Cum "salvam" o casnicie cu probleme

Options Cum "salvam" o casnicie cu probleme
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Cris Rusu
Postat: Friday, January 26, 2007 2:51 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/14/2006
Postari: 1445
Locatia: Micul Paris romanesc, de cosmar...
Adriana, nu ma refeream la cine face ceva si cine nu, ci exact ce am spus, trebuie amandoi sa vrea...
Dar sunt de acord cu ce zici tu, ca de obicei numai unul face ceva...
mihaela75
Postat: Friday, January 26, 2007 6:09 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Acum am vazut topicul asta...Adriana, de unde le scoti ca bine le zicioare Parca mi-ai citit gandurilewhat
taki
Postat: Saturday, January 27, 2007 2:27 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
AdrianaC wrote:

Poate ca de fapt amandoi doresc sa o salveze, dar numai unul este dispus sa si faca ceva. In acest caz, el este cel care trebuie sa preia totul si sa faca tot ce ii sta in putere sa isi salveze casnicia (daca el considera ca merita a fi salvata).

Asta cam asa e. Sunt de acord cu ceea ce ai scris!cyclops
AdrianaC
Postat: Monday, February 5, 2007 8:40 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
mihaela75 wrote:
Acum am vazut topicul asta...Adriana, de unde le scoti ca bine le zicioare Parca mi-ai citit gandurilewhat

Miha, de unde sa le scot si eu, iaca, din experienta mea de pana acum. Ca oricare, si noi am avut suisuri si coborasuri, uneori am tras mai mult eu de caruta, alteori Tzepii, important este ca am reusit sa trecem peste toate pana acum si am ramas alaturi, no matter what.

Kiki
Postat: Tuesday, February 6, 2007 12:13 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Viata în doi, între utopie si împlinire
de Elena Velescu

Pentru multi, viata pare un teatru, în care asistam la o succesiune de spectacole. Nu foarte animati de propriul nostru rol, desi am încercat adesea în cîteva comedii si mai multe drame, asteptam sa primim un text bun si un partener pe masura pentru a ne angaja cu adevarat într-o veritabila viata în doi.

Îndragostiti de iubire, totul ne pasioneaza si desi mereu deschisi dialogului, ne regasim adesea prea ezitanti cînd e vorba de a ne concretiza visele. Descoperim ca judecatilor pe care le emitem cu privire la aspectele vietii le lipsesc tocmai acele nuante care ne permit sa evoluam fara a abandona ceea ce am dobîndit deja.

Pregatiti pentru o viata în doi, sîntem s-ar parea, însa am prefera ca aceasta sa fie fara a trebui sa facem concesii. Ne este teama, pe buna dreptate, de un antagonism obisnuit cu celalalt. „A trebui” sa-l seduci în fiecare zi ne exalta în aceeasi masura în care ne poate angoasa. Mai ales, atunci cînd ne dorim sa iubim neconditionat si pentru totdeauna, la fel ca Philemon si Baucis, cei doi amanti transformati în arbori de catre Zeus, ale caror crengi îi îmbratiseaza plini de dragoste unul pentru celalalt pentru totdeauna. Frumos, dar nu usor de obtinut.

Afinitate, armonie naturala de gusturi si sentimente, încredere si concordanta de caracter sînt pentru unii conditiile care permit sa traiesti în doi. În fapt, multi dintre noi stim ce refuzam, dar nu cu adevarat ceea ce am accepta. Deci, a trai în doi sau nu? A reflecta, a decide, a alege si a ramîne statornic ar putea însemna o viata în doi…
stele_pe_cer
Postat: Friday, February 23, 2007 12:54 PM

Nivel: Senior

Postari: 6678
Maria & mami wrote:

Si daca afli ca te inseala ? tot no matter what ? oare oare

Cand e vorba de iubire , mereu imi amintesc ce spunea bunica'mea: Iubeste-i defectele si veti fi fericiti ! cyclops

Eu cred ca afirmatia este putin fortata.Nu ai cum sa "iubesti" defectele cuiva.Le poti tolera, le poti accepta, poti invata sa traiesti cu ele, dar nu sa le iubesti, pt ca iubirea presupune un lucru placut, iar defectele resprezinta partea neplacuta a caracterului unui om.

Cat despre inselaciune, cineva p'aici avea mare dreptate:daca candva ai zice ca inselaciunea te-ar fi trimis direct la ruperea casniciei, in momentul in care in ecuatie intervine si un copil datele problemei se pot skimba considerabil.Sau nu.Depinde de gradul fiecaruia de intelegere si toleranta dar si de circumstantele respective.

Desi subiectul inselaciunii si al minciunii imi displace profund, pot spune ca in general (asa cred eu) ca un barbat nu inseala o femeie degeaba.Si totusi daca e asa (daca el inseala degeaba), inseamna ca pe undeva tot greseala femeii este ca l-a ales.De ce spun asta?Pai daca tu esti o femeie cumsecade, intelegatoare toleranta, culta, ingrijita, o companie placuta si care isi sustine sotul indif de situatie si care ii tolereaza sosetele pe masa, berile baute cu baietii, cosul de gunoi nedus de la Paste (a se intelege ca tu faci totul), fizicul tau este agreabil sau kiar mai mult decat agreabil iar pijamalele nu te "gasesc" decat noaptea in asternut, daca esti coketa kiar si cand nimeni nu te vede, daca nu keltui banii aiurea pe prostii (asta kiar e depasita, dar ma rog), daca nu uiti si de latura sexuala sa nu o neglijezi macar in afara posturilorras , atunci de ce palaria mea l-ai luat cyclops ?Pai ori ca te-ai grabit ca fata mare la maritat fara a-ti acorda sansa sa il cunosti mai bine, ori el te-a cam "aburit" si tu iarasi nu ai avut rabdare sa il cunosti, ori...il meriti si asta e!Ori mergi inainte cu el, ori mergi ianinte fara el, dar inainte tot mergi!

Eu cred ca in viata primim pe merit:si o dragoste inflacarata, dar si conflicte, divergente si probleme.Totul are un pret si din toate trebuie sa invatam cate ceva.Nimic din ceea ce ni se da in decursul vietii nu vine degeaba.Meritam fiecare strop la lacrima sau fiecare surans sau ras in hohote.Viata e dreapta, noi nu!
stele_pe_cer
Postat: Friday, February 23, 2007 12:55 PM

Postari: 6678
AdrianaC wrote:

Miha, de unde sa le scot si eu, iaca, din experienta mea de pana acum. Ca oricare, si noi am avut suisuri si coborasuri, uneori am tras mai mult eu de caruta, alteori Tzepii, important este ca am reusit sa trecem peste toate pana acum si am ramas alaturi, no matter what.

Sau ai avut psiholog bunhohot ?

Si faza cu psihologul este putin depasita sau...poate nu depasita cat necunoscuta romanului.Romanul merge la psiholog daca este in prag de nebunie , nicidecum pt a-si rezolva problemele.Romanul are metode mai eficiente de rezovare a problemelor:pumnul, alcoolul, sexul sau uitarea, care le inglobeaza pe toate.Iar psihologul pare o ultima sansa rusinoasa.Cum, eu la psiholog, sa ii spun ca nu vrei sa facem sex cu lunile?Cum eu sa spun unui strain ca tu keltui juma de salar pe farduri in loc sa imi dai bani de vodtcacyclops ?Cum sa spun ca am baut o putina cu vin cu Costica si tu te-ai ofticat "degeaba"disputa ?

Eu una daca as sti ca ca exista consiliera gratuita sau la preturi rezon in Ro in mod sigur as merge la psiholog, desi probleme majore nu avem in casnicie, ba mai mult, suntem in prag de casatorie, deci, cu atat mai mult lucurile sunt mai frumoase ca oricand!Dar, eu intotdeauna am spus ca exista loc si de mai bine si, cum nimeni nu este perfect, mi-as dori ca cineva din afara sa ne motiveze pe fiecare in parte sa ne depasim neputintele, iesirile nelalocul lor, complexele si frustrarile.
IoanaAlexandra
Postat: Friday, September 13, 2013 3:07 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/21/2012
Postari: 324
Locatia: ...Maramures...
...intreb si eu asa...preferati adevarul sau minciuna?...oare ce doare mai tare: adevarul aflat de la altcineva sau minciuna partenerului?...ati prefera sa nu NuStiu stiti nimica("ce nu stiu nu ma afecteaza") si sa mearga totul inainte...?(nu ma refer la infidelitate,desi se poate ajunge si acolo...)...cam multe intrebari dintr-o data...scratch
aurishta
Postat: Friday, September 13, 2013 3:20 PM

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
Adevarul, oricum ar fi si de la oricine ar veni, cu orice risc!
kali
Postat: Friday, September 13, 2013 3:25 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14339
Prefer sa iau decizii in cunostinta de cauza decat sa ma imbat cu apa rece cum ca am casnicia perfecta si de fapt sa fiu tinta barfelor pe la spate si sa par cel putin... naiva.
t-mihaela
Postat: Friday, September 13, 2013 5:15 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
Infidelitatea si nereguli in finantele casei , astea dupa mine pot distruge casnicia, restul sunt nimicuri.Infidelitatea prefer sa "stiu nimic" dar la noi nu e cazul,Kaze e ultimul om care sa faca asta ,imi cunosc marfa.
La finante a trecut testul dar tot stau in alerta ca are apucaturi de harciog NuImiPasa
Alexandra, la ce te referi daca nu la la infidelitate,ce altceva poate fi asa serios sa poata distruge o casnicie...minciuna despre ce mai exact?La mine astea conteaza dragostea si baniiras Lol Vorba lui Kaze " No money ,no honey"Crazy
IoanaAlexandra
Postat: Friday, September 13, 2013 8:07 PM

...banii...bautura...si multa dragoste de prieteni si barfa cu ei...
t-mihaela
Postat: Friday, September 13, 2013 8:33 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
Aoleu am uitat de bautura ...imi pare tare rau daca asta e cauza! bautura ,droguri ,cazinouri astea sigur distrug casnicia pt ca implicit duc la probleme mari de finante .Multa rabdare si multa intelepciune sa ai uff
Of ,tocmai am aflat niste vesti urate legat de asta de la cineva foarte drag ,sunt in soc nu pot crede ...4 copii sufera ,sange de-al meu de trei zile plang si ma simt vinovata pt simplu fapt ca am mancare pe masa si acoperis deasupra capului.Poate scriu la " Stare "daca imi revin Cray
IoanaAlexandra
Postat: Saturday, September 14, 2013 8:20 AM

...imi pare rau mihaela pentru cele intamplate...
...revenind:daca nu recunoaste minciuna si o tine tot pe a lui ce sa faci...?il pui fata in fata cu persoana de la care ai aflat?...ca sa fiu mai explicita:eu am aflat anuminte discordante cu orarul de lucru si cu banii de la sotia colegului sau de munca(cu care suntem prieteni de familie)...aici una din doua:ori colegul isi minte sotia ori ma minte sotul meu pe mine...?sa-i pui fata in fata se vor certa si vor avea probleme la lucru(ceea ce nu doresc)...al meu spune ca nu e chiar asa cum spune colegul...sotia lui spune ca nu e asa cum imi spune mie sotul...si eu NuStiu ,stau si imi mananc nerviinervi cu nebunia asta...tare complicata situatia...tunete ...cert e cineva ascunde ceva...cand i-am spus sotului (de exemplu)ca m-am intalnit cu sotia respectivului la cafea s-a schimbat la fata...l-am intrebat de ce a reactionat asa...raspunsul cam ciudat:"ca stam si ii barfim(pe ei)"...pai daca nu te simti vinovat cu nimic atunci de ce ai o problema ca vorbim?...daca ii pun fata in fata tare cred eu ca familia respectiva o sa spuna ca e cum povesteste sotul ca sa nu ne certam(si de fapt adevarul sa fie altul?)...
ingerash
Postat: Saturday, September 14, 2013 9:52 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
IoanaAlexandra,uite de asta avem putini prieteni apropriati....cam dubioasa situatia acolo la voi NuStiu
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed