DE CE SA OPTAM PENTRU DERMATOCOSMETICE?

Options DE CE SA OPTAM PENTRU DERMATOCOSMETICE?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
adelinag85
Postat: Tuesday, April 14, 2009 8:27 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Buna ziua.
Recent m-am inscris si eu pe acest forum si as dori niste sfaturi in legatura cu dermatocosmeticele pentru ten. Am tenul gras in zona T si mai uscat pe pometi unde imi tot apar cosuri sub piele. Am incercat gama Vichy Normaderm timp de 6 luni si au rezolvat cat de cat problema dar nu in totalitate. As vrea sa incerc gama Avene sau gama LA ROCHE POSAY. Ce parere aveti despre ele? Nu stiu care ar fi potrivite pentru tenul meu.
Va multumesc.
roxy_laura
Postat: Wednesday, September 23, 2009 3:00 PM

Hello tuturor...Vad ca nu a mai postat nimeni nimic de ceva vreme, dar totusi sper sa primesc raspuns la problema mea.
Am probleme cu tenul de cand ma stiu (am 27 de ani acum)... la un moment dat , acum vreo 4 ani le-am rezolvat cu Brevoxyl adus din Anglia. Tot cam atunci am inceput sa iau anticonceptionale, la care am renuntat de 1 an, ca nu mi se potriveau.Dupa, au inceput sa-mi apara iar cosuri, dar nu foarte multe.
In urma unui control ginecologic si analize amanuntite, am aflat ca am ovare polichistice, care pot fi si cauza acneei. De o luna iau Diane 35 pentru tratarea ovarelor; cik Diane ar trebui sa ajute la vindecarea acneei, dar la mine a izbucnit mai rau...imi apar des cosuri sub piele, niste monstruleti...
nu stiu ce sa mai fac..
Mentionez ca inainte de Brevoxyl am folosit Vichy (gel de curatare si Normaderm) si nu a dat nici un rezultat.

Ma poate ajuta cineva? Mentionez ca am un salar mediu si nu-mi permit produse ultra scumpe :(.

Daca as putea sa schimb ceva la mine ar fi tenul pale e cea mai mare dezamagire...

oanalaurisa
Postat: Wednesday, September 23, 2009 6:52 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
roxy_laura wrote:
Hello tuturor...Vad ca nu a mai postat nimeni nimic de ceva vreme, dar totusi sper sa primesc raspuns la problema mea.
Am probleme cu tenul de cand ma stiu (am 27 de ani acum)... la un moment dat , acum vreo 4 ani le-am rezolvat cu Brevoxyl adus din Anglia. Tot cam atunci am inceput sa iau anticonceptionale, la care am renuntat de 1 an, ca nu mi se potriveau.Dupa, au inceput sa-mi apara iar cosuri, dar nu foarte multe.
In urma unui control ginecologic si analize amanuntite, am aflat ca am ovare polichistice, care pot fi si cauza acneei. De o luna iau Diane 35 pentru tratarea ovarelor; cik Diane ar trebui sa ajute la vindecarea acneei, dar la mine a izbucnit mai rau...imi apar des cosuri sub piele, niste monstruleti...
nu stiu ce sa mai fac..
Mentionez ca inainte de Brevoxyl am folosit Vichy (gel de curatare si Normaderm) si nu a dat nici un rezultat.

Ma poate ajuta cineva? Mentionez ca am un salar mediu si nu-mi permit produse ultra scumpe :(.

Daca as putea sa schimb ceva la mine ar fi tenul pale e cea mai mare dezamagire...

Brevoxyl se gaseste in farmacii,daca te ajuta.
Sau poti incerca Glyco A 12% ,o crema de micropeeling cosmetic care curata fata foarte bine si e in jur de 35 ron.
roxy_laura
Postat: Thursday, September 24, 2009 8:51 AM

Mersi Oana.. Stiu ca se gaseste Brevoxyl in farmacii, dar numai concentratie 4% la noi in tara, si sincer, nu are nici o treaba ce se gaseste la noi cu Brevoxylul din afara. O sa incerc cealalta solutie...sa vedem ce iese. As incerca dermatocosmetice dar nu stiu ce mi se potriveste ...Am folosit de la Uriage si lotiune tonica si crema, au fost bunicele...

Pup
roxy_laura
Postat: Wednesday, October 7, 2009 12:35 PM

Nu am gasit pana acum Glyco A12%...de o saptamana intru in toate farmaciile, nici la Centrofarm nu au :(
oanalaurisa
Postat: Saturday, October 10, 2009 3:31 PM

roxy_laura wrote:
Nu am gasit pana acum Glyco A12%...de o saptamana intru in toate farmaciile, nici la Centrofarm nu au :(

Du-te la Sensiblu...cum sa aiba la Centrofarm,cand e gama de dermocosmetice?
roxy_laura
Postat: Monday, October 12, 2009 2:34 PM

Centrofarm au si dermatocosmetice...
oanalaurisa
Postat: Monday, October 12, 2009 3:32 PM

roxy_laura wrote:
Centrofarm au si dermatocosmetice...

Dar cu siguranta au alte game,ca fiecare lant are gamele lui .
Irina_vet
Postat: Saturday, December 12, 2009 3:13 PM

Buna ziua tuturor si "Sarbatori fericite!" santa , ca se apropie.

Acest post este pentru D-na Oana, daca va mai aruncati ochii pe tema asta pe care ati inceput-o de ani buni! Va rog mult de tot sa faceti si cu mine niste munca patriotica ras de consiliere pe 2 probleme: progam de ingrijire zilnica a tenului si probleme de scalp!

Am zis sa va intreb, inainte de a-mi descarca amarul, pentru ca am mania detaliilor si ar fi un post fooooarte lung si de aceea vreau sa stiu daca ati avea rabdarea sa-l cititi pe tot.

Mentionez ca am terminat med veterinara, deci inteleg cat de cat ce e pielea ca si structura, cum functioneaza, diferitele probleme, etc. Dar nu sunt experta in domeniu (dermatologia veterinara are altele pe cap decat ingrijirea tenului ras ) si ma pierd printre muntii de produse...ceee Recomandarile de prin farmacii se contrazic scratch (imi place sa adun cat mai multe opinii inainte de a incerca ceva pe propia piele), plus ca vin de la absolvente tinere de multe ori care nu imi inspira o foarte mare increde (si eu sunt absolventa destul de proapata si stiu ce inseamna lipsa de experienta practica!). Iar in farmaciile naturiste nici nu sunt cosmeticiene, am auzit sfaturi si mai "dupa ureche"...

popescuana
Postat: Monday, December 21, 2009 6:24 AM

roxy_laura wrote:
nu stiu ce sa mai fac..

Buna! roxy_laura si eu am avut aceasta problema cu care m-am luptat foarte mult timp, dar acum am rezolvat-o din fericire! Am folosit zineryt de la firma astellas timp de 2 luni conform prospectului adica de 2 ori pe zi, iar acum ma mai dau din cand in cand. Zineryt este de fapt eritromicina care omoara stafilococul auriu care produce aceasta acnee! Raportul calitate pret mi se pare f bun acesta costand aproximativ 35 ron.Acum am ramas cu niste cicatrici destul de urate si ma gandesc sa folosesc Glyco- A dar nu stiu dar chiar e bun! Sper sa iti fie de folos si sa scapi de nenorocita de acnee! Mult succes!;)
selina
Postat: Monday, February 8, 2010 5:52 PM

oanalaurisa wrote:

Dar cu siguranta au alte game,ca fiecare lant are gamele lui .

Buna ziua!
Imi permit sa va adresez o intrebare pt ca am vazut ca sunteti de profesie farmacist: aveti idee care este salariul pt un job de beauty adviser intr-o farmacie? Multumesc!
(Dc nu se poate public astept va rog un raspuns pe private message; multumesc inca o data!)
simona_dumitrascu
Postat: Thursday, May 6, 2010 11:42 AM

Buna ziua!

As avea si eu nevoie de sfatul dvoastra in privinta ingrijirii tenului.
Am 28 de ani, tenul mixt, iar pielea nu e tocmai neteda, e usor neuniforma. Uneori imi apar cosuri mici in zona T, iar porii din zona obrajilor, in apropierea nasului sunt cam deschisi. Pe obraji am pielea cam uscata, iar inainte de a aplica o crema cateodata pe unele portiuni mici se poate observa ca se poate exfolia usor. Am si puncte negre pe nas, barbie, frunte (fruntea devine lucioasa pe parcursul zilei). Mi-au aparut si riduri fine pe frunte, in colturile gurii, si in jurul ochilor (spre coada ochiului si pe pleoapa inferioara). Pe obrazul drept, in partea inferioara, am un conglomerat de mici pete maronii (ca niste pistrui).

Ma gandeam sa incerc de la Vichy crema pt. ochi si cea pt. fata din gama Liftactiv retinol HA, deoarece am vazut ca e recomandata pe un site romanesc vichy personelor cu varsta peste 25 de ani. Dar apoi am vazut pe site-ul englezesc de la vichy ca aceste produse sunt recomandate persoanelor cu varsta peste 30 de ani.

Multumesc!
alexandrabogdan
Postat: Friday, November 26, 2010 5:26 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
oana imi poti recomanda un sapun (lichid dc se poate) dermatocosmetic pt maini. am o eczema pe care chiar dc o tratez cu creme tot imi ramane pielea f uscata. atat de uscata incat crapa si ma ustura si da sangele. de asemenea m-ar interesa o crema de maini dermatocosmetica. multumesc de ajutor
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed