Dezvoltarea copilului mai mare de doi ani

Options Dezvoltarea copilului mai mare de doi ani
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bereea
Postat: Sunday, May 17, 2009 3:30 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22720
la 4 ani si 10 luni, Ale are 115 cm si 20 kg.
AdrianaC
Postat: Friday, July 17, 2009 9:42 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
La 3 ani si 8 luni, Andrei are 95 cm si 15.2 kg. Am recuperat binisor cu greutatea (fata de 1 februarie cand avea 13.4 kg), dar cu inaltimea inca ne chinuim.

Acum are greutatea si inaltimea pe care ar fi trebuit sa le aiba la 3 ani, dar ma bucur ca e sanatos, voios, activ, mananca...yes
Laura
Postat: Friday, July 17, 2009 10:06 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
Adriana, sunteti in grafic. thumright Se va rezolva si cu inaltimea. angel
Noi avem la 3.5 ani, 103 cm si doar 14kg. E foarte activ si nici nu are cui semana grasun....desi mie tare mi-ar fi placut. angel
danamaria
Postat: Friday, July 17, 2009 2:28 PM

Intrat: 10/4/2007
Postari: 3495
Locatia: Braila
si Andreea are 14,500 kg si 98 de cm, cintarita si masurata la 3 ani si doua zile
danamaria
Postat: Friday, March 5, 2010 11:48 AM

Intrat: 10/4/2007
Postari: 3495
Locatia: Braila
tot noi suntem. la 3 ani si 8 luni Andreea are 100 cm si 15,400 kg.
voi cum mai stati?
Kmy
Postat: Monday, November 15, 2010 7:56 PM

Intrat: 9/13/2006
Postari: 1653
Locatia: SV
...hop si noi aici...ca ne-am ratcit intai la scolari...nah daca m-am luat dupa kg sorry1
Alex la 2 ani are aprox. 97 cm si 20 kg, nu pare gras dar e greuuuu ... Are o alimentatie sanatoasa , fara dulciuri sau paine in exces si alearga tooooata ziua...:018:
bereea
Postat: Monday, November 15, 2010 8:21 PM

20 de kg? woow
Andreea&Ariana
Postat: Tuesday, November 16, 2010 3:27 PM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 3801
Locatia: langa comorile mele
Ariana la 2 ani si 9 luni,are 19,5 kg.....mi-am tot facut probleme ca e grasa,dar de fapt e si foarte indesata.....oricum dulciurile nu-i plac aproape deloc,paine mananca o data la cateva zile.....aaa,si inca ii mai fac mancarea separat(asta nu inseamna ca nu mai gusta din cand in cand si din a noastra ras )!
Fluturas
Postat: Tuesday, November 16, 2010 3:58 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
se pare ca aici ma linistesc si eu cand vad ca mai sunt copii "grei".karina are 22,5 kg si 107cm
mikaela
Postat: Tuesday, November 16, 2010 8:39 PM

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Eu tot citesc cat au copiii vostri si mie mi se pare totul normalangel .
Fetita mea, la 2 ani avea 14 kg si 91 cm.
Dar care ar fi valorile indicate de medici pentru copiii de 2 ani, respectiv 3 si 4 ani?scratch
mikaela
Postat: Tuesday, November 16, 2010 11:04 PM

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
In urma unor studii efectuate pe mii de copii s-au calculat anumite valori medii pentru aprecierea dezvoltarii armonioase a copilului, calculandu-se greutatea in functie de varsta, sex si inaltime. Variatii in plus sau in minus de la aceste valori medii se incadreaza in normal intre anumite limite.

Copilul slab
Copilul este considerat slab daca are o greutate mai mica cu mai putin de 10-15% din valoarea medie calculata pentru varsta si inaltimea sa. Daca constati ca acesta este si cazul copilului tau, analizeaza situatia si incerca sa iti dai seama care este cauza pentru care copilul tau este prea slab.

De regula, scaderea in greutate are mai multe cauze care se pot si combina, fiind extrem de greu de depistat si contribuind la incetinirea dezvoltarii copilului.

Cele mai intalnite situatii care duc la scaderea in greutate sunt refuzul alimentatiei (fie nu respecti orarul meselor celui mic, fie ii dai dulciuri inainte de masa, fie l-ai hranit mereu cu mancarea favorita si acesta este prea mofturos), existenta unor afectiuni organice- raceli, gripe, bolile contagioase, parazitoze, enterocolite, viermi intestinali, pneumonii-, un metabolism accelerat sau factori genetici (parintii erau si ei mai slabuti atunci cand erau la aceeasi varsta).

Sunt unii copii care nu au placere sa manance, ei tin alimentele in gura fara sa le mestece sau sa le inghita pentru ca nu au suficienta saliva- acestor copii le este recomandat sa bea apa in timpul mesei pentru a-si inmuia hrana.

Daca ii servesti copilului in fiecare zi acelasi fel de hrana poate aparea lipsa poftei de mancare. Copiii sunt pretentiosi in ceea ce priveste hrana, cer variatii ale felurilor de mancare si condimentarea lor pentru a experimenta noi gusturi. Fii o buna gospodina, diversifica felurile de mancare, da-i hranei un gust deosebit si serveste-o sub o forma atragatoare. Poti incerca retetele delicioase de pe www.delly.ro.

De asemenea, pofta de mancare poate fi influentata in functie de vreme- frig sau caldura, fiind cunoscut faptul ca vara pe timpul caniculelor copiii nu au pofta de mancare si slabesc- de aceea trebuie hraniti cu o cantitate mai mica de hrana, dar mai consistenta.

Odihna are un rol foarte important in mentinerea poftei de mancare. Daca copilul nu doarme bine noaptea si este obosit a doua zi, nu va avea pofta de mancare. Copiii obositi care nu se alimenteaza pot fi adesea palizi, dar acest lucru nu inseamna neaparat o anemie. Diagnosticul de anemie poate fi pus numai de medic pe baza analizelor de sange (numaratoarea globulelor rosii).

Copilul gras
La polul opus copilului slab sta copilul dezvoltat excesiv; aceasta dezvoltare excesiva poate duce la obezitate juvenila. Obezitatea la copil reprezinta cresterea greutatii corporale cu peste 15-20% din valoarea medie calculata pentru varsta si inaltimea sa.
Unii parinti cand isi vad copiii “rotunjori” sunt foarte incantati crezand ca acestia sunt sanatosi, dar nu-si dau de fapt seama ca acumularea kilogramelor inseamna de fapt boala, ei avand un risc mult mai mare de a dezvolta boli cardiace sau diabet zaharat.

Cauzele obezitatii juvenile pot fi: alimentatia copilului cu o cantitate mare de mancare predominant de tip fast-food, bogata in grasimi animale, dulciuri si bauturi carbogazoase indulcite cu zahar la care se adauga lipsa de activitate fizica. Rareori la copii cauza obezitatii poate fi o tulburare a sistemului nervos sau endocrin.

Lipsa activitatii fizice favorizeaza acumularea kilogramelor. Copii grasuti sunt mai inceti in miscari si nu pot face exercitii fizice la fel ca un copil cu o greutate normala. Se creeaza astfel un cerc vicios: lipsa de miscare determina ingrasarea, copilul se misca mai greu, deci face mai putina miscare, ceea ce favorizeaza depunerea suplimentara a grasimii.

Daca observi ca micutul tau are tendinte spre ingrasare trebuie sa intervii: nu exagera cu hrana si ai grija cu ce-ti hranesti copilul, incurajeaza-l sa faca miscare si sa se joace, eventual ii poti face masaj sau il poti provoca la o sedinta de gimnastica.

Un articol de Simona Prodanoiu, sursa http://kidz.garbo.ro/articol/Copil

marmita
Postat: Wednesday, November 17, 2010 12:36 PM

Intrat: 9/11/2007
Postari: 1349
Andra la 3 ani si aproape 10 luni are 18.1kg si 109 cm
Ana
Postat: Wednesday, November 17, 2010 7:47 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Riki la 2 ani si 5 luni are 17,400kg de masurat nu stiu dar oricum e inaltut.
bereea
Postat: Wednesday, November 17, 2010 8:05 PM

Cred ca nu-i greu de a face deosebirea dintre un copil slab si unul gras cu ochiul liber.La piscina unde merge ale sunt o gramada de copii grasi, supraponderali pe care parintii ii vad un pic plinuti si li se par asa "de draguti".Poate sunt rea , dar eu nu pot vedea draguta o fetita de 8-9-10 ani cu burta si cu piciorul gros cat mine.Ca sa nu mai vorbesc de celulita.
Am mai auzit parinti care spuneau ca o sa slbeacs cand mai cresc.Nimic mai fals.Un copil gras e un adult tot gras, cu foarte putine exceptii.
alimami
Postat: Thursday, November 18, 2010 6:26 AM

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1847
Locatia: Romanica
Eliza la 2ani are 10kg si un pic,iar inaltimea cam la 80cm. E pretentioasa si a fost dintotdeauna, zice clar "nu" si asta chiar inseamna NU. Se enerveaza daca e fortzata sa manance, si nu papa carne.O mesteca si o scuipa.Nu a functionat nik pt pofta de mancare.Nici lapte nu bea mai mult de 170ml(max) la masa de seara sau dimineatza la 6.Asta e si nu am ce-i face.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed