DE CE?

Options DE CE?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mariutza_mea
Postat: Thursday, December 4, 2008 10:21 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/5/2008
Postari: 766
Locatia: Suceava
Cea mai frumoasa dragoste e aceea care atunci cand dispare lasa in urma sa nostalgie nu face ravagii..poate ai sa intelegi vreodata..mai devreme..mai tarziu..sau poate prea tarziu..sufletul omului e acelasi,nu se poate intoarce la 180 de grade doar pentru ca o persoana nu e 100% p gustul tau,sau nu se comporta din prima asa cum ai fi vrut.orice om merita sanse..nu una,nu sapte,nu zece,..ci mii si mii d alte sanse. Pentru ca dragostea inseamna lacrimi si bucurii deopotriva..inseamna sa dai..fara sa astepti nimic in schimb..sa traiesti cu speranta ca intr o zi persoana care-ti tine loc de soare iti va raspunde cu aceleasi sentimente.dragostea in sine nu raneste..nici persoana iubita..orgoliul propriu te face sa suferi pentru ca nu poti accepta ca 'jumatatea' nu e chiar asa cum ti-ai imaginat.e trist ca se intampla asa..dar nu putem schimba totul dupa bunul plac..cand iubesti il accepti pe celalalt ca parte din viata ta..nu corelezi viata cu o persoana.nu e corect nici fata de tine nici fata de persoana respectiva.de ce?e simplu..pentru ca viata ti-o poti schimba cum vrei,dar persoana nu o poti schimba,iar celalalt nu e corect sa-si asume asa o responsabilitate.viata cuiva e o responsabilitate prea mare sa ti-o poti asuma!iubirea te face sa vrei sa-i daruiesti celuilalt ce ai mai bun si intr-un final hotarasti sa i te daruiesti pe tine..dar nu viata ta,nu sa faci din responsabilitatea ta responsabilitatea celuilalt. Trebuie sa invatam,si tu,si eu,toti,sa invatam sa apreciem grija si iubirea celuilalt,sa ignoram micile neplaceri pe care ni le cauzeaza viata,dand vina nu pe neputinta celuilalt,ci pe propria neputinta,nu pe dezinteresul celuilalt,ci pe propriul dezinteres..in fond in iubire totul se iarta,si asta atunci cand iubesti!suferinta e reala doar in momentul in care noi nu mai iubim..nu atunci cand ne simtit raniti..pentru ca realizezi ca ai pierdut un sentiment inaltator..nu pentru ca simti ca ai pierdut pe cineva drag. Si tot vina noastra e cand avem asteptari prea mari de la persoana iubita.de ce nu ne putem multumi cu ceea ce simtim pentru persoana respectiva?de ce nu-i putem multumi Celui de sus ca ne-a dat sansa sa iubim?de ce nu ne ajunge sa stim ca iubim..de ce mereu dam vina pe cel de langa noi pentru sentimentele noastre?de ce incerkam sa ne ascundem?din moment ce vrem sa-i oferim cuiva responsabilitatea vietii noastre ar trebui sa invatam sa ne asumam noi insine responsabilitatea pentru faptele si mai ales sentimentele noastre..de ce mereu spunem"e vina lui/ei ca sufar" de ce nu avem curajul sa recunoastem "sufar pentru ca nu am stiut sa-mi controlez sentimentele"?de ce intotdeauna trebuie sa existe regrete si resentimente in urma dragostei?pentru ca nu stim sa ne asumam responsabilitatea,nu stim ca iubirea adevarata lasa in urma NOSTALGIE.si SPERANTA ca intr-o zi vom fi fericiti!
t-mihaela
Postat: Thursday, December 4, 2008 11:20 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5141
Ramona, esti ok?Daca ai ceva pe suflet suntem aici pupici Si apropo de ceea ce ai scris poate intr-o zi vei realiza ca de fapt dragostea adevarata nu era chiar asa de adevarata si alta dragoste va fi mult mai adevarata.angel
mariutza_mea
Postat: Friday, December 5, 2008 6:31 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/5/2008
Postari: 766
Locatia: Suceava
t-mihaela wrote:
Ramona, esti ok?Daca ai ceva pe suflet suntem aici pupici Si apropo de ceea ce ai scris poate intr-o zi vei realiza ca de fapt dragostea adevarata nu era chiar asa de adevarata si alta dragoste va fi mult mai adevarata.angel

da sunt ok pupici pupici asta am scris-o cu ceva timp in urma si citind postarile de la acest topic nu stiu de ce mi-a venit sa postez si eu alcool

si am realizat in timp ca sunt iubiri mai adevarate decat cea pe care eu o credeam adevarata, de exemplu iubirea fata de fetitele mele si iubirea de sine yes
Cristy
Postat: Friday, December 5, 2008 3:11 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Ramona, Mihaela ...m-ati facut sa plang cry
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed