Diversificarea

Options Diversificarea
Subiectul anterior · Subiectul urmator
andreeycka
Postat: Saturday, October 16, 2010 2:18 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
la noi a fost altfel diversificare ! anton a avut stenoza hipertrofica de pilor diagnosticata dupa 2 luni de spitalizare si perfuzii non stop . acum are 8 luni jumate 68 cm si 7600gr (f bine dupa cate a suferit). medicul curant (mai de moda veche) ne-a sugerat sa incepem tot asa cu suc de fructe dar din cauza sensibilitatii gastrice care o mai avem am renuntat (vomita imediat si daca ii dadeam 1 lingurita) asa ca am tecut la terci subtire din faina de orez cu lapte praf dupa cateva saptamani supita de morcovi pe care am tot ingrosat-o pana am ajuns la pieu.

la 6 luni mancam deja terci de mei ,ovaz,sau orez,dimineata la praz piure din morcov cartof dulce pastarnac cartof si seara piure din mar para piersici dar fierte in cazul nostru

nici acum nu accepta nimic crud dar medicul ma linisteste ca aportul de vitamine e suficient si asa si e mult mai important sa ii protejam stomacul

acum la 8 luni are 3 mese solide cam 150 ml si 3-4 de lapte 230ml

sousourel
Postat: Tuesday, October 19, 2010 5:38 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
cute_babies_of_mine wrote:

Fara sare pana la 1 an, ca nu duc rinichii, desi, ecunosc, la Ioana nu am fost atat de stricta ca la Tudor.
Tot asa si la noisic

La 5 luni, papam chiar bine: 12-13 pireu de fructe: mar, para, banana, nectarina, mango, strugure, simple sau in combinatii. Apoi, pe la 17, pireul de legume: cartof+morcov, morcov+telina+pastarnac in supa de pui, dovlecel+morcov, spanac.

Spor la diversificare!
nikmiki
Postat: Wednesday, October 20, 2010 11:33 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 7/18/2010
Postari: 881
Locatia: Spania
Sousourel,tu incalzesti piureul de fructe inainte sa il dai? Zau ca nu-mi mai aduc aminte de la baiat.fool
Ana
Postat: Wednesday, October 20, 2010 7:01 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Pofta mare piticuti!hearts hearts
sousourel
Postat: Wednesday, October 20, 2010 8:00 PM

nikmiki wrote:
Sousourel,tu incalzesti piureul de fructe inainte sa il dai? Zau ca nu-mi mai aduc aminte de la baiat.fool
Nu. In schimb scot fructele din frigider ceva mai devreme, sa ajunga la temperatura camerei.
nikmiki
Postat: Thursday, October 21, 2010 9:25 AM

Intrat: 7/18/2010
Postari: 881
Locatia: Spania
sousourel wrote:
Nu. In schimb scot fructele din frigider ceva mai devreme, sa ajunga la temperatura camerei.

Asa fac si eu.Multumesc!computerlove
sousourel
Postat: Thursday, October 21, 2010 3:27 PM

nikmiki wrote:

Asa fac si eu.Multumesc!computerlove
Oricand!pupici
PrincessLilou
Postat: Saturday, November 27, 2010 9:49 PM

Intrat: 11/4/2009
Postari: 979
Locatia: Australia
asa...Sophie s-a invatat foarte repede cu piureurile; cat ziceam eu ca vreau sa manance numai natural facut de mine in casa, am scapat si la borcanele. mai ales cand papam afara, pentru ca e foarte cald si alea se pastreaza mult mai bine. mananca deja un borcanel pe zi....si,...si...a inceput sa faca nazuri la lapte.fool

dimineata cand se trezeste bea lapte fara probleme si nu ii dau piure, dar la mesele cu piureuri cand stie ea ca ii dau bea 40-60ml de lapte si apoi umbla cu gura dupa lingurita. mai ales cand stam noi la masa vrea sa stea si ea. nu vrea sa o tii intr-un colt sa se joace, nu...vrea sa pape si tot da cu manutza sa ia ea lingurita (ajungem si acolo).

Sophie adora legumele floare3 .... deocamdata...Nu se da in vant dupa fructe, am incercat mai de toate..mere, pere, banane...dar cand e vorba de morcovel sau de bostanel...e nebunie!!!hail

Noi nu am papat sucuri de legume, desi si maica-mea imi spusese de ele. sa vezi ce o sa-mi faca midwife ca am inceput mai devreme cu papa! diablo
alexandrabogdan
Postat: Friday, December 17, 2010 8:05 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
fetele mai cu experienta imi spuneti si mie oare ce peste sa ii dau Sarei? noi nu am mancat pana acum dar as vrea sa incep sa ii dau, mai ales ca nu e prietena cu ficatul. deci papam numai pui, vita si curcan
delfinasa
Postat: Friday, December 17, 2010 10:17 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Karinei i-am dat peste de care luam pt noi, numai ca aveam grija mare sa scot absolut toate oasele, il faramitam sa fiu sigura ca nu se strecoara nici unul nevazut. Alegeam numai carnea, fara pielita si grasime si i-l amestecam in piureuri sau il puneam in ciorbita.
praslea_cel_voinic
Postat: Saturday, December 18, 2010 1:34 AM

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2349
Locatia: Far, far away...
Parca pestele alb e indicat....dance
mirela74chris
Postat: Saturday, December 18, 2010 10:05 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8595
Locatia: Constanta
Eu le-am dat crap,salau,somn.Am avut grija sa il curat bine de oase si pielite.Si il mananca foarte bine si acum.
alexandrabogdan
Postat: Saturday, December 18, 2010 1:50 PM

stiam ca ceva peste slab si fara oase.......dar habar nu am dupa ce sa ma uit
alexandrabogdan
Postat: Monday, December 27, 2010 2:05 PM

na ca tot eu revin : usturoiul facut la aburi isi pierde proprietatile? ca eu ii dau 1 catel de usturoi Sarei la masa de pranz facut la aburi alaturi de celelalte legume
am3lya
Postat: Sunday, May 8, 2011 12:18 PM

Nivel: Membru

Intrat: 5/10/2010
Postari: 34
Locatia: Slobozia
Buna fetelor. Am un baietel de 4 luni si am inceput diversificarea la 3 luni jumate cu suc de morcov si mar amestecate. Acum am ajuns la 50 ml pe zi dimineata la 10. Cand pot sa ii introduc si pulpa??
As vrea acum la 4 luni sa incep cu supa de legume si nu prea stiu exact cum se prepara, sa ii dau doar zeama de la legume sau cum???
Multumesc
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed