dexametazona la sugari

Options dexametazona la sugari
Subiectul anterior · Subiectul urmator
TIANAPET
Postat: Monday, December 20, 2010 6:16 PM

Nivel: Membru

Intrat: 4/19/2010
Postari: 60
Locatia: Romania
Astazi am fost cu bebelusul meu la pediatra pentru vaccinul de 2 luni.Doamna doctor a spus ca intai scapam de mucisori si abia pe urma facem vaccinul, asadar mi-a dat reteta pentru picaturi preparate din ser fiziologic si dexametazona , sa ii pun de 2 ori pe zi cate o picatura pe fiecare nara. Merg la farmacie sa ii iau reteta si sunt refuzata la 5 farmacii pe motiv ca ele( farmacistele) nu ii asuma raspunderea deoarece dexametazona la sugari este interzisa.Alt comentariu al farmacistelor a fost ca pe reteta nu era trecut numele si varsta copilului si ca parafa o puteam pune si eu....
Mai sunt mamici care au dat picaturi cu dexametazona l abebe de 2 luni?
E normal ca la 2 luni de la nastere sa nu mai scapam de mucisori?(folosim batista bebelusului si ser fiziologic zilnic)?
Pot sa merg sa cer si parerea altui pediatru chiar si contra cost?
ingerash
Postat: Monday, December 20, 2010 7:22 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Cel mai bine ar fi sa mergi la un doctor pediatru la policlinica.
Multa sanatate copilasuluipupici
raly
Postat: Monday, December 20, 2010 8:51 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
E clar ca nici eu nu m-as baga sa-ti eliberez asa ceva la un bebe de 2 lunite cand scrie clar ca este contraindicat copiilor mai mici de doi ani si are si o gramada de efecte adverse.Esti sigura ca despre dexametazona este vb? Eu una nu i-as da!Si da poti merge la alti doctori sa le ceri parerea dar contra cost!
danatur
Postat: Monday, October 31, 2011 7:50 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Eu am incercat cu colargol, un preparat din farmacie, care se recomanda si la pitici asa mici. incercati-l cu incredere, va scapa de mucisori.
giulia_mamik
Postat: Thursday, November 24, 2011 1:05 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Acest medicament se administreaza doar in cazuri urgente am inteles.Daria mea o singura data a primit o injectie cu aceasta substanta si asta acum o luna si ceva din cauza ca respira foarte greu din cauza laringitei.Refuz sa cred ca un docotor pediatru prescrie asa ceva pt un bebelus si in cazul in care e doar mucosbanghead !Si cate reactii adevrese poate dauff .Eu nu acceptam sa i se faca Dariei dar fiindca am ajuns in insuficienta respiratorie am acceptat orice numai sa mi o aduca la normal...cry
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed