Despre "conflicte"...

Chestionar intrebare: Esti pro sau contra deschiderii unui topik "hot"?
Alegere Voturi Statistici
sunt ptr deschiderea unui astfel de topik 2 8%
nu , nu sunt de acord 23 92%

Options Despre "conflicte"...
Subiectul anterior · Subiectul urmator
georgy_adinutza
Postat: Monday, June 26, 2006 10:07 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
Locatia: Bucuresti
Fetelor in urma unui topik pe care l-am citit azi de dimineata , vreau sa va intreb voi sunteti de parere ca un conflict , ar trebui afisat sa vada toata lumea , sau ar trebui discutat doar intre cei aflati in acel conflict ?

Pe viitor eu zic ca nu ar trebui sa se mai ajunga la asa ceva , voi ce credeti , am putea sa facem ceva in acest sens ? Ar trebui sa ne intelegem ca intr-o adevarata familie ?
Roxanel
Postat: Monday, June 26, 2006 10:20 AM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Daca conflictul are loc pe privat eu zic ca nu ar trebui sa ne spalam rufele in public dar daca se ajunge la jigniri pe forum eu zic ca membrii ar trebui atentionati sau sanctionati si subiectul discutat. Nu mi se pare normal sa accept insultele nimanui si nici sa fiu sanctionata/suspendata pentru ca ar fi trebuit sa tac cand au fost aduse jigniri familiei sau copilului meu. Se poate raspunde intr-un mod politicos iar persoana poate fi ignorata pe viitor. In orice forum sunt persoane care isi dau drumul la gura aiurea sau au un vocabular execrabil si nu mi se pare corecta si acceptabila o astfel de atitudine.
georgy_adinutza
Postat: Monday, June 26, 2006 10:24 AM

Ma refer la discutiile de pe privat , mess sau email ? E adevarat ca nimanui nu ii pica bine cand ii este jignita familia , dar cred ca lucrul acesta il putem rezolva si altfel , nu ?? Sau macar am putea incerca , nu credeti ??? Eu sunt inca sokata de ceea ce am citit acolo !!!
Roxanel
Postat: Monday, June 26, 2006 10:27 AM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
georgy_adinutza wrote:
Ma refer la discutiile de pe privat , mess sau email ? E adevarat ca nimanui nu ii pica bine cand ii este jignita familia , dar cred ca lucrul acesta il putem rezolva si altfel , nu ?? Sau macar am putea incerca , nu credeti ??? Eu sunt inca sokata de ceea ce am citit acolo !!!

Discutiile de pe privat, mess sau email nu ar trebui sa apara pe forum.nu
AdrianaC
Postat: Monday, June 26, 2006 10:30 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17764
Nu sunt de acord sa se deschida topicuri care sa duca la crearea de tabere pe acest forum.

Acest forum nu este un camp de lupta, nu este un loc de spalat rufe in public, are un cu totul si cu totul alt scop (pe care l-am precizat deja in nenumarate randuri).

Moderatorii acestui forum, impreuna cu mine, dar nu numai, ar trebui sa incerce sa aplaneze orice conflict, iar in cazul in care se aduc jigniri in direct pe forum (nu pe Privat Message, care poate fi citit numai de cei care l-au scris / primit) sa atentioneze, urmand ca ulterior sa suspende persoanele respective.

Nimeni nu ar trebui sa stea si sa priveasca indiferent sau la un pachet de floricele si un pahar de bere cum se intampla ceea ce s-a intamplat in weekend. Au fost foarte putine persoane care au incercat sa medieze conflictul, si mai putine cele care au si luat masuri (atat cat le-au permis drepturile pe acest forum) si cateva persoane care nu s-au amestecat.

IN CONCLUZIE, am votat NU.
georgy_adinutza
Postat: Monday, June 26, 2006 10:35 AM

Roxanel wrote:

Discutiile de pe privat, mess sau email nu ar trebui sa apara pe forum.nu

da , nu ar trebui sa apara pe forum , insa au fost "reproduse " cateva discutii de pe privat pe forum !!! iar eu ma refer exact la acest lucru : chiar era necesar acest lucru ??? chiar se vrea sa se intample asa si pe viitor ? eu zic ca am putea sa schimbam cate ceva , pe ici pe colo , ca sa fie totul spre bine !!! Sa supravietuim multi ani pe aici !!pupici
Mirandolina
Postat: Monday, June 26, 2006 10:43 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 2/12/2006
Postari: 543
Nu cred ca isi doreste nimeni sa se certe, dar depinde foarte si mult si de natura conflictului. Nici intr-o familie adevarata, unde membri ei se stiu de o viata si nu se inteleg, ce sa mai spui de un forum unde ne-am intalnit de cateva luni. Nu toti vedem la fel ce este in jurul nostru si prin urmare si parerile sunt impartite. Ne place, nu ne place trebuie sa ne toleram cu bune si cu rele si sa ne acceptam asa cum suntem. Unii suntem mai mult sau mai putin scoliti, altii avem o anumita mentalitate care poate nu se potriveste timpurilor de acum, dar ce sa faci nu am facut toti"cei 7 ani de-acasa" in acelasi loc.
Atat timp cat nu se aduc jigniri celor de langa noi, nu vor exista nici riposte ca cele la care am asistat. Fara foc nu iese fum.
Ce putem face in acest sens? Sa ne vedem fiecare de banca noastra, sa ne cunostem lungul nasului, sa nu nu-i mai punem intr-o lumina proasta pe cei mediocri ca sa aratam cat suntem de destepti si nici sa aruncam, din invidie, cu noroi in cei mai inteligenti decat noi. Inainte sa vedem paiul din ochiul vecinului, mai bine vedem barna din ochiul nostru.
georgy_adinutza
Postat: Monday, June 26, 2006 10:47 AM

Mirandolina wrote:
Nu cred ca isi doreste nimeni sa se certe, dar depinde foarte si mult si de natura conflictului. Nici intr-o familie adevarata, unde membri ei se stiu de o viata si nu se inteleg, ce sa mai spui de un forum unde ne-am intalnit de cateva luni. Nu toti vedem la fel ce este in jurul nostru si prin urmare si parerile sunt impartite. Ne place, nu ne place trebuie sa ne toleram cu bune si cu rele si sa ne acceptam asa cum suntem. Unii suntem mai mult sau mai putin scoliti, altii avem o anumita mentalitate care poate nu se potriveste timpurilor de acum, dar ce sa faci nu am facut toti"cei 7 ani de-acasa" in acelasi loc.
Atat timp cat nu se aduc jigniri celor de langa noi, nu vor exista nici riposte ca cele la care am asistat. Fara foc nu iese fum.
Ce putem face in acest sens? Sa ne vedem fiecare de banca noastra, sa ne cunostem lungul nasului, sa nu nu-i mai punem intr-o lumina proasta pe cei mediocri ca sa aratam cat suntem de destepti si nici sa aruncam, din invidie, cu noroi in cei mai inteligenti decat noi. Inainte sa vedem paiul din ochiul vecinului, mai bine vedem barna din ochiul nostru.

ai dreptate , asta ar fi ceva ce am putea sa facem !!!!!!pupici
g_nicoleta2000
Postat: Monday, June 26, 2006 10:53 AM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Eu am votat "NU" pentru ca sincer astfel de topicuri mi se par pentru forumurile liceelor cand hormonii inca joaca feste.
Nu prea inteleg cum se ajunge la astfel de injurii; am mai purtat si eu conversatii pe privat dar nu am dus razboi cu nimeni. Cred ca trebuie sa stim sa discutam la limita bunului simt fara sa ne jignim chiar daca nu avem aceeasi parere ca si partenerul de discutii.
TatyKS
Postat: Monday, June 26, 2006 10:54 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Nici eu nu sunt de acord cu deschiderea acestor subiecte care sa creeze adevarate conflicte, cu toate ca odata mi-am dat si eu parerea, pentru ca ma enervasem rau...Nu-mi plac conflictele de niciun fel...mai ales cu persoanele straine, si incerc sa le aplanez sau sa le evit de fiecare data. Deci am votat nu!
kali
Postat: Monday, June 26, 2006 10:57 AM

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14340
Parerea mea este ca nu intereseaza pe nimeni -cel putin pe mine-nu, si tocmai de aceea nu m-am amestecat- ce discuta alte persoane pe mess/privat sau care pe care simpatizeaza sau nu. Suntem adulti si cred ca putem evita situatii de genul asta cu eleganta si diplomatie, in particular.

Daca totusi se intampla, cred ca este suficient ca administratorul si moderatorii sa medieze conflictul pentru a nu lasa impresia persoanei care a initiat discutia ca se incurajeaza asa ceva. Sunt convinsa ca parerea celor indreptatiti sa ia masuri coincide cu a majoritatii.

Intru pe forum in putinul meu timp liber pentru a ma relaxa, in nici un caz pentru a lua parte la asa ceva... prin urmare, votez NU.

Apropo', nu pot votaplans
LIA
Postat: Monday, June 26, 2006 11:13 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 3/6/2006
Postari: 309
Am votat "nu". Consider ca acesta este un forum pe care putem discuta orice despre noi si copiii nostri, si bune si rele, si m-i se pare aiurea sa folosim aceste informatii ca sa facem rau. In felul acesta nu ar mai posta nimeni nimic, ca pe urma ne-am trezi cu lovituri sub centura cand ne e lumea mai draga. Hai sa pastram forumul pentru lucruri constructive, nu pentru mahala!
Miri
Postat: Monday, June 26, 2006 2:05 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Nu sunt de acord cu astfel de teme de discutie!

Ne-am adunat aici sa discutam despre copii,sa cerem un sfat si sa ne fim alaturi, atit cit ne permite timpul. Nu mi se pare deloc interesant sa ne impartim in tabere si sa stam sa facem galerie de cite ori cineva are ceva de impartit cu o alta persoana.nu
Discutiile de acest tip se pot purta in particular,indiferent prin ce mijloace de comunicare,dar nu aici!

Si mai e ceva legat de cine are dreptate:"adevarul e intotdeauna la mijloc!"
cute_babies_of_mine
Postat: Monday, June 26, 2006 2:36 PM

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Nici eu nu sunt de acord cu deschiderea unor asemenea topicuri... Asa ca am votat "NU". Restul comentariilor nu-si mai au rostul!
Vesna
Postat: Monday, June 26, 2006 2:42 PM

Intrat: 2/27/2006
Postari: 1307
Rufele se spala acasa, nu in public. Deci, nu sunt de acord cu astfel de subiecte pe forum. Suntem aici ca sa discutam, sa ne sprijinim, sa ne sustinem, dar nu sa ne ponegrim.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed