Depozite la termen sau la vedere?

Options Depozite la termen sau la vedere?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Saturday, September 8, 2007 8:17 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Care ar fi avantajele unui depozit la termen? Dar ale unuia la vedere?
fdianamaria
Postat: Saturday, September 15, 2007 10:12 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
Incep eu:
la depozitul la termen avem in general 0% comision de retragere, daca aceasta se face la minim 3 luni, la scadenta lui. Se poate constitui pe 1 saptamana pana la 1 an si se prelungeste in mod automat de banca. Bineinteles dobanzile difera de la o banca la alta. Daca vreti, am sa va dau mai multe variante, de la mai multe banci.
As adauga certificatele de depozit care sunt extrem de bune, dupa parerea mea. Adica, pe langa faptul ca sunt garantate pana la o anumita valoare, nu platesti nimic daca le retragi inainte de scadenta. Se concretizeaza in cupoane valorice si la rascumpararea la termen beneficiaza de o dobanda.
delfinasa
Postat: Tuesday, November 6, 2007 6:16 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Aici Cd-urile sunt convenabile numai daca in perioada pe care le pui, nu retragi banii si nu scade dobanda. In cazul retragerii inainte de termen, ti se ia comision. Alt dezavantaj ar fi ca dobanda fluctueaza, nu-i stabila, deci poti sa incepi cu 5% dobanda, dupa 3 luni sa ajungi la 4%, iar la scadenta - dupa 1 an sa zicem- sa iei 2% cat ai lua la un cont de savings, deci care-i avantajul? Bine, asta nu se intampla musai, insa trebuie sa iei in calcul si fluctuatiile dobanzilor. La savings ai dreptul sa faci retrageri fara comision, tranzactii online, insa dobanzile se invart intre 1,5 si 3% pe an la bancile mari.
Lilly of the valley
Postat: Tuesday, November 6, 2007 6:24 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Exista o banca ce are un depzit care functioneaza ca un hibrid intre unul la vedere si unul la termen.
Adica, dobanda se aplica la sold si indiferent daca scoti bani inainte de expirarea termenului beneficiezi de dobanda fara comision sau alte penalitati. Noi folosim acest tip de cont pt economii.
fdianamaria
Postat: Friday, November 9, 2007 7:17 PM

mariuta wrote:
Exista o banca ce are un depzit care functioneaza ca un hibrid intre unul la vedere si unul la termen.
Adica, dobanda se aplica la sold si indiferent daca scoti bani inainte de expirarea termenului beneficiezi de dobanda fara comision sau alte penalitati. Noi folosim acest tip de cont pt economii.

Zi-ne mai multe detalii, te rog. Nu cred ca e vorba de reclama, ci de aflarea unor produse cat mai bune pe piata bancara romaneasca.

fdianamaria
Postat: Friday, November 9, 2007 7:19 PM

Au crescut dobanzile, ati observat? Ce parere aveti?

Eu imi amintesc cu nostalgie momentele in care primii mei bani munciti la ziar ca reporter ii puneam pe cont cu 31% dobanda pe 3 luni si mi se parea extrem de putin ras
Lilly of the valley
Postat: Saturday, November 10, 2007 5:38 PM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
fdianamaria wrote:

Zi-ne mai multe detalii, te rog. Nu cred ca e vorba de reclama, ci de aflarea unor produse cat mai bune pe piata bancara romaneasca.

E vorba de ATU CONT de la BRD, insa pt. deschiderea unui astfel de depozit era, din cate tin eu minte, o suma minima, parca 1000 euro, sau dolari (echivalentul in lei la cursul zilei).
Cristy
Postat: Thursday, May 22, 2008 10:10 PM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Am si eu o intrebare....

Am deschis un depozit, am fost conditionata sa depun o suma de bani la deschiderea lui, dar ceea ce mi se pare ciudat este ca eu nu vad nici un fel de dobanda adaogata, deja a trecut o luna, poate nu arata pe site?

Contul respectiv are de numirea de cont curent scratch si nu o oarecare denumire de depozit.

Imi este frica ca, functionarul de la banca sa nu fi gresit oare cum nu prea inteleg sistemul bancar romanesc, va intreb pe voi.

Nu stiu cum se numeste acest depozit, dar mi s-a spus sa nu fac tranzatii de la 30-2 si respectiv 14-17 ale lunii , poate asta ajuta oare
Kiki
Postat: Thursday, May 22, 2008 10:38 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Cristy, se poate sa ma insel, dar din cate stiu la conturile curente nu primesti dobanda...
dya
Postat: Thursday, May 22, 2008 10:46 PM

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Sunt 100 % sigura ca daca deschizi cont curent nu primesti dobinda , din contra se ia comision pentru intretinerea lui.
Cristy
Postat: Thursday, May 22, 2008 10:52 PM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
dya wrote:
Sunt 100 % sigura ca daca deschizi cont curent nu primesti dobinda , din contra se ia comision pentru intretinerea lui.

Pai tocmai ca nu mi-a luat nimikscratch

Il iau iarasi in suturi pe functionarul de la banca., este a 3- a greseala pe care o face bataus

Poate trebuie sa fac eu aderarea la depozit?scratch Am optiunea sa o fac... da nu stiu cate comisioane imi vor lua rambo daca fac vreo greseala pe urma platesc aiurea....

Vad eu cum descurc itele ras
dya
Postat: Thursday, May 22, 2008 11:05 PM

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Pai nu ti-a luat nimik ca au tot felul de oferte si cred ca primul an ti-l administreaza gratuit.ras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed