Discopatia lombara

Options Discopatia lombara
Subiectul anterior · Subiectul urmator
delfinasa
Postat: Thursday, May 17, 2007 6:38 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Mihaela, imi pare rau ca ai probleme cu coloana, multa sanatate si sa ne spui cum merg tratamentele...si succes la gasirea unui alt job, e clar ca pe-asta de acum nu-l mai poti mentine.
Si pe mine ma mai doare spatele uneori, cand stau mai mult aplecata, in primele luni dupa nastere ma durea chiar destul de des, cand ii faceam baie Karinei si caditza era mai jos, dar eu puneam asta pe seama pozitiei...in masina nu mi s-a-ntamplat sa am dureri de spate, dar daca la 2-3 ore nu ma dau jos si ma misc putin, simt ca amortesc, ca anchilozez...doctorul ce zice? Ti-a aparut din cauza ca stai mult in picioare in fiecare zi? Poate aparea sau poate fi agravata de sarcina, cand coloana e mult solicitata, la nastere (agravata de epidurala?), dupa nastere luand copiii in brate mai mereu (asta pe langa greutatile ridicate si flexarile de spate obisnuite)?
kali
Postat: Thursday, May 17, 2007 7:35 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14339
Multa sanatate si din partea noastraflowers
MNiko
Postat: Thursday, May 17, 2007 9:33 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Ely, Oana, Miha,Oana(kali) merci.pupici pupici

Miha, o cauza ar putea fi luarea brusca in greutate, ceea ce mie mi s-a intamplat cu un an inainte de a ramane insarcinata. Sarcina bine-nteles ca a contribuit si ea. Motivul pentru care am luat brusc in greutate nu se stie care e. Am facut investigatii si inainte si dupa sarcina si n-am gasit cauza. Cineva(doctor- dar nu mai stiu care) mi-a zis ca s-ar putea sa fie o schimbare brusca de metabolism din cauza unui stres/emotie/necaz.
Maine o sa merg la medicul de familie si o sa pun mai multe intrebari.

REferitor la mersul cu masina, eu merg zilnic, dar drumul meu dureaza in functie de trefic cam 15-30 minute.
MNiko
Postat: Thursday, May 17, 2007 4:52 PM

Important de stiut pentru persoanele cu discopatie lombara

Pacientii trebuie sa invete sa se ridice, cu genunchii indoiti si spatele drept.
Se evita rasucirile.
Daca lucrezi la birou, pune-ti sub picioare o cutiuta de o inaltime de 10, 15 cm.
Cand conduci, trage-ti scaunul cat mai in fata.
Evita extensiile, deoarece accentueaza curbura lombara

Puteti gasi exercitii pentru spate aici
http://www.topsanatate.ro/articol/uita-de-durerile-de-sale-21182.html
mommy
Postat: Thursday, May 17, 2007 9:09 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Multa sanatate, Mihaela! flowers
sousourel
Postat: Thursday, May 17, 2007 9:30 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Multa sanatate !flowers Imi pare rau sa aud asemenea vesti, e greu sa traiesti cu durere cronica, insa cunoscand diagnosticul acum vei stii sa te protejezi mai bine.pupici
MNiko
Postat: Tuesday, September 11, 2007 10:00 PM

Miri wrote:
La cel mai mic semna de pareza(amorteli in picioare, imposibilitatea de a sta pe varfuri sau pe calcaie cu unul din membrele inferioare!), e obligatoriu sa mergi de urgenta la medic!

Miri, daca incep sa simt amorteli in coloana si in genunchi, poate sa fie din cuza bolii sau doar de oboseala?

PS: azi am renuntat la serviciul acela solicitant, unde stateam toata ziua in picioare. Raman cu un singur job si sper ca acolo sa nu fie prea solicitant, pt ca s-au schimbat cam multe de cand am ramas eu in concediu si pana acum.
Alina
Postat: Wednesday, September 12, 2007 7:47 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Multa sanatate, Mihaela.angel
MNiko
Postat: Wednesday, September 12, 2007 11:19 AM

Alina wrote:
Multa sanatate, Mihaela.angel

Merci Alina.pupici
Miri
Postat: Wednesday, September 12, 2007 9:32 PM

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
MNiko wrote:

Miri, daca incep sa simt amorteli in coloana si in genunchi, poate sa fie din cuza bolii sau doar de oboseala?

Mihaela, iti raspund cu intarziere pentru ca nu am avut net, timp de doua zile, asa ca abia azi am vazut mesajul tau...scuze!pupici
In general, amortelile in coloana si in genunchi pot aparea dupa suprasolicitarea coloanei si a articulatiilor piciorului, secundare unui efort sau statului prelungit in picioare....
Sper ca ti-am fost de ajutor...Multa sanatate si ai grija de tine!pupici
MNiko
Postat: Wednesday, September 12, 2007 9:40 PM

Miri wrote:

Mihaela, iti raspund cu intarziere pentru ca nu am avut net, timp de doua zile, asa ca abia azi am vazut mesajul tau...scuze!pupici
In general, amortelile in coloana si in genunchi pot aparea dupa suprasolicitarea coloanei si a articulatiilor piciorului, secundare unui efort sau statului prelungit in picioare....
Sper ca ti-am fost de ajutor...Multa sanatate si ai grija de tine!pupici

Merci de raspuns Miri. Azi am reusit sa aflu si sursa durerilor de spate: niste "musafiri" grabiti cam cu o saptamana. In ceea ce priveste genunchii, e posibil sa fie cum ai spus tu ca am umblat mult zilele astea si numai de odihna n-am prea avut timp.
Miri
Postat: Wednesday, September 12, 2007 10:09 PM

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Ma bucur ca ai elucidat "misterul"!pupici
marivic
Postat: Thursday, October 25, 2007 10:29 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13404
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
bun gasit mamici cu pitici!si eu sufar de discopatie lombara(sau lombalgie cronica).am urmat ''n''tratamente si cucu.ma lasa ptr.o perioada(atunci simt ca si cum m-am nascut din nou)si apoi iar ma ia.am facut injectii cu MOVALIS,am luat pastileMOVALIS(dar fiind f.tari mi-au zapacit stomacul,am urmat apoi tratament ptr.stomac),am luat KETONAL,KETOTIFEN,nici dr.mea nu mai stie ce sa-mi prescrie.e groaznic sa te scoli.sa traiesti zi de zi si sate culci cu durerea.am facut radiografii,analize,dar nu a iesit nimic.am fost si la neurolog cu testele aferente dar mi-a zis ca totul este de la coloana,ea suferind foarte mult in urma nasterilor.(am 5nasteri si un chiuretaj la viata mea ,si asta a lasat urme de nevindecat in corpul meu)singura solutie mi-a spus medicul de familie,este sa-mi fac un RMN,dar mi-e tare frica de iradieri(daca mama a avut cancer,mi-e teama sa ma expun la chestii de-astea).voi ce ma sfatuiti sa fac?scratch
MNiko
Postat: Thursday, October 25, 2007 10:37 PM

Nu stiu ce sfat sa iti dau, dar din ceea ce spui nu prea seamana cu ce am eu. Eu fac fizioterapie de 2 ori pe an si port un corset special. La mine la radiografie s-a vazut ca am spatiul intre vertebre micsorat.
Si inca ceva ce nu inteleg: pt ce ai luat ketotifen? Te intreb ca eu ii dau fetitei mele in acum acest medicament si i-l dau pt cu totul altceva. M-am uitat si in prospec si nu este recomandat pt discopatie ci pt profilaxia crizelor de astm si tratamentul afectiunilor alergice.
marivic
Postat: Thursday, October 25, 2007 11:33 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13404
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
MNIKO,nu stiu,dr.mi-i l-a dat ca doar nu le luam dupa ureche,...a zis ca-i ptr.durere.iar fizioterapie nu mi-i s-a recomandat iar daca imi dadea sa fac nu stiu cum faceam ptr.ca nu am cu cine sa-l las pe cel mic.Am zis nici dr.nu au stiut ce am caci la radiografii nu se vede nimic anormal.banghead nervi Eu sunt si mai nedumerita cand iau medicamente cu pumnul(caci am multe afectiuni)si nu simt nici o ameliorare.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed