Cum se sculpteaza un dovleac pentru Halloween?

Options Cum se sculpteaza un dovleac pentru Halloween?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Wednesday, October 27, 2010 5:37 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17748
Locatia: Bucuresti
Pentru ca se apropie sarbatoarea de Halloween si pentru ca la Alice la club maine se va face o petrecere de Halloween, unde trebuie sa aduca fiecare cate un dovleac si sa il sculpteze, plus prajiturele, sucuri... Am zis sa exersam de astazi.

Am cumparat o chestie, care zice-se ca e dovleac, dar cam seamana a tartacuta ras.

Am gasit pe net cum se procedeaza pentru a sculpta un astfel de dovleac.

Primul pas, se taie un capac (in partea de jos, daca se va folosi o sursa de iluminat electrica, sau in partea de sus, daca se va pune in interior o lumanare).

Se goleste continutul dovleacului.

Se printeaza modelul pe o foaie de hartie (sau pentru cei mai talentati, se deseneaza direct pe dovleac), se lipeste foia de hartie pe dovleac si se dau semne din loc in loc cu o croseta sau un varf de cutit.

Apoi se scoate foaia, se decupeaza dovleacul pe marcajul facut, se pune in interior o lumanare si asta e tot.

Atunci cand nu expuneti dovleacul, incercati sa il pastrati intr-un loc uscat si racoros. Astfel va rezista mai mult.

Trebuie avut grija si la timpul in care tii dovlecii aprinsi, pentru ca daca sunt expusi prea mult timp la caldura se vor usca si se vor strica.

Daca par ca incep sa se usuce, trebuie lasati in apa rece toata noaptea ca sa isi recapete umezeala.

Ca sa aiba un miros cat mai frumos puteti freca interiorul dovlecilor cu scortisoara.

Am gasit si cateva modele frumoase de sculptat in dovleac:

delfinasa
Postat: Wednesday, October 27, 2010 7:26 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Noi suntem in patria Halloweenului ras, asa ca la facut Jack o'lanterns ne pricepem sic.
Karina se ocupa de scoaterea semintelor, e messy, da' ei ii place sa participe. Dupa ce face dezastru in bucatarie, vin eu si razuiesc interiorul dovleacului cu o lingura, pana se netezeste. Nivelez baza unde va sta lumanarea si apoi trec la partea artistica. Desenez direct pe el orice, nu neaparat ochi si gura si apoi decupez usor cu un cutit cu lama subtire, nu lata (pt cine e pasionat, exista seturi speciale de cutitase pt pumpkin carving). Anul trecut de ex am decupat pe unul o pisica zburlita si o luna, iar pe celalalt l-am facut cowboy, i-am pus si palarie, cercel si un mar in dinti (n-am avut trabuc, da' a fost haios)ras.
Zilele astea facem si noi Jack o'lanterns. Avem 3, sa vedem ce idei are Karinescu ras.

Aaa, dovlecii nostri de Halloween nu sunt toti placintari, lumea in general ii arunca, da' eu ca reciclez tot ras ii curat bine in interior, ca au destula "carne", indepartand stratul innegrit de la fumul lumanrii, ii spal bine, ii bag la robot pe razatoare si apoi ii calesc, adaugand la final niste zahar si scortisoara si directia congelator, de unde scot cate-o punguta din cand in cand si ies niste prajituri si torturi de te lingi pe degetesic.
raly
Postat: Wednesday, October 27, 2010 8:17 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25881
Locatia: M e d i a s

Si asta e foarte tare

mikaela
Postat: Wednesday, October 27, 2010 10:14 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Raly, m-ai omorat cu ultimul film, mai mai sa fac atac de cord hohot Si fiica-mea ma tot intreba: "Mai ai? Mai vreau!" Dar eu chiar am sarit de pe scaun, m-ai speriat bine de tot!!! Terminam si noi dovlecelul azi, acum e la scurs/uscat, ca a facut baie dupa taiere ras
Ana
Postat: Wednesday, October 27, 2010 10:22 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
tariras
carla
Postat: Wednesday, October 27, 2010 10:24 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Vai ce haioase sunt!Ar fi frumos sa facem si noi,sa vad ce dovleci mai are soacra prin curtesic
ingerash
Postat: Wednesday, October 27, 2010 11:01 PM

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
O sa fac si eu!yes
AdrianaC
Postat: Thursday, October 28, 2010 1:41 PM

Si noi mai avem unul mare, de facut azi acasa.

Nu am mai facut niciodata, asa ca va fi foarte interesant ras
ingerash
Postat: Thursday, October 28, 2010 5:43 PM

Am gasit cateva modele.

ingerash attached the following image(s):
halloween_pumpkin.jpg halloween8_470x368.jpg halloween16_300x400.jpg pumpkin23_300x300.jpg pumpkin24_470x353.jpg reilly_pumpkin_02_470x353.jpg pumpkin21_300x398.jpg

delfinasa
Postat: Thursday, October 28, 2010 10:37 PM

Aseara am facut un Jack o' Spider ras (paianjen) si am decupat BOO deasupra...Karina n-a mai vrut sa se bage-n prepare, s-a fofilat cu "I don't like to get the seeds out, they are slimy". A zis ca face ea fetzele celorlati 2, dar a reusit sa-i mazgaleasca cu markere peste tot -ma si asteptam la asta-, astfel incat dupa ce am terminat dovleacul-paianjen a trebuit sa-i spal cu detergent de vase si burete aspru si tot au ramas patati ras...In fine, azi ii facem si pe ceilalti 2, ea ar vrea sa-i picteze si faca niste crazy pumpkins ras (sa-i faca funny lipindu-le tot felul de crazy things pe ei ras).

Ingerash, misto pozele...daca gasesc poze cu Jack O' lanterns ai nostri de anii trecuti, le postez si eu.
ingerash
Postat: Thursday, October 28, 2010 11:25 PM

delfinasa,sa faci si poze sa vad cum au iesitpupici
Cam asa a avut la nursery anul trecut.

ingerash attached the following image(s):
16763_167719029161_628189161_2652656_2779811_n.jpg

AdrianaC
Postat: Friday, October 29, 2010 11:14 AM

Aseara am fost si noi la prima petrecere de Halloween de la club de la Alice.

Ce au reusit sa faca acolo in materie de sculptat dovleci ras

Cei 2 dovleci din ultimele 2 poze sunt ai lui Andrei si Alice.

AdrianaC attached the following image(s):
halloween6.jpg halloween7.jpg halloween8.jpg halloween9.jpg

Ely
Postat: Friday, October 29, 2010 11:26 AM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Frumos Adriana.Pare tare incantat Andrei .angel
Si noi mergem astazi sa-i luam costum de baba ca asa vrea ,sper sa gasim si un dovleac.
delfinasa
Postat: Saturday, October 30, 2010 3:05 AM

De anii trecuti...trebuie sa-i pozez si pe cei de anul asta ca au iesit haiosi.

delfinasa attached the following image(s):
img_3436.jpg img_3439.jpg dovlecii mei.jpg dovleacul 1.jpg dovleacul 1-1.jpg pisica neagra 1.jpg pisica neagra.jpg fairy.jpg

mikaela
Postat: Saturday, October 30, 2010 7:48 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Delfinasa, ce frumos ingeras ai tu si ce dovlecei faini ai facut! Ce frumos e ala cu pisica, inspiratie, nu gluma!newclap newclap newclap
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed