De cati bani avem nevoie lunar pentru bebelus?

Options De cati bani avem nevoie lunar pentru bebelus?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mihaela75
Postat: Monday, March 19, 2007 3:49 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Nici eu nu mai cheltui ca nebuna.Haine mai ales m-am lecuit.Stau cu hainute noi si ma uit la ele ca-s mici.Nu mai fac prostii, iau doar ce-i necesar.Jucariile deocamdata le-am lasat balta ca e in faza jucatului cu polonicul si ligheanele mele, are un surub nu stiu de unde l-a desfacut si ala e jucaria preferata what asa ca pe jucarii deocamdata nu dau banii.Nici mancare la borcanele nu mai iau ca nu-i mai place, vrea bucatica mare sa o mozoleasca sa muste.,nu-i mai place nimic pasat,nici cereale nu mai primeste ca-s "de bebe"sic
Kiki
Postat: Monday, March 19, 2007 8:45 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
mihaela75 wrote:
... vrea bucatica mare sa o mozoleasca sa muste.,nu-i mai place nimic pasat,nici cereale nu mai primeste ca-s "de bebe"sic

Pai daca are mami fata mare! chitara chitara
mihaela75
Postat: Monday, March 19, 2007 9:40 PM

ras pupici
Lilly of the valley
Postat: Sunday, March 25, 2007 8:24 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
pampersi, tot la 3 - 4 buc. pe zi suntem, papa la borcanel nu prea am folosit, traiasca BLENDERUL si oalele ZEPTER si socrela (s-a mutat la tara de cativa si are gradina proprie) ca mi-a asigurat legumele (morcovi, pastarnac, telina), fructele le cumparam de la supermarket sau din piata. iaurt + danonino, lapte (acum bem Mili, pana la 1 an jumate am servit Humana3 apoi o luna Humana junior),branzica de vaci, carnita, peste proaspat, hainute, jucarii (de care se plictiseste repede),nu mai pun unt, cereale si altele ... in total cred ca vreo 3 milioane. la schimbarile de sezon se cheltuie in general mai mult.
Alyna
Postat: Friday, May 18, 2007 12:41 AM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 1320
Noi cam 3,5 mil pe luna cheltuim pt Matei:cereale,fructe,legume,lactate,hainute,servetele umede...etc.Si cum noi,studentele, nu primim indemnizatia(doar 200ron,alocatia pana la 2 ani)e destul de greu sa-i oferi ceea ce este mai bun.Dar pentru Matei prefer sa stau eu dezbracata sau flamanda,numai sa nu duca el lipsa de nimic(slava Domnului nu am ajuns in situatia asta niciodata).
ANDREEA&BIANCA
Postat: Sunday, June 24, 2007 5:45 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 6/11/2007
Postari: 818
Locatia: Bucuresti
AdrianaC wrote:
Toata lumea stie ce mare este alocatia copilului, 240.000 lei / luna.

Oare chiar asa multe putem cumpara cu acesti bani? Am putea sa ii asiguram macar strictul necesar bebelusului din acesti bani?

Cat cheltuiti voi lunar cu bebelusul si cam pe ce se duc banutii?

Eu nu am facut pana acum un calcul amanuntit, dar stiu cu siguranta ca sar de mareata suma de 240.000 lei / luna, in conditiile in care numai 1 pachet mare de Pampers, 76 buc, costa cca 560.000 lei si nu imi ajung 1 luna (eu folosesc cam 4-5 pampersi / zi x 30 zile = 120-150 pampersi/luna, deci cam 2 pachete).

Cheltuielile mele SIGURE in fiecare luna pentru Andrei includ:

- 2 pachete 76 buc Pampers - 560.000 x 2 = 1.120.000 lei
- 3 pachete servetele umede - 110.000 x 3 = 330.000 lei
- borcanele Nestle (unul de fructe si unul de legume, zilnic, deci cam 130.000 lei / zi x 30) = 3.900.000 lei
- cereale (nestle sau milupa) - 1 cutie / luna = 150.000 lei
- iaurturi (cam 1.5 / zi) = 14.000 x 30 = 420.000 lei

TOTAL: 5.920.000 lei

In afara de asta apar medicamente, vaccinari, incaltaminte, imbracaminte, jucarii, etc, care se ridica si ele la o suma frumusica.

La voi cum sta treaba ? Va ajunge alocatia hohot ?

PAI ALOCATIA E 200 LEI NU 240 LEI...
Cheltuielile lunare:

pampersi-100 lei
lapt praf-6 cutii x 20 lei=120 lei
servetele umede-20 lei
cereale-60 lei
TOTAL: 300 LEI

DAR MAI PUNEM SI O DATA LA CATEVA LUNI HAINUTE,LOTIUNI DE CORP SI CREMA DE BAITA.

banghead
kali
Postat: Sunday, June 24, 2007 6:42 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14239
ANDREEA&BIANCA wrote:

PAI ALOCATIA E 200 LEI NU 240 LEI...

Pana la 1 ian. 2007, alocatia pentru copii a fost 240.000 lei vechi (cum a scris Adriana). Uita-te si la data postului...flowers
Lilly of the valley
Postat: Sunday, June 24, 2007 9:23 PM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
kali wrote:

Pana la 1 ian. 2007, alocatia pentru copii a fost 240.000 lei vechi (cum a scris Adriana). Uita-te si la data postului...flowers

Corect, iar la copiii peste 2 ani alocatia e tot 24 RON. (240000 lei)
marivic
Postat: Monday, September 17, 2007 6:20 PM

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13312
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
cry cry Mie imi vine sa plang dragi mamici,ptr. ca din anul 1991 de cand m-a dat afara de la servici pe motiv ca ,,mamicile cu copii mici zboara primele afara''nu am vazut un leu in plus ptr. copii mei decat amarata de alocatie atat cat era.De alocatie suplimentara nici nu putea fi vorba ptr.ca tot timpul eram cu un pas inaintea legilor idioate.Ori depasea salariul sotului cu 100000,ori se mai marea alocatia cu cativa lei si nu ne incadram,s.a.m.d.,oricum si eu am avut astfel de cheltuieli la fel ca si voi.Acum mai cumpar lapte=400.000lei/luna,pemparsi 1pachet/luna=560.000lei,iaurt=300.000lei,serv.umede=150.000lei si fructe =500-600.000lei.Deci acum cheltuim 2.000.000lei,dar am cheltuit si4000000lei.Si va dati seama (sau incercati sa va puneti in situatia mea )cum e sa nte descurci cu salariu sotului de 12.000.000lei(acum)6persoane.Cum oare sa traiasca un copil cu 240000lei?E totala lipsa de respect fata de mamele care fac copii.Sa ziceti ,,bodaproste''ca ati prins ''faza''cu 6-8milioane,sau cat v-a dat voua acum ptr. copii.E foarte greu sa vrei sa-i oferi ceva copilului si sa nu poti din cauza BANILOR.Va doresc numai bine si sanatate,si sper ca intr-o buna zi nepotii mei sa aiba o viata mult mai buna decat au avut-o copii mei. La fel doresc o viata mult mai buna si copiilor vostrii si sper sa nu fiti nevoite sa va cresteti copii cum i-am crescut eu.(ma refer la faptul ca am facut mari sacrificii ptr.ei,numai sa le fie bine) pupici pupici
mihaela75
Postat: Monday, September 17, 2007 7:18 PM

marivic wrote:
.Cum oare sa traiasca un copil cu 240000lei?E totala lipsa de respect fata de mamele care fac copii.

Marivic, un copil nu poate trai din alocatie...e o conceptie gresita ca alocatia vine sa creasca copilul.Ea vine sa ajute dupa puterile statului respectiv.In SUA nu se da deloc alocatie .Nu e lipsa de respect si nici legile idioate ci pur si simplu asta e oferta statului, inainte de a face copiii ai stiut ca nu ajuta si nu incurajeaza mamele.Sacrificii fac toate mamele dar nu vorbesc de ele tocmai ca nu le mai considera sacrificii.sic La salariul sotului se adauga pensia ta ca zici ca esti pensionata de boala si salariul fetei de 20 de ani care e numai buna de dus la munca thumleft Deci dracul nu e chiar asa negru insa nu stiu de ce lumea se tot jeleste de alocatiile mici parca au facut copii pe baza alocatiilor scratch
stele
Postat: Tuesday, September 18, 2007 11:14 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Noi nu stiu cat keltuim pt Matei, dar este foarte clar ca indemnizatia aceea de 6 mil+2 mil+24 ron nu ne ajungea pt 2 persoane (pt ca eu gandesc ca atata timp cat mama nu munceste, primeste acest ajutor pt a se intretine pe ea si pe copil, nu doar copilul, pt ca in Ro nu se poate trai dintr-un salariu, respectv al sotului).E drept ca nici nu sunt o persoana kivernisitoare.

Acum nu putem spune ca avem keltuieli mai mici decat acum 2 ani, pt simplul fapt ca nu mai cumparam pampersi asa multi.Acum keltuim poate la fel de mult ca in primele luni sau kiar mai mult, pt ca odata cu cresterea in varsta copilul are nevoi mai multe si mai costisitoare.Jucariile adecvate varstei, un mijloc de locmotie (renunti la carut in favoarea unei biciclete sau triciclete), renunti la patut pt un pat spatios, haine skimbate foarte des nu numai din cauza ca creste copilul dar si pt ca maricel fiind, murdareste dimineata-pranz si seara si cat sta in casa, nu numai afara...carti, carticele, laptele (noi inca suntem pe lapte praf si cereale de bebe), tot felul de canute, pahare si alte obiecte pt a-l imbia pe copil la masa.Analizele, vizitele medicale, problemele de sanatate neprevazute care te determina sa mergi la farmacie fara gratuitatea medicului pediatru...Daca mai punem la socoteala concediile, plimbarile mai lungi si excursiile, cand un copil in plus nu inseamna numai o gura in plus la masa, ci si obiecte uitate si inlocuite la locul "faptei", mici accidente care necesita inlocuire urgenta de obiecte indispensabile...

E drept ca toate cele enumerate nu le cumperi zilnic, dar poti spune ca lunar ai keltuieli neprevazute cu un copil.Plus ca unii keltuie mai mult, altii mai putin, in functie si de buget si de preferinte.
stele
Postat: Tuesday, September 18, 2007 11:17 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
mihaela75 wrote:
Nici eu nu mai cheltui ca nebuna.Haine mai ales m-am lecuit.

Eu keltui destul de mult, poate prea mult pe hainele lui Matei.Nu vreau sa ma gandesc cum s-ar duce banii daca as avea o fetita, ca lucrusoare pt fetite gasesti asa faine peste tot!

E drept ca asta e un capriciu si o optiune a mea, nu o necesitate a copiluui.Copilul nu se simte mai fericit daca are 10 pereki de pantaloni si 5 de incaltari divers colorate din piele sau nu.
marivic
Postat: Wednesday, September 26, 2007 5:33 PM

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13312
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Raspund ptr.MIHAELA75:mamico draga,eu n-am facut copii ptr.ca sa iau bani,dar,asa cum orice mamica vrea ce e mai bine ptr. copii ei,asa si eu imi doream sa-mi fie mai bine d.p.d.v.financiar ptr.ca ei sa nu ravneasca la ce are altul.Nu te supara, dar asa cum pui tu problema,cred ca nu ar mai face nimeni copii in ROMANIA,daca ar fi dupa alocatie.Eu ce am vrut sa spun,a fost ca statul roman ,mai nou ,vrea ca mamele sa faca copii dar cu ce sa-i cresca?Tare as vrea sa te vad crescandu-ti copii (copilul)cu salariul mediu pe economie(de aici de la noi).Si ce e mai grav,este faptul ca dragostea de mama nu se poate cumpara,deci nimeni nu are bani sa plateasca ce faci tu ptr. copilul tau.Cerintele sunt foarte multe,dar vreau sa spun ca pe vremea lui CEAUSESCU ,mamele cu 3copii si mai multi,primeau o anume suma care le ajungea pe vremea aia,dar acum ,cucu.Nu e corect ,dar de fapt si de drept :ce mai e corect in ROMANIA astazi? plans banghead
fdianamaria
Postat: Wednesday, July 22, 2009 10:49 AM

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
In momentele de criza preturile au crescut in asa hal ca toate s-au scumpt. Cum stati acum la acest capitol?
oanamaria
Postat: Wednesday, July 22, 2009 11:05 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Da asa se intampla la noi de sarbatori si in criza preturile cresc!Eu nu am facut un calcul al cheltuielilor pt Stefan,dar asa la prima evaluare sar de cei 800lei dati de stat.Sunt adepta lucrurilor de calitate ,adica putin si bun nu mult si prost.Hainute ii iau din SUA de pe amazon la niste preturi jenant de mici (4$ un hanorac sau 2$un super tricou etc.),iar ce este mai dureros aceeasi firma de hainute comercializeza si in ROM la preturi si de 20ori mai mari.tunete
Jucariile iar sunt f scumpe, fel de fel de maimutoi care vorbesc si canta cam 100lei per buc.(astea nu luam lunar ce-i drept),Scutece de unica filosinta vreo 2bax.de 64buc.(130lei),lapte praf 10buc.(240lei),iaurtele,fructe ,gel de dus-sampon(13lei).Incaltamintea este iar f scumpa ,dar am luat din piele si comoda(60lei sandalute).Cam atat imi aduc aminte momentan.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed