Cum va motivati copilul pentru scoala?

Options Cum va motivati copilul pentru scoala?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Thursday, May 10, 2012 2:14 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17420
Locatia: Bucuresti
Pentru unii copii scoala este o placere, pentru altii o corvoada...
Unii nu reusesc sa se adapteze regulilor impuse de scoala, altii se plictisesc sau pur si simplu manifesta indiferenta fata de scoala.

Cum va motivati copilul pentru scoala si cum ii stimulati dorinta de a invata?
bereea
Postat: Sunday, July 29, 2012 10:39 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22495
Eu ma numar printre norocoasele care nu trebuie sa:-si stimuleze copilul cu nimic: ii face placere sa mearga la scoalacool
kali
Postat: Tuesday, November 27, 2012 5:12 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14166
bereea wrote:
Eu ma numar printre norocoasele care nu trebuie sa:-si stimuleze copilul cu nimic: ii face placere sa mearga la scoalacool

Subscriu!! Bobocica e super incantata si constiincioasa iar bobocel a avut probleme numai cu temele - nu si cu mersul la scoala...
giulia_mamik
Postat: Tuesday, November 27, 2012 5:21 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Nici la noi nu sunt probleme cu mersul la scoala.Doamna invatatoare e minunata si Daria o adora mult.Abia asteapta a doua zi.Sper sa fie mereu asa!Cu temele ne am acomodat usor.Nu mergem pe recompense.Pur si simplu stie ca trebuie sa invete pt ea,nu ca asa vrea si spune mama sau doamna.
Cris-DL
Postat: Tuesday, November 27, 2012 5:38 PM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
Nicio problema... ii place sa mearga, e constiincioasa, super ambitioasa (poate prea mult, chiaruff nu concepe ca ea sa ia un B de exemplu... mi-e si frica cand il va incasa)!!
Se trezeste singurica cum deschid usa dormitorului si ma zoreste de la 7.30 sa plecam, sa ajunga prima, sau printre primii macar. Si facem maxim 4-5 min. cu parcat masina cu tot. Vine, isi face singura temele, merge cu placere pe la concursurile ce au loc in alte scoli, chiar daca nu ia punctaj maxim; nu avem nici cea mai mica problema cu ea... va urma, probabil... Luluhohot.
Insa si el (chiar si azi a fost laudat la gradi), ca s-a cumintit brusc, asculta, vorbeste frumos... ceva s-a intamplat odata cu implinirea celor 4 anisori. Pac, zana cea buna la atins, sau -cum a zis Deea- l-a pupat un ingeras si s-a cumintit!!coeur

shirel
Postat: Tuesday, November 27, 2012 6:02 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11713
Locatia: israel
Si eu ma numar printre mamicile norocoase !!Eden isi iubeste invatatoarea,scoala colegii si binenteles si sa faca temele.Chiar nu am stat niciodata langa ea nici macar sa o ajut este foarte constiincioasa si mai repet din septembrie cand a intrat si pana acuma a invatat sa citeasca si sa scrie ..pur si simplu deodata citeste carti.Sunt tare multumita de ea fiindca nu trebuie niciodata sa -i reamintesc ceva in legatura cu scoala ,isi pregateste ghiozdanul singura mereu.
La Oshry cred ca imi va fi mult greu caractere total diferite ,ieri mi s-a plans educatoarea de Oshry de ma lasat fara cuvinte .Am avut o discutie foarte serioasa cu el sa vad cat va tine promisiunea lui.
Succes in continuare scolariilor si sa auzim numai de bine si reusite!
t-mihaela
Postat: Tuesday, November 27, 2012 6:54 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5124
.Daca vad ca au nevoie de motivatie inseamna ca ceva se intampla la scoala , ii trag de limba sa vad ce ii doare si maine sunt calare pe invatatoare.de obicei copiii nu refuza scoala asa din senin. Fie au insuccese fie colegi care le fac zile fripte fie chiar invatatoarea urla : ...asta e problema la Darya si am spus in sedinta ca "cineva "in clasa urla ,faceam aluzie la invatatoare hohot
Cat despre dorinta de a invata ,cel mai bun stimul e succesul insusi.daca copilul a gustat macar o data succesul atunci il va dori mereu.firstprize daca merge din rateu in rateu atunci scade si motivatia de a invata.
Nicoleta C
Postat: Tuesday, November 27, 2012 10:30 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 2/9/2011
Postari: 594
Locatia: Bucuresti
Shirel,ce bine arati!,in noua pozapupici
georgyana
Postat: Wednesday, November 28, 2012 6:49 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 12/9/2009
Postari: 4771
Locatia: constanta
Si eu sunt o norocoasa....lui niko i place scoala...si uneori in vacantele lungi tanjeste dupa scoala.coeur
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed