De 2 x mamica

Options De 2 x mamica
Subiectul anterior · Subiectul urmator
stele_pe_cer
Postat: Monday, March 27, 2006 1:10 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Dragi mamici posesoare de 2 ingerasi, impartasiti-ne si noua cum a decurs a doua sarcina, in comparatie cu prima, avand in vedere ca la cea de a doua sarcina ati fost solicitate la maximum si de primul bebe....

Asa de mult imi doresc al doilea copil, dar, in ciuda exaltarii mele, am momente cand ma gandesc cu groaza cum voi face fata cerintelor si nevoilor imediate ale primului copil, astfel incat sa pot sa ma menajez si pe mine si pe bebe din burtica....

Voi prin ce incercari grele ati trecut?

Ce sfaturi aveti pentru mamicile poseoare deocamdata de un singur bebe, dar care aspira la frumosul statut de mamica de 2 bebei?
AdrianaC
Postat: Monday, March 27, 2006 6:04 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17666
Locatia: Bucuresti
Eu sunt mamica de 2 copii (deocamdata ras ).

Cat am fost insarcinata, in prima parte a sarcinii, mai precis primele 2 trimestre, totul a decurs normal.

In ultimul trimestru insa, burtica a inceput sa isi spuna cuvantul. Ma deplasam mai greu, nu mai puteam sa ma joc prea mult cu Alice, nu mai puteam sa ii fac baita pentru ca insemna sa ma aplec sa o spal pe cap si sa ma chinui sa o scot din cada.

O parte din aceste sarcini le-a preluat tati, si m-a ajutat foarte mult.

Mai greu mi-a fost in prima saptamana dupa ce am venit acasa cu Andrei pentru ca a trebuit sa ne acomodam toti 4 si sa gasim un program convenabil pentru toata lumea.

Nu zic ca e usor cu 2 copii, mai ales daca nu ai nici ajutor, dar nu e imposibil. E adevarat ca depinde acum si de varsta copiilor, si de temperamentul lor si de cat de rezistenta e mamica. Eu am avut noroc ca Alice e destul de potolita si stie sa se joace si singura daca nu are cu cine, iar Andrei e chiar foarte cuminte, nu plange decat daca ii e foame, il doare ceva sau a facut pe el.
Anaida
Postat: Monday, March 27, 2006 9:12 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/12/2006
Postari: 1855
La noi prima schimbare care a intervenit dupa ce am aflat ca vom mai avea un bebe a fost sa nu-l mai car pe Razvan in brate cand urcam scarile (avand in vedere ca stam la 4 si nu avem lift). Tati l-a invatat incet-incet sa urce singurel, astfel ca, de pe la 1 an si jumatate, Razvan urca pe piciorusele lui cele 4 etaje (la inceput cu sprijin, apoi singur). Tot tati a preluat si sarcina baitei (de prin trimestrul al 2-lea de sarcina) si are in continuare aceasta respnsabilitate (acum nu ma mai lasa sa-i fac eu baie, atat de bine se descurca si ii place). In rest...le-am facut eu pe toate (avand in vedere ca stateam cu Razvan acasa), eu gateam, spalam, calcam (tati ma mai ajuta la intins rufe, ca mi-era greu sa ma intind in exterior).
Tot eu il scoteam pe Razvan afara zi de zi (de cele mai multe ori ieseam toti 3 in oras si dup-amiaza si atunci tati prelua sarcina de a alerga dupa Razvan). Mi-era destul de greu cand ieseam singura cu Razvan, mai ales ca era vesnic in explorarea universului si trebuia sa ma cocot dupa el. Daca m-ati fi vazut ditamai burticoasa urcandu-ma dupa el in varful toboganului pt ca se urcase si-i era frica sa-si mai dea drumul si-i bloca pe toti in urma lui sic .
Ultima luna de sarcina, cea mai grea dupa parerea mea, am prins-o in octombrie, vremea se mai stricase si ieseam mai putin timp afara,apoi urcam amandoi scarile ca doi batranei.
Ce sa mai zic? Usor nu a fost dar nici imposibil, ca dovada ca acum am o mandrete de fata si un flacau voinicel! yes
stele_pe_cer
Postat: Monday, March 27, 2006 10:24 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Deci voi ma incurajati cumva cum ca ma voi descurca, nuoare ?

Atat de mult imi doresc inca un bebe, si parca imi e teama ca nu ma voi descurca....

Simt cumva inlauntrul meu ca sunt facuta pentru a mai avea un bebe, dar mai am si momente de indoiala, cand nu ma inteleg pentru ce imi mai doresc inca un copil....e ceva inexplicabil in mine care imi da ghes sa mai fac un copilas...si ard de nerabdare sa vad liniutele alea pe test, iar alteori mi se strange inima cand ma gandesc cum va fi cu 2 nazdravani....
angelina
Postat: Sunday, January 5, 2014 1:00 AM

Nivel: Membru

Intrat: 1/5/2014
Postari: 3
Eu am deja un baietel de un an si 3 luni si sunt insatcinata in 31 de saptamani sper sa ma descurc cu doi copii atat de mici avand in vedere ca sotul e plecat la mumca toata ziua si nu am pe altcineva aproape sa ma ajute
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed