De ce face din nou pe el ?

Options De ce face din nou pe el ?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Tuesday, September 30, 2008 7:16 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17654
Locatia: Bucuresti
De cand a inceput Alice scoala ma confrunt cu o problema foarte neplacuta. Andrei a inceput sa faca din nou pe el. Mai nou, daca nu obtine ce vrea, face pe el. A inceput sa faca pana si pe strada (azi).

E ceva ce am facut eu gresit?

Ce pot sa fac ca sa il determin sa nu mai faca pe el?

Azi m-au lasat nervii si dupa ce l-am schimbat de 2 ori in nici o ora, l-am dat pe usa afara ca sa priceapa, dar nu stiu daca am rezolvat ceva (l-am scos in holul blocului, dar nu am inchis usa, mai mult ca sa simta el ca nu glumesc si ca chiar nu am nevoie de copii care fac pe ei, mari fiind).

Ce pot sa fac? V-ati confruntat cu asa ceva? Ma dispera efectiv ! Acum a promis ca nu mai face, dar nu il cred.disputa1 disputa1 nervi nervi nervi angry angry angry
Kiki
Postat: Tuesday, September 30, 2008 7:27 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Poate se simte putin dat la o parte. Poate crede ca Alice beneficiaza de mai multa atentie.
Nu e nicio schimbare in viata lui, cum e la Alice cu scoala. Poate e momentul sa mearga si el la gradinita, te-ai gandit?
Maria & Mario
Postat: Tuesday, September 30, 2008 7:37 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9880
Locatia: Departe-poate prea departe
Imi amintecs eu bine ? parca si Rody se plangea de Elodie cu aceeasi problema ! Cred ca sunt schimbarile din jurul lor. Poate am nevoie de mai multa atentie concentrata asupra lor, sa simta ei ca sunt la fel de importanti ! Poate ca inceperea scolii la Alice l-a afectat ! Simte schimbarea . Simte ca v-ati indreptat atentia spre Alice ceva mai mult . Nu stiu ce sa spun. oricum, ma intereseaza subiectul, ca Maria va trece si ea printr-o faza dificila si cine stie cum va reactiona.

Oricum, cred ca tot vorba buna, calmul , incurajarile, recompensele si multa dragoste vor ajuta ! Mami, rabdare si calm ! Andrei , computerlove
Ely
Postat: Tuesday, September 30, 2008 8:16 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Karina inca mai are pampers noaptea,dar ziua nu mai face dupa o perioada in care se mai intampla sa faca si ziua chiar si pe strada.M-am enervat tare am tipat la ea ,iar in urmatoarele zile a continuat.M-am calmat si am inceput sa-i soptesc vorbe dulci si de atunci vad ca nu mai face pe ea pe timpul zilei. Cat ma vedea stresata parca imi facea in ciuda. Poate Andrei s-o fi speriat de ceva anume si pana uita mai ia ceva timp.Pupici lui Andrei ;iar tie mami multa rabdare o sa treaca si perioada aceasta.pupici
kali
Postat: Tuesday, September 30, 2008 8:29 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14297
O problema este cu siguranta.
Poate- dupa cum ziceau si fetele, incearca sa va atraga atentia asupra lui.
Oricum cred ca trebuie multa rabdare si sa incercati sa rezolvati problema cu calm.
Miri
Postat: Tuesday, September 30, 2008 9:07 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Asta cred si eu, ca Andrei incearca sa va atraga atentia - mai mult!- aasupra lui!Si a descoperit o metoda nu tocmai placuta....
Rody
Postat: Tuesday, September 30, 2008 9:41 PM

Intrat: 6/10/2006
Postari: 6198
Locatia: Peste tot si nicaieri...
Adi,cred ca incerca sa va atraga atentia.Crede ca o iubiti mai mult pe Alice decat pe el.Elo face la fel si are 4 ani.Deci e mai mare ca Andrei.O vad eu ca sufera.Astazi a facut iar o prostie.Si-a taiat parul.Noroc ca a reusit doar sa-si faca un mic breton ca ceopartit,dar merge!E geva phicologic!
miha76
Postat: Wednesday, October 1, 2008 8:58 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/16/2007
Postari: 1610
Locatia: Iasi
Off, si eu am patit-o cu Sergiu cand a aparut Simona in viata noastra...si am inteles ca era afectat si asa a vrut el sa ceara atentie.Andrei e sensibil acum dar e o perioada...o sa treaca ai sa vezi...Trebuie sa ai rabdare.

Eu am reusit sa-l fac pe Sergiu sa nu mai faca pe el cumparandu-i un set de chilotei noi cu un personaj preferat pe ei(spiderman, sau masinutele cars...nu stiu ceva ce-i place lui...) Si i-am zis ca daca se mai scapa pe el o sa se supere spiderman...A fost tare incantat de noii chilotei incat era foarte mandru ca nu-i mai uda...
Multa bafta si rabdare!computerlove computerlove
Alina
Postat: Wednesday, October 1, 2008 1:04 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Adriana, calm, rabdare, blandete.
Cristy
Postat: Wednesday, October 1, 2008 1:14 PM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Adriana in primul rand nu baga in seama !! Oricat ti se pare de ciudat, daca vei arata ca acest lucru te afecteaza, va continua. Nu il lasa sa transforme acest lucru in arma angel
Sterge-l schimba-l si ... pur si simplu zambeste.. nici mai mult si nici mai putin. ras Ba chiar glumeste cu el si incearca sa aduci acest lucru la punctul in care sa ii fie rusine sa faca (ceva de genul... ti-a scapat asa cum o faceai cand erai bb, hmmm si eu credeam ca am baiat mare si voinic ... si acum ce facem Andrei? sic)

si Shachar a incercat sa ma santajeze asa sic dupa a 5-6 oara cand nu am bagat in seama a inteles ca nu rezolva nimic si a renuntat ras

In afara de asta vorbeste cu el, incearca sa ii explici situatia in care se afla, ca sa nu se simta privat de anume lucruri pupici

In rest au scris fetele mai sus angel Rabdare angel
sousourel
Postat: Wednesday, October 1, 2008 4:17 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
AdrianaC wrote:
De cand a inceput Alice scoala ma confrunt cu o problema foarte neplacuta. Andrei a inceput sa faca din nou pe el. Mai nou, daca nu obtine ce vrea, face pe el. A inceput sa faca pana si pe strada (azi).

E ceva ce am facut eu gresit?

Ce pot sa fac ca sa il determin sa nu mai faca pe el?

Azi m-au lasat nervii si dupa ce l-am schimbat de 2 ori in nici o ora, l-am dat pe usa afara ca sa priceapa, dar nu stiu daca am rezolvat ceva (l-am scos in holul blocului, dar nu am inchis usa, mai mult ca sa simta el ca nu glumesc si ca chiar nu am nevoie de copii care fac pe ei, mari fiind).

Ce pot sa fac? V-ati confruntat cu asa ceva? Ma dispera efectiv ! Acum a promis ca nu mai face, dar nu il cred.disputa1 disputa1 nervi nervi nervi angry angry angry

DA! Noi am avut problema asta, nu doar cu nr 1, dar si cu nr. 2pale

Am inteles ca are o problema si ne atrage atentia asupra ei si am incercat sa actionez pe mai multe planuri:
1. Explicatii multe, calme, dar ferme, de fiecare data cand se intampla "accidentul".
2. Retragere imediata de la locul de joaca, daca acolo se intampla, oricat de mult s-ar fi impotrivit, dar cu explicatiile de rigoare.
3. Intariri/ penalizari: puncte rosii/ negre, puse sub nasul lui, in camera lui. La 10 pcte rosii primea ceva (dintre jucariile confiscate/ inaccesibile/ vizionare desene animate) si firesc,la 10 negre i se retragea ceva (privilegii/ jucarii, etc).

Faza I - cca 2 saptamani: respingere, accentuarea comportamentelor disruptive, impotrivire.
FAza II - cca 1 saptamana: acceptare partiala, implicare in forma de recompensare, cu mici abateri/ incidente
Faza III - cooperare.

Pot sa-ti spun ca folosim acest tip de recompensare pt toate formele de comportamente dorite/ nedorite si avem mai multe feluri derezultate.
AdrianaC
Postat: Thursday, October 2, 2008 6:05 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17654
Locatia: Bucuresti
Fetelor, problema s-a rezolvat deocamdata. De cand l-a scos tati afara pe usa, nu a mai facut pe el ras yes yes yes
raly
Postat: Thursday, October 2, 2008 6:47 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25881
Locatia: M e d i a s
Felicitari Adriana ca ai rezolvat problema,si Andrei pentru realizare!bravo bravo
delfinasa
Postat: Thursday, October 2, 2008 1:28 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Adriana, bine c-ati gasit metoda care-a mers imediat newclap...si eu cred c-a fost o tactica de atragere a atentiei asupra lui, intr-un exces de gelozie fata de surioara lui.

Sousourela, bun tratamentul de corectie thumleft...o sa incerc si eu chestia cu bilele rosii si negre...eu deocamdata ma bucur c-am gasit solutia la strangerea jucariilor, pe care nu mai vroia sa si le adune de la un timp...ii spun ca le arunc la gunoi si imediat le strange thumleft (daca nu merge cu vorba, le pun intr-o sacosa si le scot la usa ras)
Fluturas
Postat: Thursday, October 2, 2008 3:00 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
si eu am trecut cu karina peste asta,si abea acum a inceput sa isi revina.deja nu mai purtase pampers deloc ziua,s-a dezobisnuit foarte repede si a fost tare incantata ca ea face la wc pana cu o saptamana inainte sa venim in tara cand ne-am dus la socrii,unde(cred eu)s-a racit putin si de atunci avem din nou pampers.la inceput cerea si pana ajungeam la baie cu ea,lasa in chilotei...i-am pus pampers si am ajuns de nici nu mai cerea,facea direct acolo.de 2 zile a inceput din nou sa ceara,dar totusi,mai avem si pampersul.speram sa ii treaca perioada asta cat mai repede...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed