de ce vomit galben

Options de ce vomit galben
Subiectul anterior · Subiectul urmator
dorigiani
Postat: Friday, March 11, 2011 11:04 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
pupici buna fetelor ma numesc dorina si as dori sa ma ajutati problema e urmatoarea :sunt insarcinata in 2 luni si in fiecare dimineata vomit un galben tare amarui desi inainte a ramane insarcinata pateam la fel miam facut si analize de sange si eco si nu mi-au gasit nimic ,si eu totusi continui sa vomit acel galben amarui in fiecare dimineata toate aceste analize le am facut in franta si sunt complet sanatoasa dupa analize si spusele medicului;dar eu continui sa vomit acel venim ;ajutati-ma si datimi parea voastra va rog
mamiemi
Postat: Friday, March 11, 2011 11:41 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/3/2008
Postari: 1467
Locatia: Craiova
Buna, Dori! Nu este posibil sa fie suc gastric si bila? Ma gandesc si eu ca stomacul fiind gol, nu poti vomita decat suc gastric si bila. Cred ca tot un medic te poate ajuta, un internist. Sanatate si nastere usoara!
andrushka
Postat: Friday, March 11, 2011 12:06 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/9/2011
Postari: 1590
Locatia: Iasi
mamiemi wrote:
Buna, Dori! Nu este posibil sa fie suc gastric si bila? Ma gandesc si eu ca stomacul fiind gol, nu poti vomita decat suc gastric si bila. Cred ca tot un medic te poate ajuta, un internist. Sanatate si nastere usoara!

Si eu sunt de aceeasi parere.
aurishta
Postat: Friday, March 11, 2011 1:53 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
Asa se intampla cand versi cu stomacul gol. E neplacut, dar normal!
dorigiani
Postat: Friday, March 11, 2011 2:32 PM

buna mamiemi iti multumesc ca ai raspuns nu stiu ce sa zic ,eu locuiesc in corsica franta si am facut toate analizele si ecografii dar medicul de familie mi-a spus ca nu am nimic la fiere ca este totul normal ,sincer nu stiu ce sa mai cred dar dimineata imi dau sufletul nu mai pot sincer si asta chiar si inainte de a fi insarcinata ,saptamana care vine ma voi duce iar sa fac niste ecografii si va tin la curent .multumesc
dorigiani
Postat: Friday, March 11, 2011 2:36 PM

[quote=aurishta]buna aurishta nu stiu cit e de normal dar pana nu dau acel venin afara in fiecare dimineata nu ma simt bine iar odata dat afara e bine .dar credema imi ies ochii pana iese tot veninul si e asa de nasol angry .iti multumesc mult te tin la curent
aurishta
Postat: Friday, March 11, 2011 2:48 PM

Posibil sa ai parte de o sarcina toxica. Daca este asa, in functie de gravitatea situatiei, medicul va lua o decizie, aceasta ajungand pana la spitalizare. Sper sa nu fie cazul si sa devina mai suportabil!coeur
dorigiani
Postat: Friday, March 11, 2011 3:27 PM

buna tu ma sperii cum adica o sarcina toxica ?????nu cred ca aceste sintpme le aveam si inainte de a fi insarcinata ,ma voi duce la control sa vad ssper sa nu fie nimic grav ci doar sa scap de aceasta voma care imi arde gatul dimineata de nu mai pot;mersi
pupici
aurishta
Postat: Friday, March 11, 2011 3:37 PM

La unele sarcini, destul de putine, din fericire, acest sindrom al vomei este atat de grav incat gravida nu poate manca nimic si varsa tot. In acest caz este necesara internarea pentru suplimentarea cu nutrienti prin perfuzii. Nu are legatura cu starea de sanatate anterioara sarcinii si nici nu inseamna ca si urmatoarea sarcina va fi la fel. Eu zic sa nu te alarmezi daca varsaturile se manifesta doar dimineata, asta intra in simptomele normale ale sarcinii. Doar daca nu poti manca NIMIC timp de cateva zile, trebuie sa mergi la medic. In general, dupa 4 luni trec greturile. Cred , insa, ca suntem cam off-topic aici, poate ar fi bine sa ne mutam la sectia de burticiras
dorigiani
Postat: Friday, March 11, 2011 4:20 PM

pupici mi se mai intampla dar foarte rar sa vomit tot ce mananc dar de obicei ma simt chiar bine ,numai dimineata e teroare pentru mine
.pup
dorigiani
Postat: Friday, March 11, 2011 4:21 PM

pupici mi se mai intampla dar foarte rar sa vomit tot ce mananc dar de obicei ma simt chiar bine ,numai dimineata e teroare pentru mine
.pup
aurishta
Postat: Friday, March 11, 2011 4:24 PM

pupici Numai bine si o sarcina buna iti doresc, iar la timpul potrivit, un bb frumos si sanatos!hearts
delfinasa
Postat: Friday, March 11, 2011 4:34 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Topicul trebuie mutat la gravide.

La ambele mele sarcini am varsat suc gastric 3 luni. Asta pentru ca nu puteam manca mai nimic; 2 luni am supravietuit cu apa, lamai si morcovi si, cand ma apuca voma, asta era ce dadeam afara cu mult chin (ma sufocam, mi se contracta burta, scapam pp). Cand iti vine-n gura, zici ca iti topeste gatul si limba, asa rau euff! Daca tu poti totusi sa mananci ceva, ar fi bine sa te straduiesti. Mai ales ceva sa neutralizeze aciditatea gastrica. Eu nu am putut suporta mancarea, nici mirosurile...aveam greata si arsuri incontinuu de dimineata pana seara...si acum dupa 4 luni mai am sensibilitatea la miros, nu asa crescuta, dar inca nu pot sa gatesc si inca mananc foarte limitat, iar cand merg la cumparaturi de mancare ma duc in fuga, ca ma ia raul. Carne nu suport nici acum sa vad, d-apoi s-o ating sau s-o mananc. A trebuit sa iau multivitamine si minerale de copii, ca prenatalele nu le-am suportat nicicum si am avut zile la rand cand le dadeam si pe-astea afara sau nu am luat deloc ca nu puteam.
Am discutat cu doctorii mei despre asta, dar atata timp cat la controale a fost totul ok, toate analizele facute mi-au iesit foarte bine si inima lui bebe bate normal, n-au considerat ca trebuie sa intervenim nici macar cu o ecografie. Slava Domnului, fii-mea s-a dezvoltat normal si s-a nascut sanatoasa, acum are 5 ani jumate...sper ca si la Baby Boo sa fie totul in regula!
Sa te lase uratele de greturi cat mai curand!
dorigiani
Postat: Saturday, March 12, 2011 10:25 AM

gravida buna delfinasa iti multumesc pentru raspunsul tau si eu ma straduiesc sa mananc cat pot .atat as vrea si imi doresc sa scap de acest venin care nu ma lasa in pace.stop
Anelise
Postat: Saturday, March 12, 2011 3:36 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17381
Locatia: Ro
Dori, am copiat toata discutia si poti continua aici!
Pe viitor nu mai deschide topicuri noi decat daca ele chiar nu exista deja pe forum. Sarcina cat mai usoara! pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed