DE CE SA OPTAM PENTRU DERMATOCOSMETICE?

Options DE CE SA OPTAM PENTRU DERMATOCOSMETICE?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
oanalaurisa
Postat: Thursday, November 1, 2007 3:52 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597

DERMATOCOSMETICELE

Sunt o categorie speciala de produse cosmetice si ca sa intelegeti de ce spun asta am sa va explic cum se ierarhizeaza produsele cosmetice,in general.

Toti marii producatori de cosmetice au creat cate 3 divizii de produse:
- produsele de mass-market, adica acele cosmetice pe care le gasiti peste tot, in orice supermarket si magazinut obisnuit (ex. Nivea, Garnier,L'oreal etc)
- produsele DERMATO-COSMETICE , pe care le gasiti doar in farmacii si in reprezentante ale firmelor respective (ex. Vichy, Avene etc)
- produsele de lux, pe care le gasim doar in magazine de lux si care se vand la preturi considerabile

CE MOTIV AM AVEA SA FOLOSIM DERMATO-COSMETICE si nu cosmetice obisnuite?

Primul motiv ar fi faptul ca DERMATO-COSMETICELE se cumpara dupa ce in prealabil ati beneficiat de o recomandare, ori din partea dermatologului,ori a farmacistului sau beauty-adviser-ului din farmacia in care ati intrat ca sa cumparati produsul respectiv. Aceasta inseamna ca vi s-a facut o anamneza ca sa zic asa, din care persoana care v-a recomandat produsul,si-a dat seama ce tip de ten aveti , cu ce tendinta si care produs vi se potriveste mai bine. Deci ati cumparat ceva ce vi se potriveste si asta e cel mai important lucru atunci cand cumparati mai ales o crema de fata.

Al doilea motiv ar fi faptul ca aceste produse contin substante atent selectate si verificate,in marea majoritate a lor,nu contin tipurile de esente de parfum care ar putea provoca iritatii si alergii,deci sunt hipoalergenice,sunt elaborate pe baza unor retete gandite de dermatologi,chimisti si farmacisti si daca sunt folosite la recomandare si in mod corect, ofera rezultate evidente si vizibile.

Al treilea motiv: sa va fac sa zambiti putin: Eu merg pe urmatorul principiu ----> decat sa imi cumpar 10 creme proaste,prefer sa-mi iau una buna!
Iar daca aveti nevoie de sfaturi in ce priveste orice problema de ten sau cu privire la produse dermatocosmetice sau chiar cu privire la probleme dermatologice, va invit sa ma intrebati la aceasta sectiune tot ce doriti si va stau la dispozitie cu raspunsuri.

mihaela75
Postat: Thursday, November 1, 2007 4:07 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Interesant, nici eu nu pun pe fata orice , nici macar firme super si ultra cunoscute ca am tenul foarte nervi nervi O mica greseala si gata stau o luna cu buba pe fata.acasa incepusem sa iau cosmetice din farmacii, nu stiam ca se cheama dermatocosmetice scratch iar aici nu mai folosesc deloc ca nu mai am timp si dispozitie de cosmeticarit.Imi mai face Arti spalaturi naturale pe fata sic Oricum, cand o fi sa-mi iau ceva tot dermatocosmetice o sa iau , nu din farmacii ca aici astea-s vandute doar de reprezentanti in malluri.Te pune pe scaun , te analizeaza , te bibileste gratis si apoi da verdictul : iti trebuie cutare.O sa incerc si eu oare M-au dat odata cu o pudra mineralizata cica cu nu stiu ce saruri si a doua zi aveam fata de bebelus what N-am cumparat-o ca era cam scumpa , adica foarte scumpa uff
oanalaurisa
Postat: Thursday, November 1, 2007 4:14 PM

mihaela75 wrote:
Interesant, nici eu nu pun pe fata orice , nici macar firme super si ultra cunoscute ca am tenul foarte nervi nervi O mica greseala si gata stau o luna cu buba pe fata.acasa incepusem sa iau cosmetice din farmacii, nu stiam ca se cheama dermatocosmetice scratch iar aici nu mai folosesc deloc ca nu mai am timp si dispozitie de cosmeticarit.Imi mai face Arti spalaturi naturale pe fata sic Oricum, cand o fi sa-mi iau ceva tot dermatocosmetice o sa iau , nu din farmacii ca aici astea-s vandute doar de reprezentanti in malluri.Te pune pe scaun , te analizeaza , te bibileste gratis si apoi da verdictul : iti trebuie cutare.O sa incerc si eu oare M-au dat odata cu o pudra mineralizata cica cu nu stiu ce saruri si a doua zi aveam fata de bebelus what N-am cumparat-o ca era cam scumpa , adica foarte scumpa uff

Ei, eu cand ziceam de beauty-adviser, nu ma refeream la astia care stau cu un aparat de dermo-analiza cica si ei de fapt fac campanie la un produs si oricum ala ti se potriveste pana la urma hohot hohot
Ma refeream ca in farmacii noi stim ce,cui si de ce recomandam, ca nu te faci de pomina sa-ti vina omul nemultumit inapoi dupa ce a dat pe o crema o gramada de bani.E vorba de etica si de profesionalism!

Daca ai intrebari despre orice problema ,spune doar si am sa incerc sa iti indic ceva potrivit pentru tine pupici
mihaela75
Postat: Thursday, November 1, 2007 4:45 PM

Pe aici nu poti cere sfatul farmacistului ca nu au voie sa dea sfaturi sau sa recomande produse.Ei doar prepara medicamente si fac retetele personalizate, atat.La vanzare in farmacii nu sunt farmacisti ci vanzatori normali.Farmacistul e doar unul si sta in spate printre substante si ce mai au ei acolo.Deci daca nu vrei sa dai caruta de bani la medicul dermatolog te multumesti cu beauty adviseri ambulanti ras
oanalaurisa
Postat: Thursday, November 1, 2007 4:47 PM

mihaela75 wrote:
Pe aici nu poti cere sfatul farmacistului ca nu au voie sa dea sfaturi sau sa recomande produse.Ei doar prepara medicamente si fac retetele personalizate, atat.La vanzare in farmacii nu sunt farmacisti ci vanzatori normali.Farmacistul e doar unul si sta in spate printre substante si ce mai au ei acolo.Deci daca nu vrei sa dai caruta de bani la medicul dermatolog te multumesti cu beauty adviseri ambulanti ras

Fac eu pe farmacistul pentru tine sic Aici sunt , numai intreaba!
mihaela75
Postat: Thursday, November 1, 2007 4:59 PM

mersi pupici cum apare problema cum vin ...dar mai bine sa nu apara uff
oanalaurisa
Postat: Thursday, November 1, 2007 5:01 PM

mihaela75 wrote:
mersi pupici cum apare problema cum vin ...dar mai bine sa nu apara uff

Oricum e bine sa folosesti o crema pentru intretinere ras
sousourel
Postat: Saturday, November 3, 2007 8:07 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
In cazul meu produsul dermato-cosmetic (Vichy)nu a fost la fel de eficient ca si un alt produs, naturist, pe baza de suc de castraveti.
oanalaurisa
Postat: Saturday, November 3, 2007 8:09 PM

sousourel wrote:
In cazul meu produsul dermato-cosmetic (Vichy)nu a fost la fel de eficient ca si un alt produs, naturist, pe baza de suc de castraveti.

Ce ai folosit de la Vichy si ce tip de ten ai, normal spre mixt sau cu gras?
sousourel
Postat: Saturday, November 3, 2007 8:31 PM

Mixt....acum zau ca nu imi aduc aminte cum se chema...oricum, un flacon verde cu capac alb, astrigent, bunutz, dar fara efecte impotriva punctelor negre si derivatelor....uff
oanalaurisa
Postat: Saturday, November 3, 2007 8:47 PM

sousourel wrote:
Mixt....acum zau ca nu imi aduc aminte cum se chema...oricum, un flacon verde cu capac alb, astrigent, bunutz, dar fara efecte impotriva punctelor negre si derivatelor....uff

Normaderm, gel de curatare sau lotiune tonica? E important sa stiu exact
sousourel
Postat: Saturday, November 3, 2007 8:56 PM

Lotiune tonica.
oanalaurisa
Postat: Saturday, November 3, 2007 9:18 PM

sousourel wrote:
Lotiune tonica.

Stai ca iti scriu eu cum se face un program de ingrijire pentru ten mixt si gras:

Ai nevoie de un gel de curatare,acesta va deschide porii si va scoate punctele negre si impuritatile.
O lotiune tonica va inchide porii la loc.
O crema pentru ten mixt sau gras va regla secretia de sebum de la nivelul pielii.

Deci 3 pasi,dintre care tu ai incercat doar al 2 lea,de aceea n-a mers.
Castravetele e intr-adevar un bun astringent,de aceea exista si masti pe baza de castravete si lotiune .

Ar fi bine insa sa iti faci saptamanal un gomaj,dupa care sa iti pui o masca hidratanta si sa urmezi cei 3 pasi descrisi mai sus zilnic.
sousourel
Postat: Saturday, November 3, 2007 9:26 PM

Cam asta a fost si recomandarea farmacistei care mi-a dat produsul...dar pretul era cam...stii tu. In plus eu am produsele mele de curatare, tot pe baza de plante la care nu voiam sa renunt. Oricum, acum imi merge mai bine.
oanalaurisa
Postat: Saturday, November 3, 2007 9:53 PM

sousourel wrote:
Cam asta a fost si recomandarea farmacistei care mi-a dat produsul...dar pretul era cam...stii tu. In plus eu am produsele mele de curatare, tot pe baza de plante la care nu voiam sa renunt. Oricum, acum imi merge mai bine.

Chiar daca nu iti iei neaparat dintr-o gama scumpa,dar cei 3 pasi sunt valabili,iar daca tu spui ca ai produsele tale e foarte bine,atata timp cat le folosesti in ordinea respectiva.
In plus,ar fi bine sa mai mergi periodic la tratament cosmetic.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed