daca esti insarcinata si dr iti spune ca bebe are Sindrom Dawn, ce ai face?

Chestionar intrebare: ce ai face???
Alegere Voturi Statistici
avortezi 44 57%
pastrezi sarcina 33 42%

Options daca esti insarcinata si dr iti spune ca bebe are Sindrom Dawn, ce ai face?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
katy_lumika
Postat: Monday, June 29, 2009 10:17 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/14/2008
Postari: 5944
Locatia: Constanta
Eu m-as intreba cum s-ar descurca un copil cu sindromul Down dupa ce parintii nu vor mai fi. Cine va avea grija de el?
Am niste rude care au gemeni, doua fete de 25 de ani. Pe langa faptul ca sora sanatoasa trebuie sa-i explice celeilalte de ce sunt diferite, ii va reveni greutatea, zic eu, sa aibe grija de ea mai departe. O iubeste enorm pe surioara ei insa cred ca si-a pierdut copilaria, adolescenta, foarte greu isi va intemeia propria familie, mereu se intreaba daca se va marita vreodata si daca viitorul sot va intelege ca trebuie sa aibe grija de ea pe langa proprii copii. Sunt oarecum doua suflete chinuite care nu si-au gasit un echilibru in viata.
E dificil de ales, nu as vrea sa fiu pusa in aceasta situatie, sper sa nu se intample niciodata, cred ca o viitoare mama poate sti ce va face doar in momentul cand i se va da cumplita veste.
Admir insa curajul celor care au ales sa pastreze un copil cu acest sindrom, devotamentul, dragostea si rabdarea de care dau dovada.
vanina
Postat: Monday, June 29, 2009 10:33 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Durata de viata a celor cu Sindrom Down este mai scazuta, dar cred ca ei pot fi independenti la o anumita varsta, nu?
edy2508
Postat: Monday, June 29, 2009 10:58 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Durata de viata este mai scazuta la persoanele cu down???cine zice asta???daca nu are prbl de sanatte asociate sindromului ,nu ii pune nimik viata in pericol(malformati de organe)."Sindrom down" nu este o boala ,este un fel de a fi ,un alt fel de-a fi fata de noi ,cei ce ne consideram normali .Nu se moare din asta.....
Sunt multe persoane cu down care isi intemeiaza familii,deci independente,sunt multe persoane cu down care termina facultate ,sunt fff multe persoane cu down care au serviciu ,au salariu,dar ,din pacate ,sunt si multe persoane cu down care nici macar nu vorbesc .sunt asa de ddiferiti ,ca si noi ,cei care ne consideram normali.
vanina
Postat: Tuesday, June 30, 2009 6:07 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Ma refeream la durata medie de viata, asta din cauza ca sunt mai predispusi la infectii(dar cum a avansat tehnologia medicala si au aparut medicamente tot mai performante, a crescut si durata medie a vietii lor), asa am citit pe undeva. Si intr-adevar sindromul down nu ucide, doar afectiunile asociate pot face asta, si tu edy2508 esti o mamica norocoasa ca ai un copil sanatos ras pupici .
Eu doar am generalizat, imi pare rau daca am jignit pe cineva sorry1
iuliana_masaj
Postat: Monday, July 12, 2010 11:43 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Nu l-as pastra oricat de grea ar fi decizia de a-l da afara...decat sa-i iau dreptul la o viata normala si sa-l chinui atat pe el cat si pe noi ....mai bine stiu ca nu a fost sa fie ....
TIANAPET
Postat: Monday, July 12, 2010 1:12 PM

Nivel: Membru

Intrat: 4/19/2010
Postari: 60
Locatia: Romania
Ce inseamna linq-ul atasat.....??????plans .Da, intr-adevar nu se regasesc in asemenea domenii cei "anormali"...
mama Alessiei
Postat: Monday, July 12, 2010 3:13 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/16/2009
Postari: 1578
Locatia: sus pe deal
Avort...motivele s-au spus mai sus, am facut si amniocenteza pentru a investiga, printre altele,
si riscul nasterii unui copil cu sindrom Down.
t-mihaela
Postat: Monday, July 12, 2010 8:20 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5131
iuliana_masaj wrote:
Nu l-as pastra oricat de grea ar fi decizia de a-l da afara...decat sa-i iau dreptul la o viata normala si sa-l chinui atat pe el cat si pe noi ....mai bine stiu ca nu a fost sa fie ....

Tu nu ai pastra nici unul sanatos ca n-ai mai putea face masaje erotice cu burta la gura :018:
miorita02
Postat: Friday, April 1, 2011 5:37 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 11/12/2009
Postari: 304
buna fetele
si eu am facut in urma cu 2 saptamani intrrupere de sarcina in 19 saptamani pe baza rezultatului de la amniocenteza.
dupa pt=rimul test l-am intrebat pe sotul meu ce facem in cazul in care este bolnav bebele si a zis promt ca nu al tinem.am fost impietrita de la primirea rezultatului pana cand am facut amniocenteza am incercat sa nu ma gandesc deloc.si cred ca mi-a reusit ca daca ma gandeam poate nu faceam ce am facut.am un baietel sanatos de 2,5 ani aproape 3 si ma gandeam ca o sa al afecteze si pe el un fratior bolnav.si privirile celor din jur si riscul de a avea malformatii la inima sau altele plus retardul.ar fi schimbat toata viata de familie tot ce stiam inainte.nu am putut pastra copilul si am decis sa ai iau viata.
am o cunostiinta cu sd o fata acum cred ca are vreo 25 de ani.mergea la o scola speciala dar ai era greu mamei cu ea.plus ca lumea se uita ....
si mai cunosc o familie.tot tineri ca si noi.aveau un baietel si l-a nascut si pe al 2lea cu sd si malformatii la inima.la varsta de 5 luni a murit baietelul dar pana atunci s-au chinuit si ei si bebele si fratiorul mare ca era lasat pe la bunici cand fugeau cu ala mic la spital.
de asta am vrut sa al feresc pe dominik ca noi aici nu avem pe nimeni.daca ar fi trebuit sa fug cu bebela spital ar fi trebuit sa al luam cu noi.sunt 90 de km pana la spital,sotul nu ar fi putut merge la lucru si oricat ar fi seful de bun dupa o anumita perioada te da afara.
noi in noiembrie am cumparat o casa deci ne-am bagat la rate si in decembrie am aflat ca sunt insarcinata.
copilul a fost un copil dorit ca vroiam pt dominik un fratior sa aibe cu cine se juca sa fie de varsta apropiata si sa aibe mai tarziu cu cine sta de vorba si un cajutor cand nu o sa mai fim noi parintii.
toate neamurile si cunostiintele imi spun ca am facut bine,sa nu ma mai gandesc,ca trece si o sa fac altul....
nu pot sa va spun ce e in sufletul meu acum.
avortul nu a fost avort a fost nastere normala.dimineata l-am vazut la eco cum misca si am primit niste pastile care provoaca contractiilela 10>30 dimineata.seara pe la 10 am pierdut apa candva noapte nu stiu exact cat a fost ceasul am nascut.am primit perfuzii de dureri ca sa nu simt dar oricum am simtit ceva ,am fost ametita se invartea patul cu mine.dupa ce am nascut m-i la aratat moasa si am vrut sa vad daca avea forma capului sau ochii,semnele de boala.
am si o poza cu el si ma uit in fiecare zii la ea si nu vad nici un semn.ma i8ntreb daca nu cumva am omorat un copil sanatos.
dar dupa cum ziceti si voi amniocenteza e sigura.
delfinasa
Postat: Friday, April 1, 2011 7:34 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Miorita, imi pare foarte rau ca ai trecut prin experienta asta si ca ai renuntat la bebecry. Nu te judec, ai facut cum ai considerat tu ca este cel mai bine pentru toata lumea. Eu n-as mai fi avut puterea sa ma mai si uit la el dupa aia. Dar tu ai fost foarte puternica. Sper sa ramai asa si sa nu ai regrete.

Eu as creste un copil cu sindrom Down, pentru ca nu as face un avort sub nici o forma. Mi-e frica de Dumnezeu si nu as face un asa mare pacat. Am deja un copil, stiu ce inseamna o viata crescuta in tine...Am avut o scurta discutie cu ai nostri pe tema asta mai demult si m-a durut rau cand mi-au zis ca sunt toti pro avort daca e sa aiba down sau ceva foarte grav...pana si sotul meu oscila uff. Daca e sa pierd sarcina, este altceva, si atunci cred ca suferi enorm, dar sa merg eu sa-l omor constienta de ceea ce fac, in veci NU. Cum zicea Codruta intr-un post mai vechi: si daca in timpul vietii are un accident si ajunge mai rau decat un copil cu Down, trebuie sa-i luam viata sa nu se chinuie nimeni?

Mi-a fost si mie foarte frica pana au venit rezultatele la alfa-fetoproteina, de fapt am facut un Quad test (mai include si inhibina A parca pe langa ce se face la triplul test)...mi-au iesit ok...dar am stat stresata, ca ma stiam aproape de 35 de ani si stiti ca riscul de down creste extrem de mult.
miorita02
Postat: Friday, April 1, 2011 7:54 PM

stiu ca creste riscul la 35 de ani.eu am 33.pe 16 februarie am facut 33 de ani si pe 18 am fost la combined test si am primit vestea proasta.nu gasesc acum rezultatul sa vad ce sanse mia dat dar mia explicat ceva de 20 de copii din 100.erau foarte mari.si i-am zis sa asteptam si analiza de sange.intradevar la sange nu a fost asa de grav ma scazusera sansele dar tot mia recomandat amniocenteza.si rezultatul a fost ca copilul e bolnav.
sa nu crezi ca nu am regrete si ca acum nu plang si nu imi vine sa ma dau cu capul de pereti.
dar daca sotul a zis ca nu vrea un copil bolnav ?eu singura nu ma descurc nici cu dominik unul sanatos dar cu unul bolnav ca ma faceam?
nu am rabdare si pt un copil cu down trebuie sa ai foarte mare rabdare si nervi cu carul.
acum mauit in fiecare zi la poza cu el si plang si asi vrea sa schimb ceva dar nu mai pot.sotul meu ma cearta cand plang .zice ca si lui ai pare rau dar daca era bolnav si ne chinuiam toti era mai rau.
depinde si de ce grad de boala ar fi avut.dupa cum ziceam daca avea malformatii la inima si trebuia operat asi fi fost tot prin spitale si era si riscul sa moara.
daca era sa fie doar retardul era altceva.dar ca sa fiu sigura ca nu are malformatii la imnima trebuia sa mai astept 3 saptamani sa fac organ screeening si la 5-6 luni sa zici ca al dai afara nu mai e usor.ca nici acum nu mi-a fost usor.
nu stiu ce a fost in capul meu
am crezut ca daca nu l-am tinut in brate si nu l-am vazut e mai usor sa al pierzi decat la 5 luni dupa ce l-ai tinut in brate si dupa ce te-ai chinuit cu el
delfinasa
Postat: Friday, April 1, 2011 8:07 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Si eu tot 33 am, mai am un copil ca si tine...Am ochii in lacrimi cand iti scriu...simt ca-ti pare foarte rau ca ai ascultat de ceilalti...Te sfatuiesc sa mergi sa faci terapie un timp...mergi si la biserica si vorbeste cu un preot...sper sa-ti gasesti linistea...Imi pare extrem de rau cry.
monica irimia
Postat: Friday, April 1, 2011 8:23 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 7/3/2010
Postari: 1943
Miorita, iti doresc multa putere sa depasesti momentele grele, chiar daca ranile vor ramane mereu inradacinate in suflet.
In situatia data ai procedat corect. Pentru copilul pe care-l ai deja, pentru sotul tau, pentru tine, nu ar fi fost drept sa chinui mai multe vieti, inclusiv cea a copilului care urma sa se nasca cu probleme grave.
Cred ca ar trebui sa renunti sa mai privesti acea poza pentru ca e destula suferinta adunata in inima ta si nu are rost sa te autoflagelezi in acest mod crunt. Traieste pentru prezent, pentru copilul de acum, pentru tine, sotul tau. Viata e nedreapta si grea, iar daca putem, hai s-o facem suportabila si chiar frumoasa.
miorita02
Postat: Friday, April 1, 2011 9:03 PM

va multumesc pt mesaje.imi face bine sa vorbesc cu cineva.nu am cu cine vorbi.
shirel
Postat: Friday, April 1, 2011 10:16 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11773
Locatia: israel
Uite acuma citesc si eu groaznica ta poveste.Da,iti spun si eu dupa ce am nascut 3 copii ca ai procedat foarte corect ,si eu as fi facut asta in locul tau .Mie imi este asa de greu sa vad acesti copii bolnavi cum se chinuiesc si chinuiesc si familia pe langa ei.Nu este usor sa cresti un copil bolnav alaturi de unul sanatos ,plus viatza lui depinde de viatza ta ,doamne feresti tu nu-l poti ingriji vreodata ce te faci.Ai luat o decizie inteleapta ,D-zeu sunt sigura ca nu te condomna pentru asta fiindca nu ai avut incotro tu nu ai luat din propia-ti vointza aceasta decidere asa ca esti curata in fatza lui D-zeu ,acesta nu este considerat un avort sa sti.
Te cred ce este in sufletul tau ,fiindca sunt mama si inteleg dar crede-ma ca nu te puteai ierta nici daca aduceai un copil bolnav pe lume si-l vedeai cum se chinuie.
Singura solutie sa ramai insarcinata si asta cat mai repede si ai sa vezi ca un nou bebe iti va face foarte bine la sufletel.
Fii tare si sa auzim numai vesti bune!Pup! pupici pupici Mereu voi fi aici alaturi de tine cu un gand si cu o vorba buna!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed