Decizie concediere si revocarea deciziei

Options Decizie concediere si revocarea deciziei
Subiectul anterior · Subiectul urmator
nicole_funnygirl
Postat: Friday, August 30, 2013 12:12 PM

Nivel: Membru

Intrat: 8/30/2013
Postari: 1
Buna ziua,

AM primit decizia de concediere, la 2 zile dupa cand eram deja in preaviz am primit o revocare a deiziei de concediere pe care nu am mai semnat-o.
Firma imi spune ca o va trimite prin posta.

Nu vreau sa mai raman la ei, daca m-au dat afara si am semnat vreau sa plec si sa intru in somaj.
Pe 2 sept se implineste termenul de preaviz, dar mi-au spus ca nu imi vor incheia contractul din punctul lor de vedere inca sunt angajatul lor, dar eu nu am mai semnat acea decizie de concediere, ce pot face pentru a obtine decizia de incheiere a contr. de munca si restul drepturilor.
kali
Postat: Friday, August 30, 2013 1:21 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14339
Pai nu prea poti.

Ca sa intri in somaj, trebuie sa ti se restructureze/desfiinteze postul. Deci e o decizie a angajatorului, tu nu o poti influienta.

Atata vreme cat ei s-au hotarat sa-ti pastreze postul, singura posibilitate de a pleca de la ei e prin demisie - sau acordul partilor, daca sunt si ei de acord. In niciunul dintre aceste cazuri, insa, nu ai drept de somaj. Pleci pur si simplu dupa o perioada de prezviz - in cazul demisiei - si-ti cauti alt loc de munca.

Insa... eu nu prea inteleg: ai loc de munca, firma te vrea... si tu vrei sa fii somera?!NuStiu In conditiile economice din ziua de azi, eu nu m-as juca cu focul.
monica irimia
Postat: Friday, August 30, 2013 2:03 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 7/3/2010
Postari: 1943
kali wrote:
In conditiile economice din ziua de azi, eu nu m-as juca cu focul.

Nici eu.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed