Cum pot sa previn aparitia vergeturilor?

Options Cum pot sa previn aparitia vergeturilor?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Thursday, June 29, 2006 4:32 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17420
Locatia: Bucuresti
In timpul sarcinii, datorita numarului de kilograme acumulate, pielea sufera si este pusa la grea incercare.

O piele elastica va rezista mai bine si vergeturile nu vor aparea, sau vor aparea mult mai putin si mai subtil. O piele mai putin elastica insa, va avea parte de multe vergeturi datorita cresterii in greutate.

Putem preveni aparitia vergeturilor in timpul sarcinii? Cum?

Eu am incercat sa imi protejez pielea folosind o solutie speciala contra vergeturilor (pentru prevenire si combatere) de la Elancyl (cea pentru perioada de sarcina, pentru ca este o crema si pentru dupa nastere).

Totusi, desi pretul a fost destul de maricel, cca 800.000 lei cutia, rezultatele nu au fost chiar cele asteptate oare .

Voi ce ati facut (sau faceti) pentru a preveni aparitia vergeturilor in timpul sarcinii?
TatyKS
Postat: Thursday, June 29, 2006 4:58 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Eu am folosit o crema anti vergeturi special pentru gravidute de la Palmer's ( Cocoa Butter) cu vitamina E,colagen si elastina. Mi-a fost si imi este foarte buna , pentru ca inca ma dau cu ea. Acum nu stiu daca asa a fost pielea mea de pe corp mai rezistenta sau crema m-a ajutat asa de mult, dar nu am ramas deloc cu vergeturi.
Stiu ca nu era seara sa nu ma ung si masez, chiar daca era cald si transpiram mai mult.pupici
fdianamaria
Postat: Sunday, July 9, 2006 10:50 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
eu am folosit tot felul de creme hidratante (nu o marca anume)...si zi de zi am facut masaj cu ele in zonele critice. N-am ramas cu nici o urma, dar am fost statornica in "unsul" zonelor. Am folosit in general cremele de la Avon (in tub mare) sau Nivea (ca de astea tot primeam cadou...)
finutsa
Postat: Thursday, July 13, 2006 3:20 AM
Nivel: Guest

Postari: 5
si eu folosir crema de la Elancyl si .... nu mi-a ajutat mult , tot am ramas cu o "bogatie" de vergeturi pe burtica . Intr-adevar cred ca depinde mult de elasticitatea pielii ... caci eu pe langa faptul ca ma dadeam cu crema , mai turnam si ulei de masline pe burtica,sani si coapse ( in felul asta , imi ziceam , sigur nu fac nici o vergetura ) ..
eh ... n-am noroc eu de piele elastica banghead

acum , cel mai nasol e sa ma bronzez ... ca se vor evidentia toate plans ... asa ca ... forever white !!!!!
taki
Postat: Monday, July 17, 2006 4:33 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Cred ca uleiul de masline m-a ajutat enorm.

Am mai folosit si crema antivegeturi de la L`oreal, scumpa, dar buna.

Nu am facut deloc vergeturi in timpul sarcinii, dar am avut din nainte de sarcina pe picioare si pe fund...asa ca, tot am.

taki
Postat: Thursday, July 20, 2006 6:56 PM

Lineance Soin Vergetures - Crema pentru Vergeturi

Gratie proteinelor de origine vegetala associate cu actiunea protectoare a vitaminelor E si F, aceasta crema favorizeaza atenuarea vergeturilor. Dupa utilizare pielea este mai supla, mai bine hranita si fortificata. Dimensiunea vergeturilor deja instalate este redusa. Poate fi folosita si ca tratament de prevenire a vergeturilor.
mary24
Postat: Thursday, August 3, 2006 3:57 PM

Buna fetelor,eu sunt o burticoasa noua pe aici si as vrea sa va inteb ce fel de creme impotriva vergeturilor sunt mai eficiente, poate ca ati mai scris despre asta dar totusi astept raspuns...closedtopic closedtopic eu am inceput sa folosesc Elancyl de la Galenic, dar nustiu cit de eficienta este,vazind cum burta mi se mareste-n fiecare zi mi-i c-am frica ca o sa am vergeturi....scratch
mihaela75
Postat: Thursday, August 3, 2006 5:06 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Eu am citit ca de vergeturi nu scapi orice ai face.Cele care nu fac vergeturi au darul asta mostenit, ereditar.Eu nu m-am dat cu nici o crema la prima sarcina si n-am facut nici o liniuta macar.Acum la a doua mi-am luat o crema de doi lei ,nu de firma ,si ma dadeam cand imi aduceam aminte.Nici de data asta n-am facut.oare Nici mama mea nu a avut ...dupa 5 sarcini. Deci, eu cred ca poti sa te dai cu orice,daca nu ai mostenirea genetica favorabila nu scapi de vergeturiuff

Si, Bine ai venit printre noi,Marry!pupici
taki
Postat: Thursday, August 3, 2006 5:19 PM

Asa este, eu am vergeturi pe fund ( de cand aveam 20 ani le port cu mine sic ) si am folosit o gramada de creme si de toate soiurile si nimic, nu se duc.
Sunt norocoasa ca macar nu mi-au aparut pe burta si sanii in timpul sarcinii...totusi, incearca solarul ca le mai estompeaza. ras oare
kali
Postat: Thursday, August 3, 2006 5:20 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14147
mary24 wrote:
Buna fetelor,eu sunt o burticoasa noua pe aici si as vrea sa va inteb ce fel de creme impotriva vergeturilor sunt mai eficiente, poate ca ati mai scris despre asta dar totusi astept raspuns...closedtopic closedtopic eu am inceput sa folosesc Elancyl de la Galenic, dar nustiu cit de eficienta este,vazind cum burta mi se mareste-n fiecare zi mi-i c-am frica ca o sa am vergeturi....scratch

Mary, bine ai venit!yes
Eu tot Elancyl am folosit (cam uitam sa ma dau, e drept ras ) si nu am nicio vergetura. Dar e la fel de importanta e si elasticitatea pielii, cat si mostenirea genetica, asa cum zicea Mihaela.
Kiki
Postat: Thursday, August 3, 2006 5:48 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Bine ai venit printre noi, Mary!
AdrianaC
Postat: Thursday, August 3, 2006 5:53 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17420
Locatia: Bucuresti
Bine ati venit in familia 7 PiTiCi, Finutsa si Mary !

Revenind la oile noastre, cum spuneam si in deschiderea acestui subiect, eu am folosit tot Elancyl, dar din pacate nu a avut rezultatele scontate, deci clar depinde foarte mult de elasticitatea pielii fiecaruia si de bagajul genetic. uff
taki
Postat: Thursday, August 3, 2006 6:07 PM

mary24 wrote:
Buna fetelor,eu sunt o burticoasa noua pe aici

Mela
Postat: Friday, December 8, 2006 10:17 PM

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Elancyl nu a fost de folos nici pentru mine si nici alte creme.am ramas cu niste vergeturi...
nu e ereditara treaba,mami mea are 3 copii si nici o dunga pe burta.
sper doar sa nu se inmulteasca cu sarcina nr.2,desi 2-3 linii noi tot au aparut.
MNiko
Postat: Friday, December 8, 2006 10:25 PM

Eu, gravida n-am avut vergeturi. Au aparut enorm de multe dupa nastere. Si parca mai apar inca
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed