Cum sa nu molipsesc copilul cu tusea mea

Options Cum sa nu molipsesc copilul cu tusea mea
Subiectul anterior · Subiectul urmator
emma13
Postat: Monday, April 4, 2011 8:03 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Hello
Ma ingrijoreaza ca de ceva vreme am inceput sa tusesc. Nu am luat nimic ca nu mi s-a parut grav, dar in ultimele zile, de cand s-a incalzit, am iesit imbracata subtire si tusea mea s-a agravat. Nu ar fi o problema asa de mare – cu totii racim – doar ca am acasa un piticuta de 3 anisori si jumatate pe care chiar nu as vrea s-o imbolnavesc. Nu vreau sa iau antibiotic, oricum nu as avea nevoie ca nu am febra sau altceva, insa am nevoie de un tratament cat mai rapid pentru ca buburuza mea sa fie expusa cat mai putin. Stiti vreun leac sau vreun medicament minune?
Multumesc din suflet,
Emma si puiul ei.
misha
Postat: Tuesday, April 5, 2011 10:47 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Emma, poti incerca vreun siropel de plante de la plafar, gen Plantusin sau Sirop de patlagina. Depinde si ce fel de tuse ai (seaca sau productiva). Si daca situatia continua cel mai bine ar fi sa consulti un medic. Cat despre puiuta, incearca sa tusesti numai in batista sau servetel iar ei da-i vitamina C (pastilute sau ceai cu lamaie, fructe)care oricum e benefica si o tine departe de raceli.
jana2011
Postat: Tuesday, April 5, 2011 10:54 AM

pe langa siropul de tuse ia si tinctura de cimbrisor. doctorul de familie asta mi-a recomandat pt tuse. itnre timp, ii poti da fetitei tale un supliment alimentar pentru imunitate, vezi ce iti recomanda o farmacista.
emma13
Postat: Monday, April 11, 2011 7:43 PM

Buna
Multumesc pentru sfaturi. Pentru micuta am incercat cu vit C, asa cum mi-ati recomandat si voi si pana la urma tusei i-am dat de cap cu fluimucil 600, pastile efervescente, doar una/zi, prescris de medic.
Suntem bine acum si speram sa trecem cu bine de toata virozele primaverii
salut
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed