despre medici

Options despre medici
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, April 4, 2007 12:03 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Joi am fost la cumparaturi. aglomeratie mare. zabovim peste timpul stabilit. i se face copilului foame si cere un Cheese Snak cu alune (i-am mai dat dar fara alune). ii dam. ajungem seara acasa si copilul incepe sa se smiorcaie. face febra. nimic anormal ziceam noi atat timp cat ii ies ultimele 4 maselute toate odata. dar i se umfla limba, gingiile si ele si pe deasupra mai si singerau. speriosi din fire ca nu a fost prea bolnavicioasa. mergem noaptea la urgente. o dr. acrita ne da un diagnostic ... stomatita aftoasa. Hm... mergem luam copilului glicerina boraxata. il ungem ... a doua zi nimic schimbat, mergem la pediatru, in mare cam acelasi diagnostic. copilul nu mananca aproape nimic in 24 de ore. incepem sa disperam. mergem cu ea si la un stomatolog, f. de treaba care nu a mai vazut asa ceva in viata ei in gura unui copil de 2 ani si o luna si ne sfatuieste sa mergem din nou la un alt pediatru (Dr. IORDACHE C-tin), sa-i dea DUMNEZEU sanatate. ne trimite la alergologie. facem teste peste teste si se ajunge la concluzia ca e alergica. asta abia ieri 03 aprilie. timp in care fetita nu a mai mancat decat aproximativ 100 g dintr-un borcanel Nestle si 200 ml de lapte in doua reprize. bietul copil. bine macar ca nu a intrat in soc. sunt in stare sa strang de gat asemenea persoane. sa fi vazut fata medicului de familie cand i-am dus rezultatele la analize. acum bine ca s-a terminat cu bine si copilul incepe sa reactioneze la medicamente si a cerut si <<papa ... mama, papa>>, draga de ea. ce cosmar. va pup si sa aveti un PASTE FERICIT. eu nu mai pot intra pe forum, incerc sa fac si eu ceva prin casa ca e dezastrupupici pupici
Cris-DL
Postat: Wednesday, April 4, 2007 1:15 PM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
what what astia nu-s medici, sunt animale salbatice nervi

Leea, multa sanatate puiutz pupici mariuta sa stii ca nici Deea mea nu a mancat 3 zile nimic-nimic, a slabit intr-adevar, dar a repuperat cand s-a facut bine, nu-ti face griji, cand va putea va cere ea singurica, ceea ce a si facut pupici
delfinasa
Postat: Wednesday, April 4, 2007 2:20 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
uff Noroc ca printre doctori mai sunt si oameni carora le pasa si-si fac meseria asa cum trebuie...Leea, sa te faci bine si...fara alune, scumpa, ca nu sunt bune pentru tine pupici
mommy
Postat: Wednesday, April 4, 2007 6:33 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Eu am ajuns la concluzia ca viata si sanatatea in Romania depind in aceeasi masura de bani, cat si de noroc.
Daca ai norocul sa dai peste un medic competent, scapi, daca nu, doar Dumnezeu te mai scapa. toanerele

Leea, sa te faci bine, puiut!flowers
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, April 4, 2007 6:45 PM

multumim, intre timp am papat mai binisor, i-am confiscat si sanvisul lui Andrei (fratiorul mai mare). a fost bun, numai ca asa de tare ma mai dor gingiilepupici pupici
georgy_adinutza
Postat: Wednesday, April 4, 2007 8:09 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
Locatia: Bucuresti
mariuta wrote:
multumim, intre timp am papat mai binisor, i-am confiscat si sanvisul lui Andrei (fratiorul mai mare). a fost bun, numai ca asa de tare ma mai dor gingiilepupici pupici

offf ...mariutza multa sanatate iti doresc si multi pupici pupici pupici
danab
Postat: Wednesday, April 4, 2007 8:32 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Leea, multa sanatate si sa nu mai ceri nici un fel de snak, nu sunt pentru tinenono
Kiki
Postat: Wednesday, April 4, 2007 8:34 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
danab wrote:
....sa nu mai ceri nici un fel de snak, nu sunt pentru tinenono

Subscriu...fara snacks-uri! nono nono nono

Multa sanatate, Leea! angel
Miri
Postat: Wednesday, April 4, 2007 8:59 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Miru wrote:
Eu am ajuns la concluzia ca viata si sanatatea in Romania depind in aceeasi masura de bani, cat si de noroc.

Eu mai cred ca depinde foarte mult si de "omenescul" din cel ce a ales sa isi ajute semenii, prin meseria pe care o practica...
Multa sanatate micutei si sa pape tot, Mariuta!angel
crista
Postat: Thursday, April 5, 2007 12:48 AM

Intrat: 1/27/2007
Postari: 1849
Miru, cam asa cum zici este adevarat......pacat, pacat ca poate sunt atati oameni care nu sunt ajutati la timp sau destui de multi medici care au placerea de a te induce in eroare vazand totul mult prea simplu.

Leea multa sanatate si multi pupicei pupici pupici
Lilly of the valley
Postat: Tuesday, February 12, 2008 8:45 AM

am revenit la topic pentru a nu bate campii pe la topicul cu pediatrul respectiv.

aveam o mare doza de subiectivism cand am deschis topiculclosedtopic
gura (bolta palatina, limba si gingiile) Leei era atat de umflata si sangera atat de tare!!! medicul stomatolog la care fusesem in vizita a banuit o alergie si nu medicii generalisti si pediatri la care apelasem atunci.

Concluzii??? Nu stiu exact ce si cum se studiaza in pediatrei, pana in ultimii ani nici nu se vorbea despre alergii la general ci doar la cei care se stiau alergici, de multe ori se confunda alergiile cu intoxocatiile (pacientii). Medicii, in general sictiriti, unii nu se prea implica sunt dezinteresati. trebuie pacientul sa intrebe insistent sa primeasca un raspuns lamuritor, asta daca nu primeste un altfel de raspuns mai fool "Da` ce esti tu medic?"
si ca sa revin la alergia d-rei, alune ca atare nu primise niciodata, dar a primit kinder, care au alune in compozitie. sunt tare nedumerita, ei i s-a pus diagnosticul pe anamneza si a nr eozinofilelor din sange, oare alergia sa la alune nu e de fapt alergie la un anumit aditiv alimentar aflat in compozitia snak-ului?
mommy
Postat: Tuesday, February 12, 2008 8:53 AM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Alergia poate fi de la orice substanta din snackul acela, cred ca au dat vina pe alune ca se stie ca pot fi alergene, dar nu cred ca e musai sa fie de la ele. oare
Darria
Postat: Tuesday, February 12, 2008 9:34 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/20/2006
Postari: 267
Locatia: Iasi
Mariuta: pediatra imi spunea sa aman pe cat posibil alimentele din comert(in special snack, cips, corn si alte "minuni") pt. ca au in compozitie binecunoscutele chimicale care pot cauza alergii(in f-tie de cum reactioneaza copilasul).
Tot ea imi spunea ca alergia se poate manifesta si mai tarziu. Peste cativa ani(chiar) sa constati ca prichindelul face alergie la un aliment bine tolerat pana atunci(confirm si din practica: am nepotica cu diagnostic si tratament la alergolog - alergie manifestata in jurul varstei de 5 anisori si un medic ce a constatat ca e alergic la capsuni la 30 de ani).

E posibil ca la inceput sa fi tolerat alunele(depinde si cantitatea papata) si apoi nu. E posibil sa fie si de la ce contine snak-ul.
Nu stiu daca la varsta fetitei tale se pot face teste alergologice.

Sanatate fetitei.
Lilly of the valley
Postat: Tuesday, February 12, 2008 10:31 AM

Darria wrote:
Mariuta: pediatra imi spunea sa aman pe cat posibil alimentele din comert(in special snack, cips, corn si alte "minuni") pt. ca au in compozitie binecunoscutele chimicale care pot cauza alergii(in f-tie de cum reactioneaza copilasul).
Tot ea imi spunea ca alergia se poate manifesta si mai tarziu. Peste cativa ani(chiar) sa constati ca prichindelul face alergie la un aliment bine tolerat pana atunci(confirm si din practica: am nepotica cu diagnostic si tratament la alergolog - alergie manifestata in jurul varstei de 5 anisori si un medic ce a constatat ca e alergic la capsuni la 30 de ani).

E posibil ca la inceput sa fi tolerat alunele(depinde si cantitatea papata) si apoi nu. E posibil sa fie si de la ce contine snak-ul.
Nu stiu daca la varsta fetitei tale se pot face teste alergologice.

Sanatate fetitei.

pe ambalajul produsului scrie ca "poate contine urme de alune". a mai ingerat accidental alimente cu alune, dar am administrat imediat antihistaminic.
cunosc potentialul alimentelor alergene.
cred ca am fost haotica in exprimare si in gandire, doresc sa aflu ce metode de testare sunt, in afara de testul clasic (zgariere si expunere la alergen), mi se pare empiric.
MNiko
Postat: Tuesday, February 12, 2008 12:42 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Mariuta exista un test numit Phadiatop INfant care se poate face la copii mai mici de 4 ani. Testul se face in laborator, copilului ii ia doar sange. Dar din cate cunosc iti spune doar daca e alergic la principalii factori de mediu sau alimentari. Eu i l-am facut Cristinei si a iesit pozitiv in cazul ei. Mai multe investigatii nu am mai facut pt ca doctorita ei ne-a spus ca la aceasta varsta(avea sub 2 ani atunci) testele pe piele pot iesi fals pozitive sau fals negative, adica nu te ajuta cu nimic rezultatul testului.

Am mai scris eu ceva despre acest test aici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed