Cum se poarta si s-au purtat parintii vostri cu voi?

Options Cum se poarta si s-au purtat parintii vostri cu voi?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Thursday, November 23, 2006 2:06 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17764
Locatia: Bucuresti
Cum s-au purtat si cum se poarta parintii vostri cu voi? Va ajuta, va sufoca cu dragostea lor, va respecta dorinta de independenta, nu vor sa va vada decat ca musafiri (adica doar sa vina in vizita la voi)?

Asa au fost mereu sau acum s-au schimbat?

Si daca s-au schimbat, ce i-a determinat sa se schimbe?
Maria & Mario
Postat: Thursday, November 23, 2006 7:05 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Parintii mei se poarta , cred eu, ca orice parinte care ii duce dorul copilului pentru o lunga perioada de timp. Ne suna mereu, ne vrea pe mesenger de cel putin 3 , 4 ori pe saptamana, ne vor aproape de sarbatori , de aniversari, de concedii ! Normal , si-ar fi dorit sa nu plecam tat de departe , dar ne=au sustinut si ne sustin non stop cat pot ei de mult. Nu ne desfiinteaza .... visul. ne admira ca avem taria sa o luam de la 0 singuri , atata timp cat aici avem absolut totul. ( dat de ei si de situatie si nu facut de noi, prin forte proprii ).

nu cred ca s-au schimbat ! asa au fost mereu. Poate ca nu ar fi fost asa daca ne-am fi batut fund in fund non stop !
kali
Postat: Thursday, November 23, 2006 7:40 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14340
Noi avem o relatie atipica- cel putin asa cred eu-
De ce spun asta? Nu am obtinut nimic fara munca, nu am primit niciodata ajutor financiar din partea lor (decat ca urmare a muncii mele)- cel mult un imprumut pe perioada mai indelungata-, nu am fost menajata in niciun fel si ne respectam reciproc casa si intimitatea. Fiecare e cu familia si priblemele lui.

Mama e o tipa foarte dura dar corecta, o prietena desavarsita, care, desi m-a "scuturat" mai mult decat as fi avut nevoie mi-a insuflat incredere in propria-mi persoana si m-a determinat -vreau, nu vreau- sa fiu profesionista mult mai devreme decat as fi fost pregatita. Ca mama-fiica nu mai avem conflicte demult, poate si pentru ca am invatat sa nu mai am pretentii de la ei. Pe plan profesional, insa, mereu aveam discutii in contradictoriu, desi mi-a spus-o clar ca ma apreciaza si ca are incredere in deciziile pe care le iau.

Tata? Sunt sufletul lui si ma iubeste nebuneste, dar nu iese din cuvantul mamei.
Astia sunt ei, mandrii de noi de nu mai pot si ii iubesc asa imperfecti cum sunt.
Kiki
Postat: Saturday, May 19, 2007 11:21 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
AdrianaC wrote:
Cum s-au purtat si cum se poarta parintii vostri cu voi? Va ajuta, va sufoca cu dragostea lor, va respecta dorinta de independenta, nu vor sa va vada decat ca musafiri (adica doar sa vina in vizita la voi)?

Asa au fost mereu sau acum s-au schimbat?

Si daca s-au schimbat, ce i-a determinat sa se schimbe?

Se poarta cum trebuie sa se poarte un parinte: m-au iubit, m-au certat, m-au sufocat cu dragostea lor, m-au lasat sa zbor.
Au fost destul de stricti cu mine cand eram mica, dar dupa ce au vazut ca pot avea incredere in mine, ca nu le dezamagesc asteptarile m-au lasat sa zbor.
bereea
Postat: Sunday, May 20, 2007 9:32 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22725
Cat timp am fost necasatorita au fost destul de stricti cu mine , doreau sa ma vada invatatnd carte , nu au fost de acord sa frecventez dicotecile , etc.
Dupa ce m-am casatorit legatura mea cu ei a devenit parca mai stransa.Ne-au ajutat intotdeauna cu tot ce au putut.
Dat fiind ca locuim departe unii de altii ne duc si le ducem dorul.Tatal meu vine la noi de cate ori poate si nu accepta niciodata sa-i platim noi drumul.bravo Vorbim foarte des la telefon si , intr-o zi , sper ca vom putea petrece mai mult timp impreuna.
Andi&Mariuca
Postat: Sunday, May 20, 2007 9:41 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
situatia mea seamana f mult cu cea a Bereei. sic

ai mei au fost niste oameni f stricti. am auzit mereu, de mic copil : "invata, invata si iar invata!" si mi-au insuflat o dorinta de a invata si de a studia in ideea in care in care "ai carte, ai parte". tata s-a ocupat mult de mine la capitolul scoala, din clasa 1 si pana am terminat facultatea.

au fost stricti cu mine la varsta adolescentei: nu aveam voie in cluburi, discoteci, chefuri. ehe, mai "scapam" eu!alcool sic dar, cu toate astea, desi ar fi putut sa fie mai lejeri, tin sa le multumesc ca nu m-au lasat sa imi fac de cap pt ca cine stie ce se alegea de mine.

mama este o femeie mai blanda dar hotarata. cu tata am avut mereu divergente de opinii si imi amintesc cum ne placea sa stam sa analizam cate un film, cate o carte sau o stire de la tv. pana ajungeam la discutii filosofice... si ori ne certam, ori eram de acord. ce dor imi e de vremurile alea!cyclops

dupa ce m-am casatorit, au devenit mult mai relaxati... evident, nu mai eram pe "numele" lor si barbatul avea sa imi poarte de grija. ei ne-au ajutat f mult, inclusiv financiar, si ne ajuta si acum.

ne place sa ne vedem, sunt f atasati de Andrei si il iubesc enorm. de regula, noi mergem la ei, acasa in Bv in timpul saptamanii si la casa de vacanta, in we. ei vin mai rar pe la noi pt ca sunt destul de ocupati insa sunt oricand bineveniti.

desi au existat intre noi si momente tensionate si probleme, vorba Oanei, ii iubesc asa cum sunt ei, "imperfecti".pupici
PrincessLilou
Postat: Monday, February 22, 2010 7:07 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/4/2009
Postari: 979
Locatia: Australia
Maria & Mario wrote:
Normal , si-ar fi dorit sa nu plecam tat de departe !

cat de departe sunteti? ca maica-mea nu a inteles niciodata de ce am plecat asa departe si mi-a scos ochii vreun an de ce nu puteam sa gasesc eu un sot mai aproape de casa de parca l-am ales la loterie)

si ai mei vor sa vorbim cat mai des, pe skype, la telefon, prin mail-uri. mama exaspereaza daca nu i-am scris nimic intr-o saptamana. o inteleg oarecum. puiul ei e departe.

ai mei cred ca s-au obisnuit cu greu cu ideea de sustinere, dar ma sustin ca stiu ca altceva nu au ce face. se mai plange mama prin mail-uri la toate prietenele ei ca o sa vedem noi cum o sa fie cand o sa fim de varsta lor...sunt obisnuita cu asta. mama cred ca are o lista intreaga facuta lui Doamne-Doamne cu lucruri la care vrea ea sa ajung eu la cuvantul ei.

mama a vrut tot timpul sa ma tina sub piciorul ei, iar eu am luptat toata viata sa fiu independenta. un fel de independenta (cam vreo 50% ) am capatat-o cand am mers la facultate, dar si atunci prindea ea ocazia sa ma puna la punct. cred ca asta o macina cel mai tare acum, ca nu mai poate face asta.ras

tata...merge pe mana maica-mii...ce sa se mai streseze el.e mai mult ca mama il cicaleste si ca sa scape de gura ei face ca ea hohot dar eu cu tata am avut o relatie buna mai tot timpul. mai rau cu mama. ea e focul, eu sunt apa si se oftica ras
KRYS85
Postat: Monday, February 22, 2010 8:57 AM

Intrat: 9/23/2008
Postari: 6611
Locatia: RO_Medias
Eu cu parintii m-am avut bine si pana nu am fost casatorita,m-au ajutat enorm de mult si ma ajuta in continuare,m-am casatorita si nu fost deacord sa plec de langa ei,si ma bucur ca nu am plecat ,ne intelem de minune ,mai ales cu tatal meu care nu ma cicaleste deloc ,mama e ca mama,mai cicalitoare dar na,tot ii iubesc mult si ma iubesc si ei,nu stiu daca ar suporta sa plec vreodata de langa ei!!!!topai topai topai topai
koko2008
Postat: Sunday, April 18, 2010 7:44 PM

Intrat: 1/11/2009
Postari: 5442
Locatia: romania
Parintii mei sunt ....uff ciudati. TAta mereu ne critica si mama nu poate decat sa fie de partea lui. El zice, fiind tata vitreg, ca m a iubit mult si ca l am dezamagit. In loc sa fie bucuros ca ne am descurcat si ne am facut tot ce avem singuri, el e ciudat. Cateodata pare mandru cateodata ma face sa ma simt ultimul om. Noi ne am facut casa singurei si de aceea nu sunt gata toate pe langa ea....si mereu ne da indicatii banghead am zis sa ignor dar as vrea sa am parintii de partea mea cry
Ana
Postat: Monday, April 19, 2010 9:05 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Tata ca doar pe el il am ...a fost si este un exemplu pentru mine,tot timpul calm,bun m-a a jutat cu cat a putut a fost si este pentru mine cel mai bun tata si pentru ca numai pe el il mai am il respect si il iubesc mult,tot timpul mi-a dat cel mai bun sfat,si tot timupl a incercat sa ne ofere tot ce a avut mai bun...imi amintesc ca saracul muncea ore in plus pentru noi sa mancam noi bine si sa avem de toate deci relatie mea cu el cat se poate de buna a ramas si acuma.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed