Cum sa tratam raul de masina la copii

Options Cum sa tratam raul de masina la copii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
delfinasa
Postat: Wednesday, June 11, 2008 12:28 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Copilul dumneavoastra are rau de masina?

Raul de masina apare atunci când creierul primeste semnale contradictorii de la receptorii de miscare din corp, cum ar fi ochii si urechile. Aceasta se poate întâmpla când copilul sta prea jos pe bancheta din spate a masinii si nu poate vedea afara.

Daca apar simptome de ameteala, lipsa poftei de mâncare si voma, opriti masina si faceti o plimbare lenta în jur cu copilul.

Pentru a preveni raul de masina se recomanda asezarea copilului pe locul din fata (???what) uitându-se înainte, dati copilului sa rontaie câte ceva si tineti-l ocupat ca sa nu se gândeasca la simptome si nu îl lasati sa citeasca sau sa joace jocuri video. Anumite medicamente pot fi de asemenea de folos.

(Sursa – ABC News)
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, June 11, 2008 12:31 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Andrei avea rau de masina, cand rulam la viteze mari, dar in timp s-a atenuat pana la disparitie.
MNiko
Postat: Wednesday, June 11, 2008 12:48 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
delfinasa wrote:

Pentru a preveni raul de masina se recomanda asezarea copilului pe locul din fata (???what)

Ideea e sa aiba posibilitatea de a privi pe geam in fata si nu in lateral. Cand mergem cu masina corpul este asezat, nu face miscare si aproape toate simturile spun creierului acest lucru, insa urechea inregistreaza zgomotul miscarii iar ochiul percepe imaginile derulandu-se si transmite indeea de miscare, astfel in creier din surse diferite ajung informatii contradictorii si asta provoaca senzatia de rau.

Se recomanda privitul in fata catre un punct mai indepartat pentru ca se creeaza impresia de punct fix si imaginile nu se mai deruleaza rapid ca in latral.

Eu, din aceste considerente, as recomanda asezarea scaunului copilului pe pozitia din mijloc spate, nu in fata.

Alte informatii despre raul de miscare gasiti aici
mihaela75
Postat: Wednesday, June 11, 2008 2:54 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Dati-le Gravol, sunt pastile de mestecat , de inghitit, picaturi,cum vrei.Efect garantat.Diana are rau de miscare ,acum cand pleaca la drum ia pastila si gata firstprize
bereea
Postat: Monday, June 16, 2008 9:24 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22725
Din fericire, nu ne confruntam cu astfel de probleme.
AlexandraL
Postat: Monday, June 16, 2008 10:32 PM

Intrat: 11/18/2007
Postari: 3818
Locatia: UK
Si eu am problema asta...plans
petro
Postat: Monday, June 16, 2008 10:48 PM

Intrat: 1/31/2008
Postari: 3374
Alexandra, cum iti dai seama ca lui Ioan ii e rau in masina?
AlexandraL
Postat: Tuesday, June 17, 2008 10:30 PM

Intrat: 11/18/2007
Postari: 3818
Locatia: UK
petro wrote:
Alexandra, cum iti dai seama ca lui Ioan ii e rau in masina?

Nu era vorba de Ioan ras ci de mine...plans
petro
Postat: Tuesday, June 17, 2008 10:31 PM

Intrat: 1/31/2008
Postari: 3374
fool sorry
shirel
Postat: Saturday, June 21, 2008 11:26 AM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11794
Locatia: israel
Ieri este prima data cind Eden a vomitat in masina,nu stiu de ce?De obicei
calatoreste fara probleme si chiar nu stiu daca este rau de masina.
Eu una in copilarie am suferit enorm de rau de masina ,nu puteam merge in nici o excursie cu autocarul ca vomitam tot drumul.Sper sa nu mosteneasca asta de la mine.oare
MNiko
Postat: Saturday, June 21, 2008 12:33 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Shirel, poate ca a fost prea cald, sau a fost ea prea agitata. Sa speram ca a fost doar un accident izolat si ca nu aveti probleme de acest fel.
shirel
Postat: Saturday, June 21, 2008 12:40 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11794
Locatia: israel
MNiko wrote:
Shirel, poate ca a fost prea cald, sau a fost ea prea agitata. Sa speram ca a fost doar un accident izolat si ca nu aveti probleme de acest fel.

Si eu m-am gindit ca din cauza caldurii,cu toate ca am avut aer conditionat
in masina.Si eu sper la fel sa fie un incident unic.pupici pupici
dya
Postat: Saturday, June 21, 2008 12:45 PM

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Fetelor nu poate fi de la caldura , nu ati zis voi ca daca masina are aer conditionat copii sunt OK in masina si se pot transporta fara probleme pe canicula ????sic ras
Shirel poate sa fie o pura coincidenta , poate a papat ceva ce nu ia cazut bine si intimplarea a facut sa vomite tocmai in timpul transportului cu masina.angel
Ely
Postat: Saturday, June 21, 2008 8:59 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Si mie mi-a vomat Karina in masina ,dar a fost doar o data deoarece i-am dat dimineata sa pape crenvusti si apoi sa bea lapterambo ,asa ca la 2-3 curbe facute cu masina a varsat uff .
Multa sanatate lui Eden si fara probleme la drum. angel
Cristy
Postat: Saturday, June 21, 2008 9:19 PM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Si Shachar mai facea din astea, de obicei dimineata de la chico rambo si la distante mari, cum a incetat sa mai bea chico dimineata gata si varsaturile flowers Problema era ca trebuia sa o curat, si era amandoua disperate, ea murdara si eu pale pale puker
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed