De ce isi baga degetele in urechi cand vorbesc cu ea?

Options De ce isi baga degetele in urechi cand vorbesc cu ea?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Sunday, July 30, 2006 12:51 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17764
Locatia: Bucuresti
Stele, s-ar putea sa ai dreptate, ea sa se perceapa ca fiind exclusa din familie, desi imi fac mereu timp si pentru ea oare .

Azi m-a desenat si a venit sa imi arate si mi-a spus "Uite mami, te-am desenat pe tine si pe mine, pentru ca te iubesc". Si eu i-am spus "Si mami te iubeste mult de tot, puiut. Dar pe tati si pe Andrei nu i-ai desenat?" "pai nu, ca nu am avut decat o singura foaie de la tati si pe o parte te-am desenat pe tine si pe cealalta pe mine".

Daca ai cum sa imi imprumuti si mie cartea, ar fi nemaipomenit. O sa o citesc pe nerasuflate, doar-doar voi gasi solutia la problema mea.
stele_pe_cer
Postat: Sunday, July 30, 2006 1:31 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Adriana, pot cu siguranta sa ti-o imprumut.In dupa-amiaza asta o caut, ca stiu sigur unde e, si cand poti, ne intalnim.Detaliile le discutam pe privat.

Te pupic si sper din tot sufletul sa gasesti o rezolvare macar a catorva problemutze pe care le imntampini fiind mamica.Mie personal careta mi-a palcut foarte mult, din pricina stilului foarte concis, direct, explicit, pe intelesul toturor.Problemele intampinate de parinti si copii sunt exemplificate, deci e lesne de inteles mesajul, si relativ usor de pus in aplicare, daca ai cuisic ...eu, pe vremea respectiva, citeam doar cu tittlu informativ, dar acum este binevenita cartea sa o recitesc, pt.ca unele aspecte se uita.

Alaturi de cartea asta, iti mai imprumut una, cred ca e de la Humanitas, dar nu ii mai tin minte titlul.Trateaza tot problemele puse de catre copii si...rezolvate impreuna, atat de copil, cat si de parinte.Este scrisa putin mai ....alambicat, dar exemplifica si ea foarte bine,astfel ca polologhia are un sens usor de tinut minte.Este foarte bine strcturata si trateaza cele mai frecvente conflicte dintre parinte-copil.

Ambele m-au impresionat prin faptul ca nu pomenesc de nici o culoare de pedeapsa corporala, de tipete sau urlete, atitudine nu prea usor de stapanit cand nu mai ai resusrse sa lupti cu incapatanarea si indaratnicia copiior, care nu de multe ori ascunde o carenta in afectivitate, sau denota neincredere in propriile forte.

stele_pe_cer
Postat: Sunday, July 30, 2006 1:38 PM

AdrianaC wrote:

Azi m-a desenat si a venit sa imi arate si mi-a spus "Uite mami, te-am desenat pe tine si pe mine, pentru ca te iubesc".

Tu esti cea mai importanta pt.Alice.Nu Andrei e problema, nu bunica sau catelul, ci TU si dragostea ta, si timpul si dedicarea pe care le oferi, poate fara sa vrei, fara sa stii, mai mult in directia lui Andrei (si pe undeva, in calitate de mama, spun ca e firesc, dar nu asa vede un copil de 5 ani lucurile).

Un nou-nascut, un sugar necesita ingrijire permanenta, pe cand un copil de 5 ani necesita timp mult petrecut imreuna, sa te pui la mintea lui, sa il surprinzi cu kestii nebunesti, copilaresti, care sa ii provoace bucurie.Ori, ambele nu ca sunt imposibil de realizat, ci foarte greu, pt.ca ziua nu are decat 24 de ore, iar sugarul are nevoie de tine permanent.

Dar rezolvare cu siguranta exista...iti spun cu mana pe inima....numai ca necesita timp si mult tactsic .

Pupicei lui Alicepupici !
Alina
Postat: Sunday, July 30, 2006 2:17 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Mi-am mai adus aminte ceva: nu trebuie s-o inveti sa cedeze mereu in fata lui Andrei sub pretextul ca e mai mic si nu stie ... (chestiuni dintr-astea) pentru ca isi va crea un complex de inferioritate si nici lui Andrei ca i se cuvine totul, ca de... e mai mic, ca va ajunge un alintat.
Eu mi-am dat seama cam tarziu, dar bine ca mi-am dat seama si nu a fost prea tarziu.
Alina
Postat: Sunday, July 30, 2006 2:45 PM

stele_pe_cer wrote:
Un nou-nascut, un sugar necesita ingrijire permanenta, pe cand un copil de 5 ani necesita timp mult petrecut imreuna, sa te pui la mintea lui, sa il surprinzi cu kestii nebunesti, copilaresti, care sa ii provoace bucurie.Ori, ambele nu ca sunt imposibil de realizat, ci foarte greu, pt.ca ziua nu are decat 24 de ore, iar sugarul are nevoie de tine permanent.

Asa este, stele, un sugar are nevoie de tine 24 din 24, dar imi amintesc cum il tineam pe Tudor in brate, alaptandu-l sau doar tinandu-l in brate ca sa fie linistit si coloram cu Catinca, ii citeam Catincai povesti la culcare, tot cu Tudor in brate, numai eu stiu cat de greu mi-a fost, si cate alte lucruri pe care le faceam cu si pentru Catinca nu le facem cu Tudor in brate?! Nu am uitat inca cum imi spunea: m-am saturat sa te vad cu el in brate, pune-l jos sase culce, el nu vede ca e noapte, etc.

Multa rabdare, multa, multa.
AdrianaC
Postat: Sunday, July 30, 2006 3:48 PM

Asa este, fetelor, aveti mare dreptate. Alice mai nou nu vrea la tati sau la Buni sau la soacra mea, vrea la mine si se tot mataie pe langa mine.

Saptamana asta, cand eram la curte, stiti ce mi-a zis?

"De ce m-ai lasat la Miuta mami cand ai mers la spital sa il nasti pe Andrei? Eu am stat acolo singurica si mi-a fost tare dor de tine, vroiam sa stau si eu cu tine la spital!"

Am ramas masca. Dupa 8 luni si jumatate in care nu mi-a spus niciodata asta, mi-a spus acum.

Chestia a fost destul de ciudata atunci pentru ca eu nu am apucat sa ii explic ce si cum, ca am plecat la un control si am ramas si m-am internat, iar mama a dus-o pe Alice la soacra mea si apoi a venit si ea la spital (Filip era cu mine la spital).

Cred ca ce o fi fost in capsorul ei atunci... nici nu vreau sa ma gandesc. O fi crezut ca pe ea o dau acum daca o sa am alt copil, dar nu a zis niciodata nimic.

Ce idioata am fost si eu, ar fi trebuit sa o sun imediat ce am aflat ca o sa ma interneze pentru nastere si sa ii explic ce o sa se intample, dar atunci eram de-a dreptul speriata ca urma sa intru in operatie si nu imi mai ardea de nimic.

Am vazut-o imediat a 2-a zi, cand m-au adus la rezerva, si era cam ciudatica, acum ca stau sa ma gandesc, cam ingandurata si cam departe de noi. Se tot dadea pe langa mama, socrii ii tot ziceau sa nu stea pe langa Andrei (el fiind la mine in brate), eu abia asteptam sa o strang in brate, dar au stat putin si a plecat din nou la socrii. A stat la ei 5 zile, cat am stat eu in spital.

Trebuie sa ma organizez mult mai bine in concluzie si sa vad daca intradevar comportamentul ei se datoreaza unei lipse de afectivitate perceputa de ea, ar trebui sa si-l schimbe daca imi voi petrece mai mult timp cu ea.
lori16ro
Postat: Sunday, July 30, 2006 4:02 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/25/2006
Postari: 994
Locatia: iasi
eu am trecut prin asa ceva Adriana, cu prima fetita
este doar o perioada care trece cu virsta..... incerc si eu sa ma controlez sa ajung la un echilibru dar degeba primesc reprosuri si acum de genul ca la ea te duci( cea mica), la mine nu, ei ii dai , mie nu etc si e doar diferenta de un an si 7 luni

eu asa faceam ( copii vor odata sa manince chiar daca nu-i e foame tot galagie face ca vrea atentie)

pregateam dinainte cam ce-i place ( la tine fiind mai mare copilul poti discuta) ii lasam mincare pe scaunel ( tu o poti lasa pe masa si in frigider) si minca singura cit eu alaptam sau cind i se facea foame -

iar pentru baie las-o sa se balaceasca in apa mai mica cit pofteste singura , tot e vara si nu cred ca raceste ,prima( obligatoriu ) cam cu 2-3 ore inainte de baia baiatului si apoi sa-i faci baie baietelului

alte sfaturi nu stiu sa dau ca nici eu nu am stiut pentru mine

de ex cind trebuia sa alaptez o lasam pe cealalta sa se joace in dulapul cu oale unde de obicei nu avea voie si le scotea pe toate si le insira pe jos ( total gresit) dar ma saturasem de tipete si plinsete de la 2 copii dar Alice e mai mare si gindeste-te ca trebuie sa fie mai usor

mihaela75
Postat: Sunday, July 30, 2006 4:54 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Sa stii ca sta e intr-edevar o problema de care nu prea se tine seama.Eu zic sa te duci cu ea la un psiholog .Nici nu stii ce metode au ei sa-i faca pe fratii mai mari sa accepte bebelusii in familie.Aici se desfasoara o intreaga campanie in sensul asta. Inca de cand mama e gravida merge cu copilul la niste intalniri si acolo ei fac cunostinta si invata sa-l accepte pe cel din burtica.Nu e de joaca cu sentimentele si trairile fratilor mai mari ...se poate ajunge la tragedii.uff
stele_pe_cer
Postat: Sunday, July 30, 2006 10:54 PM

mihaela75 wrote:
Sa stii ca sta e intr-edevar o problema de care nu prea se tine seama.Eu zic sa te duci cu ea la un psiholog .Nici nu stii ce metode au ei sa-i faca pe fratii mai mari sa accepte bebelusii in familie.Aici se desfasoara o intreaga campanie in sensul asta. Inca de cand mama e gravida merge cu copilul la niste intalniri si acolo ei fac cunostinta si invata sa-l accepte pe cel din burtica.Nu e de joaca cu sentimentele si trairile fratilor mai mari ...se poate ajunge la tragedii.uff

Ferice de cei ce traiesc in civilizatieangel ...nu stiu cati psihologi intr-adevar buni exista in Romania, si care intr-adevar sa iti solutioneze corect si sanatos problema.Se poate incerca, dar tot mama e cea care trebuie sa dea cu capul mai mult si mai tarebanghead !
kali
Postat: Monday, July 31, 2006 9:18 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14340
E foarte delicata situatia.
Ca si mamica ti-as fi dat aceleasi sfaturi pe care ti le-au dat fetele.
Dar, si eu am un frate mai mic cu 6 ani si am fost geloasa, m-am comportat la fel ca Alice, asa ca inteleg problema si din prisma copilului pentru ca tin foarte bine minte ce simteam. Cu toate astea nu as sti cum sa procedez acum, ca mamica, pentru ca sunt mult mai multe implicatii decat ar putea percepe un copil de varsta aceea.
Poate da ceva rezultate si cartea de care vorbea Stele...
Chiar voi urmari cu interes topicul asta, pentru ca vreu si eu al doilea copil si poate mai invat si eu ceva. Asa ca, te rog, daca gasesti o cale de rezolvare sa ne-o impartasesti.
AdrianaC
Postat: Monday, July 31, 2006 11:11 AM

Cu siguranta.

Deocamdata am inceput sa ii aloc mult mai mult timp si sa stau mai mult cu amandoi, ca sa se invete ca amandoi au aceeasi importanta pentru mine.

Cu baita am stabilit ca o zi va face ea prima baie si o zi Andrei.
Cu masa o sa fie mai usor acum ca de saptamana asta e si mama cu mine si ma mai ajuta si ea.

In rest, cum spuneam, stau mai mult cu ei si desfasuram activitati comune (ma rog, atat cat se poate, ca e mare diferenta de varsta). De exemplu, Alice a avut o casuta muzicala si acum i-a imprumutat-o si lui Andrei si ne jucam impreuna cu ea. Ne asezam pe o paturica toti 3 si pe Andrei il pun sa spuna unde e catelul, pisica, ceasul, pianul si sa apese pe acolo, iar pe Alice o intreb cum se zice la catel, pisica, ceas, casa si tot ce mai e pe acolo in engleza, apoi deviem si o intreb ce animale domestice mai stie si ce stie despre fiecare, ce stie despre culori, familie, cum se spune la diverse in engleza, si facem totul ca un joc (regulile sunt simple: eu pun o intrebare, ea daca stie sa raspunda castiga si pune la randul ei o intrebare).

E greu, dar cred ca atentia conteaza cel mai mult si timpul alocat lor.

Azi i-am cumparat un creion 0.5 si i-am spus sa deseneze familia ei, numai capetele, astfel incat sa incapem toti pe 1 foaie. A inceput desenul cu mine, apoi s-a desenat pe ea langa mine, apoi pe tati si ma gandeam ca pe Andrei o sa il deseneze undeva mai departe de noi 3, dar nu, s-a chinuit si i-a facut loc intre ea si tati, deci in desen eram asa, de la stanga la dreapta: eu, Alice, Andrei, tati. Toate chipurile erau surazatoare.
cute_babies_of_mine
Postat: Monday, July 31, 2006 12:26 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Adriana, eu iti doresc multa rabdare si intelepciune in tratarea acestei probleme. Imi inchipui ce dificil iti este cu 2 copii, un sot... Unde mai pui ca si tu ai nevoie de timp si atentie!
Pentru problema linistii atunci cand doarme Andrei, daca nu merge si nu merge, fa-i un tabelas cu "Fete fericite" si "fete triste". La fiecare 3 fete fericite Alice primeste cate ceva, iar la fiecare 3 fete triste, i se ia cate ceva, pentru o anumita perioada. E un soi de constrangere, menita sa fie aplicata in cazuri extreme. Exista posibilitatea ca Alice sa faca doar ca sa primeasca o fata fericita. In cazul in care tu consideri ca a facut-o doar pentru recompensa, ii explici ca lucrurile nu stau asa, ca regulile sunt altele, si ii scazi o fata fericita. Nu ii adaugi una trista, dar nici nu ramane nesamnalata fapta!
AdrianaC
Postat: Monday, July 31, 2006 2:59 PM

cute_baby_of_mine wrote:
Pentru problema linistii atunci cand doarme Andrei, daca nu merge si nu merge, fa-i un tabelas cu "Fete fericite" si "fete triste". La fiecare 3 fete fericite Alice primeste cate ceva, iar la fiecare 3 fete triste, i se ia cate ceva, pentru o anumita perioada. E un soi de constrangere, menita sa fie aplicata in cazuri extreme. Exista posibilitatea ca Alice sa faca doar ca sa primeasca o fata fericita. In cazul in care tu consideri ca a facut-o doar pentru recompensa, ii explici ca lucrurile nu stau asa, ca regulile sunt altele, si ii scazi o fata fericita. Nu ii adaugi una trista, dar nici nu ramane nesamnalata fapta!

Am aplicat eu metoda asta, anul trecut prin octombrie. A avut rezultate numai 1 saptamana, dupa care, cand a vazut ea ca ia bile negre in loc de bile albe, a luat guma si le-a sters pe cele negre cand eu nu eram pe faza. hohot

Atunci a inceput si sa nu ii mai pese daca ia sau nu bila alba. Pe Alice nu o poti constrange sa faca nimic din ce nu vrea ea sa faca oare
Alina
Postat: Monday, July 31, 2006 3:19 PM

AdrianaC wrote:
Atunci a inceput si sa nu ii mai pese daca ia sau nu bila alba. Pe Alice nu o poti constrange sa faca nimic din ce nu vrea ea sa faca oare

Asa e si Catinca. Copiii cu o astfel de personalitate nu pot fi pedepsiti, cel putin Catinca, asa ma joaca pe degete, (offf, si cand ma gandesc ca la scoala nu misca unul in fata mea, iar propriul meu copil face ce vrea din mine). Ei trebuiesc oarceum pacaliti, sa te faci ca faci ca ei, dar de fapt sa faca ei ca tine. Oare m-a inteles cineva?
AdrianaC
Postat: Tuesday, August 1, 2006 11:28 AM

Merci pentru carti, Stelutze, de azi incep sa le citesc ! pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed