Dantura la copii

Options Dantura la copii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Maria & Mario
Postat: Monday, March 28, 2011 7:50 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Vai Mihaela , hop si noi exact in aceeasi situatie suntem !
Dintii de jos sunt toti bine, sanatosi, trainic prinsi in maxilar ! Si in spatele lor, pe interior A IESIT FRUMUSETE DE DINTE NOU ! alcool Maine dimineata avem programare la dentist ! maseluta
monyca79
Postat: Tuesday, March 29, 2011 12:39 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Buna,sunt Monica!Sunt noua pe forum.pupici

Am o fetita de 6 ani si 5 luni,nu i-a cazut nici un dinte pana acum. Maselutele le are cariate deja (in conditiile in care nu a exagerat cu dulciurile) si asta ma ingrijoreaza.
Vroiam sa mai aflu pereri si ale altor parinti de pitici.Cam la ce varsta au inceput sa cada primii dintisori la piticii dvs.?
Maria & Mario
Postat: Tuesday, March 29, 2011 6:10 PM

Miha, am fost dimineata la dentist ! A spus ca la 8 din 10 copii cresc dintzisorii asa , ca e perfect natural si ca se indreapta pe maxilar cand cresc toti si se aliniaza !
Asa ca ,,,,,, pot rasufla usurata ! maseluta
delfinasa
Postat: Tuesday, March 29, 2011 6:23 PM

Nivel: Senior

Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Asa este. M-am uitat si pe net si am vazut poze cu situatia asta; arata cam scary astia mici cu 2 randuri de incisivimaseluta. Eu sper sa cada cei de bebe pana se inalta cei definitivi. La noi incep sa sparga gingia, se vad timizi zimtisorii albi si cei de bebe se misca tare, dar nu vor sa cedeze inca.
De dintii de lapte ce ti-a spus? Sa-i lasati sa cada singuri? Nu i se clatina deloc Mariei?
Maria & Mario
Postat: Tuesday, March 29, 2011 6:52 PM

Dintii de lapte sunt sanatosi tun, bine mersi infipti in maxilar ! Doar unul se clatina ffff usor ! A spus ca nu trebuie sa faca ea nimic .... deosebit.... si ca vor cadea ei cand le-o veni randul ! Eu o tot rog pe Maria sa ii impinga spre afara cu limba , sau sa incerce sa se joace cu ei .... poate poate ! computerlove
computerlove
ilioara
Postat: Tuesday, March 29, 2011 8:02 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/5/2009
Postari: 1230
Locatia: craiova
monica79 nu te speria si Dariei i-a cazut primul dintisor la 6 ani si jumatate.acum avem o problema ,ne-au cazut cei de jos si ne-au si iesit ,iar cei de sus ne-au cazut doi si ne-a iesit numai unul cel de al 2 lea nu prea vrea sa iasa ,ati mai patit asta?pupici
monyca79
Postat: Wednesday, March 30, 2011 3:07 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Multumesc ilioara pentru raspuns!pupici
Iar la voi o sa vina cat de curand "zana maseluta" cu urmatorul dintisor angel
marmita
Postat: Friday, April 5, 2013 10:06 AM

Intrat: 9/11/2007
Postari: 1349
Am si eu o nelamurire, Andrei i-au cazut incisivii centrali inferiori, i-au crescut, acum i-a cazut incisivul central superior si incisivul inferior dinspre partea dreapta si i se mai misca 3 incisivi, e normal sa-i cada asa multi dintisori intr-o perioada asa scurta de timp? Saptamana viitoare merg la stomatolog.
kali
Postat: Friday, April 5, 2013 10:11 AM

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14339
Cred ca da... ce ar putea sa aiba altceva decat un zambet stirb?maseluta
monica irimia
Postat: Friday, April 5, 2013 11:22 AM

Intrat: 7/3/2010
Postari: 1943
marmita wrote:
Am si eu o nelamurire, Andrei i-au cazut incisivii centrali inferiori, i-au crescut, acum i-a cazut incisivul central superior si incisivul inferior dinspre partea dreapta si i se mai misca 3 incisivi, e normal sa-i cada asa multi dintisori intr-o perioada asa scurta de timp? Saptamana viitoare merg la stomatolog.

Da, e foarte normal. Al meu are lipsa 4 dinti si mai vrea sa mai scoata unul. ras
magduta
Postat: Tuesday, May 7, 2013 10:00 PM

Nivel: Membru

Intrat: 10/6/2012
Postari: 92
eu am fost azi la stomatolog cu fetita mea, are trei cariute (dinti de lapte), dar din pacate nu a vrut sa deschida deloc gurita.. este a doua oara cand se intampla asta.. si nu stiu ce sa fac!
Adina
Postat: Tuesday, May 7, 2013 10:58 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 4/19/2012
Postari: 684
Locatia: Landshut,Germania
Schimba stomatologul!ras Eu am fost prima data cu Timea la dentist cand de abia implinise un an... atata i-a povestit si s-a jucat cu ea ca a fost o placere pentru pitica sa stea cascata. Luna asta avem iarasi control ca ne-au iesit puzderie de dinti!
t-mihaela
Postat: Monday, June 24, 2013 4:34 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
Fetelor are cineva sau stie de cazuri cand copilul a pierdut o masea prea devreme .Daria la 7 ani are deja o masea lucrata ,acum s-a infectat si se misca ,eu ii tot spun sa u o mai miste ca nu trebuie sa cada la varsta asta.Ce se intampla daca nu putem salva maseau asta ,locul gol o sa fie populat de ceilalti dinti si mai tarziu cand maseaua noua o sa creasca nu e loc ,o sa creasca in interior , unde ?
vanina
Postat: Monday, June 24, 2013 4:59 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
t-mihaela, nu cred ca se vor muta prea tare in cativa ani, pana vor cadea toate. Daca se clatina maseaua, e posibil sa ii cada in mod natural si sa-i creasca cea noua in curand, nu?
t-mihaela
Postat: Monday, June 24, 2013 5:10 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
Nu stiu de ce in mintea mea am ca maselele se schimba dupa varsta de 10 ani.Sunt ingrijorata ca dintii acopera repede locul ala gol.Daria mai are un dinte cazut in "zona interzisa" normal dintii aia cad mult mai tarziu iar locul ala deja s-a acoperit, dintii au migrat in cateva luni .NuStiu Ma enerveaza ca nu cad in ordine .
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed