Deget de la picior vanat si umflat

Options Deget de la picior vanat si umflat
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Tuesday, July 24, 2007 7:29 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17748
Locatia: Bucuresti
Ieri am patit alta dandana, ca in ultima vreme numai de astea am parte.

Era sa dea masina peste mine, din fericire am scapat sic , dar nu oricum. Am calcat stramb cu sabotul pe bordura, m-am dezechilibrat si intr-un final am si picat, m-am julit bine pe un picior, mi-am sucit putin o glezna si ... mi-am rupt / fisurat un deget de la picior.

Cum pot sa stiu daca e rupt sau fisurat sau e doar traumatizat ? ras

Acum s-a invinetit tot, s-a si umflat putin, iar vanataia deja a inceput sa coboare si pe laba piciorului.

Azi merg la medic sa vad despre ce e vorba, pentru ca deja nu mai pot calca cu piciorul respectiv si mai am fix 1 sapt pana plecam.

Daca e sa fie ceva rupt, se pune toata laba piciorului in gips? Nu se poate si fara? Un antiinflamator ar mai rezolva din problema? Dar niste foi de varza ras ?

Cine a mai patit ceva similar sa imi zica si mie ce a facut si ce a luat, daca a luat ceva pupici
cute_babies_of_mine
Postat: Tuesday, July 24, 2007 7:42 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Mai, Adriana, vin toate necazurile pe capul tau! Sper sa fie bine, sa nu ai nevoie de gips si sa se rezolve cu foi de varza si vreun BenGay.
Kiki
Postat: Tuesday, July 24, 2007 8:00 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
AdrianaC wrote:
...

Cum pot sa stiu daca e rupt sau fisurat sau e doar traumatizat ? ras ...

Cand mi-am rupt un deget de la piciorul drept eu nu puteam calca sub nici o forma. Nu mai retin sa fi fost vreo vanataie sau ceva in genul asta. Nu suportam nici sa ma ating cumva la acel deget.

Adriana_C wrote:
Daca e sa fie ceva rupt, se pune toata laba piciorului in gips? Nu se poate si fara? Un antiinflamator ar mai rezolva din problema? Dar niste foi de varza ras ?

Cine a mai patit ceva similar sa imi zica si mie ce a facut si ce a luat, daca a luat ceva pupici

Daca e rupt degetul nu ai ce face cu antiinflamatorul ala. Mie mi-au pus toata laba piciorului in gips si pentru degetul ala am stat cu gipsul o luna. Poate ai mai mult noroc ca mine! Sanatate!
Roxanel
Postat: Tuesday, July 24, 2007 9:40 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Adriana, sotul meu a patit ceva similar.

A cazut in casa si s-a sprijinit in mana, moment in care a auzit un crack si i s-a dat peste cap incheietura mainii.

In interval de o ora s-a umflat si s-a invinetit toata mana si incheietura. Doctorul i-a pus-o in ghips iar dupa trei zile a descoperit la raze ca de fapt nu era rupta ci ca un muschi/tendon s-a rasucit un pic.

I s-a pus o proteza de cauciuc flexibil si intr-o luna a fost ok. Pot spune ca si mai devreme doar ca sotul meu este cam panicar si se cam vaita una doua.

Eu zic sa mergi sa faci niste raze sa vezi daca este rupt sau nu. Daca ar fi rupt ai avea dureri insuportabile . Este posibil ca si la tine sa se fi sucit un muschi sau un tendon ceva.

Multa sanatate si sa ne tii la curent.
mommy
Postat: Tuesday, July 24, 2007 9:44 AM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Adriana, nu este obligatoriu sa fie rupt. Poate fi doar o entorsa, dar sa stii ca din pacate iti poate pune piciorul in ghips si doar pt o entorsa. uff
Lilly of the valley
Postat: Tuesday, July 24, 2007 2:02 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Of, incearca sa misti degetul, daca nu poti, inseamna ca e rupt. Medicul radiolog iti va confitma sau infirma. Da doamne sa nu fie rupt!flowers Sanatate!pupici
mihaela75
Postat: Tuesday, July 24, 2007 4:30 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Nu cred ca e rupt ca un os fracturat,cat de mic este, doare de urli nonstop.Am patit si eu cu degetul mic l-am lovit de un scaun si s-a dus pe laterala de ziceai ca-s alta aratare .Eu l-am intors la loc pe pozitie si l-am legat de un carlig de rufe...cica-mi facusem atela ras Mi-am dat seama ca nu e rupt ca era doar umflat si deplasat dar nu durea chiar de nesuportat si puteam calca pe jumatate.oare
AdrianaC
Postat: Tuesday, July 24, 2007 7:36 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17748
Locatia: Bucuresti
Multumesc pentru sfaturi si incurajari.

Azi am fost toata ziua pe drumuri, sontac - sontac, pentru ca mai avem unele cumparaturi de facut inainte de concediu, plus ca dimineata am avut eu programare la doctor iar la 17:00 am mers cu copiii la pediatru pentru un ultim control inainte de plecare si pentru ultimele sfaturi vis-a-vis de medicatie.

La medic mi-a dat trimitere la radiologie. Am facut radiografii la ambele picioare, pentru ca la unul ma durea glezna, desi nu se umflase, iar la celalalt, degetul meu era deja tot vanat, umflat si tare de abia am mai incaltat papucii de casa si asa am mers azi.

Din fericire, iar am avut noroc. Degetul nu este fracturat, a suferit o contuzie puternica si cartilagiul dintre articulatii a fost puternic traumatizat, s-a format un hematom si de aici si vanataia si umflatura. Ca recomandari, cel putin deocamdata, LASONIL si foi de varza, plus joi programare la un medic ortoped.

Glezna in schimb nu a fost la fel de norocoasa. Desi mi se parea ca acolo stau cel mai bine, pentru ca mergeam destul de bine cu piciorul ala, desi ma supara putin glezna, glezna este luxata. Deocamdata o sa dau tot cu diclofenac si foi de varza, plus o fasa elastica mai stransa pe glezna plus repaos si programare la ortoped.

Acum arat precum cutu schiop, cu amandoua picioarele bandajate, si chiar si in conditiile astea trebuie sa fug dupa copii prin casa ca nu stau deloc locului. Ca sa nu mai zic ca Andrei, din 10 degete cate am la picioare, cand e sa calce ceva, fix pe degetul meu beteag calca nervi .

Ma bucur din suflet ca nu este nimic rupt pentru ca asta ar fi insemnat automat anularea concediului impreuna cu pierderea tuturor banutilor dati deja pt concediu toanerele bounce bounce bounce
Maria & Mario
Postat: Tuesday, July 24, 2007 8:01 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Adriana, bine ca e doar atat. Sanatate multa ....... si ...... sa stati cat mai mult departe de ...... doctori !!!! Concediu placut ! si Relaxant ! angel
delfinasa
Postat: Tuesday, July 24, 2007 8:16 PM

Nivel: Senior

Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Refacere rapida, Adriana! pupici...Din proprie experienta pot sa-ti spun ca impachetarile cu foi de varza trag foarte bine umflaturile si vanataile trec mai repede thumright...cand ne mai luxam gleznele sau mainile, noi ne "tragem" ras (cum se zice), adica celalalt trage de laba piciorului mai brusc ca sa revina la pozitia normala si in felul asta scapam de durere si tot mult mai rapid...pentru cele cu vanataie, un masaj local cu bengay sau flexall sa puna sangele in circulatie sa se duca vanataia si sa atenueze durerea...Ai grija de tine si sper sa fie mai cuminti Andrei si Alice pana te refaci si sa aveti un concediu excelent! pupici
Miri
Postat: Tuesday, July 24, 2007 10:28 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Adriana, ma bucur ca problema nu e atat de grava pe cat te asteptai.
Pot sa-ti spun doar ca o sa ai un pic de tras, o sa ai parte si de ceva dureri, secundare traumatismelor minore suferite la nivelul piciorelor, dar totul e vindecabil!thumright
In plus, poti sa faci masaj alternativ, Lasonil si Lioton, plus foile de varza!
Recuperare rapida si ai grija de tine!Vacantza se apropie cu pasi repezi!pupici
Cristy
Postat: Tuesday, July 24, 2007 11:20 PM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
uff

Imi pare rau de luxatia si degetul tau....uff Stiu ca doare rau...uff

Compresele cu varza sunt foarte ajutatoare, si asta ti-o spun din proprie experienta... Eu am folosit cand mi-am luxat glezna - o luxatie destul de grava, coboram scarile in viteza cobarand cat 4 odata in saritura... una dintre sarituri s-a soldat cu aterizarea pe glezna in conditia in care laba piciorului s-a indoit 90 grade in interior si sa vezi ce dureri si plansete.....uff Daca nu as fii avut 18 ani si elasticitate datorita activitatilor mele sportive nu cred ca se termina cu bine.. cu toate ca pana in ziua de fata ma doare glezna cand o fortez nervi si au trecut ceva anisori...uff

Eu am folosit grasime de oaie si frunze de varza - preferabil partea cu cotorul si putin zdrobita cu ciocanul de snitzele. De asemenea frunzele se schimba la 2 ore si se infasoara bine bine... bineinteles cat mai multa odihna, adica nu forta glezna... Sa folosesti cand iesi din casa banda elastica mai dura, care sa iti protejeze piciorul...

Aaa, inca ceva, incerca sa incalti slapi sau papuci ortopedici in perioada urmatoare, eu ti-as recomanda Crocs, slapii butucanosi din cauciuc, sunt foarte comozi thumright Sa stai cat mai departe de tocuri cel putin o luna de zile!!

Multa sanatate...flowers
Fluturas
Postat: Tuesday, July 24, 2007 11:27 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
adriana,multa sanatate si sa scapati odata de medici
taki
Postat: Tuesday, July 24, 2007 11:41 PM

Nivel: SMARALD

Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Insanatosire grabnica!
S.ELENA
Postat: Wednesday, July 25, 2007 12:44 AM

Intrat: 6/20/2007
Postari: 7308
Locatia: Printre probleme......
Sanatate multa si refacere grabnica inainte de concediu!!!!flowers
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed