite sau diluat cu apa fiarta sau lapte de mama ajungând la 6 lingurite (30 ml), apoi pâna la 60 ml. Dupa 7 luni se poate înlocui o masa de lapte cu o masa de fructe; la început se poate administra sub forma coapta ( mere coapte, piersici sau banane) apoi sub forma de piure. Mai târziu va constitui supliment la masa de amiaza.
* legumele (morcovi, cartofi, fasole verde, dovlecel, salata, rosii) se pot folosi dupa 6 luni sub forma de supe si apoi piure; spanacul si prazul sub forma de piure are efect laxativ.
* uleiul vegetal se introduce dupa 6 - 7 luni, 2 - 3 g la 100 g de supa; untul dupa 6 luni, 5g în piureul de legume apoi 15g / zi la vârsta de 1 an; smântana proaspata se întroduce dupa 8 luni, 15 - 25 g în supa sau piure, pasteurizat se administreaza cu mamaliguta.
* cerealele se introduc de la 6 luni, sub forma de faina de orez sau orez pasat (orezul nepasat dupa 8 luni); la început nu mai un cereal; biscuitii, grisul, pâinea, paste fainoase, faina de grau (pentru îngrosarea supelor) dupa 7 - 8 luni.
* brânza de vaca cu orez pasat sau piure de legume se poate da dupa 7 luni, cu paste fainoase, sub forma de budinca sau papanasi fierti dupa 8 - 9 luni, telemea de vaca dupa 8 - 9 luni.
* carnea de pui, vitel se poate da dupa 6 luni, pestele alb de la 8 luni, în supa de legume apoi în piure de legume, se creste treptat pâna la 30g/zi, apoi la 1 an 50g/zi; perisoare se dau dupa 9 - 10 luni, sunca presata de la 9 - 10 luni, carnea de porc si de oaie de la 2 ani.
* galbenusul de ou se da dupa 8 luni, în ziua când nu se da carne (nu mai mult de 3 galbenusuri/saptamâna) la început 1/4 de galbenus fiert tare, în piure sau sub în budinci si sufleuri; albusul de oua se da doar dupa 1 an;
* apa fiarta si racita sau apa plata se da dupa mesele bogate în proteine sau electroliti.

Alaptarea se continua si dupa 1 an (1-2x/zi), se lasa sa se produca întarcarea când vrea copilul!

sursa: http://adeluta.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=9:diversificarea-de-la-6-luni&catid=12:sanatate&Itemid=18

sau: http://herescumihaela.medlive.ro/2012/04/17/diversificarea-alimentatiei-sugarului/

Desigur, eu am adaptat la copilul meu, deci am facut destul de multe modificari la aceste scheme, combinandu-le cu ce am citit aici pe forum si nu numai.

Revin imediat cu schema noastra de diversificare, urmand sa adaug periodic meniul nostru in functie de varsta.. atat cat imi permite timpul..
oanamaria
Postat: Monday, September 24, 2012 4:00 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Buli abia astept !dance
Ce bine te-ai gandit sa impartasesti cu noi experienta voastra cu diversificarea !
Adina
Postat: Monday, September 24, 2012 5:17 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 4/19/2012
Postari: 684
Locatia: Landshut,Germania
Si io abia astept sa vad continuarea! Am citit despre diversificare pe unde am apucat de ajunsesem sa visez noaptea scheme. Cert este ca nu am putut sa aplic pe fica-mea nici jumatate, tot ce se scria ca nu prea le place la bb i place ei si inversnervi . Am crezut ca o s-o iau razna dar incet incet ne-am mai obisnuit si papam destul de bine si cam de toate.
bulibuli
Postat: Monday, September 24, 2012 9:43 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Adina wrote:
Si io abia astept sa vad continuarea! Am citit despre diversificare pe unde am apucat de ajunsesem sa visez noaptea scheme. Cert este ca nu am putut sa aplic pe fica-mea nici jumatate, tot ce se scria ca nu prea le place la bb i place ei si inversnervi . Am crezut ca o s-o iau razna dar incet incet ne-am mai obisnuit si papam destul de bine si cam de toate.

Pai... poate scrii ce si cum ii dai, ideea e sa facem schimb de informatii, nu??
Adina
Postat: Tuesday, September 25, 2012 9:24 AM

Noroc ca imi notez ca sa vad ce i place si la ce stramba din nasras . Meniul nostru de ieri suna cam asa:
7:30 Sfanta tzitzi de care e indragostita
11:00 Piure de banana cu mar biscuiti si un iaurtel de bebei cam 250g in total si 80 ml suc de mar
15:00 Piure dintr-un cartof mic, 2 buchetele de conopida, 3-4 pastai de fasole verde, o bucatica de ficatel de pui, un cubulet de unt si un strop de lapte. De sete un pic de ceai de musetel neindulcit pt ca fie-mea nu vrea sa vada apa sau supa de legume si nu o pot obliga.
18:30 Tzitzi
21:00 Gris cu lapte si cu tot felul de fructe
Nu e in fiecare zi la fel din punct de vedere al orarului, ieri chiar a avut o zi buna domnisoara. Sa vedem azi ce va fi ca deja s-a trezit cu fundul in sus si maraie
Adina
Postat: Tuesday, September 25, 2012 6:24 PM

Am si eu o intrebare: ce fel de legume folositi pt piure si supita la bebelusi? Proaspete sau congelate?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed