Cum ne hotaram asupra unui nume?

Options Cum ne hotaram asupra unui nume?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
copiii
Postat: Thursday, January 21, 2010 10:09 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
intre Andre si Gabriele, eu una as alege Andrei sau Gabriela. parca suna mai expresiv cand sunt nume romanesti simple de copii, fara diminutive italiene, spaniole sau englezesti :)
Cris-DL
Postat: Thursday, January 21, 2010 10:22 AM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
copiii wrote:
intre Andre si Gabriele, eu una as alege Andrei sau Gabriela. parca suna mai expresiv cand sunt nume romanesti simple de copii, fara diminutive italiene, spaniole sau englezesti :)

Tu, de fapt ai vrut sa-ti faci reclama cu postul asta ras (la semnatura)... cred ca nu ai citit regulamentul acestui forum!!!
Roxie
Postat: Monday, January 25, 2010 3:58 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 8/1/2007
Postari: 636
Locatia: Bucuresti
bulinutza wrote:
Pentru cei mai putin hotarati asupra numelui, am gasit un site foarte dragutz care va poate ajuta. In afara de faptul ca au peste 20.000 de nume in baza lor de date, puteti introduce numele vostru si al sotilor si se generaza automat un nume care sa se potriveasca cu numele voastre...

Noua ne-a iesit nume de baiat Daniel si de fetita Tatianahohot

Incercati si voi...

http://www.babynamescountry.com/babynamesadvisor.html

edit: Fluturas, hai vezi ce iese...newclap

Pentru fata a iesit tot Roxana, pentru baiat Soroush. Asta ca am pus numele din buletin. Cand am pus numele cu care il strig pe sot, a iesit Jasmin si Tabor.
sousourel
Postat: Monday, January 25, 2010 9:34 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
In cazul meu: Lilian si Dominic, respectiv Nora si Cristofor cu al doilea nume al sotului.dance

praslea_cel_voinic
Postat: Monday, January 25, 2010 9:51 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2349
Locatia: Far, far away...
hohot hohot hohot hohot hohot hohot Stati sa vedeti ce mi-a dat mie...Sorry, but no match was found. Try to change names spelling and try again.hohot hohot hohot hohot Pai ce sa mai incerc daca pe sotul meu il cheama Petrica???? (asa e si in buletin...)Nu va spun cate nume am primit aici si eu si el....De la Oana am devenit Wana, Ouna, Ouaua etc....iar el...Patricia....a devenit femeie, mai rau....off topic de acum...hainoroc
sousourel
Postat: Monday, January 25, 2010 10:15 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
praslea_cel_voinic wrote:
Pai ce sa mai incerc daca pe sotul meu il cheama Petrica???? (asa e si in buletin...)
O da, si eu am patit exact la fel, ca la fel e si situatia (cam multe chestii "la fel"sic ) asa ca am incercat..cu Peter, nah, sa duc treaba la bun sfarsitras
praslea_cel_voinic
Postat: Tuesday, January 26, 2010 12:46 AM

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2349
Locatia: Far, far away...
sousourel wrote:
O da, si eu am patit exact la fel, ca la fel e si situatia (cam multe chestii "la fel"sic ) asa ca am incercat..cu Peter, nah, sa duc treaba la bun sfarsitras

computerlove computerlove computerlove computerlove iloveyou pupici
Giulia.D
Postat: Monday, December 27, 2010 2:20 PM

Nivel: Membru

Intrat: 12/13/2010
Postari: 6
Locatia: bucharest
Fetita mea se numeste Diandra -Ivana.
Primul nume ales a fost Ivana.De cand am aflat ca o sa am o fetita am hotarat sa se numeasca asa ,mi-a placut si imi place foarte mult ,la inceput, sotului nu ia placut foarte mult numele dar incet, incet a inceput sa-i placa.
al-2-lea nume ales a fost Diandra , dupa ce am ales eu primul nume i-am spus sotului ca il las pe el sa-l aleaga pe al-2-lea..si a ales Diana , cand am auzit mi-a picat cerul in cap , deja erau 3 Diane in familie si mie personal nu prea imi place numele..e prea comun , in schimb im placea foarte mult numele Andra..si asa a iesit Diandra :D

noi ii spunem Iva , Ivanuca, Ivanutz..Cateodata ii mai spune si Dia dar foarte rar

imi mai doresc o fetitza, poate chiar 2..asa ca m-am mai gandit la niste nume ca sa fiu pregatita ras
numele care imi plac sunt: Isabelle , Dariela ,Selena
oanamaria
Postat: Monday, December 27, 2010 3:39 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Ivana e un nume foarte frumos .hearts
Giulia.D
Postat: Monday, December 27, 2010 3:45 PM

Intrat: 12/13/2010
Postari: 6
Locatia: bucharest
ma bucur ca spui asta :D
Cand a auzit soacra mea ce nume vrem sa-i punem a spus ceva de genul : " Alt nume nu ati gasit?" ea ii spune Andrutza
mofturaki
Postat: Tuesday, February 15, 2011 3:41 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
buna ziua,mamici!

am doua fetite gemene...deci trebuia neaparat sa aleg 2 nume de fetite, greu! un nume il aveam deja pregatit din totdeauna :Ilinca , dar al doilea a fost o alegere grea pt. mine... dar am avut suficient timp , 4 luni de zile sa ma gandesc la numele fetitelor mele... din ianuarie, de cand am aflat ca am doua fetite in burtoi ras a inceput scotocirea pe internet de nume de fetite. vroiam neaparat ca prenumele fetitelor sa inceapa cu aceeasi litera, adica cu I...si am gasit Irina... insa m-am rugat mult, cat am fost insarcinata la sf. Anton de Padova... el e sfantul copilasilor si al saracilor, deci, vroiam ca pe una dintre fetitele mele sa o cheme si Antonia. Insa nu puteam ca una sa aiba 2 nume, iar cealalta doar unul.. asa ca am cautat un alt 3-lea nume care sa inceapa cu A. Acela a fost Alexandra. Deci, in concluzie, am doua fetite : Irina Alexandra si Ilinca Antonia topai
alexiana
Postat: Sunday, June 12, 2011 8:19 PM

Intrat: 5/3/2010
Postari: 54
Locatia: alba iulia

Fetita mea se numeste ana teodora. "ana" este numele personajului feminin principal al scrierilor mele de adolescenta, adica celalalt eu al meu. Teodor este tatal meu, si ana a fost prima nepoata.
Ulterior, am aflat ca ANA inseamna in greaca "cea binecuvantata", iar TEODOR inseamna "darul lui Dumnezeu". Deci, darul lui Dumnezeu cel binecuvantat. Nu asa ar trebui sa fie considerati toti copiii?
grup
Si, imi aduc aminte de 2 parinti care isi doreau mult o fetita pe care sa o cheme ana. Pentru ca mai intai a venit un baiat, i-au spus...ANEL.
nikmiki
Postat: Sunday, June 12, 2011 10:15 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 7/18/2010
Postari: 881
Locatia: Spania
Mie mi-a iesit la baiat Vasile si la fata Viorica.Pe ai mei ii cheama Nicolae si Mihaela.
misha
Postat: Thursday, June 16, 2011 12:48 PM

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Dupa testul minune de mai sus am patit si eu ca praslea, nu s-au gasit nume...dar l-am facut doar asa de amuzament.

Din punctul meu de vedere cel mai bine e sa se puna copilului nume de sfant (e calendarul plin) si numai unul. Eu am doua nume si pana si parintii mei uita ca-l mai am pe al doilea. Mi se pare inutil si enervant ca atunci cand trebuie sa completez vreun act sa umplu rubrica. Si daca doua nume, hai sa spunem ca sunt ceva obisnuit, din pacate sunt parinti atat de nehotarati incat pun cate 3-4 nume copilului. Cunosc cel putin un caz...
Pe principiul de mai sus dar si drept multumire pentru ajutorul primit in timpul sarcinii si la nastere, pe fetita o cheama Maria, ca pe Maica Domnului. Numele baietelului a fost ales in urma unui vis (am stat mult in cumpana daca sa dau crezare visului sau nu, dar cum toate celelalte detalii au fost reale si sfatul duhovnicului a fost pro...)si tot nume de sfant este: Filip (Sf. Apostol Filip).
babydelicios
Postat: Monday, June 27, 2011 1:09 PM

Intrat: 6/13/2011
Postari: 94
la mine a iesit"Sorry, but no match was found. Try to change names spelling and try again."hohot hohot hohot

Eu am ales un nume mai rar si un nume de sfant.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed