Cum rezistati psihic atunci cand bebe se pune pe plans ?

Options Cum rezistati psihic atunci cand bebe se pune pe plans ?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
cristinaflorina
Postat: Tuesday, February 17, 2009 12:18 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/12/2008
Postari: 1309
Locatia: bucuresti
ahla0907 wrote:
si pentru bb-ii mei de numai 5 luni ce sfaturi imi dati???

stam in aceeasi casa cu mama mea, si de la 2 luni l-a luat ea pe baiat, initial doar noaptea, acum e doar cateva ore / zi al meu, cand ii tin pe amandoi in acelasi pat (cica sa se joace, dar ei se musca, se imping cu picioarele, se cauta unul pe altul in guritza...)

ei, daca plec eu de-acasa, mandra mea e cumintica foc, chiar azi mi-a zis mama ca nu a simtit ca are si fata, adik dupa ce s-a trezit a luat-o, i-a dat sa pape, a pus-o langa baiat si a turturit (ea turtureste nu gangureste)singurica aproape toata ziua (de la 1 pana la 5 pm). partea urata vine acum, dupa ce am aterizat, incarcata precum capra cu 3 iezi, s-a pus pe plans de numa.
cu domnisorul meu, e un adevarat ingeras, daca e si buni langa el. daca pleaca buni in oras plange pana se intoarce si oricat as fi de mama nu pot sa fac fata (la amandoi). o las pe ea "la ea acasa" in leganutzul ei tace, il alint cat pot pe el, cca 30min - 1 ora dupa care ies, bag 2-3 tigari revin si iar incep cu alintatul, leganatul, joaca, schimbam scutecul de 3 ori ca atunci tace, orice ca sa nu planga, pana ori ajunge mama ori ajung eu sa ma smulg de cap.
asta e povestea noastra la 5 luni, orice sfat e bine primit :)
eventual, cam cand oare as putea incepe sa-i adun gramada ;), sa-i tin impreuna, acum daca unul doarme si celalalt plange deja incepe razboiul.
felicitari copiilor cuminti care nu dau batai de cap mamicilor, toata stima ca ati avut rabdarea necesara la timpul potrivit!!!

Vai saraca de tine cum faci fata oare
Fluturas
Postat: Tuesday, February 17, 2009 1:42 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
ahla0907 wrote:
si pentru bb-ii mei de numai 5 luni ce sfaturi imi dati???

stam in aceeasi casa cu mama mea, si de la 2 luni l-a luat ea pe baiat, initial doar noaptea, acum e doar cateva ore / zi al meu, cand ii tin pe amandoi in acelasi pat (cica sa se joace, dar ei se musca, se imping cu picioarele, se cauta unul pe altul in guritza...)

ei, daca plec eu de-acasa, mandra mea e cumintica foc, chiar azi mi-a zis mama ca nu a simtit ca are si fata, adik dupa ce s-a trezit a luat-o, i-a dat sa pape, a pus-o langa baiat si a turturit (ea turtureste nu gangureste)singurica aproape toata ziua (de la 1 pana la 5 pm). partea urata vine acum, dupa ce am aterizat, incarcata precum capra cu 3 iezi, s-a pus pe plans de numa.
cu domnisorul meu, e un adevarat ingeras, daca e si buni langa el. daca pleaca buni in oras plange pana se intoarce si oricat as fi de mama nu pot sa fac fata (la amandoi). o las pe ea "la ea acasa" in leganutzul ei tace, il alint cat pot pe el, cca 30min - 1 ora dupa care ies, bag 2-3 tigari revin si iar incep cu alintatul, leganatul, joaca, schimbam scutecul de 3 ori ca atunci tace, orice ca sa nu planga, pana ori ajunge mama ori ajung eu sa ma smulg de cap.
asta e povestea noastra la 5 luni, orice sfat e bine primit :)
eventual, cam cand oare as putea incepe sa-i adun gramada ;), sa-i tin impreuna, acum daca unul doarme si celalalt plange deja incepe razboiul.
felicitari copiilor cuminti care nu dau batai de cap mamicilor, toata stima ca ati avut rabdarea necesara la timpul potrivit!!!

sunt gemeni,nu??cel putin eu asa am inteles.....daca da,parerea mea e ca ai facut rau ca pe baiat l-ai lasat cu mama ta,si asta pentru ca el e obisnuit doar cu ea,iar fetita doar cu tine.nu sunt obisnuiti impreuna,ci singuri.daca ar fi fost de la inceput impreuna,ar fi fost mai bine

scuzesorry dar asta e parerea mea
Mela
Postat: Tuesday, February 17, 2009 1:49 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
eu zic ca trebuie sa ai rabdare,stiu ca e foarte greu pentru ca sunt mici,au aceleasi nevoi in acelasi timp,ai vrea sa-i impaci pe amandoi in acelasi timp dar nu poti...cunosc sentimentul chiar daca ai mei nu sunt de-odata.

dar,parerea mea e ca nu ar trebui sa-i desparti,daca vrea mama ta sa te ajute e super,dar sa nu-l ia pe baiat cu ea,sa te ajute cu amandoi odata,sa dea mancare ba la unul,ba la altul,sa-i schimbe cu randul,etc...ei trebuie sa se obisnuiasca unul cu altul,sa creasca impreuna,sa simta la fel apropierea ta fata de ei.

succes,mami,o sa creasca si o sa fie putin mai usor.pupici
matilda
Postat: Tuesday, February 17, 2009 1:51 PM

Nivel: Membru

Intrat: 2/10/2009
Postari: 68
Locatia: Covasna
ei, sa nu supar pe DD, inca e bine.
nu pot sa fac diferenta: oare cum e numai cu unul? pentru ca nici nu stiu (sunt singurii) si nici nu vreau, ei - amandoi, imi umplu sufletul si inima de bucurie, sunt o sentimentala recunosc si de asta uneori numai cat ii vad cat sunt de frumosi, de sanatosi si de fies .... (stiti voi vreo cioara sa nu-si laude puiul :)) ma trezesc plangand de fericire si multumind lui DD ca ii am.

cat despre descurcat, asta e, daca nu pot sa fac comparatie, cred usor ca asa cum sa descurca orica mami cu 1 pot si eu cu 2, doar ca am cate 5-6 bottle bottle bottlebottleodata de spalat, cumparam laptele praf cu baxurile (unul vrea nan, alta :) milumil) scutecele... nu ramanem niciodata doar cu un singur bax, mereu avem 2-3. Aici ma gandesc ca o mami de 1 bebe are cheltuieli injumatatite, dar in rest... daca plang ei plang si eu. ma crizez la maxim, nu stiu ce sa le fac, mananc antistress de 3 ori pe zi si ... trece.
totul e sa nu bebicplanga ca in rest fac fata, am ajuns la greutatea ideala in timp record ras

(nu vorbim tot aici si despre suflet, nu??? tunete nu mai stiu nimic altceva in afara de copii, iar daca as sta sa ma gandesc o iau razna, cel putin in ideea ca normal ar fi fost sa am si cu cine imparti aceste clipe)
matilda
Postat: Tuesday, February 17, 2009 1:55 PM

buna sami, esti singura care spune ca atunci cand vor creste va fi mai usor yes

ideal ar fi fost sa nu ii despart doar ca atunci cand erau f mici, 2 luni, abia reuseam sa o adorm pe mandra ca se punea cavalerul pe un plans de numa, si riscam sa o trezesc, si sa o oau de la capat, papa, schimbat, joaca - le facem impreuna dance
vanina
Postat: Tuesday, February 17, 2009 2:24 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Imi imaginez ce greu iti vine cu doi deodata, dar cine are si baiat si fata?sic Incearca sa ii tii pe amandoi langa tine, si asta de acum din primul an, ca dupa ce mai cresc va fi mult mai greu sa faci asta. gandestes-te ca poate se va isca o gelozie intre ei doi cry nu stiu, mie nu imi place ideea ca fetita sta cu tine si baiatul mai mult cu mama ta. Va deveni o obisnuinta si nu e bine.
Si de la varsta asta nu vor mai plange asa des, au ei alte probleme de rezolvat ras
matilda
Postat: Tuesday, February 17, 2009 3:10 PM

am mai avut cateva incercari, esuate din nefericire.
l-am luat pe david, l-am obosit bine (a se intelege papica, joaca, plimbat, povestit, leganat, ....) si nimic. nu vrea in ruptul capului sa adoarma cu mine (nu spun ca mi se rupe sufletul). chiar acum, dupa ce le-am dat sa pape la amandoi, l-am schimbat pe el de scutec si aproape adormise mititelul, in funduletzul gol. l-am imbracat usor, l-am invelit, si dupa 2-3 minute a inceput un plans, cu lacrimi de crocodil, cu ochii umflati de somn, incontinuu pret de aprox 10-15 min, ce sa-i fac? e rupt de oboseala, dar nu poate dormi la "mine". de asta si incerc sa-i tin cat mai mult impreuna, sa pape, sa stea tot restul zilei (cand nu dorm) alaturi.

ar mai fi cred o solutie, voi ce ziceti?
Riana, s-a invatat chiar sa adoarma singura dupa ce am lasat-o de cateva ori sa planga, adica o leganam, ma asiguram ca nu de papa sau de scutec ud plange,si ieseamn sa ma calmez timp in care ea adormea plingand (nu stateam o ora, doar ce fumam, sau spalam bibe)

oare daca il las si pe el, e o solutie? in mod clar nu vrea leganat de mine, atunci cand e somnoros, sau sa-l adoaarma bunica dar la mine in camera?
vanina
Postat: Tuesday, February 17, 2009 3:33 PM

Parerea mea e ca nu trebuie sa-i lasi sa planga, dar la varsta lor de 5 luni pot adormi si singuri, poti incerca cu muzica. Numai ca nu trebuie sa renunti dupa primul esec, si nu-l mai lasa pe baiat la mama ta, el e micut si se poate adapta usor, e greu doar la inceput, altfel risti sa ii zica "mama" mamei tale. Mult succes
Mela
Postat: Tuesday, February 17, 2009 3:56 PM

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
draga mami,plange o data,de doua,de trei ori si apoi se obisnuieste si baiatul sa doarma cu tine,ei sunt mici,nu le e greu sa se invete repede cu o anumita stare de lucruri.

nu te lasa,insista,eu mereu am fost de parere ca locul copiilor e langa parinti.pupici
matilda
Postat: Tuesday, February 17, 2009 4:32 PM

of, parca mi-e si frica sa mai incerc.
in celelalte tentetive, ma chinuiam sa-i adorm unul langa altul, ea adormea repede, dar el incepea sa planga si o trezea. renuntam dupa aproape 2 ore, rapusa de oboseala si eu si ei. am sa incerc numai cu el, si sa o las pe ea cateva zile la mama, poate reusesc sa il invat ce bine poate fi si acsa, si apoi o readuc si pe ea.
mi-e frica de un nou esec, dar trebuie sa incerc.
va mai spun zilele astea ce am facut.
multumesc pentru incurajari!
vanina, sunt mandra toata, are mama gemenie, nu seamana deloc, el e brunet (saten inchis) cu ochi caprui, ea e blonda cu ochi?!? cand albastri, cand verzi deschis, o frumusete de copii
vanina
Postat: Tuesday, February 17, 2009 5:10 PM

Imi imaginez ce gemenei scumpi ai, si ce bine s-au nimerit diferiti la culori ras
NU iti pierde increderea in tine, asa par bebeii greu de convins, ai sa vezi ca nu e chiar asa, dupa ce reusesti, sic asteptam vesti bune si nu te lasa majoreta majoreta pupici
shirel
Postat: Tuesday, February 17, 2009 5:44 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11795
Locatia: israel
Eu sunt de acord cu cea ce a spus Sami,copii trebuie obisnuiti cu tine cel mai mult .Ce vei face intr-o zi cand maica ta nu vrea sa ramana cu unul din ei.Tu esti prima care trebuie sa te obisnuiesti cu ei in afara de copii tai.Tu nu esti destul de obisnuita cu ei doi.Trebuie numaidecat sa incerci sa-ti cunosti copii si sa-i inveti sa fie impreuna sa doarma impreuna si sa se adoarma singuri si asta cu orice pret.Normal ca vor plinge la inceput fiindca incerci sa le schimbi ritmul si felul cum erau ei obisnuiti dar ai sa vezi ca dupa o saptamana de chin si plinsete totul va fi Ok.Asta depinde numai si numai de tine si de puterea vointel tale.succes si vrem si noi sa vedem minunele tale,pleaseeee!pupici pupici
matilda
Postat: Tuesday, February 17, 2009 6:29 PM

incercare :) nu stiu inca sa pun po(z)e dar verific daca intra la "avatar" nu stiu daca tot asa ii spune fool
matilda
Postat: Tuesday, February 17, 2009 6:32 PM

again
vanina
Postat: Tuesday, February 17, 2009 7:01 PM

Mama ce copii frumosi si dulci ai!!! imi vine sa-i mananc. computerlove computerlove computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed