Daca ati pierdut sau s-a pierdut copilul

Options Daca ati pierdut sau s-a pierdut copilul
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Wednesday, August 16, 2006 7:23 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17601
Locatia: Bucuresti
Nu trebuie sa va ganditi ca asa ceva nu vi se poate intampla nici in ruptul capului, este mai bine sa aveti un plan, o strategie, si sa invatati copilul ce sa faca.

Este foarte posibil sa pierdeti sau sa se piarda copilul cu varste intre 2 si 8 ani si atunci este bine sa stiti atat voi cat si copilul vostru ce trebuie sa faceti.

Eu am invatat-o pe Alice inca de pe la 2 ani, cand vorbea deja foarte bine si avea o memorie destul de buna urmatoarele:

- cum o cheama (numele intreg)
- cum ii cheama pe parinti
- cati ani are
- unde sta (la inceput tinea minte numai orasul si strada, treptat insa am invatat-o toata adresa)
- sa se duca la o doamna mai in varsta de preferinta si sa ii spuna ca s-a pierdut de parinti si unde sta, cum o cheama, etc

Acum, mare fiind, deja am invatat-o si cum sa se descurce daca sa zicem, Doamne fereste, mergem cu un mijloc de transport in comun si eu apuc sa coboare si ea nu (am mai vazut cazuri din astea):

- sa nu se sperie
- sa coboare la prima statie si sa ma astepte in statie, pe refugiu
- sa nu mearga cu nimeni

Daca se intampla insa invers, sa coboare ea si eu sa raman in tramvai / troleu / masina, atunci trebuie:

- sa nu se sperie
- sa ma astepte in statie, pe refugiu
- sa nu plece cu nimeni

Daca se pierde la mare, Doamne fereste:

- trebuie sa stie numele ei si al nostru
- hotelul la care sta
- sa mearga la un gardian sau la o familie cu copii de pe pla
ja

Nu stiu daca am acoperit toate situatiile, dar deocamdata asta stie Alice.
Voi ce i-ati invatat sau va ganditi sa ii invatati?
Kiki
Postat: Wednesday, August 16, 2006 7:28 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Adriana, e foarte bine ce ai invatat-o pe Alice. Bravo!

Fratele meu s-a pierdut la mare, cand avea 1 an jumate. Mama a plecat sa cumpere de mancare, tata era in apa si m-a lasat pe mine cu el. Eu, rata careia ii placea sa se balaceasca, am fugit repede in apa (aveam vreo 3-4 ani). Fratele meu s-a dus dupa mama.
Va dati seama ce disperati erau ai mei. Totusi dupa ceva timp, nu mai realizez cat timp a trecut, a vazut tata un individ care il tine pe fratele meu pe umeri si il tot intreba daca si-a vazut parintii.
Asta e un caz fericit! Nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca nu dadea fratele meu peste un om de bine.

PS: Cu nenea care l-a gasit pe fratele meu, ai mei au ramas prieteni. sic
AdrianaC
Postat: Wednesday, August 16, 2006 7:38 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17601
Kiki wrote:
Adriana, e foarte bine ce ai invatat-o pe Alice. Bravo!

Fratele meu s-a pierdut la mare, cand avea 1 an jumate...Asta e un caz fericit! Nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca nu dadea fratele meu peste un om de bine.

PS: Cu nenea care l-a gasit pe fratele meu, ai mei au ramas prieteni. sic

A avut noroc si el si voi ! Ce surioara grijulie erai tu mai Kiki, la fel ca Alice hohot
Kiki
Postat: Wednesday, August 16, 2006 7:40 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
AdrianaC wrote:

A avut noroc si el si voi ! Ce surioara grijulie erai tu mai Kiki, la fel ca Alice hohot

uff Eh, ce sa-i faci! Pune un copil sa aiba grija de altul sic
Miri
Postat: Wednesday, August 16, 2006 7:48 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Adriana, foarte util ceea ce ai scris tu ,o sa tin minte sa caut, atunci cind va mai creste Sara!pupici
spezam
Postat: Friday, June 1, 2007 3:56 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 11/21/2006
Postari: 243
si eu tin minte ca m-am pierdut de cateva ori de mama, in piata! Cred ca as innebuni de ingrojorarea daca as pierde-o pe Alexandra. Exista acum niste brelocuri in care poti memora numele patinrilor si adresa, pe care sa-l atasezi la hainutele copilului.
Si am mai vazut nu stiu unde sau am citit ca la mare de exemplu, poti pune o bratara cu numarul tau de telefon sau sa il scrii pe manuta capilului, e buna si ideea asta.
Cristy
Postat: Friday, June 1, 2007 5:07 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Mie mi-a fost frica de moarte anul trecut cand am fost in Romania, mai ales ca fetele mele nu vorbesc o iota romaneste!!!

Dar ceea ce am facut am scris pe un cartonas numele meu adresa si ne de telefon si l-am prins cu bold in partea interioara a hainelor fetelor. Le-am invatat ca daca, se pierd sa arate cartonasul....

Oricum nu le-am scapat nici o clipa din ochi ... am avut grija fffffoarte mare de ele !

In rest Eden stie adresa si numarul de telefon, Shachar stie doar adresa unde stam, urmeaza sa o invat nr de telefon. Le-am invatat de asemenea sa se adreseze politiei ( politzailor) in caz ca se pierd. <<Sper sa nu fie cazul>>

stele_pe_cer
Postat: Sunday, June 3, 2007 3:03 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Hmmm...eu pana acum nu m-am gandit la treaba asta cu pierdutul copilului, poate si pt ca pana acum am stat tot timpul cu okii pe el ca pe butelie.Nici la mare nu am stat foarte stresata, nici la munte.Anul asta in skimb, as proceda si eu asa, cu bratara la mana copilului, numai ca nu stiu daca Matei si-ar tine o astfel de bratara.Poate sa confectionez una din piele, gravata citet cu numele, adresa si nr de tel al ambilor parinti.Sper numai sa nu fie cazul sa spunem: ce bine ca am procedat asa si atat noi, cat si Matei sa fim vigilenti si sa ramanem unii langa altii.
bereea
Postat: Tuesday, June 5, 2007 7:58 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22608
Foarte bune sfaturi , Adriana.
Fetita mea stii cum o cheama , cati ani are si cum ne cheama pe noi.Nu ma gandisem sa o invat adresa dar acum sigur o voi face.
Stau foarte atenta cand ies cu ea, adica mai tot timpul, stie ca nu are voie sa se indeparteze de mine , dar ...un dar poate aparea oricand.Sper ca nu se va intampla niciodata sa o pierd.nono
raly
Postat: Saturday, October 10, 2009 8:04 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25870
Locatia: M e d i a s
Cosmin s-a pierdut cand era mai mic avea vreo 4 anisori si a disparut din curte de sub supravegherea a 4 barbati,l-am cautat peste tot pe strada in sus si in jos,pe deal,ba eram pregatiti sa mergem si-n padure dar a aparut el singur dupa vreo 2 ore de framantari,el era vesel si binedispus ca fusese la un copilas de pe strada coleg cu el la gradisic sic
Fluturas
Postat: Saturday, October 10, 2009 9:49 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
si darius s-a pierdut intr-un supermarket mare,aglomerat.tot barbatii l-au supravegheat.a fugit saracul la o vitrina unde erau masinute,avioane si le admira.mare sperietura am tras atunci
roxinthya
Postat: Sunday, July 17, 2011 2:38 PM

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7196
Eu se pare ca imi mostenesc parintiialcool
Acum 2 ani in Bulgaria am uitat fata in carucior intr-un minimarket (pt Liz vizavi de hotel Helena daca sti)si a iesit vanzatoarea si a strigat dupa noi gesticuland. Mama ce m-am mai certat cu Robert si dadeam vina unul pe altul...alcool
Dar in cazul unei pierderi am invatat-o pe fi-mea adresa unde locuim si acum vreau s-o mai invat numerele noastre de telefon in cazul in care doamne fereste se pierde.
Acum vreo 2 saptamani era o nebunie generala cu furtul de copii - toata lumea vazuse cum s-au smuls copii din bratele mamaelor in piata sau din parculete. Politia a desmintit si au spus ca sunt doar zvonuri.
dar in urma acestei tarasenii am cautat pe net si am dat peste un site care cica se ocupa cu a vinde niste carduri care pot fi folosite in supermarket-uri cand se pierde copilul si il folosesti la casa si apare imaginea copilului pe monitoare cu toate datele personale - varsta, nume, etc...
Sau au mai dat la tv cum ca exista un sistem cu gps - bratara pt copil si daca iese din raza care o setezi incepe sa bipaie.
Am inceput sa ma gandesc srioes la treaba asta...
alinus
Postat: Tuesday, July 19, 2011 12:54 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/23/2008
Postari: 869
Locatia: Italia
Davy deocamdata nu vorbeste clar si asa ca degeaba ii tot spun cum ne cheama pe noi si cum il cheama pe el... tot Dada spune in loc de dav, tot mama spune in loc de Alina. Torusi mi s-a intamplat sa se piarda de mine. Facusesem cumparaturile si am ajuns in fata usii la apartament. Pana am scos eu cheile Davy a fugit inapoi in lift si cineva a chemat liftul. Am crezut ca o iau razna. Nu puteam sa imi dau seama in ce directie a luat-o liftul, dak e dus sus sau jos ( noi stam la et 3). L-am auzit plangand si mi-am dat seama ca a ajuns la parter. Va spun ca nu stiu cand am ajuns jos la el. L-am cam certat si de atunci poate sa fie liftul deschis ca nu se urca pana nu vede ca sunt si eu sau tata.
alimami
Postat: Tuesday, July 19, 2011 3:49 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1845
Locatia: Romanica
Oare unde/din ce/cum s-ar putea confectiona bratari pe care sa scriem datele copilului in caz de Doamne Fereste?
aurishta
Postat: Tuesday, July 19, 2011 4:27 PM

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Poate merge gravat pe un suport metalic.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed