De ce isi baga degetele in urechi cand vorbesc cu ea?

Options De ce isi baga degetele in urechi cand vorbesc cu ea?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Sunday, July 30, 2006 7:48 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17654
Locatia: Bucuresti
Alice mai nou a inceput sa isi bage degetele in urechi cand o certam sau cand stie ca a facut o prostie si urmeaza sa o certam.

In alte cazuri, pur si simplu intoarce spatele si fuge sa se ascunda, daca e la ea acasa fuge sa se ascunda la ea in camera si tranteste usa dupa ea la camera.

I-am spus de 1000 de ori sa nu mai faca asa ceva, sa stea si sa asculte cand ii spune omul ceva si in niciun caz sa nu intoarca spatele si sa tranteasca usi, dar n-am cu cine ma intelege.

De ce face asta si cum pot sa o aduc pe drumul cel bun?

codruta
Postat: Sunday, July 30, 2006 8:33 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
cu super nanyhohot

mai in gluma mai in serios, poti adopta si tu aceeasi atitudine cand iti cere ceva sau vrea ceva , constientizand-o in felul asta ca nu e prea placut sa nu fii ascultat.
AdrianaC
Postat: Sunday, July 30, 2006 8:44 AM

codruta wrote:
cu super nanyhohot

mai in gluma mai in serios, poti adopta si tu aceeasi atitudine cand iti cere ceva sau vrea ceva , constientizand-o in felul asta ca nu e prea placut sa nu fii ascultat.

Pai ce crezi ca i-am facut vineri ? Toata ziua m-am rugat de ea sa nu il scoale pe Andrei cand adormea (ca exact atunci se gasea sa faca cat mai multa galagie). Ultima data, seara pe la 19:00, eu ii ziceam sa nu mai faca galagie, iar ea isi pusese un cearceaf in cap (eram inca la curte) si facea "Buhuhuuuu ! Buhuhuuuu !", ca cica e stafie si ne speria, si de ce ii ziceam sa faca mai incet, de aia facea mai tare. I-am spus de 1000 de ori si intr-un final i-am zis sa faca ce vrea, dar sa nu uite cu prima ocazie cand o sa vrea si ea ceva ca o sa facem si noi la fel.

Zis si facut, plecam noi de la curte, tot vineri, si pe drum ea o tinea una si buna ca vrea si ea ceva de la Mc Donalds (mai mult pentru jucarii, ca nu prea se omoara cu mancatul), iar noi ii tot faceam "Buhuhuuu!". Ea a crezut ca glumim, iar tati, ca sa puna sare pe rana, a trecut cu masina expre prin fata unui Mc Donalds.

De cum l-a vazut a inceput sa topaie "Mc ! Mc ! Mc!", iar noi ii tot faceam "Buhuhuu! Buhuhuu!". Am crezut ca tati o sa se razgandeasca de a luat-o pe acolo si ca o sa ii ia dupa ce ii arata cum e sa nu asculti ce iti spun ceilalti. Dar nu, tati a ramas pe pozitii si cand a vazut Alice ca trecem de Mc s-a pus pe plans, ca ea e nemancata, ca nu a mancat nimic toata ziua, ca nu ii luam niciodata nimic si tot felul de faze din astea, doar doar ne-o convinge sa ne intoarcem. Daca a vazut ca tot nu merge, s-a asezat cu spatele la directia de mers si se impingea de zor in masina, doar doar o reusi sa intoarca ea masina.

Nu i-a picat deloc bine, dar nu a invatat nimic din asta, pentru ca acasa s-a repetat acelasi scenariu cu degete bagate in urechi si trantit de usa si facut scandal exact cand dormea Andrei mai bine.

E tare incapatanata si are o personalitate foarte puternica. Nu stiu ce sa ma mai fac. Cine se pricepe la psihologie sau a trecut prin asa ceva sau macar are o idee, sa ma ajute si pe mine sa o dau pe brazda !

dya
Postat: Sunday, July 30, 2006 9:50 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
oare Adriana nu cumva fetitei tale ii este fricabanghead ca pierde iubirea voastra de parinti in favoarea lui Andreiplans ...caci la prima vedere asa pare?
pupici Daca este asa poate te ajuta cineva care are ,la fel ca tine,doi bebei si iti spune din experienta proprie cum se procedeaza pentru ca este o situatie foarte delicata.Eu nu pot sa-mi dau cu parerea despre ce este de facut pentru ca nu am nici macar frati ca sa stiu cum este sa imparti iubirea parinteasca... Oricum eu iti doresc sa treceti cit mai repede peste aceasta problema delicata.pupici
AdrianaC
Postat: Sunday, July 30, 2006 9:53 AM

Tot ce se poate, Dya, pentru ca de cand cu Andrei, fara sa vreau, ea a cam trecut pe locul 2. Nu imi place, dar pana nu mai creste si el putin nu prea am incotro. Cand sunt singura cu ei si Andrei tipa, trebuie sa merg la el. La fel si cu mancarea, trebuie sa ii dau lui sa manance (ca altfel face mare scandal) si apoi ii pun si lui Alice sa pape.

Cu baita de seara, la fel. Ii fac baie lui Andrei, apoi ii dau sa pape, il culc si dupa aceea ii fac baie lui Alice.

Stiu ca nu e bine, dar nu vad alta solutie.
dya
Postat: Sunday, July 30, 2006 9:55 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
pupici Las ca treceti voi si peste asta ca doar si Alice este inca micuta si va uita de toate aste si isi va da seama ca este la fel de iubita ca si Andreipupici
Alina
Postat: Sunday, July 30, 2006 10:00 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Draga Adriana, problema se pune in felul urmator, cu siguranta Alice trece printr-o criza de personalitate.
In mintea ei i se pare ca nu i se acorda suficienta atentie, ce sfaturi as putea sa-ti dau eu? Si eu am trecut prin asa ceva si, sa nu crezi ca nu mai exista inca si acum aceste crize de personalitate. Implic-o cat mai mult in activitatile tale zilnice, da-i ceva treaba, sa se simta importanta, utila, roag-o sa-l hraneasca pe Andrei, cu toate ca-l va unge din cap pana-n picioare, nici n-ai sa crezi ce surpriza vei avea si ce frumos va manca Andrie de la ea, la mine a functionat (numai ca-i dadea doar doua guri, fiindca se plictisea); orice nu manca de la mine Tudor, de la Catinca era super delicios.
Ia-o cu tine la cumparaturi, dar asta nu inseaman sa o cumperi, fa-ti timp si fa niste activitati cu ea, numai voi doua, nici eu nu am timp suficient, dar, nici nu stii cat ma bucur cand raman numai eu cu ea.
Am sa ma mai gandesc si am sa mai completez.

Dar sa stii ca e suficient de delicat.
Alina
Postat: Sunday, July 30, 2006 10:05 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
AdrianaC wrote:
de cand cu Andrei, fara sa vreau, ea a cam trecut pe locul 2. Nu imi place, dar pana nu mai creste si el putin nu prea am incotro. Cand sunt singura cu ei si Andrei tipa, trebuie sa merg la el. La fel si cu mancarea, trebuie sa ii dau lui sa manance (ca altfel face mare scandal) si apoi ii pun si lui Alice sa pape.

Cu baita de seara, la fel. Ii fac baie lui Andrei, apoi ii dau sa pape, il culc si dupa aceea ii fac baie lui Alice.

Stiu ca nu e bine, dar nu vad alta solutie.

Nu e bine sa se simta pe locul 2, zi-i zilnic ca o iubesti (asta nu inseamna sa-i spui ca il iubesti pe Andrei mai putin), imbratiseaz-o cat de des cu putinta.
In ceea ce priveste mancare ai putea chiar sa-i dai ei prima, nu vad de ce nu, Andrei e inca mic si, pana la urma e vorba de cateva minute, ma refer la punerea mancarii in farfurie, Andrei sta in scaunul de masa, Alice la masa mare si, astfel, puteti manca cu totii.
Cu baita: Alice nu face baie singura? Eu zic ca asa ar trebui, Catinca face demult timp singura: pune-o sa faca baie mai repede, nu chiar seara, las-o cat vrea ea, la mine Catinca sta si o ora, pana se satura. Poti incerca sa o lasi sa faca singurica baie, sa se simta deja fata mare.

Trebuie sa gasesti si alte solutii, petreceti mai mult timp impreuna, lasa-l pe ANdrei cu mama ta si stai doar cu Alice.

AdrianaC wrote:
I-am spus de 1000 de ori sa nu mai faca asa ceva

Si poate ce e mai important: EVITA FOLOSIREA NEGATIILOR, FARA NU
stele_pe_cer
Postat: Sunday, July 30, 2006 10:17 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Adriana, dar nu poti ca unele lucruri sa le skimbi pur si simplu:"ALice, de azi inainte, as vrea sa iti fac baie intai tie, apoi lui ANdrei.El este mai mic, si mai poate astepta in brate la tati, buni.Ce spui, vrei inainte sau dupa baiatza lui ANdrei?"

"Alice, astazi as vrea sa mergem la MC numai noi doua, asa, ca fetele." Nu pomenesti nimic d e"intrus".

"Alice, hai sa mancam si noua doua ceva ACUM, inainte ca Andrei sa se trezeasca."

Cat despre galagia pe care o face cand Andrei doarme, eu una i-as explica cat se poate de bland, explicit si frumos in prima faza:Alice, cand omul doarme, tot organismul lui se odihneste pt.a avea resurse cand se trezeste.Este lipas de resepct sa deranjezi un om care doarme.Tu tocmai asta faci:faci galagi tocmai cand Andrei doarme.EU TE IUBESC FOARTE MULT, ESTI PRIMUL NOSTRU COPIL, CEL MAI MARE, FRUMOS,DESTEPT (ii spui ce ii place sa auda) si sunt sigura ca poti sa mentii linistea in casa cand ANdrei doarme.UIte, acum Andrei doarme.Nu vrei sa mrgem in camera ta sa ne jucam de-a.... (ce ii palce ei cel mai mult)?

Cred ca Alice inca nu a acceptat faptul ca iubirea parinteasca se imprate intre frati, uneori kiar inegal din pacate.,Poate ar trebui ca de acum inainte sa acordati i atentie cu mult mai mare lui Alice, pt.a diminua sentimentele negative referitoare la fratiorul mai mic.

Asta nu inseamna ca toate poftele vor fi satisfacute, ci doar...conditionate.Intai se incepe cu aprecierea (ALice noi te iubim asa mult,( dar sa nu sune patetic, trebuie sa fiti sincerisic ) - adica cu asigurarea copilului ca este intr-adevar iubit, apoi cu dovedirea copilului cum ca parintele il aseaza mai sus decat pe fratele lui.

La faza cu MC:eu as fi oprit masina, as fi dat-o jos din masina pe terasa, numai eu ca mama si ea ca fata."Alice, eu te iubesc si iti respect intotdeauna dorintele, si asta o stii...Iti amintesti cand ti-ai dorit X si mami ti-a cumparat?Itiamintesti?Copilul trebuie sa isi aminteascc,adica sa raspunda un "da".Ei bine Alice, mai devreme ai fos insensibila la ce te-am rugat eu, adica sa faci liniste cand oarme fratele tau.Acum, nu imi ceri sa mergem la MC.SUNTEM la MC, dar nu vom consuma nimic, tocmai pt.ca asa cum tu nu ai vrut sa faci liniste, asa si eu acum nu vreau sa iti cumpar nimic de la MC.
MA ASCULTI, TE ASCULT.Este conditia ca noi doua sa ne intelegem bine si sa ne respectam dorintele.Acum nu iti voi cumpara nimic de la MC pt. ca nu ai fost ascultatoare, dar la sfarsitul saptamanii viitoare, daca vei face liniste in casa cat doarme Andrei, vom merge numai noi trei (fara Andrei)la MC .

Eu nu scriu din experienta, ci doar din ce am citit, si cam cum as face eu.
AdrianaC
Postat: Sunday, July 30, 2006 10:35 AM

Alina wrote:
Draga Adriana, problema se pune in felul urmator, cu siguranta Alice trece printr-o criza de personalitate.
In mintea ei i se pare ca nu i se acorda suficienta atentie, ce sfaturi as putea sa-ti dau eu? Si eu am trecut prin asa ceva si, sa nu crezi ca nu mai exista inca si acum aceste crize de personalitate. Implic-o cat mai mult in activitatile tale zilnice, da-i ceva treaba, sa se simta importanta, utila, roag-o sa-l hraneasca pe Andrei, cu toate ca-l va unge din cap pana-n picioare, nici n-ai sa crezi ce surpriza vei avea si ce frumos va manca Andrie de la ea, la mine a functionat (numai ca-i dadea doar doua guri, fiindca se plictisea); orice nu manca de la mine Tudor, de la Catinca era super delicios.
Ia-o cu tine la cumparaturi, dar asta nu inseaman sa o cumperi, fa-ti timp si fa niste activitati cu ea, numai voi doua, nici eu nu am timp suficient, dar, nici nu stii cat ma bucur cand raman numai eu cu ea.
Am sa ma mai gandesc si am sa mai completez.

Dar sa stii ca e suficient de delicat.

Stiu ca e delicat, tocmai de asta mai intreb si eu in stanga si in dreapta sa mai invat din experienta altor mamici sau din cunostintele de specialitate sau de prin carti ale altora.

Si eu am cateva activitati pe care le facem impreuna, nu trebuie sa o rog eu sa ma ajute, ca se ofera singurica si intotdeauna gasesc sa ii dau cate ceva ca sa se simta importanta.
AdrianaC
Postat: Sunday, July 30, 2006 10:44 AM

Alina wrote:

Nu e bine sa se simta pe locul 2, zi-i zilnic ca o iubesti (asta nu inseamna sa-i spui ca il iubesti pe Andrei mai putin), imbratiseaz-o cat de des cu putinta.

Dar zilnic ii spun ca ea e fata lui mama, printesa mea, domnisoara mea, frumoasa mea, o imbratisez ... dar ma mai apuca si crizele cand vad ca parca face totul ca sa imi faca in ciuda, altfel decat ii spun eu banghead

Alina wrote:

In ceea ce priveste mancare ai putea chiar sa-i dai ei prima, nu vad de ce nu, Andrei e inca mic si, pana la urma e vorba de cateva minute, ma refer la punerea mancarii in farfurie, Andrei sta in scaunul de masa, Alice la masa mare si, astfel, puteti manca cu totii.

Aici ai dreptate, ar trebui sa ma organizez mai bine astfel incat sa manance amandoi in acelasi timp oare

Alina wrote:

Cu baita: Alice nu face baie singura? Eu zic ca asa ar trebui, Catinca face demult timp singura: pune-o sa faca baie mai repede, nu chiar seara, las-o cat vrea ea, la mine Catinca sta si o ora, pana se satura. Poti incerca sa o lasi sa faca singurica baie, sa se simta deja fata mare.

Alice face baie singurica de la 2 ani, nu asta e problema. Problema e ca ea s-a invatat sa se balaceasca si sta si cate 1 ora in baie, iar eu i-am obisnuit ca dupa baita sa manance ceva usor si apoi la culcare. Deci, lui Andrei ii fac baie cam pe la 20:00, vreo 15 min,apoi tzitzi si pana la 21:00 cel tarziu deja adoarme.

De la 21:00 cel tarziu, dar uneori chiar pe la 20:30, intra Alice la baita si sta cam 1 ora, dupa care mai bea un laptic cu cozonac de obicei sau un Actimel sau iaurt si o bag si pe ea in pat, astfel incat pe la 22:00 - 22:30 sa doarma si ea.

Deci nu prea as putea sa o bag la baita inainte ca i-as strica programul oare

Alina wrote:

Trebuie sa gasesti si alte solutii, petreceti mai mult timp impreuna, lasa-l pe ANdrei cu mama ta si stai doar cu Alice.

Si poate ce e mai important: EVITA FOLOSIREA NEGATIILOR, FARA NU

Il mai las pe Andrei si cu mama, dar ..., in fine, nu vreau sa inceapa sa creada ca Andrei nu e inclus in program, dar nici invers, ca ea nu intra in programul meu.

Vreau sa se joace impreuna, sa isi imparta jucariile, sa aiba grija de el (asa cum si el o sa aibe grija de ea cand o sa mai creasca) si in principiu vreau ca tot ce facem sa facem impreuna, toti 4 daca se poate, ca de aia suntem o familie.
AdrianaC
Postat: Sunday, July 30, 2006 10:49 AM

stele_pe_cer wrote:
Adriana, dar nu poti ca unele lucruri sa le skimbi pur si simplu:"ALice, de azi inainte, as vrea sa iti fac baie intai tie, apoi lui ANdrei.El este mai mic, si mai poate astepta in brate la tati, buni.Ce spui, vrei inainte sau dupa baiatza lui ANdrei?"

"Alice, astazi as vrea sa mergem la MC numai noi doua, asa, ca fetele." Nu pomenesti nimic d e"intrus".

"Alice, hai sa mancam si noua doua ceva ACUM, inainte ca Andrei sa se trezeasca."

Cat despre galagia pe care o face cand Andrei doarme, eu una i-as explica cat se poate de bland, explicit si frumos in prima faza:Alice, cand omul doarme, tot organismul lui se odihneste pt.a avea resurse cand se trezeste.Este lipas de resepct sa deranjezi un om care doarme.Tu tocmai asta faci:faci galagi tocmai cand Andrei doarme.EU TE IUBESC FOARTE MULT, ESTI PRIMUL NOSTRU COPIL, CEL MAI MARE, FRUMOS,DESTEPT (ii spui ce ii place sa auda) si sunt sigura ca poti sa mentii linistea in casa cand ANdrei doarme.UIte, acum Andrei doarme.Nu vrei sa mrgem in camera ta sa ne jucam de-a.... (ce ii palce ei cel mai mult)?

Stelutze, eu nu vreau ca Andrei sa fie perceput ca un intrus. Vreau sa il accepte si sa inteleaga ca sosirea lui nu diminueaza iubirea noastra pentru ea. Din pacate, se pare ca nu prea intelege inca si de aceea parca face totul pe dos ca sa i se dea ei mai multa atentie, chiar daca asta inseamna sa fie certata sau pedepsita (macar e in centrul atentiei).

Stele_pe_cer wrote:

Cred ca Alice inca nu a acceptat faptul ca iubirea parinteasca se imprate intre frati, uneori kiar inegal din pacate.,Poate ar trebui ca de acum inainte sa acordati i atentie cu mult mai mare lui Alice, pt.a diminua sentimentele negative referitoare la fratiorul mai mic.

Asta nu inseamna ca toate poftele vor fi satisfacute, ci doar...conditionate.Intai se incepe cu aprecierea (ALice noi te iubim asa mult,( dar sa nu sune patetic, trebuie sa fiti sincerisic ) - adica cu asigurarea copilului ca este intr-adevar iubit, apoi cu dovedirea copilului cum ca parintele il aseaza mai sus decat pe fratele lui.

Stelutze, cum spuneam, nu vreau sa traiasca cu impresia ca ea e mai importanta decat Andrei si nici invers. De aceea imi e foarte greu. banghead

Stele_pe_cer wrote:

La faza cu MC:eu as fi oprit masina, as fi dat-o jos din masina pe terasa, numai eu ca mama si ea ca fata."Alice, eu te iubesc si iti respect intotdeauna dorintele, si asta o stii...Iti amintesti cand ti-ai dorit X si mami ti-a cumparat?Itiamintesti?Copilul trebuie sa isi aminteascc,adica sa raspunda un "da".Ei bine Alice, mai devreme ai fos insensibila la ce te-am rugat eu, adica sa faci liniste cand oarme fratele tau.Acum, nu imi ceri sa mergem la MC.SUNTEM la MC, dar nu vom consuma nimic, tocmai pt.ca asa cum tu nu ai vrut sa faci liniste, asa si eu acum nu vreau sa iti cumpar nimic de la MC.
MA ASCULTI, TE ASCULT.Este conditia ca noi doua sa ne intelegem bine si sa ne respectam dorintele.Acum nu iti voi cumpara nimic de la MC pt. ca nu ai fost ascultatoare, dar la sfarsitul saptamanii viitoare, daca vei face liniste in casa cat doarme Andrei, vom merge numai noi trei (fara Andrei)la MC .

I-am spus si noi aceleasi lucruri, dar ea nu intelege, ba mai mult se gandeste ca "lasa ca ma fac eu mare si o sa am banii mei si atunci o sa imi iau ce vreau eu".

Iar cu mersul in 3, nici nu poate fi vorba. Suntem o familie si o familie sta unita, no mather what ! Cel putin in conceptia mea. ras
AdrianaC
Postat: Sunday, July 30, 2006 10:52 AM

Cred in final ca numai prin constrangeri voi reusi sa o aduc pe drumul cel bun.

Adica, daca nu vrea sa faca ce ii spun, ii spun de 2 ori, o atentionez de fiecare data ce se intampla daca nu face ce o rog, iar a 3-a oara deja o las in pace, dar cu prima ocazie cand ma va ruga ceva ii voi raspunde cu aceeasi moneda si o voi pune sa isi aminteasca ce a facut / spus atunci cand si eu am rugat-o ceva.

Trebuie sa o invat ce inseamna respectul fata de sine si fata de ceilalti si cum trebuie sa se poarte, ca nu se mai poate asa.

Pentru asta insa trebuie sa dresez pe toata lumea, ca din pacate numai eu ii impun anumite reguli, iar ceilalti le cam calca in picioare, ca de, "e copil, ce stie ea"
stele_pe_cer
Postat: Sunday, July 30, 2006 10:55 AM

E foarte bine ca TU vrei sa fiti o familie, dar Alice nu percepe lucurile asa:sunteti voi, familia, si EA.SI asta e cel mai trist, ca se simte pe la doilea plan.Pana cand nu va simti singura ca este iubita, apreciata si ..."mai cu mot", probabil ca nu il va accepta pe Andrei, si se va purta in continuare la fel.Ideea e sa o faci pe ea sa inteleaga ca este iubita la fel ca si Andrei, nu mai mult, nu mai putin, dar sa ii ajungi cumva la suflet sa te asculte.

Faptul ca "va avea ea banii ei candva" probabil ca o va face sa se departeze de voi, percepandu-va ca pe niste dusmani, ca nu vreti sa ii cumprati ceva anume.

Mie una cel mai tare mi-ar fi teama ca cei doi frati sa nu se inteleag niciodata, tocmai din cuaza faptului ca noi, parintii, nu am stiut cum sa ii determinam sa se iubeasca, se se respecte si sa se aprecieze reciproc.Dar...la noi mai e ceva pana sa fim in formatie de 4sic !

Adriana, sper sa gasesti tu calea cea mai potrivita, astfel incat Alice sa se integreze mai bine in sanul familiei.
stele_pe_cer
Postat: Sunday, July 30, 2006 11:06 AM

Adriana, poate ti-ar fi de folos o carte intitulata "Ascultare de bunavoie" de Kay Kuzma.Eu am citit-o cand Matei era nou-nascut (o citeam in timp ce il alaptam, dar din pacate am subliniat niste aspecte care ma intereaza si, in cazul in care vrei sa ti-o imptumut, te poate deranja).

Aceasta carte, pe care nu o veti mai lasa din mâna, reprezinta o necesitate stringenta pentru toti parintii si profesionistii din domeniul vietii de familie, care cauta solutii creative si practice pentru clientii lor. Usor de citit, cu rezonante biblice si stiintifice, ea acopera într-un mod uimitor de surprinzator toate aspectele unei educatii.
Cuprins

Cuvânt înainte
Introducere

Lectii pe care le-am învatat de la copii
Obiectivele ascultarii de bunavoie
Stiluri de educatie pentru o ascultare de bunavoie
Atentia si principiul cupei de dragoste
Puterea si strategia sforii
Razbunarea si psihologia aisbergului
Pregatirea pentru confruntare
Învatarea ascultarii de bunavoie
Stabilirea unor limite rezonabile
Puterea de a fi pozitiv
Lasati copiii sa suporte consecintele
Metoda time-out de schimbare a comportamentului
Terapia de soc
Rezolvarea problemelor prin negociere
Libertate în schimbul responsabilitatii
Dejucarea problemelor
Învatarea din timp a valorilor
Probleme specifice vârstei la copiii mici
Provocarea anilor în care copiii sunt mai mari
Educarea copilului risipitor
Când nu aveti nici un raspuns - lasati-L pe Dumnezeu

stele_pe_cer attached the following image(s):
923.jpg

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed