Dezvoltarea personala - Hai sa ne cunoastem!

Options Dezvoltarea personala - Hai sa ne cunoastem!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
g_nicoleta2000
Postat: Monday, October 12, 2009 2:55 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Acum 2-3 saptamani in urma, la sedinta cu parintii de la gradi ni s-a spus ca in curand institutia va incepe o colaborare cu un psiholog (altul decat cel din scoala) pentru a incepe un program de dezvoltare personala a copilului. Nu au stiut sa ne spuna prea multe decat ca este deja functional in Bucuresti si ca sunt foarte multumiti de desfasurarea lui.
Acum am primit o hartie in care se explica in mare despre ce este vorba, este mai mult bla=bla despre tot ce inseamna dezvoltarea copiilor in general, costa 5 roni sedinta de juma de ora colectiva pe saptamana si dureaza pana la sfarsitul anului scolar.

Asa incepe prezentarea:
" Acest nou optional se prezinta sub o multipla finalitate:
-faciliteaza realizarea unor achizitii si beneficii psiho-comportamnetale la copii prescolari;
-ofera parintilor un tablou complet al indicatorilor cognitivi si comportamentali ai maturizarii copilului;
-poate constitui un sprijin concret si un veritabil ghid pt optimizarea activitatilor instructiv-educative si formative din gradinita."

A mai mers vreunul din copii vostri la un asa program? In general cam cum vi s-ar parea daca la gradi vi s-ar propune o colaborare de acest gen?
kali
Postat: Monday, October 12, 2009 5:45 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14234
Si la noi la gradi incepe un astfel de program, cu luna noiembrie, parca. Ne-au anuntat si pe noi sapt. trecuta.
Ramane sa vedem ce inseamna asta si sa revenim cu detalii.
Andi&Mariuca
Postat: Monday, October 12, 2009 7:28 PM

Nivel: Senior

Postari: 5089
da si noua ni s-a prezentat la sedinta cu parintii un psiholog-educator care ne-a spus ca ar dori sa faca, gratuit, ore de consiliere cu copiii, daca dorim. a balbait o chestie care pe mine, fiind de meserie, nu m-a convins ras despre a-i ajuta pe copii sa se integreze in colectiv, sa relationeze armonios, sa invete si sa accepte normele sociale si din colectivitate, sa faca fata diverselor situatii care apar in adaptarea la gradi etc. spun ca nu m-a convins pentru ca a vorbit timorata, neconvingatoare si foarte lapidar despre programa si metodele de lucru cu copiii care pe mine m-ar interesa in mod particular. mi-ar placea sa stiu cum anume isi va structura orele de consiliere, ce anume vor discuta, ce metode pedagogice isi propune sa abordeze etc.

ideea in sine mi se pare ok dar as vrea sa stiu si cum se materializeaza.
raly
Postat: Monday, October 12, 2009 10:16 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25870
Locatia: M e d i a s
Si la noi la gradi a venit la sedinta doamna psiholog si ne-a dat niste hartii daca vrem sa le completam daca suntem sau nu de acord ca copilasii sa fie sub supraveghere psihologica,gratuit,in timpul programului de gradi.Ea merge in clasa in fiecare zi in alta clasa si asista la cursuri,desene,observa comportamentul tuturor copilasilor si la fiecare sfarsit de luna ni se da parea ei din punct de vedere psihologic bagat intr-un plic si sigilat!Mie mi se pare o chestie desul de buna!firstprize
g_nicoleta2000
Postat: Tuesday, October 13, 2009 7:32 AM

Ahaaa, deci au invadat gradinitele. Mie sincer mi se pare un nou moft, nu se mai ocupa educatorul de integrare, dezvoltare, deprinderi, bla, bla ci trebuie om de specialitate platit normal de parinti. Cred ca traiesc intr-o lume prea moderna...
Programul m-a deranjat mai mult din cauza modului in care i-au facut introducerea la sedinta cu parintii; psihologul respectiv spunand:
"intre 30 si 40 de ani ne trezim in plina criza existentiala si nu ne cunoastem valorile, ne cautam in buzunare si dam de un pix, de o hartie si cam atat, nu stim de ce anume suntem capabili. Prin acest program am vrea ca ai nostri copii sa stie exact care sunt calitatile lor!"
Pai daca am evita crizele existentiale cu orele facute alaturi de psiholog in gradinitza am fi o societate perfecta si pana la 30-40 de ani hai, hai, cati munti ai de urcat.
Nu stiu inca ce parere au acum parintii cand au primit si ei hartia ca si mine, la sedinta cand doar ne-a prezentat iminenta crizei existentiale din viata noastra nu prea ne atrasese pe niciunul.
Andi&Mariuca
Postat: Tuesday, October 13, 2009 7:36 AM

Nivel: Senior

Postari: 5089
Nico...in cazul vostru mi se pare ciudata abordarea si nefericita exprimarea psihologului fool . m-ar fi luat si pe mine indignarea sa aud asa ceva! totusi, ideea in sine, daca se lucreaza corect cu copiii si cu metode adecvate varstei, este benefica. dar nu inteleg de ce voi platiti? noua ni s-a explicat clar ca e platit de stat.oare
g_nicoleta2000
Postat: Tuesday, October 13, 2009 7:48 AM

Andismom wrote:
Nico...in cazul vostru mi se pare ciudata abordarea si nefericita exprimarea psihologului fool . m-ar fi luat si pe mine indignarea sa aud asa ceva! totusi, ideea in sine, daca se lucreaza corect cu copiii si cu metode adecvate varstei, este benefica. dar nu inteleg de ce voi platiti? noua ni s-a explicat clar ca e platit de stat.oare

Pai suntem intr-o scoala privata, adica cu parale ras . Institutia are un psiholog care se ocupa de copii dar asta-i altceva, vine alta persoana care stie cum se implementeaza programul. Deci nu platim evaluarile semestriale care le face psihologul scolii, alea sunt gratis si la noi dar combaterea cautari pixului la 30-40 trebuie platit.
abiand
Postat: Tuesday, October 13, 2009 8:19 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 2/7/2008
Postari: 659
Locatia: cu capul in nori si cu picioarele pe pamant
g_nicoleta2000 wrote:
Ahaaa, deci au invadat gradinitele. Mie sincer mi se pare un nou moft, nu se mai ocupa educatorul de integrare, dezvoltare, deprinderi, bla, bla ci trebuie om de specialitate platit normal de parinti. Cred ca traiesc intr-o lume prea moderna...
Programul m-a deranjat mai mult din cauza modului in care i-au facut introducerea la sedinta cu parintii; psihologul respectiv spunand:
"intre 30 si 40 de ani ne trezim in plina criza existentiala si nu ne cunoastem valorile, ne cautam in buzunare si dam de un pix, de o hartie si cam atat, nu stim de ce anume suntem capabili. Prin acest program am vrea ca ai nostri copii sa stie exact care sunt calitatile lor!"
Pai daca am evita crizele existentiale cu orele facute alaturi de psiholog in gradinitza am fi o societate perfecta si pana la 30-40 de ani hai, hai, cati munti ai de urcat.
Nu stiu inca ce parere au acum parintii cand au primit si ei hartia ca si mine, la sedinta cand doar ne-a prezentat iminenta crizei existentiale din viata noastra nu prea ne atrasese pe niciunul.

Esti haioasa rau nicoleta2000.hohot

Pai nenea psihologu' va consiliaza, evalueaza, analizeaza pe voi parintii, sau pe copii? sau as putea intelege ca la 30-40 de ani parintii sunt putin "pierduti in spatiu" si e nevoie de nenea psihologu sa va arate calitatile copiilor vostri.

Serios vorbind, asa cum spunea si Andismom cred ca ar putea fi o chestie foarte interesanta si benefica daca cel ce o pune in practica e pregatit (profesional).
g_nicoleta2000
Postat: Tuesday, October 13, 2009 4:39 PM

Abiand, programul asta este aplicat de un psiholog licentiat cu tot tacamul. Acum cat de bun este sa-l aplice numai Dumnezeu stie. Veedem noi ce iese pana la urma.duel
Maria & Mario
Postat: Tuesday, October 13, 2009 7:08 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9880
Locatia: Departe-poate prea departe
Ia ca poate am inteles eu gresit ! Evaluarea copilului din punct de vedere educativ - "optimizarea activitatilor instructiv-educative si formative din gradinita."- Care e legatura cu psihologul ??? De ce nu poate face aceasta evaluare educatorul, ca tot se ocupa de copil ..... de la jucat , alintat , invatat sa vorbeasca , sa scrie, sa deseneze , sa doarma etc etc ... tot ce tine de gradi !

Sa va spun si de ce intreb de legatura psihologului.
Aici fiecare educator face aceasta evaluare individuala a copilului. De la ..... cum l-a invatat sa stea pe olita , pana la .... cand a scris cuvantul curate sau a cantat nu stiu eu mai ce .

O sa caut cateva fotografii sa va exeplific . asta este evaluarea educativa , comportamentala a copilului si nu are nici o legatura cu psihologul, ci cu un cadru didactic profi.

Mela
Postat: Tuesday, October 13, 2009 7:11 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Oana,testele de evaluare a copilului se fac si la gradinitele din tara,din cate stiu eu.
probabil ca fetele vorbesc de altceva,nici eu nu-s prea lamurita.

ps:asteptam primele evaluari ca sa vedem exact despre ce e vorba. majoreta
g_nicoleta2000
Postat: Wednesday, October 14, 2009 7:28 AM

Mami de Mariuca, oare de ce crezi tu ca nu mai vrei sa vii neaparat acasa sa-ti cresti puii pe meleagurile mioritice? Crezi ca-i pozeaza careva si sa scrie evolutia copilului? Nu am vazut asa ceva la nici o gradi privata din Bacau, poate prin tara s-o intampla minunea asta dar nu am cunostinte de asa ceva.
Avem si noi fise de evaluare periodice dar sunt o foaie simpla A4 cu calificative pentru anumite dexteritati si capacitati, foaia fiind completata de educator, omul care-mi cunoaste destul de bine copilul ca doar petrece 5 ore zilnic cu el.
Mulmtumim Oana pentru prezentarea evaluarii, foarte frumos.newclap
Laura
Postat: Wednesday, October 14, 2009 8:07 AM

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
Oana, foarte interesanta prezentarea cu Mariuca si realizarile ei. newclap angel La noi la gradi, sunt 40 copii si un singur educator pe tura, deci sigur nu va avea timp sa faca o evaluare atat de amanuntita, care sa cuprinda poze si comentarii pentru fiecare copil in parte.
Eu zic ca e foarte buna ideea cu psihologul, abia astept sa reinceapa Alex gradi (momentan e in concediu medical sic ) si poate vine si la noi nenea psihologul. Eu as vrea sa aflu cat mai multe despre copilul meu.
pinkoana
Postat: Saturday, October 17, 2009 10:23 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Am sa incerc sa va explic eu cam care-i diferenta intre educator si psiholog.(poate de data asta am habar si nu o sa se mai supere mihaela-t...)
In primul rand un educator ar fi trebuit sa termina ceva studii de pedagogie, iar in unele cazuri se mai intampla sa nu fie asa.
A termina pedagogia nu este tot una cu a termina psihologia. Un absolvent de pedagogie nu poate face psihologie, consiliere, terapie, etc pe cand un psiholog poate fi educator fara probleme, avand in vedere ca noi facem pe tot parcursul fac. suntem pregatiti si pentru latura pedagogica.
Un pedagog nu are dreptul sa aplice teste/probe psihologice si cu atat mai putin sa interpreteze astfel de teste.
Termenul de dezvoltare personala este putin cam mult pentru gradinita, deoarece dezvoltarea personala este un fel de terapie in care esti ajutat sa te cunosti, sa-ti dai singur seama de unde iti vin fricile, anxietatile, fobiile, etc, dar pentru a fi mai usor de inteles s-a folosit aceasta formulare, dar totul are un alt inteles pentru ce se va face la gradinita. Practic copiilor li se va dezvolta gandirea logica, orientarea in spatiu, o mai buna coordonare ochi-mana. Toate aceste deprinderi se formeaza in timp. Copilul la varsta aceasta are alta perceptie a spatiilor, a formelor, iar coordonarea ochi-mana se contureaza cu timpul.
Am vazut pozele de mai sus si acestea contureaza foarte bine activitatile despre care vorbeam.
raly
Postat: Sunday, October 18, 2009 8:18 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25870
Locatia: M e d i a s
Oana foarte frumos modul in care este evaluata Mariuca!Ce bine ar fi sa fie si la noi asa ceva!Insa stii ca suntem inapoiati cu cel putin 100 de ani!Deci trebuie sa mai asteptam!sic
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed