Cum poti sa stii daca o scoala e buna sau nu?

Options Cum poti sa stii daca o scoala e buna sau nu?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Alina
Postat: Thursday, October 2, 2008 2:24 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
cute_baby_of_mine wrote:

Alina, ce parinte isi doreste ca puiul lui de 6 sau 7 ani sa fie tras de ureche sau par, sa fie umilit in fata intregii scoli, sa nu faca muzica sau desen (la educatie fizica au profesor! norocul lor!)?!? Oricat de performant ai vrea sa-ti fie copilul, nu cred ca poti admite asa ceva...
Cred ca e vorba de mentalitate invechita si teama ca "se vor urca in cap"!

Nu, Lenus, ma refeream la cu totul altceva. La faptul ca toti parintii isi doresc scoli de elita.
Vis a vis de comportamentul doamnei... vai si amar sa fi fost eu parintele acelui copil. A procedat extrem de gresit atat psihologic, pedagogic, etic ... si ce mai vreti voi. Nu se spala cu mine nici cu toata Dunarea.

Total off topic: Ca dascal sunt extrem de ingaduitor, ca parinte (nu vis a vis de relatia parinte copil, ci copil - societate) sunt o scorpie. Feriti-va de mine, hohot hohot hohot hohot hohot
TatyKS
Postat: Thursday, October 2, 2008 2:28 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Parerea mea este ca aici parintii gresesc ... cu una , doua reclamatii si pusa sub observatie , "d-na invatatoare" s-ar fi linistit . Nu e posibil sa alegi un asa mod pentru a educa copiii.cry. Nu faci decat sa ii umilesti , sa ii faci sa nu aiba personalitate si initiative in viata.

Norocul meu este ca pot sa testez de pe acum invatatoarele, ca sa vad la care o dau pe Kari peste 4 ani.sic si deja am pus ochii pe o tipa super , calma , calda si care isi iubeste meseria si ca eu pot sa fiu alaturi de iubita mea pe toata durata studiilor.
TatyKS
Postat: Thursday, October 2, 2008 2:37 PM

delfinasa wrote:
Acea invatatoare ar trebui sa dispara din sistemul scolar...discriminarile n-ar trebui sa existe, precum nici comportamentele violente alea dascalilor, impunerea unor materii ca matematica avand in spate intentia de ridicare a ratingului profesorului, al scolii etc...mi se pare o tampenie ca in curriculumul de activitati scolare sa nu existe practic ore de educatie fizica sau educatie civica, desen, muzica sau altele care ajuta copiii sa-si puna in valoare talentele...nu numai un copil bun la matematica este vazut ca un succes scolar , ci si un copil talentat la desen sau care are performante artistice sau sportive deosebite...dar in sistemul nostru s-a inradacinat ideea ca muzica, desenul, lucrul manual sunt materii de umplutura, ca numai matematica, romana, fizica sunt materii sanatoase, care vor asigura un viitor stralucit saracului elev, care este practic inghesuit sa dea rezultate bune la aceste materii...si cand nu se intampla asa, elevul este desconsiderat si sufera, se canalizeaza mai mult pentru a fi in gratiile profesorului de matematica sau romana, iar talentul lui, daca nu este sustinut in particular de parinti, se duce de cele mai multe ori pe apa sambetei uff.

Ai mare dreptate Mihaela , dar inca mai sunt " doamne" care asa gandesc si in anii lui 2008 , pacatuff .
Din fericire pentru copii, de anul acesta fac educatia fizica cu profesori de educatie fizica cu studii superioare majoreta yes printre care ma numar si eu si sunt tare mandra de meseria mea. Imi doresc sa fie apeciata ca si orice alta materie , pentru ca prin educatie fizica ai un corp sanatos si o minte sanatoasa si recreata, pregatita pentru asimilarea de noi cunostinte.
newclap majoreta love
Anelise
Postat: Thursday, August 21, 2014 10:11 AM

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17380
TatyKS wrote:
... si deja am pus ochii pe o tipa super , calma , calda si care isi iubeste meseria ...

Cam asta caut si eu... DistanceKiss Sper sa si reusesc!

Pentru ca tot se discuta despre scoala pe forum, cam trebuie sa incep si eu sa fac sapaturi sa ne decidem pentru ce scoala vom opta de la anul pentru piticutza. coeur

Deja mi se pare foarte dificil... Probabil o sa-mi fac liste cu lucruri pro si contra, o sa le iau pe rand, chiar nu stiu... Voi cum ati procedat? oare Tare greu mi se pare...
ingerash
Postat: Thursday, August 21, 2014 2:54 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
Ca parinti nu am putut alege invatatoarele,invatatorii....in fiecare an,copii au fost schimbati in clase in functie de rezultate,talente... si la alti invatatori,alte invatatoare....dar a fost ok,nici o problema pentru copii.
TatyKS
Postat: Friday, August 22, 2014 7:53 AM

Anelise, trebuie sa mergi la secretara si sa vorbesti cu ea , daca nu cunosti pe nimeni in scoala respectiva si intrebi cate clase se fac si dac iti poate spune numele invatatoarelor. Apoi mergi si spui ca doresti la invatatoarea cutare care are clasa A sau B . Cam astea sunt clasele cu cele mai cautate invatatoare. La noi cel putin asa e ... de la D in sus scartaia ... se vedea dupa rezulatatele copiilor. A si B si in unii ani si C mereu erau brici! Daca. scoala este de un nivel inalt si renumita atunci numai intra in calcul ce am spus mai sus. Pupici si bafta multa !
Anelise
Postat: Friday, August 22, 2014 9:17 AM

Taty, multumesc pentru sfaturi! Cheek Kiss Chiar nu stiam nici de unde sa incep...
Ingerash, pupici!
Cris-DL
Postat: Friday, August 22, 2014 10:40 AM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
Anelise, cred ca in fiecare oras este o scoala "buna", cu renume, excluzand Bucuresti-ul, orasele mai mari, unde sunt mai multe, zic eu...

Noi am ales: renume, in sensul rezultatelor bune obtinute an de an de catre alti copii la Colegii sau Licee + siguranta copilului in scoala (zona centrala, paza si camere video in curte si interiorul scolii), dotari, apoi invatatorul (cunoscut) si norocul nostru a fost ca s-a mulat perfect si cu proximitatea (aprox. 3 min. de mers de jos), insa asta nu conta in mod deosebit, fiindca orasul este relativ mic si masini aveam oricum.
Literele claselor n-au nicio importanta la scoala noastra.

...ne-am straduit sa alegem ce-i mai bun pentru copiii nostri, ca orice parinte, sa asiguram cea mai buna educatie, dar sa vedem daca vom si reusi... pana acum, de fata sunt super multumita, trece in clasa a IV-a., iar piciul sper sa-i calce pe urme, intra anul acesta in clasa zero.coeur

Succes!
Anelise
Postat: Saturday, August 23, 2014 9:54 AM

Cris, multumesc! Cheek Kiss Sfaturile imi sunt tare de folos pentru ca acopera puncte la care chiar nu m-am gandit. thumright Na, suntem si noi mici! sic
Sper sa facem si noi o alegere buna. Mi se pare tare complicat... Crazy
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, February 11, 2015 9:28 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Despre "doamna"
bereea
Postat: Wednesday, February 11, 2015 9:34 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22608
Wooow!alcool alcool
kali
Postat: Wednesday, February 11, 2015 10:28 PM

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14269
In linii mari... Buddy1 .
sousourel
Postat: Wednesday, February 11, 2015 10:37 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Pai da. N-am avut rabdare sa citesc comentariile, dar zice cineva, parafrazez, daca inspectorii, directorii, etc si-ar face treaba...daca. Dar cum pestele de la cap se impute...ce efort si ce oameni cu idei si principii noi sunt necesari?
miriam
Postat: Wednesday, February 11, 2015 11:51 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 5/17/2009
Postari: 4982
Locatia: bh
Asa am ajuns eu cu baiatul meu la invatator pt ca nu m-am dus la doamna cu ”cafea”.
Toti te mint in fata, de la directoare , secretara, femeie de servici.
La al 2-lea copil o sa stiu si eu ce se invarte.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed