DE CE SA OPTAM PENTRU DERMATOCOSMETICE?

Options DE CE SA OPTAM PENTRU DERMATOCOSMETICE?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
oanalaurisa
Postat: Thursday, May 15, 2008 12:52 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
stele_pe_cer wrote:
Fetele, de ce mediatizati asa mult gama Vichy? Nu contest calitatea gamei, dar mai exista si alte game dermatocosmetice foarte bune.Important este sa vedeti care brand si care produs in parte se potriveste nevoilor tenului. Se poate ca un anumit produs sa va priasca, dar un altul din cadrul aceleasi firme sa nu fie asa grozav.

De ex.in privinta cremelor de oki, nu am intalnit decat una singura pe care o clasific drept nemaipomenita.Nu ca ar fi estompat vreun rid, dar mi-a oferit exact hiratarea necesara zonei okilor.Partea proasta e ca nu o gasesc la noi.Cremutza este de la Olay, Regenerist Eye Lifting Serum. Cea de la Vichy nu mi s-a parut nici spectaculoasa, nici mai deosebita decat o cremutza ieftina.

Eu de mult timp ma impac foarte bine cu gamele Bioderma si Ducray. Am ten mixt spre gras, deshidratat si cu tendinta acneica daca nu sunt extrem de atenta ce folosesc.Numai ca in gamele astea nu am gasit crema de oki adecvata.

Inca o gama care mie mi-a facut bine - Skincode.

Am deschis mai multe topicuri si cu Vichy,Ducray,Avene...fiecare alege ce i se potriveste...eu am folosit Vichy si sunt foarte multumita...nu mediatizez neaparat gama asta,isi poate alege fiecare ce doreste,citind si celelalte topicuri cu dermatocosmetice...asta mi-a fost mai la indemana sa o recomand...pupici
stele_pe_cer
Postat: Thursday, May 15, 2008 2:50 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
oanalaurisa wrote:

Am deschis mai multe topicuri si cu Vichy,Ducray,Avene...fiecare alege ce i se potriveste...eu am folosit Vichy si sunt foarte multumita...nu mediatizez neaparat gama asta,isi poate alege fiecare ce doreste,citind si celelalte topicuri cu dermatocosmetice...asta mi-a fost mai la indemana sa o recomand...pupici

Hai ca pe celelalte nu le-am vazut!

Multumescpupici !
oanalaurisa
Postat: Thursday, May 15, 2008 3:51 PM

stele_pe_cer wrote:

Hai ca pe celelalte nu le-am vazut!

Multumescpupici !

pupici pupici pupici
Peaches
Postat: Monday, September 1, 2008 1:32 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Buna! Tot dau search pe google pe anumite probleme de ingrijire a tenului si tot am cate un link spre discutiile talegrup, asa ca m-am hotarat sa iti scriu si eu, sperand ca te mai gasesc. Am 23 de ani si am deja linii de expresie, pe frunte, in zona ochilor si santulete formate de la nas la gura. Nu sunt foarte pronuntate, dar parca se accentueaza de la an la an si as vrea sa incerc ceva usor impotriva ridurilor, sa incetinesc cumva agravarea situatiei si poate chiar sa diminuez liniutele deja formate. Cred ca am tenul mixt si foarte deshidratat, daca ies din casa sau stau intr-un spatiu climatizat, e jale in ce hal mi se ususca pielea si imi creeaza senzatia de "strans" si "rigid". Poti sa ma ajuti cu vreo sugestie? majoreta
oanalaurisa
Postat: Monday, September 1, 2008 8:51 PM

Uite aici o solutie.
http://forum.7p.ro/Default.aspx?g=posts&t=5572
Peaches
Postat: Tuesday, September 2, 2008 5:47 PM

majoreta multumesc de raspuns, am vazut toate topicurile tale despre dermato-cosmetice inainte sa iti scriu :) dar am 23 de ani, sunt mai mult decat familiara cu site-ul de la vichy(la fel si cu uriage, avene, la roche possay, roc), unde scrie ca myokine e pt 30+. am vazut ca la tine scrie ca esti de profesie farmacista, asa ca, daca tu zici ca e ok:D eu imi cumpar:608:
oanalaurisa
Postat: Tuesday, September 2, 2008 9:52 PM

Peaches wrote:
majoreta multumesc de raspuns, am vazut toate topicurile tale despre dermato-cosmetice inainte sa iti scriu :) dar am 23 de ani, sunt mai mult decat familiara cu site-ul de la vichy(la fel si cu uriage, avene, la roche possay, roc), unde scrie ca myokine e pt 30+. am vazut ca la tine scrie ca esti de profesie farmacista, asa ca, daca tu zici ca e ok:D eu imi cumpar:608:

Si eu folosesc Myokine,dar in brosurile primite de noi scrie ca ar fi ok folosit,dar poti incerca tot de la VIchy OLigo 25,de exemplu,daca consideri ca Myokine e prea concentrat pentru varsta ta.
TIne-ma la curent cu ce ai ales pana la urma si cu rezultatele!
Peaches
Postat: Thursday, September 4, 2008 11:34 AM

Buna! :) Acum folosesc de la Avene crema nutritiva compensatoare si de la Bioderma un fluid cu fps 50. Dupa ce le termin pe astea ma gandeam sa incerc Peptilys de la Uriage, cu peptide si niaminacide, care stiluleaza productia de colagen si lupta impotriva degradarii pielii. De asememi, am citit pe site-ul de la Uriage ca este potrivita pt pielea tanara imbatranita de soare. Nu cred ca am ajuns inca la de "mio-imatranire" despre care se vorbeste in cazul cremei Myokine de la Vichy. Multumesc frumos pt raspuns, din nou! floare2

PS - despre produsele de la Iwostin, cu apa termala din Polonia, ce parere ai?
Peaches
Postat: Thursday, September 4, 2008 11:39 AM

Ah, am folosit si de la Vichy Oligo 25 varianta pt ten uscat, intr-adevar, uniformizeaza culoarea tenului si ii da un aspect aparte, sanatos, dar nu era suficient de hidratanta pt mine, pe la mijlocul zilei tot ma "strangea" pielea. Am incercat si Aqualia Thermal. Crema hidrateaza binisor, (dar nu suficient) partea proasta e ca pe parcursul celor 3 luni cand am incercat si serumul si varianta light si cea rich (pe rand, bineinteles) aveam tot timpul cosuri dureroase si mari sub piele, in acelasi loc, un pic mai jos de coltul gurii. Groaznic, nu mai pun pe fata asa ceva. Cum nu am mai folosit cremele astea, mi-au disparut intr-o saptamana si un pic.
oanalaurisa
Postat: Thursday, September 4, 2008 2:43 PM

Peaches wrote:
Ah, am folosit si de la Vichy Oligo 25 varianta pt ten uscat, intr-adevar, uniformizeaza culoarea tenului si ii da un aspect aparte, sanatos, dar nu era suficient de hidratanta pt mine, pe la mijlocul zilei tot ma "strangea" pielea. Am incercat si Aqualia Thermal. Crema hidrateaza binisor, (dar nu suficient) partea proasta e ca pe parcursul celor 3 luni cand am incercat si serumul si varianta light si cea rich (pe rand, bineinteles) aveam tot timpul cosuri dureroase si mari sub piele, in acelasi loc, un pic mai jos de coltul gurii. Groaznic, nu mai pun pe fata asa ceva. Cum nu am mai folosit cremele astea, mi-au disparut intr-o saptamana si un pic.

La Roche Posay are o crema hidratanta foarte lejera,chiar azi am incercat testerul si e mai lejera decat Aqualia Thermal.
oanalaurisa
Postat: Thursday, September 4, 2008 2:44 PM

Peaches wrote:
Buna! :) Acum folosesc de la Avene crema nutritiva compensatoare si de la Bioderma un fluid cu fps 50. Dupa ce le termin pe astea ma gandeam sa incerc Peptilys de la Uriage, cu peptide si niaminacide, care stiluleaza productia de colagen si lupta impotriva degradarii pielii. De asememi, am citit pe site-ul de la Uriage ca este potrivita pt pielea tanara imbatranita de soare. Nu cred ca am ajuns inca la de "mio-imatranire" despre care se vorbeste in cazul cremei Myokine de la Vichy. Multumesc frumos pt raspuns, din nou! floare2

PS - despre produsele de la Iwostin, cu apa termala din Polonia, ce parere ai?

N-am avut ocazia sa cunosc gama Iwostin.
oanalaurisa
Postat: Thursday, September 4, 2008 2:45 PM

Peaches wrote:

Daca te strange pielea,atunci aplica pe zonele foarte uscate Nutrilogie 1,iar pe zonele in care sunt cosuri incearca o crema pentru ten gras,de ex Normaderm.
oanalaurisa
Postat: Tuesday, September 9, 2008 10:07 PM

In limita timpului disponibil,am sa va postez cateva game de dermatocosmetice din nou,doar sa reusesc,pentru ca am sa le testez si eu pe pielea mea si sper sa aiba rezultate,ca sa va pot da recomandari sigure.
oanalaurisa
Postat: Saturday, December 6, 2008 4:57 PM

oanalaurisa wrote:

N-am avut ocazia sa cunosc gama Iwostin.

Deja am dat fata-n fata cu Iwostin,dar deocamdata am incercat din tester crema de maini si mi s-a parut ok,iar mirosul lor e asemanator cu al cosmeticelor Gerovital H3.
oanalaurisa
Postat: Saturday, December 6, 2008 5:01 PM

Fetelor,am testat gama LA ROCHE POSAY si m-am indragostit de ea...au o crema anti-rid REDERMIC,cu doua variante,una pentru ten normal si mixt si una pentru ten uscat.
Eu am tenul uscat de cand am nascut-o pe Mira asa ca am luat REDERMIC pentru ten uscat si am luat si REDERMIC pentru ochi,crema.
Cremele sunt pe baza de vitamina C,esentiala ca si actiune anti-rid,aparand si in plasturi anti-rid (PLASTURI LE PONT CU VIT.C).
Sunt foarte incantata ,crema pentru fata se foloseste si dimineata si seara,pe fata si pe gat,iar crema de ochi,tot de 2 ori pe zi.

Iar pentru maini si piele uscata,pe corp,au gama LIPIKAR,care e prescrisa de catre dermatologi si are efect foarte bun.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed