Cum pieptanam fetitele pentru scoala ? codite si pampoane, sau...?

Options Cum pieptanam fetitele pentru scoala ? codite si pampoane, sau...?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Saturday, February 4, 2012 10:36 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17420
Locatia: Bucuresti
roxana99 wrote:
Buna,

Fetita mea va merge clasa 5-a in toamna si are parul un pic mai lung,putin peste umar, e foarte des si bogat,dar problema este ca nu prea vrea sa il poarte deloc prins/legat,de fapt nu prea vrea sa faca nimic cu el,in fara de un superficial periat.

Mie pe de alta parte, chiar nu imi place sa o vad cu parul dezordonat,si as zice chiar neingrijit...
Am inceput sa ii impletesc in fiecare dimineata 2 codite in spic de grau ,mi se pare o pieptanatura foarte potrivita varstei , mi-a spus ca asemenea codite sunt pentru fetitele mici ?? Nu inteleg,in clasa a 5 a sa iti fie rusine sa porti o asemenea pieptanatura ? ce fitze sunt si astea?

Roxana,
Vad ca pe aici s-au cam incins spiritele, desi chiar nu era cazul...
Atunci cand pui o intrebare (care in cazul tau nici nu pare a fi o intrebare retorica ras), te astepti la o serie de raspunsuri. Este clar ca unele vor fi pe placul tau, iar altele nu.

Tu ai deschis acest topic cred in ideea de a gasi si alte persoane care iti sustin ideea si de a te convinge singura ca ai dreptate.

Nu trebuie sa uiti insa ca desi parintii sunt cei care ii modeleaza pe copii, si care le servesc drept exemplu, acestia trebuie sa tina totusi pasul cu zilele in care traim. Banuiesc ca ti-ai luat tv color, mobil, etc, etc, te imbraci poate putin diferit fata de cum te imbracai acum 30 de ani, iti plac poate alte lucruri decat iti placeau acum 30 de ani. Toate acestea sunt perfect normale.

Tot atat de normal mi se pare si ca fetita ta, care probabil ca are 10-11 anisori, sa poata sa isi aleaga modul in care vrea sa fie pieptanata, atata timp cat respecta unele bariere impuse de tine. De exemplu, nu are voie sa se rada in cap (partial sau total) sau nu are voie sa isi tunda parul fara acordul tau, etc, etc).
In momentul in care tu ii ingradesti aceasta libertate de a alege, ii afectezi personalitatea si ceea ce va fi ea cand va fi mare.

Tu trebuie sa fii doar un ghid pentru copilul tau, sa il modelezi sa ajunga un om bun, cu principii morale solide, o persoana de incredere, etc. Nu trebuie sa ii dictezi cum sa faca acest lucru sau sa ii impui ce sa faca, ci doar sa o ghidezi, lasandu-i o oarecare libertate, astfel incat ea singura sa aleaga drumul potrivit, dar mentinandu-se in limitele impuse de tine. De asemenea, trebuie sa o faci sa si inteleaga acele limite, altfel, odata cu trecerea timpului, ori vei avea un copil care nu va putea sa ia niciodata singur o decizie pentru ca va fi obisnuit sa hotarasca mama pentru ea, ori vei avea un copil rebel, care odata scapat din frau... nu vreau sa ma gandesc cum ar putea reactiona....

Quote:
Bunica sa i-a facut recent o pereche de pampoane de scoala foarte dragutze,albe,din material de voal,sa le poarte pentru cand incepe scoala,sau la ocazii in general. Am fost la bunici in vizita acum 2 saptamani,si am zis sa ii faca o surpriza bunicii,si i-am pieptanat parul in 2 cozi de cal ,asa prinse pe lateral putin deasupra urechilor ,cu carare frumoasa,pe mijloc,si i-am prins pampoanele....Mi-a facut "domnisoara" niste figuri,sa nu spun,ca ei nu ii place cu parul strans in cozi,ca funditele sunt prea mari,etc....Aproape ca nu a vrut sa iasa din casa...

Pai daca nu le poarta la varsta asta cand o sa le poarte?
Va incepe scoala si sincer vreau sa o vad ca merge ca o scolarita,nu cu parul in vant,etc...

Bunicii sunt foarte bine intentionati, insa foarte putini dintre ei au reusit sa se adapteze la viata de acum. In ultimii 25 de ani au avut loc schimbari majore in tara noastra, atat in modul de gandire si comportament al oamenilor cat si in alte privinte, si nu neaparat toate schimbarile au fost pozitive.

Bunicii, marea majoritate, isi aduc aminte poate cu nostalgie de faptul ca pe timpuri aveai un job asigurat, aveai casa, aveai un program poate fix la munca si stiai ca timpul trece, leafa merge (in foarte multe cazuri). Au fost obisnuiti cu unele lucruri, un anumit mod de a gandi, de a percepe lucrurile, li s-a spus atata timp ca uniforma trebuie sa arate asa si numai asa si ca e absolut necesara si bentita si pampoanele, etc, incat acum, inca mai sunt setati pe aceste lucruri.

Intentia bunicii este laudabila, repet, si poate de dragul ei, cand merge acolo, poate sa poarte acel pampon. Insa, la fel de bine, fetita ta se poate duce la bunica sa o roage sa ii lucreze si altceva, modern, care sa o ajute sa isi pastreze parul ingrijit, ordonat.

Si pentru ca m-am lungit cam mult, pe scurt:

1. decizia iti apartine (ce faci cu raspunsurile primite, daca le ignori sau tii cont de ele)
2. nu te astepta ca atunci cand expui o problema si pui o intrebare legata de acea problema, toata lumea sa fie neaparat de acord cu punctul tau de vedere
3. ghideaza-ti copilul, nu ii impune ce sa faca (asta este parerea mea, tu decizi daca vrei sau nu sa tii cont de ea)
AdrianaC
Postat: Saturday, February 4, 2012 10:44 AM

lorenaslittlemiss wrote:
Buna Roxana, m-am inregistrat special sa iti raspund la acet topic (peste care am dat intamplator) deoarece nu mi-a venit sa cred cum ai fost tratata de catre participantii la el, cum ai fost jignita si umilita (auzi, cica ai 'niste pasarele'...ia uite ale naibii 'pasarele', da' moderatorii aici ce fac?! Si-au luat vacanta, alooo?) -si asta pentru ca ai indraznit sa iti afirmi in public parerile sanatoase despre tinuta scolarului si pretentiile pe care le ai de la aceasta.

In primul rand, vreau sa va felicit, pe tine si pe bunica pentru lupta pe care o duceti spre a proteja ceva odata si odata natural si garantat- copilaria si inocenta specifica ei, in acest caz copilaria si inocenta fetitei tale.

Sa o luam pe rand:

-nu, nu este prea mare pentru funde/pampoane la 10-11 ani (in clasa a V-a). Le poate purta linistita cativa ani buni de acum inainte, daca doreste.

Lorena, desi poate nu ti-ai dat seama, raspunsul i l-ai dat chiar din cele de mai sus: daca doreste.

Roxana a deschis topicul pentru ca fata ei nu doreste sa poarte pampoanele si vroia sa afle si alte pareri vis-a-vis de acest aspect, la aceasta varsta (clasa a 5-a).

Quote:
Este aberant sa vezi un copil de 10 ani ca 'prea mare pentru funde'. Dar, bineinteles, acest gen de judecati vine probabil din partea mamelor care se asteapta deja ca in clasa a V-a fetele lor sa se sarute cu limba in gura (si nu au de gand sa faca nimic in acest caz, ca doar ce vrea copilu'...asta se face, doar nu poti sa ii obligi, ce domn'e esti de pe vremea lu' bunica??!) si in clasa a VI-a sa aiba debutul vietii sexuale, ca doar asa vedem la stiri in fiecare zi si 'noi nu putem sa le impunem nimic daca ei nu vor!!!' Probabil sutele de cazuri de copile romance(11-13 ani) care nasc (cate or ramane gravide si or avorta e alta poveste) au ceva de-a face cu muuuulte mame ca astea de la topicul 'cum pieptanam fetitele' care se uita chioris la fetite cu pampoane si li se pare mult mai nimerit sa le vada in colanti luciosi, bluze cu umerii cazuti alla 'Hannah Montana', cum bine s-a mentionat aici. De parca Hannah Montana ar fi un exemplu demn de urmat sau macar tolerabil!!! Macar sa fi fost acel utilizator care a oferit exemplul in cunostinta de criticile puternice aduse acestui film, de numarul mare al mamelor in America/UK care au boicotat pur si simplu Hannah Montana pentru promovarea pierderii inocentei...

Draga mea, limbajul tau este total inadecvat pentru acest forum....

Quote:
...
Crede-ma, Roxana, sunt un om educat si umblat, am vazut toata lumea, locuiesc intr-un cartier afluent si vestit dintr-un oras despre care numai inapoiat nu se poate spune ca este...si vad si am vazut peste tot in lume copilasi cu pampoane/funde care se duc la scoala, rusi si chinezi si coreeni si mexicani si arabi si americani...iar 10-11 ani este o varsta MINUNATA pentru inocenta, candoare, funde si pampoane! Transmite-i fetitei valorile tale cu siguranta si mandrie, fara sa te mai uiti in stanga si in dreapta...

Un om educat nu ar fi folosit limbajul de mai sus si si-ar fi exprimat opinia fara sa ii jigneasca pe ceilalti doar pentru ca nu sunt de acord cu el....

AdrianaC
Postat: Saturday, February 4, 2012 10:45 AM

Roxana, cand consideri ca ai suficiente raspunsuri pentru intrebarea ta, anunta-ma te rog ca sa inchid topicul. pupici
roxana99
Postat: Thursday, March 15, 2012 11:20 PM

Nivel: Membru

Intrat: 8/9/2011
Postari: 30
lorenaslittlemiss wrote:
Buna Roxana, m-am inregistrat special sa iti raspund la acet topic (peste care am dat intamplator) deoarece nu mi-a venit sa cred cum ai fost tratata de catre participantii la el, cum ai fost jignita si umilita (auzi, cica ai 'niste pasarele'...ia uite ale naibii 'pasarele', da' moderatorii aici ce fac?! Si-au luat vacanta, alooo?) -si asta pentru ca ai indraznit sa iti afirmi in public parerile sanatoase despre tinuta scolarului si pretentiile pe care le ai de la aceasta.

In primul rand, vreau sa va felicit, pe tine si pe bunica pentru lupta pe care o duceti spre a proteja ceva odata si odata natural si garantat- copilaria si inocenta specifica ei, in acest caz copilaria si inocenta fetitei tale.

Sa o luam pe rand:

-nu, nu este prea mare pentru funde/pampoane la 10-11 ani (in clasa a V-a). Le poate purta linistita cativa ani buni de acum inainte, daca doreste. Este aberant sa vezi un copil de 10 ani ca 'prea mare pentru funde'. Dar, bineinteles, acest gen de judecati vine probabil din partea mamelor care se asteapta deja ca in clasa a V-a fetele lor sa se sarute cu limba in gura (si nu au de gand sa faca nimic in acest caz, ca doar ce vrea copilu'...asta se face, doar nu poti sa ii obligi, ce domn'e esti de pe vremea lu' bunica??!) si in clasa a VI-a sa aiba debutul vietii sexuale, ca doar asa vedem la stiri in fiecare zi si 'noi nu putem sa le impunem nimic daca ei nu vor!!!' Probabil sutele de cazuri de copile romance(11-13 ani) care nasc (cate or ramane gravide si or avorta e alta poveste) au ceva de-a face cu muuuulte mame ca astea de la topicul 'cum pieptanam fetitele' care se uita chioris la fetite cu pampoane si li se pare mult mai nimerit sa le vada in colanti luciosi, bluze cu umerii cazuti alla 'Hannah Montana', cum bine s-a mentionat aici. De parca Hannah Montana ar fi un exemplu demn de urmat sau macar tolerabil!!! Macar sa fi fost acel utilizator care a oferit exemplul in cunostinta de criticile puternice aduse acestui film, de numarul mare al mamelor in America/UK care au boicotat pur si simplu Hannah Montana pentru promovarea pierderii inocentei...

Probabil este si ceva invidie aici, mai multa asa- ca din partea utilizatorului care ti-o taie scurt sa nu ii impui nimic fetitei, ca nici ea nu ii impune nimic copilei ei de 5 ani; pai cand nici la 5 ani nu reusesti sa-ti controlezi copilul strugurii sunt acri si nu te mai poti uita fara resentimente la o mama a carei fetita de 10 o asculta si isi pune pampoane...pana una-alta tu invata-ti fetita dupa mintea si valorile tale, nu ale celor care isi lasa copiii de 4-5 ani sa faca decizii de tinuta, si sa vedem in 10 ani a cui fata va avea de tras foloase din cresterea care i s-a dat...

-treburi de incultura: nu, pampoanele nu se purtau pana in clasa a III-a si uniformele nu erau 'ceausiste'. Pampoanele erau parte din uniforma de pionier; in general se renunta la ele in clasa a VII-a, cand erau inlocuite cu bentita alba, simpla. Se renunta odata cu trasformarile corpului de la adolescenta- inaltat, ingrasat, aparitia sanilor-, dar erau pastrate la anumite manifestari (sedinte de 'protocol', aparitii TV, etc.)- tocmai pentru ca erau parte dn uniforma. La noi intr-adevar au patruns pe filiera sovietica, insa moda fundelor mari si albe la fetite este mult mai veche si de traditie europeana (chiar vest-europeana, deci occidentala). In anii '20 se purtau pampoanele mari, albe si eventual incretite (idem pamponul sovietic) drept in crestetul capului. La sfarsitul secolului XIX se purtau fundele jos, la cozi. Uniforma cu aripioare si sortuletele in general nu sunt 'ceausiste' deloc, sunt foarte asemanatoare cu sortuletele scolaresti de traditie occidentala (de exemplu franceza) de la sfarsitul sec. XIX- inceputul sec. XX., la randul lor inspirate din uniforma scolilor private infiintate de calugarite. Copiii de scoala primara din tari atat de diverse precum Turcia si Portugalia poarta, in ziua de astazi, 2012 asemenea sortulete- si fetitele, si baietii. Sunt 'ceausisti'?!? Ca sa nu mai vorbim de Rusia si in general de tarile fostei URSS, care I'm sorry to say dar acopera jumatate de mapamond (ceva mai mult decat Hannah Montana). Dar desigur, la Rusia nu se trezeste nimeni sa remarce sistemul educational performant, succesul mare la olimpiade si activitati extrascolare, in schimb observa cu obraznicie si ignoranta (si gresit pe deasupra!) ca 'sunt singurii care mai au dinti de aur'...

-Roxana, gandirea ta este buna asa cum este; invata-ti copila sa te asculte si sa iti pretuiasca gandirea, sa creasca in linia ei. Nu te lasa influentata de nimeni de aici; chiar nu ai motive. Persoanele care s-au obraznicit atat de tare cu tine intra cel mult la categoria 'daca 1000 de oameni (ca sa nu spun cum spune proverbul, 'de prosti')isi leaga o piatra de gat si se arunca in fantana, faci si tu la fel?!' Gandeste-te ca sunt persoane care isi lasa copiii sa faca alegeri de gust si alegeri morale de parca ar avea competenta necesara- la 2-3-4 ani- si se lauda cu asta!!! Cresterea copilului presupune modelare dupa parinte, atat prin puterea exemplului cat si prin reguli si cerinte clare, nu asteptat la infinit cu mainile incrusisate, permitind orice gust in speranta ca pana la urma copilul va deveni ce ar putea el deveni de fapt! Continua sa-i explici fetitei de ce gandesti asa, invat-o sa pretuiasca ce vine de la bunica, incurajeaz-o sa fie ca voi, nu ca...restul. Ca pana la urma vei avea de facut alegeri din ce in ce mai dese de natura asta- in curand vor aparea colegele fetitei tale, fetele mamelor astora care se uita crucis la cat de 'mare' e ea pentru pampoane, cu chiloti tanga si pantofi butucanosi cu toc si pantaloni lipiti de fund care incep de unde incepe pulpa si tricouri cu Slut si Sex Addict si...si, SI va trebui ca pana la acel moment ei sa ii fie clar ca le este superioara prin puritate si cumintenie, nu sa vrea sa le copieze! Si ce-ar fi ca altii sa o copieze pe ea?! Crezi ca s-au terminat fetitele carora le plac albul si rozul si dantelutele si pampoanele in clasa a V-a? Nu, dar sunt intimidate de curentul 'mini-fata de la pagina 5', de fetele precoci in gimnaziu si de mamele lor care barfesc copilul 'prea mare pentru pampoane'. Ca pentru sarutat frantuzeste si luat herpes sunt numai bune, daca le intrebi or sa-ti raspunda in acelasi spirit: 'ce, mai suntem acum 100 de ani? asta e alta generatie!' sau 's-a dus moda cuminteniei de cand haul si paraul'

-e un mit faptul ca pampoanele 'nu se mai poarta', sunt 'demodate' s.a.m.d. E adevarat ca este chestiune de gust, cui nu ii plac, nu ii plac si gata; exista si alte modalitati de a pieptana o scolarita frumos, potrivit si decent. Dar sa spui ca 'nu se mai poarta' pampoanele cand jumatate din fetitele care poarta uniforme poarta si pampoane e ignorant, daca nu si rau intentionat; mai mici, mai mari, funde din panglica, pampoane din tul/voal- dar copiii le poarta. Uite-o pe Cleopatra Stratan, intre colegi la liceul privat la care a intrat in clasa I-

Copii din Romania, la serbare scolara

Scoala ruseasca privata de mii de dolari pe an, New York 2012

Crede-ma, Roxana, sunt un om educat si umblat, am vazut toata lumea, locuiesc intr-un cartier afluent si vestit dintr-un oras despre care numai inapoiat nu se poate spune ca este...si vad si am vazut peste tot in lume copilasi cu pampoane/funde care se duc la scoala, rusi si chinezi si coreeni si mexicani si arabi si americani...iar 10-11 ani este o varsta MINUNATA pentru inocenta, candoare, funde si pampoane! Transmite-i fetitei valorile tale cu siguranta si mandrie, fara sa te mai uiti in stanga si in dreapta...

Sunt de acord 100 % cu ce ai scris,intradevar ,si in cuvinte mult mai putine,asa si este. Prea ne grabim, ca societate per ansamblu vorbind,sa fortam (asta si datorita acestei mass-medii cu influente deseori f negative) maturizarea copiilor,in special a fetitelor,pentru ca hai sa fim seriosi,si la 14 ani inca tot o fetita este. Mai trist e ca unele ajung la aceasta varsta deja avand ....propriul copil ! Cand la 14 ani inca s-ar putea juca foarte bine cu papusile,asa cum am facut-o multe dintre noi,cand eram ca ele,si ce ar fi o "rusine" ? Si imi pare rau sa zic dar multe din aceste porcarii chiar vin in buna parte din America . Si se vede rezultatul chiar acolo in Lumea Noua (si nu numai,evident) : - nenumarate cazuri de copile care abandoneaza scoala,se drogheaza,fug de acasa,nasc la 14-15 ani,alcoolism,prostitutie,etc,etc....ar fi atatea de spus ! Parinti ultra-permisivi,nepasatori,indiferenti, dar aceasta se intampla din nefericire si pe la noi.... Si totul incepe cu pasi mici,aparent nevinovati, chiar si de la modul in care fetele de la cele mai fragede varste sunt lasate sa se imbrace,pentru a fi in pas cu "moda" ....asa se ajunge si la buricul gol si la fuste mult prea scurte in scoala,tocuri mult prea inalte care nu ar avea ce sa caute la o fetita in picioare,si asa mai departe...... Intr-un asemenea context,sa ne mai miram atunci ca a vedea o funda frumoasa in parul unei fete (in afara claselor primare )este perceput de unii ca ceva demodat,sau ciudat chiar ?? Parul cat mai neingrijit lasat (si tot la eleve ma refer) e norma acum ! Ce sa il mai lege,sau macar o bentita,ceva...nimic.....

mihamihaela
Postat: Friday, March 16, 2012 6:25 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/6/2011
Postari: 771
Locatia: giurgiu
mie ca mamica de fetita,care din toamna va merge clasa 1 mi-a atras atentia acest subiect.consider ca funditele acelea sunt prea mari,deci clar nu as forta-o sa le poarte.daca va vrea ea ,ptr la scoala ar fi albe,mult mai mici si le-as pune coditelor impletite la capete sau doua codite legate mai jos, nu acolo sus.nu il voi lasa in vant.va fi parul curat,sanatos(ca asta e cel mai important),vor fi codite impletite sau neampletite legate cu ceva simplu si de efect.nu funditele acelea imense arata cat de bun e copilul,sau nu acele fundite il opreste sa faca obraznicii.
roxana99
Postat: Friday, March 16, 2012 1:10 PM

mihamihaela wrote:
mie ca mamica de fetita,care din toamna va merge clasa 1 mi-a atras atentia acest subiect.consider ca funditele acelea sunt prea mari,deci clar nu as forta-o sa le poarte.daca va vrea ea ,ptr la scoala ar fi albe,mult mai mici si le-as pune coditelor impletite la capete sau doua codite legate mai jos, nu acolo sus.nu il voi lasa in vant.va fi parul curat,sanatos(ca asta e cel mai important),vor fi codite impletite sau neampletite legate cu ceva simplu si de efect.nu funditele acelea imense arata cat de bun e copilul,sau nu acele fundite il opreste sa faca obraznicii.

Funditele ce le are fiica-mea sunt doar albe,nu alte culori,si sunt foarte similare cu acestea

http://darudar.org/var/files/img/20/d7/20d7946f0ff65f9fa2111692b562c6eb_600.jpg

ca model si marime. Si nu,nu le poarta la scoala,de cand a inceput a 5-a.... dar cum am mai spus,le poarta pentru tinuta de Duminica (de ex biserica,etc) sau cand mergem intr-o vizita si se imbraca mai de sarbatoare (inclusiv la costumul popular cand e cazul ) . Si oricum nu e vorba mereu de 2 cozi,poarta alternativ si o singura coada de cal + funda. EU nu am spus ca o anumita imbracaminte sau accesoriu (gen funde,cordelute,etc)sau aspect ar arata neaparat cat de bun e copilul,sau ca il opreste,sau nu sa faca obraznicii !! Acele aspecte tin in primul rand de educatia primita,de cei 7 ani de acasa. Ma refeream la tinuta traditionala a unui copil,iar eu ca parinte,trebuie sa recunosc sunt mai conservatoare.Cred ca un scolar ,si aici ma refer si la cei de liceu,ar trebui sa aiba o tinuta si un aspect ingrijit,indiferent ca au uniforme obligatorii in scoala,sau nu. Si parintii au rolul lor,doar de aceea sunt parinti,nu ?
danab
Postat: Friday, March 16, 2012 1:26 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
M-a socat raspunsul noului membru. De fapt, nu am reusit sa trec peste "sarutul cu limba" - am 34 de ani si mi se pare dezgustator (am editat, sa fiu civilizata) sa aud descrierea asta ras intr-un context in care se discuta despre copii; nu comentez restul ca nu l-am citit.

Adriana, cred ca topicul ar trebui deja inchis, s-a intrebat, s-a raspuns.
roxana99
Postat: Friday, March 16, 2012 1:40 PM

danab wrote:
M-a socat raspunsul noului membru. De fapt, nu am reusit sa trec peste "sarutul cu limba" - am 34 de ani si mi se pare dezgustator (am editat, sa fiu civilizata) sa aud descrierea asta ras intr-un context in care se discuta despre copii; nu comentez restul ca nu l-am citit.

Adriana, cred ca topicul ar trebui deja inchis, s-a intrebat, s-a raspuns.

Nu a fost exprimarea cea mai fericita din partea ei ,acea expresie ,corect ! insa in rest cam asa stau treburile ! fie ca ne place sau nu !!
danab
Postat: Friday, March 16, 2012 2:21 PM

Revin, ca m-am chinuit sa citesc raspunsul mult prea lung pentru rabdarea mea de la ora 15 vineri.

Doamna cred ca nu are copil (inca) sau e baietel sau e prea mic. Discursul are parti pe care le regasesti si in alte rapsunsuri, primite de la alte mamici, la alte topicuri. Tonul insa e destul de agresiv incat sa-ti vina sa scoti tepii de arici si sa intepi la randul tau.
"Pariul" ca fetita de 5 ani va ajunge o stricata pentru ca nu vrea sa poarte pampoane sau alte chestii impuse de mama e deplasat.
Scrisesem mai multe, dar ma plictiseste sa dau explicatii despre cum imi cresc eu copilul tuturor care se trezesc destul de destepti sa nu isi puna piatra la gat sa se arunce cu prostii in rau.
danab
Postat: Friday, March 16, 2012 2:25 PM

roxana99 wrote:

Funditele ce le are fiica-mea sunt doar albe,nu alte culori,si sunt foarte similare cu acestea

http://darudar.org/var/files/img/20/d7/20d7946f0ff65f9fa2111692b562c6eb_600.jpg

Am facut si eu fundite asa, le poarta cand imi aduc eu aminte sa i le pun, ca avem destul de multe clamite cu fluturasi si floricele... Ma enerveaza insa ca nu se pastreaza frumoase dupa spalat.

Din filmuletele postate de membrul nou se vede clar ca fetitele sunt de clasa 1-4 (maxim), iar Cleopatra Stratan merge la Chisinau la scoala, iar acolo moda cu funde mari e inca activa.
roxana99
Postat: Friday, March 16, 2012 6:04 PM

danab wrote:

Am facut si eu fundite asa, le poarta cand imi aduc eu aminte sa i le pun, ca avem destul de multe clamite cu fluturasi si floricele... Ma enerveaza insa ca nu se pastreaza frumoase dupa spalat.

Din filmuletele postate de membrul nou se vede clar ca fetitele sunt de clasa 1-4 (maxim), iar Cleopatra Stratan merge la Chisinau la scoala, iar acolo moda cu funde mari e inca activa.

Asemenea funde,chiar si mari, intradevar le poarta elevele chiar si cele din liceu la ceremonii scolare, in intreg fostul spatiu sovietic,inclusiv Republica Moldova,si nimeni nu face misto ! Funda de par a fost mereu ceva specific acestei varste....cand sa le poarte daca nu acum ? ....la 25 de ani ??
Roxie
Postat: Friday, March 16, 2012 6:12 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 8/1/2007
Postari: 636
Dar de ce daca America e modelul pentru "asa nu", e musai ca modelul pentru "asa da" sa fie ex spatiul sovietic?
roxana99
Postat: Friday, March 16, 2012 6:41 PM

Roxie wrote:
Dar de ce daca America e modelul pentru "asa nu", e musai ca modelul pentru "asa da" sa fie ex spatiul sovietic?

Mie imi pare din ce am vazut,ca sunt mai traditionali si nu chiar atat de atinsi de modernismul asta occidental dupa care mai toata lumea se "omoara" in ultimii 20 de ani......

http://all-gdov.ru/wp-content/uploads/2011/09/1snt.jpg !!!

shirel
Postat: Friday, March 16, 2012 6:44 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11713
Locatia: israel
Roxie wrote:

hohot hohot hohot din todeauna cred ca asa a fost in Romania .cand ne gandim la ceva departe visam numai America si cand injuram pe cineva sau invinovatzeam erau doar rusi! hohot
dana_na
Postat: Friday, March 16, 2012 6:46 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 6/5/2011
Postari: 428
Roxana99, ai deschis subiectul pentru ca ai vrut parere/sfaturi sau sa ne convingi pe noi ca asa trebuie sa arate o eleva? Parerea mea e ca tu vrei sa-i pui acele funde, pune-le fetei daca-ti place, e copilul tau si faci cum vrei.
Daca pe tine te deranjeaza parerile fetelor de pe forum, care si-au spus parerea diplomatic, inchipuie-ti cum se simte fata ta atunci cand colegii ii spun aceleasi lucruri, si crede-ma, nu i le spun cu menajamente, copiii nu stiu si mai ales nu vor sa fie diplomati.
Nu inteleg de ce insisti cu subiectul asta atata timp cat esti convinsa ca e bine cum spui tu.
Eu una n-as suporta sa-mi stiu copilul tinta ironiilor, pentru ca vrei sau nu, acolo se va ajunge in timp. Si sa stiu si ca e din cauza incapatanarii mele... Marea problema, funditele.
Sunt hotarari muuult mai importante in viata care trebuie luate. Atata timp cat nu ti-a cerut s-o lasi la scoala cu creasta in varful capului, vopsita roz sau mov, nu inteleg de ce atata incrancenare pe niste funde. Sau preferi sa intre in scoala cu ele dupa care sa le ascunda sa n-o vada colegii...e doar inceputul minciunilor pe care ti le va spune ca sa aiba impresia ca mai face si cum vrea ea sau sa evite ironiile colegilor.
Pentru mine e subiect inchis, poate nici n-ar fi trebuit sa scriu dar nu m-am putut abtine, atata tevatura pentru niste pampoane. Scuzati-mi stilul, dar mai diplomata de atat nu am reusit. sorry closedtopic
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed