DESCANTAT DE FRICA

Options DESCANTAT DE FRICA
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mihaelaaa
Postat: Sunday, January 27, 2013 10:01 PM

Nivel: Membru

Intrat: 10/18/2012
Postari: 25
Locatia: bucuresti
M-am gandit si eu la varianta ca ar fi somnambula,dar reactia care o are nu este una normala,am vorbit cu ea mereu dupa accestea dar nusi aminteste absolut nimic,la scoala e totul ok dar pe acest subiect eu sunt cam insistenta cu ea ,o cert la fiecare greseala si ii spun ca am pretenti la ea ca vreau sa fie cea mai buna din clasa cum a fost si in clasa a1a,oare fac o greseala cerandui sa fie asa, traume din trecut ar fi ca eu si tatal ei am divortat cand avea 5 ani si tot de atunci au inceput si aceeste vise sa le spun asa,atunci nu a fost afectata deloc la fel ca si in prezent,m_am gandit ca e prea mica sa inteleaga ea lucrul asta,nu ma intrebat niciodata .
mihaelaaa
Postat: Sunday, January 27, 2013 10:18 PM

mihaelaaa wrote:
M-am gandit si eu la varianta ca ar fi somnambula,dar reactia care o are nu este una normala,am vorbit cu ea mereu dupa accestea dar nusi aminteste absolut nimic,la scoala e totul ok dar pe acest subiect eu sunt cam insistenta cu ea ,o cert la fiecare greseala si ii spun ca am pretenti la ea ca vreau sa fie cea mai buna din clasa cum a fost si in clasa a1a,oare fac o greseala cerandui sa fie asa, traume din trecut ar fi ca eu si tatal ei am divortat cand avea 5 ani si tot de atunci au inceput si aceeste vise sa le spun asa,atunci nu a fost afectata deloc la fel ca si in prezent,m_am gandit ca e prea mica sa inteleaga ea lucrul asta,nu ma intrebat niciodata .
totusi as merge pe varianta sa merg la biserica atata timp cat ea nusi aminteste nimic chiar se amuza cand ii spun ce zicea se mira imi zice ca nu ma crede ...am zis eu asa ....am facut asa...si de ce nu o inregistrez ca ea nu stie nimic ,in momentele alea nu stiu ce sa fac nici decum so inregistrez .cred ca la psiholog nu e cazu daca nu stie nimic e ca si cand mas duce la o tiganca sami ea bani spune multe .va multumesc pt tot daca ati avut cunostinte in acceasta cauza cum sa rezolvat va rog sami spuneti.
t-mihaela
Postat: Monday, January 28, 2013 5:19 AM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5124
mihaelaaa wrote:
,o cert la fiecare greseala si ii spun ca am pretenti la ea ca vreau sa fie cea mai buna din clasa cum a fost si in clasa a1a,oare fac o greseala cerandui sa fie .

Da gresesti.Cere-i sa fie printre cei buni nu cea mai buna , daca va fi cea mai buna asta e un bonus pentru tine .Si nu o mai certa la orice fleac o incurajare ar fi mai utila .
Lasa popa cu ale lui si vezi un psiholog, o sa ai surprize placute.thumleft
shirel
Postat: Monday, January 28, 2013 8:28 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11726
Locatia: israel
mihaelaaa wrote:

In primul rand imi cer scuze daca voi fi prea directa sau prea dura in raspunsul meu.Divortul dintre parinti afecteaza un copil si la varsta de 3 ani poate nu se vede asta direct dar se va simti pe parcursul anilor mai ales daca nu se discuta despre asta.Deci aici cred ca este toata problema ei si frica asta pe care o are numai noaptea este frica de tine (de aceea nici nu te recunoaste in clipele acelea fiindca subcostientul ei nu vrea sa te cunoasca ).Fetitzei este frica in primul rand sa nu fie parasita si de tine daca poate nu ar putea indeplini toate cerintele tale enumar :de a fi prima pe clasa cum a fost odata si cate altele motive pe care tu i le ceri sa le indeplineasca.Nu intodeauna poate un copil care a invatat bine in clasa intai sa fie in acelasi limite de invatura si in clasele mai mari unde materia este cu mult mai grea si poate chiar are nevoie de ajutor si sustinere in afara scoli.Deci un asemenea copil care lupta impotriva propilor lui puteri de a fi exact ceea ce un parinte i cere poate avea asemenea stari in timpul somnului.
Ceea ce crezi despre psiholog in cazul ei ca nu te-ar putea ajuta gresesti .Psihologul are metodele lui profesionale chiar daca ea nu-si aduce aminte de nimic de a ajunge si de a descoperi aceasta frica si starea in care se afla numai prin discutii cu ea ,au ei diferite metode de asta consider ca ar fi un pas foarte important daca l-ai face de a o lua la un psiholog .Incearca ,gandeste-te ca-i esti mama si singurul parinte copilul tau are mare nevoie de ajutor ,ea striga dupa ajutor deci ajut-o.
Eu nu am sa-ti recomandat de a nu te duce la preoti cum fetele au spus-o poti sa mergi din toata inima fiindca vad ca tare trage spre asta si te inteleg poate credintza iti este mare dar te rog fa-o paralel cu sedintele la un psiholog si atunci chiar ve-i vedea rezultate maxime.
Intre timp fii alaturi de ea spune-i si reaminteste-i cat de mult o iubesti si o admiri ptr eforturile pe care le depune la scoala si chiar spune-i ca nu este nevoie sa fie prima pe clasa (cum spunea si Mihaela )sa incerce sa fie printre primele si principalul este sa stie ca vei fi alaturi de ea chiar si cand rezultatele nu vor fi exact asa cum le doresti .Iubita se mai intampla si la o eleva chiar foarte buna sa primeasca cateodata si o nota mai mica din diferite motive nu trebuie certata ptr asta.
Iti doresc sa ai intelepciune,rabdare si multa dragoste cu acest copil ai sa vezi ca totul se va rezolva intr-un sfarsit!computerlove
aurishta
Postat: Monday, January 28, 2013 9:12 AM

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
t-mihaela wrote:

Da gresesti.Cere-i sa fie printre cei buni nu cea mai buna , daca va fi cea mai buna asta e un bonus pentru tine .Si nu o mai certa la orice fleac o incurajare ar fi mai utila .
Subscriu|!Un copil ar trebui sa invete principiul excelentei, adica sa dea ce are mai bun la nivelul la care poate. Asta inseamna sa pui accentul pe evolutie, nu pe rezultate. In clI-a aproape toti copiii sunt premianti, chiar si in a II-a, dar apoi incep sa se diferentieze. Un copil cade de multe ori pana ce invata sa mearga, tot asa este si cu scoala. Este un lucru important ca un copil sa invete sa faca fatza esecurilor . Daca stresul este vinovat de aceasta tulburare, chiar daca in parte, regresia va lua si ea timp, pe masura ce presiunea va scadea
kali
Postat: Monday, January 28, 2013 9:42 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14211
Eu ma tot intreb ce e ala descantat de frica...sorry1
aurishta
Postat: Monday, January 28, 2013 9:54 AM

kali wrote:
Eu ma tot intreb ce e ala descantat de frica...sorry1
ras ..."De frica" sau " de speriat"ras
alexandrabogdan
Postat: Monday, January 28, 2013 10:02 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
aurishta wrote:
Subscriu|!Un copil ar trebui sa invete principiul excelentei, adica sa dea ce are mai bun la nivelul la care poate. Asta inseamna sa pui accentul pe evolutie, nu pe rezultate. In clI-a aproape toti copiii sunt premianti, chiar si in a II-a, dar apoi incep sa se diferentieze. Un copil cade de multe ori pana ce invata sa mearga, tot asa este si cu scoala. Este un lucru important ca un copil sa invete sa faca fatza esecurilor . Daca stresul este vinovat de aceasta tulburare, chiar daca in parte, regresia va lua si ea timp, pe masura ce presiunea va scadea

eu in clasa I am luat mentiune .....fiind crescuta la tara de bunici, la 7 ani cand am venit la scoala in oras am fost cazuta din luna. primii ani au fost mai grei dar din clasa III am avut doar premii 2 si 3 fara sa stea ai mei pe capul meu sa invat. nu mi se pare o tragedie sa iei si alte note in afara de 10. asta nu inseamna ca nu e un copil destept. si mi se pare cam aiurea sa ceri unui copil sa fie mereu cel mai bun. nu se poate mereu
kali
Postat: Monday, January 28, 2013 10:17 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14211
aurishta wrote:
ras ..."De frica" sau " de speriat"ras

A! Da?
vanina
Postat: Monday, January 28, 2013 10:26 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
mihaelaaa wrote:
la scoala e totul ok dar pe acest subiect eu sunt cam insistenta cu ea ,o cert la fiecare greseala si ii spun ca am pretenti la ea ca vreau sa fie cea mai buna din clasa cum a fost si in clasa a1a,oare fac o greseala cerandui sa fie asa

Ca sa ai pretentii la asa ceva, ar trebui macar sa ii recunosti greselile ca sa o poti corecta/ajuta!

Edit: De exemplu la gramatica daca ii verifici tu temele, are toate sansele sa ia note mai mici.
Eu am avut o invatatoare foarte buna si am invatat totul din clasa, dar stiu ca nu e la fel peste tot, si ajutorul parintilor conteaza foarte mult. Daca nu esti bun la asta ca parinte, ai putea sa o lasi la after school sau daca ai posibilitatea sa ii aduci pe cineva acasa, poate niste elevi mai buni pe care ii cunosti.
michi
Postat: Monday, January 28, 2013 11:54 AM

Intrat: 2/17/2009
Postari: 1038
Locatia: romania

,,o cert la fiecare greseala si ii spun ca am pretenti la ea ca vreau sa fie cea mai buna din clasa cum a fost si in clasa a1a,oare fac o greseala cerandui sa fie ,,

Faci o foarte mare greseala , Trebuie sa o incurajezi atunci cand greseste si nu sa o certi.Poate tocmai din dorinta si teama de a nu gresi , o face sa mai greseasca.Si ce se intampla daca nu este prima pe clasa?Poate fi foarte bine printre primii.Eu cred ca trebuie sa o apropii mai mult de sufletul tau, sa nu o mai certi si sa nu mai lasi sa vada ca esti dezamagita de o mica greseala pe care o face.
La baiatul meu la clasa , invatatoarea are un mod foarte interesant de a ,,rasplati ,, ca sa zic asa fiecare elev.
Ne-a spus inca din clasa I ca nu toti copii sunt foarte buni la toate.astfel ca la sfarsitul anului cam toti copii sun premiati pentru ceva: cel mai bun matematician , vrajitorul culorilor, regina/ regele lecturilor si tot asa...Astfel ca ii stimuleaza pe fiecare copil si ii canalizeaza spre ceea ce ei stiu sa faca mai bine.Incearca sa o stimulezi pentru ceea ce face bine si da-i o mana de ajutor acolo unde consideri tu ca are probleme.Nu cred ca daca o certi este o solutie !Incearca sa sa stai mai mult de voba cu ea , si sa sa-i simta ca o iubesti indiferent de rezultatele la invatatura.computerlove
zaza_
Postat: Monday, January 28, 2013 12:34 PM

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
Este normal sa nu-si aminteasca ce se intampla in timpul somnambulismului. Pentru ca ea nu este constienta.
Cred ca ar fi bine daca ati merge amandoua la psiholog si tu la preot. Nu te cunosc, nu te judec, dar cred ca oamenii mari au mai multe greseli de viata decat copiii. Adica, pretentiile pe care le ai de la ea sa nu fie o refulare din trecutul tau. Sper sa intelegi ce vreau sa spun. Poate ma ajuta un psiholog, Vanina, sper sa nu gresesc.
Nu poti cere unui om sa fie altfel decat este. Fetita ta trebuie incurajata si iubita. Un divort este o mare trauma, iar copiii de obicei isi inchipuie ca totul se intampla din vina lor. Daca ea traieste cu aceasta vina de 3 ani, iar acum o certi si-i spui ca greseste pentru orice, chiar la scoala, ii alimentezi aceasta vina.

Sanatate multa!
mihaelaaa
Postat: Monday, January 28, 2013 6:26 PM

Va multumesc tuturor ce vati facut timp si mi-ati raspuns fiecare cum a gandit sau cum ar proceda cu propriul copil .Eu o sa tin cont de parelile voastre...o sa incerc in primul rand sa ma shimb eu ,o sai apreciez fiecare lucru facut din vointa ei.O sa ma duc miercuti la o manastire cu o bluzita de a ei,cand ajung in bucuresti o sa merg si la sf ciprian si o sa vorbesc cu medicul de familie sami dea si o trimetere la psiholog.
shirel
Postat: Monday, January 28, 2013 6:47 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11726
Locatia: israel
mihaelaaa wrote:
Va multumesc tuturor ce vati facut timp si mi-ati raspuns fiecare cum a gandit sau cum ar proceda cu propriul copil .Eu o sa tin cont de parelile voastre...o sa incerc in primul rand sa ma shimb eu ,o sai apreciez fiecare lucru facut din vointa ei.O sa ma duc miercuti la o manastire cu o bluzita de a ei,cand ajung in bucuresti o sa merg si la sf ciprian si o sa vorbesc cu medicul de familie sami dea si o trimetere la psiholog.

D-zeu sa te ajute si sa ne aduci vesti bune.computerlove
aurishta
Postat: Monday, January 28, 2013 6:51 PM

shirel wrote:

D-zeu sa te ajute si sa ne aduci vesti bune.computerlove
La fel zic si eupupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed