Dantura la copii

Options Dantura la copii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Lilly of the valley
Postat: Monday, June 24, 2013 5:28 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
t-mihaela wrote:
Fetelor are cineva sau stie de cazuri cand copilul a pierdut o masea prea devreme .Daria la 7 ani are deja o masea lucrata ,acum s-a infectat si se misca ,eu ii tot spun sa u o mai miste ca nu trebuie sa cada la varsta asta.Ce se intampla daca nu putem salva maseau asta ,locul gol o sa fie populat de ceilalti dinti si mai tarziu cand maseaua noua o sa creasca nu e loc ,o sa creasca in interior , unde ?

presupun ca o si doaremaseluta
cel mai bine e sa mergi sa-i faci o orthopantomografie. (radiografie panoramica a intregii guri) asa vei vedea si mugurele dintelui ce va trebui sa iasa, daca e gata sa erupa nu ar trebui sa iti faci prea mari probleme.
dintii migreaza, iar cei de lapte sunt mai mici decat cei permanenti, daca eruptia celui permanent va intarzia, va creste unde va avea loc, in fata, in spate sau stramb intre ceilalti. exista remediu: aparatul dentar.
t-mihaela
Postat: Monday, June 24, 2013 5:38 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5131
Da, a durut-o rau de tot pana iesri cand s-aspart abcesul acum nu mai doare dar ma gandesc ca mult nu mai rezista maseaua aia sau daca rezista o sa faca mereu infectie acolo...poate nici nu se merita sa o tin .
.Nu stiu daca maica-mea ii mai facea atatea ganduri cu dintii mei .Aparatul dental pe aici e o moda,mai ales la adolescenti e cool,Diana vrea unul desi are dintii perfect aranjati .
Lilly of the valley
Postat: Monday, June 24, 2013 5:51 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
eu astfel as proceda: decat cu infectie si alte complicatii, copil stressat de durere ce pana urma ar putea duce la frica de stomatolog mai bine o maseluta mai stramba (eventual) ce se poate indrepta cu aparat dentar.
t-mihaela
Postat: Monday, June 24, 2013 6:50 PM

Hmm cred ca ai dreptate
..mai ales frica de dentist nu vreau sa capete asa ceva.La asta nu m-am gandit.uff
monica irimia
Postat: Monday, June 24, 2013 7:43 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 7/3/2010
Postari: 1943
Lilly of the valley wrote:
eu astfel as proceda: decat cu infectie si alte complicatii, copil stressat de durere ce pana urma ar putea duce la frica de stomatolog mai bine o maseluta mai stramba (eventual) ce se poate indrepta cu aparat dentar.

Subscriu! La fel as proceda si eu.
vanina
Postat: Monday, June 24, 2013 8:18 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Acum m-am mai documentat si eu ras
t-mihaela, cauta pe google despre space maintainers. Sunt niste mini-aparate care se fixeaza doar pe dintele de langa:
t-mihaela
Postat: Monday, June 24, 2013 9:43 PM

Vanina, exact asta imi misuna si mie prin cap dar n-am mai avut timp sa caut .Deci exista .Ma gandeam cum sa pastrez locul ala gol trebuie sa fie o cale .Mersi mult pentru info, m-ai scapat de cautari .Macar sa ma duc la dr cu temele facute topai exact maseaua aia din poza e problema noastra ,se par ca si altii au problema asta .
praslea_cel_voinic
Postat: Friday, June 28, 2013 2:35 AM

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2349
Locatia: Far, far away...
t-mihaela wrote:
Da, a durut-o rau de tot pana iesri cand s-aspart abcesul acum nu mai doare dar ma gandesc ca mult nu mai rezista maseaua aia sau daca rezista o sa faca mereu infectie acolo...poate nici nu se merita sa o tin .
.Nu stiu daca maica-mea ii mai facea atatea ganduri cu dintii mei .Aparatul dental pe aici e o moda,mai ales la adolescenti e cool,Diana vrea unul desi are dintii perfect aranjati .

Mihaela mami, du-o la stomatolog sa ii faca extractie, ii face si radiografie pe loc si vede unde e cel permanent, iti spune pe loc daca are nevoie de mentinator de spatiu sau nu...cam devreme la 7 ani, maseluta respectiva de obicei se "schimba" printre ultimele, impreuna cu caninii superiori...poate fi mobila din cauza infectiei. Dar de scos trebuie scoasa, poate afecta premolarul care vine din urma... Pupici!!!DistanceKiss
roxinthya
Postat: Friday, June 28, 2013 10:06 AM

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7196
Locatia: Bucuresti
Si noi am fost ieri pe la dentist sa-i scoata un dintisor - incisivul inferior pt ca ii crescuse binisor celalalt definitiv si incepuse si vecinul sa iasa. Si in loc de unul i-a scos 2 ca dintele definitiv e muuul mai mare decat cel de lapte si nu avea loc sa creasca si colac peste pupaza mai trebuie sa ii punem si aparat ca sa ii largeasca cumva osul ca nu au loc toti dintii.
Una peste alta am fost tare mandra de fi-mea ca a fost curajoasa desi a plans putin cand i-a bagat acul sa-i faca anestezie iar pe urma a plans doar de frica. Mai mult m-am inmuiat eu langa ea.Hilar
bereea
Postat: Friday, June 28, 2013 10:13 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22664
Fiica-mii i-am scos 3 dintre incisivi anul trecut pentru ca nu mai cadeau desi se clatinau destul, dar nu i-a facut injectie ci doar anestezie localascratch scratch

Pupam fetita curajoasaCheek Kiss
roxinthya
Postat: Friday, June 28, 2013 10:19 AM

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7196
Locatia: Bucuresti
bereea wrote:
Fiica-mii i-am scos 3 dintre incisivi anul trecut pentru ca nu mai cadeau desi se clatinau destul, dar nu i-a facut injectie ci doar anestezie localascratch scratch

Pupam fetita curajoasaCheek Kiss

Bere! Cheek Kiss
La noi nu se miscau deloc dintisorii si de aia a trebuit anestezie cu injectie.
monica irimia
Postat: Friday, June 28, 2013 10:53 AM

Intrat: 7/3/2010
Postari: 1943
Eu mereu il duc la dentist cand simt ca ceva nu in regula. I-am sigilat cateva maselute si, dupa cum ne-a spus dr. stomatolog chiar ieri, are dantura ingrijita de nota 10. Nu neglijez acest aspect pentru ca stiu ce inseamna o dantura cu probleme si cata durere se acumuleaza de-a lungul vremii.
Al meu e foarte curajos cand vine vorba de stomato, s-a dus din propria initiativa la cabinetul scolii sa-si scoata niste dintisori. Am impresia ca il incanta mult si faptul ca vine Zana Maseluta care ii aduce banuti, dar nu conteaza motivul, sunt bucuroasa ca e foarte docil si cooperant pe scaunul de la stomatologie. angel
t-mihaela
Postat: Friday, June 28, 2013 3:55 PM

praslea_cel_voinic wrote:

Mihaela mami, du-o la stomatolog sa ii faca extractie, ii face si radiografie pe loc si vede unde e cel permanent, iti spune pe loc daca are nevoie de mentinator de spatiu sau nu...cam devreme la 7 ani, maseluta respectiva de obicei se "schimba" printre ultimele, impreuna cu caninii superiori...poate fi mobila din cauza infectiei. Dar de scos trebuie scoasa, poate afecta premolarul care vine din urma... Pupici!!!DistanceKiss

Mersi Praslica .O sa o duc sapt viitoare am programare sa vedem ce zice dr.pupici
vanina
Postat: Friday, June 28, 2013 9:06 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
roxinthya wrote:

Una peste alta am fost tare mandra de fi-mea ca a fost curajoasa desi a plans putin cand i-a bagat acul sa-i faca anestezie iar pe urma a plans doar de frica. Mai mult m-am inmuiat eu langa ea.Hilar

uff
Chiar curajoasa fetita Cheek Kiss Dar mi se pare prea mult sa-i faca anestezie cu injectia, mai ales la varsta ei. Daca ii va fi frica de injectiile astea, care stiu ca sunt dureroase si pentru adulti alcool

Sabin nu da nici un semn de dinti noi sau clatinati Crazy , dar e bine ca are spatiu intre dinti si vor avea loc sa creasca cei permanenti. Sper sa fie la fel de frumosi ca si cei de lapte Hands
bereea
Postat: Friday, July 5, 2013 9:50 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22664
Si eu speram la fel, Vanina, sa fie la fel de frumosi ca cei de lapte, dar...m-am cam inselat.Dantii permanenti sunt mai mari, mai lati, n-au spatiu, se cam stramba...deci aparat scrie pe noi.Ceea ce e bine e ca , in continuare, nu are nici o carie...dantura perfecta.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed